Има различни взаимоотношения, които възникват между различните видове живи организми по света. В природата никой организъм не живее в пълна изолация от другите



Дата10.09.2022
Размер17.36 Kb.
#115061
АМЕНСАЛИЗЪМ

АМЕНСАЛИЗЪМ
Има различни взаимоотношения, които възникват между различните видове живи организми по света. В природата никой организъм не живее в пълна изолация от другите. Всеки трябва да взаимодейства по някакъв начин с други организми и тяхната среда. Един вид взаимоотношения, класифицирани от биолози и еколози, е аменсализмът. Аменсализмът е връзка между организми от различни видове, при която единият организъм се инхибира или унищожава, докато другият организъм остава незасегнат. Тази връзка се установява като форма на взаимодействие, при която се насърчава или наблюдава конкурентно поведение между два вида. Това взаимодействие е един от очевидните начини на еволюция, където оцеляването на най-способните генерира „естествен подбор“. При взаимодействието на аменсализъм видовете, които остават напълно незасегнати или са отговорни за причиняването на вреда на другите включени видове, обикновено участват в производството на някакъв вид химикали или какъвто и да е продукт, който би имал отрицателно въздействие върху вида. 
По същество има два вида аменализъм: конкуренция и антибиоза. В съревнование един голям или по-устойчив и мощен организъм потиска друг, лишавайки го от убежище или източник на храна. При антибиоза единият организъм освобождава вещества (например антибиотици), които инхибират другия организъм, но не засягат организма, който ги е секретирал.
Два примера за антибиоза включват пеницилус върху хляб и черен орех. Вероятно мразим да мислим за това, но много видове бактерии и гъби процъфтяват върху хляба при подходящи условия. Пеницилът обикновено расте върху хляб с изтекъл срок на годност. Тази гъба е способна да произвежда пеницилин, който убива много форми на бактерии, които също могат да се разпространят върху хляба. Откриването на свойствата за убиване на бактерии на пеницилина доведе до използването му като антибиотично лекарство. Пеницилът не се възползва от смъртта на други бактерии, което го прави добър пример за антибиоза.
Ако някога сме обикаляли черни орехови дървета или сме ги имали във нашия двор, може би сме забелязали, че под дърветата няма трева. По време на еволюцията ядката е развила способността да отделя химикал, наречен юглон. Химикалът действа като естествен хербицид и убива плевелите или повечето други растения, открити в кореновата зона на черния орех. Това е чудесен пример за аменсализъм, тъй като растенията не могат да растат под дърво, а ядката няма никаква полза от него.
Чести примери за състезателен аменсализъм са пътеките за добитък и растежа на дърветата в гората. Ако сме били във фермата, може да сме виждали следи за добитък. Това са пътеките, по които стада пасищни животни отиват да пасат. Не е необичайно да видите няколко десетки крави, които се разхождат по линията на пасището. Пътеките, по които редовно вървят добитъците, се износват и се превръщат в неасфалтирани пътеки без растителност, служещи като пример за състезателен аменсализъм, тъй като движението на стадото по същия път предотвратява растежа на растенията по пътя им.
Всички знаем, че растенията се нуждаят от светлина, за да оцелеят. Светлината им позволява да осъществяват процеса на фотосинтеза за енергия. В гъстите гори по света примери за аменсализъм са често срещани, тъй като големите дървета се издигат над ниската растителност, поглъщайки по-голямата или цялата слънчева светлина. Когато дърветата растат толкова големи, че слънчевата светлина не може да проникне през тях, те възпрепятстват или убиват много растения в долните слоеве на гората. Това ги прави още един пример за състезателен аменсализъм.
Като заключение можем да добавим отново, че аменсализмът е междувидова връзка, при която единият организъм се уврежда или убива, докато другият организъм изобщо не е засегнат. Този тип взаимоотношения между живите организми са често срещани в целия свят и най-често се наблюдават при растенията.

https://kato.koshachek.com/articles/opredelenie-vidove-i-primeri-za-amensalizm.html

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница