И н фо р м а ц и я за преценяване необходимостта от овос, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на овос на инвестиционни предложения, утвърдена с пмс №59/07. 03. 2003 год



Дата28.10.2018
Размер232.07 Kb.
#103619
И Н ФО Р М А Ц И Я
За преценяване необходимостта от ОВОС, съгласно чл. 6 от Наредбата за реда и условията за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения, утвърдена с ПМС № 59/07.03.2003 год.
І. Информация за контакт с възложителя

- възложител – “Снинекомплекс Николово” АД , ЕИК:117035708

- седалище - село Николоов, Община Русе

- пълен пощенски адрес село Николово, Община Русе

- лице за контакти- инж. Пенчо Пенев, тел: 0897845145
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.


  1. Резюме: Настоящата разработка разглежда инвестиционното предложение :

По същество инвестиционното предложение се състои в увеличавана на капацитета на подрастващите прасета и промяна в технологията на пречистване на отпадъчнитеводи- течна торова маса.

Инвестиционното предложение подлежи на оценка за въздействието на околната среда, съгласно писмо на РИОСВ-Русе с изх. № АО 942/25.04.2016 г.

”Свинекомплекс Николово”АД притежава Комплексно разрешително Н 315-Н0/2008 г. с поставени в него условия за изпълнение. Съгласно същото на дружеството е разрешено да отглежда подрастващи прасета – 6000 броя. При извършена провека за изпълнение на условията в КР, експертите от РИОСВ-Русе са констатирали наличие на по-голям брой подрастващи прасета- 6515 броя. Във връзка с горепосоченото е дадено предписание да се предприемат мерки за промяна на съществуващото Комплекно разрешително.

Другата промяна, която е констатирана при проверката е промяна в начина на третиране на формираните от производствения процес - отпадъчни води- течна торова маса.

Към свинекомплекса има изградена пречиствателна станция за третиране на течната торова маса с механично и биологично стъпало. ПСОВ се намишра на самостоятелна площадка, намираща се извън границите на свинекомплекса в имот №000122. Предвижда се цялостна промяна на пречистване на отпадъчните води. Монтиране на сепаратор за разделяне на твърдата от течната торови маси и последващото им използване за наторяване.

Инвестиционното намерение обхваща следните имоти:

Имот №190004 в землището на с. Николово ЕКАТТЕ 51679, с начин на трайно ползване – стопански двор с производствени сгради. Имот № 000122 – самостоятелна площадка извън границите на свинекомплекса.

Подрастващите прасета ще се отглеждат групово в боксове на пода по 40 броя в бокс, в старите сгради по 10 броя в бокс като се прилагат всички варианти използвани при отглеждане на подрастващи прасета. Размерът на групите ще съответства на размерът им при подрастващите, което ще позволи преместването на цели групи от една категория в друга. Така ще се избегне технологичният стрес, който се поевява при формиране на групите. При отглеждането в боксовете ще се включат около 40 прасета ( съответно 10 ), като на всяко животно ще се осигури 0,3 кв.м площ. След достигане на 30-40 кг прасетата преминават в следващата група за угояване.

Съществуващите 4 производствени сгради разполагат с площ за отглеждане на подрастващи прасета – 2806 кв. м. В новите сгради имаме 100 бокса по 18,7 кв. м. = 1870 кв. м. В старите сгради имаме 240 бокса по 3,9 кв. м. = 936 кв. м. За 7500 бр. при 0,3 кв. м. площ е необходимо 2250 кв. м. – което е напълно достатъчно.

При увеличаване на капацитеа на подрастващите прасета не се преджиждат строителни или монтажни дейности, затова в ИП на тази му част не се разглежда “строителство”.

В промяната на технологичния процес на третиране на отпадъчните води- течни торови маси е бъде разгледан етапа на монтиране на сепаратора.

2. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение.


  • възложителят има възможността да използва по-ефективно сградния фонд, като увеличи бройките подрастващи прасета, които могат да се отглеждат на квадратен метър

  • намаляване на енергийните разходи при обслужване на ПСОВ;

  • разделяне на течната торова маса на твърда и течна , с цел по-лесното и използване за наторяване;

  • добро оползотворяване на фуража-нисък разход на фураж, респективно хранителни вещества за единица прираст;

  • оптимално съчетание на интензитета на растеж с оползотворяването на фуража;

  • добри кланнични качества ;

  • високо качество на месото-хранителни, вкусови, технологични и хигиенни показатели;

  • висока икономическа ефективност;

  • производство на храна с висок здравен статус;

Направеното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени планове и дейности.

Възложителят за сега не възнамерява на тази площадка да извършва друг вид дейност.

На площадката са налични необходимите Вик, ел. система и необходимите пътища до всички основни и спомагателни сгради. На този етап не се налага да се изгражда нова инфраструктура, съществуващата ще задоволи потребностите на свинекомплекса.




  1. Подробна информация за разгледаните алтернативи

Не са разгледани други алтернативи, тъй като свинекомплексът е съществуващ и в момента се експлоатира. Ще се продължи отглеждането на животни и няма да се извършва промяна предназначението на сградния фонд. Ще се извърши увеличаване на броя на подрастващите прасета , на база увеличаване на бройките, които могат да се отглеждат на квадратен метър.

ПСОВ се намира на площадка, собственост на свинекомплекса, намираща се извън границите на основната производствена площадка. Няма да се ангажират нови площи. Съществуващата площ е достатъчна за разполагане на сепаратора и площадката за съхранение на твърдата торова маса. Течната торова маса ще постъпва в три съществуващи земно-насипни лагуни с капацитет всяка, както следва:

Първа лагуна – 7500 кв. м. Втора лагуна – 25500 кв. м.Трета лагуна – 94800 кв. м.




  • В технологично отношение

Отглеждане на подрастващи прасета- това е период обхващащ около 60-75 дни след отбиването на прасетата. За да се постигнат желаните крайни резултати от угояването, средната телесна маса на прасетата на тази възраст трябва да бъде 35-40 кг. При ритмично и непрекъснато опрасване на свинете майки, такава група прасета се отглежда през цялата година. Подрастващите прасета са особено чувствителни както към ниските, така и към високите температури, високата влажност и движението на въздуха с голяма скорост /образуване на течения/. Този период от живота на прасетата е най-критичния в свиневъдството, поради което се налага да се полагат специални грижи.

Отбитите прасета се оставят във фермата за по-нататъшно отглеждане по няколко причини:

за ремонт - т. е. за подновяване на разплодното стадо;

за доугояване;

Съобразно предназначението им на отбитите прасета трябва да се осигурят съответно хранене и грижи. В зависимост от възрастта на отбиване прасетата продължават да приемат същата храна, която постепенно се сменя с новата рецепта (предстартер със стартер).

Храната на отбитите прасета не бива да се отличава от храната преди отбиването. Тя трябва да запази същите съставки, за да осигури доброто им развитие, без предварително затлъстяване, да бъдат здрави, с добре развита костна и мускулна система. Преминаването от една смеска към друга (от предстартер към стартер и впоследствие към гроуер) става постепенно с увеличаване на новата смеска.




  1. Местоположение на площадката, включително и необходимата площ

за временни дейности по време на строителството

Площадката на която се развива дейността е разположена в имоти с № 190004

и № 000122 в землището на с. Николово, община Русе, в местността “Липата”.

Имотите и изградените в тях производствени сгради са собственост на “Свинекомплекс– Николово” АД, съгласно Нотариален акт № 93, том ІІІ, рег. № 2934, дело № 331/2001 г.

Свинекомплекса е разположен на площ 91,5 дка, като дейността се осъществява в с 27 производствени сгради и допълнителни обслужващи помещения, като автоработилница, склад, стол за хранене, аминистративна сграда и други помощни сгради.

Пречиствателната станция и съоръженията към нея са пуснати в експлоатация през 1977-1979 г. успоредно с въвеждането на комплекса в експлоатация.


Ще се използват съществуващите сгради за подрастващи прасета. Няма да се извършва ново строителство и ангажиране на нови теретории.

ПСОВ се намира на терен, собственост на свинекомплекса, намиращ се в имот №000122

Същият се намира извън границите на основната площадка. Разстоянието до основната площадка е

1 км, а до най-близкото населено място село Просена на 2 км. Площадката е заобиколена със естествен зелен пояс- има достатъчна растителност наоколо.




  1. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет.

Основната цел на ИП е увеличаване на капацитета на подрастващите прасета, като се използва съществуващия сграден фон, без да се извършва ново строителство.

Подрастващи прасета- това е периода обхващащ около 60-75 дни след отбиването на прасетата. За да се постигнат желаните крайни резултати от угояването, средната телесна маса на прасетата на тази възраст трябва да бъде 35-40 кг. Подрастващите прасета са особенно чувствителни както към ниските температури, така и към високите температури, висока влажност и движение на въздуха с голяма скорост (образуване на течение). Като се преместят прасетата се групират по телесна маса и пол. В боксовете се монтират и поилките- тип беберон.Основното почистване и дезинфекцията на помещенията ще се извършва след освобождаване им. Помещението се освобождава отведнъж и след основно почистване, дезинфекция и оставянето му няколко дни свободно, се зарежда отново. Подрастващите прасета ще са в групи от 8-12 броя и 40 бр. в новите сгради, като на животните се осигурява 0,3 кв. м. Съгласно изискванията за хуманно отношение към животните е разрешено увеличаване на бройките. Съществуващите животновъдни сгради предстваляват монолитни бетонни конструкции, с бетонови стнени и покривни изолационни системи. В сградите е изпълнен вътрешен скаров под и бетонови канали, по които се извеждат течната торова маса. Новите сгради имат за почистване изградена флаш система ( вани ).

След достигане на 40 кг- 70 дни, прасетата преминават в следващата фаза- угояване.

- Храненето ще се осъществява чрез автоматизиране и дозиране от силози, транспортирането – чрез въжетапов траспортьор и пускането на фуража в тубусни хранилки.

Осигурен е необходимия енергиен баланс. Към сградите ще има и силози за съхранение на фураж.
- Отопление на сградите - подрастващите прасета се отопляват с газови и нафтови отоплители.

- Начин на почистване на пода - в свиневъдстото се прилагат два начина на почистване на торовите маси- мокър и флаш система. За подържане на добър микроклимат в сградите и спазване на хигиенно-ветеринарните изисквания е избран мокрия начин на почистване, чрез използване на вода. За поемане на течната торова маса са изградени канали с дълбочина, оразмерени да поемат течния торов отпад и вани в новите сгради. Изпразването на канала ще се извършва по самотек, след неговото напълване. За да се осъществи добър микроклимат в свинефермата към системата за почистване на фекалиите се поставят особено високи изисквания. Трябва да се гарантира, че торът ще бъде изведен от сградата без проблем. От свинекомплекса гравитачно, формираната течна торова маса постъпва в съществуваща ПСОВ. Същата се намира на площадка, извън основната плокадка на свинекомплекса.

В КР е разрешено използването на следните съоръжения: груба решетка, механично и биологично стъпало- включващи: първичен утаител, вторичен утаител, изгнивател за утайки, и три броя лагуни. Поради трудното поддържане и експлоатация на ПСОВ, дружеството предприе мерки за промяна на начина на третиране на течната торава маса, чрез монтиране на сепаратор.


ТЕХНОЛОГИЯ ДО НАСТОЯЩИЯ МОМЕНТ
Отпадъчни води
На територията на свинекомплекса е изградена смесена канализационна система. Основни потоци отпадъчни води са:

-битово – фекални отпадъчни води. Формират се от жизнената дейност на персонала. Този поток води се отвежда съвместно с другите потоци и се пречиства в собствената пречиствателна станция на дружеството, откъдето се отвеждат в лагуни.

- производствени отпадъчни води. Формират се от почистването на помещенията. Характеризират се с високо органично замърсяване и съдържание на биогенни елементи. Водите преди въвеждане на сепаратора се пречистват в собствената пречиствателна станция на дружеството, откъдето се отвеждат в лагуни.

- повърхностни води. Формират се от топене на снегове и валежи от дъжд. Дъждовните води се отвеждат повърхностно.

Основни замърсители в отпадъчните води, отделяни от едно еквивалентно /100 кг./ животно на ден са: БПК5 - 256 гр. /екв. животно на ден/ , НВ - 534 гр. /екв.жив.на ден/, ОСО - 721 гр. /екв.жив.на ден/, Азот - 30 гр. /екв. животно на ден/, Амониев азот - 22 гр./екв.жив.на ден/, Фосфор - 11 гр. /екв.жив.на ден/. Тези стойности от всички животни са различни през годината в зависимост от броя им.

Канализационната система на площадката е изградена от бетонови тръби.


На площадката се формират 2 потока производствени отпадъчни води. Източници на производствени отпадъчни води на площадката са: жизнената дейност на отглежданите свине, измиване на боксовете, от кланицата и цеха за месопреработка. Двата потока се смесват и заедно се отвеждат към лагуни.

Площадковата канализация е смесена – за битово-фекални и производствени отпадъчни води и функционира от 1977 година. Изградена е от бетонови тръби. От свинекомплекса до площадката на ПСОВ е изпълнен довеждащ канал от бетонови тръби, ф300мм, преодоляващ денивелация от 50 м, преминаващ през горски масив.

Дружеството не разполага с монтирани разходомерни устройства за отчитане на заустваните отпадъчни води. Не се предвижда монтиране на такива устройства в бъдеще, тъй като с въвеждането на флаш-системите на оборите, отпадъчните води ще преминат в течни торови маси и тяхното мерене е невъзможно.

Относно оценка за течове от канализационната система се прилага инструкция за експлоатация на канализационната система. Периодична оценка за течове се извършва по външни признаци: разлика в протичащите водни количества между две съседни шахти и слягания на земната основа около канализацията.



Пречиствателни съоръжения за производствени отпадъчни води- старата пречиствателна станция.

Характеристика на старата ПСОВ.

Пречиствателната станция за отпадъчни води е изградена и въведена в действие през 1979 година. Пречиствателните съоръжения за механично и двустепенно биохимично пречистване са разположени върху площ от 34 дка, в края на сухо дере, без отичане. ПСОВ се състои от механично и биологично стъпало. Водите заустват в една точка – в три броя лагуни.

Механичното стъпало разделя твърдата от течната фаза за облекчаване биологичното пречистване.

В биологичното стъпало са изградени следните съоръжения: Усреднител, биобасейн I съпало, вторичен утаител I стъпало, вторичен утаител II стъпало, окислителен ров II стъпало, калоуплътнител, открит изравнител, смесител.

Проектен капаците на ПСОВ:

Qср.ден.= 200 м3/ден

Qср.час.=2,3 л/сек; Qмакс.час.=5,76 л/сек

БПК5=6 250 мг/л

НВ=15 000 мг/л

Технологичната схема на ПСОВ включва следните съоръжения:



по пътя на водата - груба решетка; дъгово хидравлично сито; първичен утаител; първо (високонатоварено) стъпало за биохимично пречистване в окислителен ров с аерационни четки; вторичен утаител към І-во стъпало; второ (нисконатоварено) стъпало биохимично пречистване в окислителен ров с аерационни четки; вторичен утаител към ІІ-ро сътпало; смесител за хлор; контактен резервоар; лагуна – 1; лагуна – 2; лагуна – 3.

по пътя на утайките – площадка за отцеждане; силози за компостиране; утайкоуплътнител – надземен; открит изгнивател – надземен; изсушително поле – тип резервоар надземен.

Лагуните служат за акумулиране на отпадъчните води. Изградени са през 1979 г., като част от пречиствателната станция на обекта. Тя е поректирана от КНИПИБ "Водканалпроект". Предназначени са за акумулиране на пречистените отпадъчни води, които след тях помпено са се подавали към каналите от напоителна система "Бръшлен". Лагуните са разположени в края на сухо дере, без отичане в местността "Йонкова ливада".

Лагуните са земнонасипни, с изолационна подложка от трамбована глина. Лагуните са с обем, както следва: Първа лагуна 7 500 м3; Втора лагуна 25 500 м3; Трета лагуна 94 800 м3.

Прието е, че годишно от инсталацията за свине - майки се отделят 4 500 м3 тор, а от инсталацията за отглеждане на свине за угояване се отделят 21 150 м3 при планиран капацитет.

При тези данни, престоят на течната торова маса в лагуните ще е 7 месеца. Период, който е напълно достатъчен за естествено обеззаразяване на торта.

.

От проектите за пречиствателната станция са изпълнени и въведени в експлоатация всички съоръжения. Няма невъведени съоръжения от технологичната схема. Поради лоша експлоатация и неподдържане през годините цялото биологично стъпало на пречиствателната станция е изкючено. Отпадъчните води се пречистват само механично, след което се отвеждат в трите лагуни.



Технологична блок-схема на пречиствателната станция е представена на фигурата по-долу.

.

Емисии

Характер на отпадъчните води на вход пречиствателни съоръжения:

рН 8,4 – 8,5

неразтворени вещества 6000 – 8000 мг/л

разтворени вещества 1990 – 2900 мг/л

перманганатна окисляемост 700 – 840 мг/л

БПК5 1300 – 3800 мг/л

ХПК 3000 – 6800 мг/л

N 350-470 мг/л

N-NH4 264-342 мг/л

PO4 130-170 мг/л

Отпадъчните води се характеризират с много високо замърсяване с неразтворени вещества, колоидни и разтворени органични вещества.
След пречистване на водите в ПСОВ е необходимо да се постигнат показателите за водоприемник ІІІ-та категория (земни недра), съгласно определените в Наредба № 7 (ДВ 96/86 г.) за показатели и норми за определяне качеството на течащите повърхностни води, спроед старото законодателство: В момента няма категоризиране на водоприемниците.

рН 6-9


неразтворени вещества 100 мг/л

разтворени вещества 1500 мг/л

БПК5 25 мг/л

ХПК 100 мг/л

N-общ 35.06 мг/л

N-нитратен 20 мг/л

N-нитритен 0,06 мг/л

N-амониев 5 мг/л

N-органичен 10 мг/л

Фосфати PO4 2 мг/л

Фосфор (общ) 3 мг/л

От данните по-горе се вижда, че пречиствателните съоръжения не постигат изискващата се степен на пречистване на отпадъчните води. При изграждането на комплекса е било предвидено водите от лагуните да постъпват в НС "Бръшлен" и да се използват за поливане на земеделски земи, а съдържанието на азот и фосфор - за обогатяване на почвата. След ликвидиране на Бръшленската напоителна система, лагуните служат за акумулиране на пречистените в ПСОВ отпадъчни води.

За постигане на показателите за заустване в земни недра е необходима реконструкция на пречиствателните съоръжения. През 1998 година е извършена оценка на състоянието на съществуващите пречиствателни съоръжения за отпадъчни води и необходимостта от тяхната реконструкция и разширение. -

Съгласно данните от доклада, пречиствателната станция за отпадъчни води се нуждае от реконструкция и разширение.

Всичко това налаг дружеството да предприеме мерки за рекунструкция на съществуващата ПСОВ и монирате на сепаратор

Сепараторите служат за механично разделяне на течната от твърдата торова фракция. Те ще се монтират на площадката на ПСОВ. Течната торова фракция ще постъпва в лагуните, а твърдата фракция на торова площадка . Предвидената мярка съответства на НДНТ, описана в Reference Document on Best Available Techniques for Intensive Rearing of Poultry and Pigs – July 2003.

В отпадъчните води от свинекомплекса не са налични вещества от Списък І и Списък ІІ и приложения № 2 и 5 на Наредба № 6/09.11.2000 г. за емисионни норми за допустимо съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти и Приложения №№ 1 и 2 на Наредба № 1/07.07.2000 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води.

Района в който са разположени лагуните не попада в І-ви, ІІ-ри и ІІІ-ти пояс на санитарно – охранителна зона около водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване.

В почти всички по-големи свинекомплекси е предприета технологията на третиране на течната торова маса, чрез сепариране.

Цялото количество торова маса постъпва в сепаратора. Той е устроен така, че да разделя течната от твърдата торова маса. Твърдата торова маса постъпва в ремарке. От там ежедневно се извозва и депонира на оформена в границите на ПСОВ торова площадка. Торовите маси се стифират на стиф и след престоянане от 6-8 м. Се използват за наторяване.

Течната торома маса постъпва в съществуващи лагуни. На площадката са изградени три броя лагуни: Лагуните са земнонасипни, с изолационна подложка от трамбована глина. Лагуните са с обем, както следва: Първа лагуна 7 500 м3; Втора лагуна 25 500 м3; Трета лагуна 94 800 м3.

Лагуните и торовата площадка са в границите на собствения терен. Няма да се ангажират нови допълнителни терени.Площ на площадката – 29,8 дка.

Новата технология на третиране на торовата маса води до намаляване разхода на енергия, сложната поддръжка на съоръженията на ПСОВ, липса на резервни части. Недопустимо е да се извършва пречистване на отпадните води от азот и фосфор, които са полезни микроорганизми и се използват за подобряване структурата на почвата.

Много трудно поддръжка на биологичното стъпало. Всичко това е довело до промяна на начина на третиране на течната торова маса.

Новата технология, води до по бързо разделяне на течната от твърдата торова маса. Твърдата торова маса пада директно в ремарке и се депонира на олособена тарава площадка. Течната постъпва в лагуни. По този начин лагуните не се запълват с твърда торова маса и ще има възможност обемът им да се използва за по-дълъг период от време. Чрез цистерна е много лесно да се изпомпва течната торова маса и да се извършва торене. Твърдата торова маса се товари в тороразпръскващо ремарке и се тори.

Сепараторът работи ежедневно без прекъсване през светлатата част на деня, в зависимост от обема на подадената течна торова маса.


Въздействие върху качеството на приемащите водни обекти.

Лагуните служат за акумулиране на пречистените отпадъчни води от свинекомплекса, които през дренажните системи попиват в земните недра и частично се изпаряват.



- Начин на водопой- поенето ще се осъществява с поилки, тип биберон.

нулева алтернатива- не е разглеждана. При спазване на всичики нормативни изисквания поставени от законодателството в областта на екологията, закона за ветеринарното дело, ЗУТ нейното прилагане е невъзможно.

Схема на нова или промяна на съществуващата пътна мрежа.

Предложението не изисква изграждането на нова пътна мрежа. Към свинекомплекса има достъп- път.



  1. Програма за дейностите, включително строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Не се предвижда извършване на ново строителство и получаване на съответни разрешителни документи.

  1. Предлагани методи за строителство.

Не се предвижда извършване на ново строителство. Ще се използват съществуващите сгради, като им се използва ефективната площ. В боксовете за подрастващи прасета ще бъдат настаняване по-голям брой прасета от досега отглежданите. По този начин ще се увеличи капацитета.

Монтирането на сепаратора не изисква разрешителни документи.




  1. Природни ресурси, които ще се използват по време на строителството.

Възложителят няма да добива или преработва природни ресурси.

Обектът е захранен от собствен водоизточник и разполага съответното Разрешително за водовземане.


  1. Отпадъци, които ще се генерират от производтвената дейност.


- Твърд торов отпад- съгласно ЗУО той не се третира като отпадък, а като биоразградим продукт, който трябва да се използва за наторяване и подобряване структурата на почвата. Торът е смес от твърди и течни отделяния от животните и вода.
10. Информация за разглеждане мерки за намаляване на отрицателни въздействия върху околната среда.
- формираните течни торови маси ще се съхраняват в три броя лагуни. На повърхността на лагуните се образува пелена от твърда торова маса, която ограничава разнасянето на интензивно миришещи вещества. Около лагуните има налична дървесна растителност, която изпълнява ролята на естествен пояс. Лагуните се намират на около 2 км от село Просена. В близост няма жилищни сгради и други обитаеми сгради. В близост има обработваеми земи.

- регулиране нивото на вода в поилките, недопускане на течови и разливане на вода, чрез изграждане на система за поене чрез биберон;

- течният торов отпад ще се използва за наторяване и подобряване структурата на почвата, увеличаване на хумуса и почвеното плодородие;

- в близост до фермата няма обекти от хранително-вкусовата промишленост ;


11. Други дейности свързани с реализацията на предложението.

На площадката на свинекомплекса не се възнамерява да се извършват други дейности. Основната дейност е увеличаване капацитета на подрастващите прасета.

На площадката на ПСОВ ще бъде монтиран сепаратор за разделяне на течната от твърдата торови маси. Ще бъдат изключени съоръженията на спарата ПСОВ. На този етап не се предвижда тяхното демонтиране.
12. Необходимост от други разрешителни, свързани с предложението.

Не са необходими други разрешителни документи


13. Замърсяване и дискомфорт на околната среда-

В момента няма да се променя статута на ползване на терена. Свинекомплексът и теренът, на бившата ПСОВ се намират извън границите на населеното място, поради което няма да е източник на разнасяне на неприятни миризми. Течните торови маси ще се съхраняват за период от четири месеца в три броя лагуна, и последващо използване за наторяване. Твърдато торава масе ще се съхранява в границите на площадката на бившата ПСОВ и след престояване от 6-8 месеца ще се използва за наторяване. Фирмата има сключен договор със земеделска кооперация „ Гагаля – Николово”, периодично да взема и извозва естествените торове на свинекомплекса.

Технологията не допуска замърсяване на околната среда.При експлоатация няма да се отделят вредни емисии,шум и вибрации.Всички необходими изисквания ще бъдат спазени.
14. Риск от инциденти
За нормалната работа на обекта ще бъде разработен план за работа при бедствия и аварии. Всички работници ще бъдат инструктирани, как да реагират при възникване на пожар и наводнения. Свинекомплексът не е пожароопасна. Налице са противопожарни табла, оборудвани с пожарогасители, кирки, лопати, кофпомпи. Ще се спазват всички указания на службите за противопожарна охрана. Почистването на сухата трева в двора ще се извършва чрез косене, няма да се допуска палене, за да не възникне пожар. Ще бъдат провеждани системно всички профилактични мероприятия и ваксинации, с цел да не възникнат болести и зарази.

Технологията не допуска риск от инциденти.Всички изисквания за безопасни и здравословни условия на труд ще бъдат спазвани.


ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение.
1. План, карти, снимки, показващи границите на инвестиционното предложение.

- Площадката на която се развива дейността е разположена в имоти с № 190004 и № 000122 в землището на с. Николово, община Русе, в местността “Липата”.

Имотите и изградените в тях производствени сгради са собственост на “Свинекомплекс– Николово” АД, съгласно Нотариален акт № 93, том ІІІ, рег. № 2934, дело № 331/2001 г.

Свинекомплекса е разположен на площ 91,5 дка, като дейността се осъществява в с 27 производствени сгради и допълнителни обслужващи помещения, като автоработилница, склад, стол за хранене, аминистративна сграда и други помощни сгради



2.Съществуващите ползватели на земи, съответствие на терена към изискванията на предложението.

Теренът е собственост на възложителя, за което притежава нотариален акт.

Съществуващият тип ландшафт на терена след реализацията на обекта няма да се промени.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Съгласно скиците на имотите в землището на село Николово имотите са с начин на трайно ползване:

4.Чувствителни зони.
4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

В близост до обекта няма чувствителни и защитени зони.



5. Подробна информация за разглежданите алтернативи по местоположение.
На този етап не се разглеждат други алтернативи.Обектът ще се развива като свинекомплекс, няма да се променя предназначението- ще се отглеждат прасета.
ІV. Характеристика на потенциално въздествие върху компонентите на околната среда.
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздейстние на естествени и антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници- шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
- Атмосферен въздух- не се очакват вредни емисии, които да замърсяват атмосферния въздух. Отоплението на сградите за подрастващи се осъществява чрез газови и нафтови отоплители. Неприятните мириизми, които могат да се отделят от лагуните които се намират извън границите на основната плащадка. На повърхността им се образува пелена от твърда торова маса, която ограничава разнасянето на неприятни миризми- амоняк. Около лагуните има естествен зелен пояс от дървесна радтителност. В близост няма жилищни сгради. Най-близко населеното място село Просена се намира на около 2 км.
- Води- ще се използват в процеса на отглеждане на животните за поене и почистване на боксовете. Чрез площадкова канализация ще се отвеждат в три броя лагуни.

- Отпадъци- не се очаква да се формират
- Вредни физични фактори- на този етап не се очакват такива. От обекта не се очакват лъчения, шум и вибрации.

Физическите фактори са един от основните въздействия на обекта върху околната среда и човека. По голямо отражение те оказват върху човека отколкото върху околната среда.

В момента източник на шум достигащ до имота няма.

Не се констатирани вредни лъчения. Топлинно и радиационно излъчване над нормалното фоново натоварване няма.



- Биоразнообразие, защитени видове, територии, паркове, исторически и археологически места, геоложка основа, ландшафт- не се очаква вредно въздействие. Свинекомплексът е съществуващ и няма да предицвика застрояване на нови територии. Извършено е промяна предназначението на земята. В близост няма ценни археологически места. Геоложката основа е изучена при построяването на комплекса. В близост няма свлачища.
- Здравно-хигиенни аспекти- при възникване на зарази свинекомплексът ще бъде обявена под карантина. Пред свинекомплекса има изграден филтър за дезинфекция на хора и машини. Обектът е оградена и няма да има достъп за бездомни кучета и разнасяне на зарази. Отсъстват източници на неприятно въздействие върху околната среда, които пряко или косвено да влияят върху човека.
2.Въздействие върху елементите на НЕМ .
Практически такива не съществуват. В близост няма елементи от НЕМ. Обектът се намира извън защитени територии и защитени зони. В близост няма санитарно-охранителни зони.
3. Вид, обхват, продължителност и вероятност на проявление на въздействието.

Като цяло увеличаване капацитетът на подрастващите прасета и промяна в технологията на третиране на течната торова маса няма да окажат вредно въздействие върху компонентите на околната среда. Ще се спазват всички зоохигиенни и ветеринарни изисквания и недопускане на вредни емисии в околната среда. Обектът е разположен извън регулацията на населеното място- с налична дървесна растителност и не се очаква отрицателно въздействие върху населението на селото.


4. Обхват на въздействието продължителност, честота и обратимост на въздействието- не се очаква неприятно въздействие и то с необратим характер. Обектът се намира извън регулацията на населеното място.

5. Вероятност от поява на въздействието- такава не се очаква. При увеличаване капацитета на подрастващите прасета и промяна в технологията на третиране на течната торова маса ще се спазват всички законови постоновкии и няма да се допусне замърсяване и увреждане на компонентите на околнат среда.
6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието- не се очаква въздействие, локален характер на замърсяване- неприятни миризми, които ще бъдат намалени до минимум. На повърхността на лагуните се образува естествена пелена от твърда торова маса, която ограничавана разнасянето на неприятни миризми- амоняк. Около лагуните има естествен зелен пояс от дървесна растителност. Свинекомплекса е ограден също от дървета.
7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение , свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

Практически с реализацията на инвестиционното намерение не се очаква да възникне отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда-води, въздух, почва. Ще се спазва възприетата технология на отглеждане, зоохигиенните и ветеринарни изисквания.


8. Трансграничен характер на въздействието.
Такъв не се очаква. Предложението изключва трансгранично замърсяване.

Възложител:......................



/Свинекомплекс Николово АД/
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница