Министерство на здравеопазването Регионална здравна инспекция Добрич План за дейността на



страница1/13
Дата22.10.2018
Размер2.07 Mb.
#92710
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


Министерство на здравеопазването

Регионална здравна инспекция - Добрич

План

за дейността на

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ - ДОБРИЧ

ЗА 2016 година

Утвърждавам:

Директор на РЗИ-Добрич

Д-р Светла Ангелова

март 2016 ГОД.

I. СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ:

Подобряване здравето на населението и повишаване качеството на живот чрез намаляване на преждевременната смъртност, злоупотреба с алкохол, нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност и ограничаване заболеваемостта и смъртността от инфекциозни заболявания чрез усъвършенстване и подобряване ефективността на епидемиологичния надзор, профилактиката и контрола на заразните болести чрез:



  1. Организиране и ефективно осъществяване на държавната здравна политика на територията на област Добрич чрез:

  2. Превръщане на профилактиката в задължителен елемент на всички нива;

  3. Упражняване на ефективен държавен здравен контрол

  4. Повишаване качеството на медицинското обслужване на населението


II. ОСНОВНИ ЗДРАВНИ ПРОБЛЕМИ НА РЕГИОНАЛНО НИВО

  1. Отрицателен естествен прираст за област Добрич.

  2. Висока обща заболяемост с основен дял на болестите на органите на кръвообращението.

  3. Значителна част от населението е носител на множество комбинирани фактори, рискови за здравето.

  4. Наличие на зони с високо нитратно замърсяване на подпочвени води, което обуславя подаването на нестандартна питейна вода за населението в 7 населени места.

5. Заболяемостта от чревни и трансмисивните инфекции поддържа едно сравнително високо ниво за областта на фона на средната заболяемост за страната.


    1. ОСНОВНИ ЗДРАВНИ ПРИОРИТЕТИ НА РЕГИОНАЛНО НИВО

  1. Ограничаване разпространението и профилактика на основните рискови фактори, свързани с начина на живот.

  2. Ограничаване разпространението и профилактика на хроничните неинфекциозни болести.

  3. Ограничаване, намаляване и ликвидиране вредното въздействие на факторите на средата върху здравето.

  4. Профилактика на инфекциозните заболявания с регионално и национално значение – чревни и трансмисивни инфекции, туберкулоза, СПИН, сифилис и гонорея.

  5. Изграждане на капацитет на локално ниво за развитие на дейности, укрепващи здравето.

  6. Ограничаване рисковите фактори, свързани с храненето, които могат да доведат до възникване на хранителен дефицит и ХНБ.

  7. Здравно образователна дейност относно основните поведенчески рискови фактори за ХНБ сред подрастващото поколение и рискови групи от населението.

  8. Търсене и осъществяване на колаборация между здравните институции, държавните институции и лечебните заведения за осигуряване на точна база данни, свързани със здравното състояние на населението.



ІV. ОСНОВНИ ЗАДАЧИ:

1. Провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда, надзора на заразните болести и опазване на общественото здраве.

2. Извършване на независима, компетентна и прозрачна инспекционна дейност при спазване на утвърдени стандартни оперативни процедури, ръководства или указания.

3. Провеждане на системен, в съответствие със законодателството и препоръките на ЕС, мониторинг и оценка на факторите на жизнената среда, с оглед предотвратяване на възможните рискове за здравето на населението.

4. Провеждане на лабораторни изследвания при спазване на процедурите, съгласно получената акредитация по БДС ISO 17 025 или БДС ISO 17 020.

5. Предоставяне на своевременна и достоверна информация на обществеността за резултатите от провеждания държавен здравен контрол.

6. Провеждане на систематичен контрол върху регистрацията на лечебните заведения.

7. Планиране, организиране, ръководство и контрол на медицинската експертиза.

8. Продължаване на дейностите по приети национални програми и политики за ограничаване на заболяемостта и смъртността от социално значими заболявания, свързани с поведенческите фактори на риска (тютюнопушене, нездравословно хранене, злоупотреба с алкохол, ниска двигателна активност и др.) и факторите на риска в околната среда.

9. Анализиране на регионално ниво на демографските показатели и здравното състояние на населението и търсене на зависимост между тях и факторите на жизнената среда и начина на живот с оглед разработване на регионални профилактични програми.

10. Разширяване на инициативите за промоция на здраве, повишаване на информираността на населението за основните предпоставки за здравословен начин на живот.

11. Изпълнение на дейности по национални програми и проекти за ограничаване влиянието върху здравето на поведенческите рискови фактори и факторите на жизнената среда.

12. Провеждане на активен епидемиологичен надзор над заразните заболявания, ефективен контрол на противоепидемичния режим в лечебните заведения и контрол върху качеството и ефективността на дейностите по дезинфекция и стерилизация. Провеждане на активен епидемиологичен надзор над СПИН, туберкулозата и сексуално предавани инфекции (СПИ). Активно участие в съществуващите специализирани информационни мрежи за заразните заболявания в Европейския съюз и СЗО.

13. Осъществяване на ефективна система за опазване на страната от внос на заразни болести, укрепване капацитета на звената за граничен здравен контрол и изпълнение на изискванията, залегнали в Международните здравни правила.

14. Постигане на висок обхват при изпълнение на Имунизационния календар на Република България, засилване на взискателността от страна на РЗИ по отношение на планирането и отчитането на извършените имунизации, реда и начините на тяхното провеждане. Осигуряване на надеждно функционираща „хладилна верига”.

15. Осъществяване на ефективна координация на РЗИ с местните и регионални здравни структури, националните центрове по обществено здраве, неправителствени организации и МЗ при изпълнение на дейностите по превенция и контрол на СПИН, туберкулоза и СПИ.

16. Провеждане на системни дейности за подготовка и повишаване на квалификацията на кадрите от РЗИ.

17. Подобряване ефективността на действащите на регионално ниво съвети по определени здравни проблеми.

18. Осъществяване на ефективна координация на РЗИ с другите регионални структури на държавната власт при изпълнение на дейностите по държавния здравен контрол, надзора на заразните болести и по профилактика на болестите и промоция на здраве.

19 Анализиране на потребностите от човешки ресурси в областта на здравеопазването, планиране и координиране дейностите по провеждане на следдипломно обучение в системата на здравеопазването.

20. Повишаване информираността на населението.
V. ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА



VІ. ПЛАН ЗА РАБОТА НА ДИРЕКТОРСКИ СЪВЕТ за 2016 г.
МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ


  1. Обсъждане и приемане плана за работа на Директорския съвет при РЗИ-Добрич за 2016 г

  2. Обсъждане и приемане отчета за дейността на инспекцията за 2016 г.

  3. обсъждане и приемане плана за работа на РЗИ-Добрич за 2016 г.

  4. Насоки за работа на инспекцията за 2016 г.

  5. Обсъждане дейността в инспекцията за 2016 год. – проблеми в организацията, съвместните дейности, административно обслужване на гражданите и други.

  6. Социално-битови и организационни въпроси.

  7. Разни.


МЕСЕЦ МАЙ

  1. Социално – битови и организационни въпроси.

  2. Обсъждане на полагащото се за текущата календарна година работно облекло и лични предпазни средства.

  3. Разни



МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

  1. Обсъждане и приемане анекси към плановете на дирекциите.

  2. Финансов отчет за първо шестмесечие на 2016 г.

  3. Доклад на комисията за приемане сигнали за корупция;

  4. Преглед на вътрешните нормативни документи на РЗИ-Добрич, предложения за

промяна и приемане.

  1. Социално – битови и организационни въпроси.

  2. Разни.



МЕСЕЦ НОЕМВРИ

  1. Обсъждане цялостната дейност на инспекцията през 2016 год. – проблеми в организацията, съвместните дейности и други.

  2. Доклад на комисията за приемане сигнали за корупция.

  3. Разглеждане и обсъждане на щатното разписание.

  4. Социално-битови и организационни въпроси.

  5. Разни.


VІI. ДЕЙНОСТ ПО УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ ОБЩАТА ДЕЙНОСТ НА ИНСПЕКЦИЯТА

1. Актуализация на годишни заповеди, свързани с дейността на инспекцията:

1.1.Създаване на директорски съвет и на експертен съвет по ЗТЕ;

1.2.По спазване на законодателството, касаещо държавната администрация;

1.3.По спазване на трудовото законодателство : преглед на издадените вътрешно-нормативни актове и актуализация при необходимост;

1.4.По спазване противопожарната безопасност на сградата;

1.5.За дейности, свързани с текущ здравен и противоепидемичен контрол – по пробонабиране питейни води; за участие на представители на РЗИ-Добрич в комисии на други ведомства;

1.6.По финансово – счетоводната дейност: относно усъвършенстване системата за финансово управление и контрол;

1.7.По Закона за администрацията – определяне работно време на инспекцията и на времето, в което се обслужват граждани; контрол на дейността на приемното гише на РЗИ-Добрич;

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар

2.Оперативно планиране и отчитане по звена:

2.1.Всеки началник отдел разпределя и организира дейността в отдела, като предварително я съгласува с Директора на съответната дирекция, Главния секретар, Заместник директора и Директора на РЗИ-Добрич.

2.2.Eжеседмично в петък се провежда съвещание на директорите на дирекции, главния секретар и заместник директора при Директора на РЗИ-Добрич, на което се поставят въпроси за разглеждане.

2.3.Отчитане и планиране на дейността на всеки служител - ежедневно, ежеседмично, ежемесечно и тримесечно.

2.4.Тримесечните отчети на всеки отдел се представят и разглеждат на заседания на Директорския съвет, като задължително се обсъжда изпълнението на планираните мероприятия за изтеклото тримесечие. Началниците на отдели представят писмени отчети относно изпълнението на поставените задачи за всяко тримесечие.

2.5.Анекси към плановете на отделите се приемат на тримесечие след обсъждане на Директорски съвет.

3.Усъвършенстване на вътрешната нормативна база:

3.1.Актуализиране на вътрешната нормативна база на РЗИ-Добрич и приемането й на Директорски съвет

Срок: постоянен. Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар

4. Медийна политика

4.1.Цел -да се информира обществеността за работата на инспекцията, епидемичната обстановка и повишаване на здравната култура за подобряване качеството на живот на населението на област Добрич.

4.2. Задачи

4.2.1.Ежеседмично подаване на информация.

4.2.2.Организиране на пресконференции по повод на значими събития.

4.2.3.Отразяване на Световни и Международни дни.

4.2.4.Организиране на здравни предавания по електронните медии.

4.2.5.Провеждане на пресконференции

4.3.Анотация-подобряване на здравословното състояние на населението на Област Добрич е приоритет на РЗИ-Добрич. Средство за достигане на целевата група са масмедиите. Медиите чрез своите материали и репортажи могат и влияят на широката публика за формиране на нагласи и поведение. Това налага коректно и достъпно представяне на информация за постигане на поставената цел.

4.4.Начини за достигане на информацията до медиите:

4.4.1.Издаване на информационен бюлетин с конкретна тематична насоченост по график, утвърден от Директора;

4.4.2.Издаване ежеседмично на оперативен бюлетин с информация относно епидемичната обстановка, резултати от регулярния държавен здравен и медицински контрол, установени нарушения, предприети мерки, дейности на функционалните кабинети, административни дейности;

4.4.3.Реализиране на радио и телевизионни предавания;

4.4.4.Провеждане на пресконференции;

4.4.5.Издаване на извънредни информационни бюлетини.

4.5.Медии на територията на Добричка област: ТВ - “Добруджа кабел"; Преса – “Нова Добруджанска трибуна”, “Добруджанска трибуна”; Радиа – “Добрич”, “Дарик”, “Добруджа”, “Атлантик”, “Варна”, “FM +”.

4.6. Правила за издаване на информационните бюлетини:

4.6.1.Информационният бюлетин на инспекцията се подготвят на специално оформена за целта бланка;

4.6.2.На бланката е посочен телефон за контакти с лицето, което е подало информацията и съответно може да отговаря на зададени от журналистите въпроси;

4.6.3.Графикът включва последователността на дирекциите за подготвяне на материала за медиите и се изготвя от главния секретар в началото на календарната година; При необходимост се издават извънредни бюлетини;

4.6.4.До 15,00 часа на същият ден бюлетинът се разпраща до всички медии по факс или e-mail;

4.7.Правила за издаване на оперативните бюлетини:

4.7.1.Оперативният бюлетин на инспекцията се подготвя на специално оформена за целта бланка;

4.7.2.Изготвя се всяка седмица в петък чрез попълване на информацията от всички отдели/дирекции;

4.7.3.Краен срок за представянето на ОБ на Директора на РЗИ-Добрич е понеделник до 12.00 часа;

4.7.4.До 15.00 часа на същия ден бюлетинът се публикува на интернет страницата на РЗИ-Добрич.

4.7.5.Всеки бюлетин се съхранява при Директора и в дирекциите;

5. Мерки за борба с корупцията

5.1.При назначаване на нови кадри се процедира съгласно Закона за държавния служител / Кодекса на труда и Вътрешните правила за дейността и организацията на управлението на човешките ресурси и организационното развитие в администрацията на РЗИ-Добрич.

Срок: текущ

Отговорник: Директор

5.2.При извършване на предварителен и текущ държавен здравен контрол – да се избягва прекия контакт между инвеститора и специалистите; съгласуването на ПСД става само на експертен съвет по ЗТЕ, а не еднолично; спазване на сроковете, в които следва да се издават документите; извършването на ПЗК и ТЗК се извършва от различни структурни звена; ротация на подконтролните обекти по преценка на Директора; лицата, ангажирани с контролна дейност се изключват от пряко боравене с пари; поощрява се качеството на контрола, същото е основен критерий при индивидуалната оценка на кадрите; пълно и точно документиране на дейностите.

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Гл. секретар, Директори на дирекция “ОЗ” и „НЗБ”
5.3.В лабораторните звена - пълно и точно документиране на дейностите; спазване процедурата по приемане на пробите с оглед осигуряване анонимност при изследванията; спазване процедурите по акредитацията на ОКА, осигуряване на конфиденциалност на информацията.

Срок: текущ

Отговорник: началник отдел МИ

началник отдел ЛИ

5.4.При обслужване на гражданите – спазване на изискванията на АПК и наредбата за административно обслужване;

Директорът и заместник директорът имат всеки четвъртък приемно време за граждани, главният секретар и директорите на дирекции – всеки понеделник; регламентиране времето на здравните инспектори за работа с граждани; да се изнася пълна и актуална информация на информационното табло; при необходимост да се информира населението и чрез медиите; всички служители носят отличителни баджове.

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар, Директори на дирекции

5.5.При сигнали за корупция – всеки сигнал се проучва внимателно; при необходимост се сигнализират правораздавателните органи; при доказани случаи на корупция лицата се уволняват дисциплинарно и се предават на прокуратурата; даване гласност на доказаните случаи и информиране на обществеността за предприетите мерки; незабавно уведомяване Инспектората на МЗ.

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар, Директори на дирекции

5.6.Инспекцията поддържа е-mail – адрес на интернет-страницата си, кутия за сигнали и електронен регистър за получаване и регистриране на сигнали за корупция. На интернет страницата се публикуват постъпилите сигнали за корупция и проверките по тези сигнали.

Срок: текущ

Отговорник: Гл. секретар,

директор на дирекция „АПФСО“
5.7.При постъпили сигнали за действия или бездействия, свързани със злоупотреба с власт, лошо управление на държавно имущество или за други незаконосъобразни или нецелесъобразни действия или бездействия на административния орган и длъжностни лица, с които се засягат държавни или обществени интереси, права или законни интереси на други лица по смисъла на на Дял ІІ, Глава VІІІ от АПК се уведомява МЗ и се процедира съгласно Закона за държавния служител и Кодекса на труда. Справка до МЗ съгласно дадени указания.

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар

5.8.При постъпили сигнали за нарушения на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация и Етичния кодекс на служителите от РЗИ-Добрич се процедира съгласно Закона за държавния служител и Кодекса на труда. Справка до Инспектората на МЗ съгласно дадени указания

Срок: текущ

Отговорник: Директор, Заместник директор,

Главен секретар,



VIII. ПЛАН ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДИРЕКЦИЯ “МЕДИЦИНСКИ ДЕЙНОСТИ”

ОСНОВНИ ЦЕЛИ

1.Организиране и ефективно осъществяване на държавната здравна политика на територията на област Добрич.

2.Повишаване качеството на медицинското обслужване на населението

За постигането на целите и за опазване здравето на населението в област Добрич, Дирекция „Медицински дейности” включва в дейността си през 2016 г. следните мерки:

1. Провеждане на систематичен контрол върху регистрацията на лечебните заведения.

2. Анализиране на регионално ниво на демографските показатели и здравното състояние на населението и търсене на зависимост между тях и факторите на жизнената среда и начина на живот с оглед разработване на регионални профилактични програми.

3. Планиране, организиране, ръководство и контрол на медицинската експертиза.

4. Подобряване ефективността на действащите на регионално ниво съвети по определени здравни проблеми.

5. Анализиране на потребностите от човешки ресурси в областта на здравеопазването, планиране и координиране дейностите по провеждане на следдипломно обучение в системата на здравеопазването.



За изпълнението на посочените мерки, през 2016 г. Дирекция „Медицински дейности” трябва да осъществи следните дейности:

1. Извършване на регистрация, пререгистрация и заличаване на лечебни заведения за извънболнична помощ, хосписи и на лечебната

дейност по чл. 2а от Закона за лечебните заведения.

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, П.Атанасова

гл. инспектор, И.Иванова
1.1. Актуализиране списъка на лечебните заведения за извънболнична помощ, които извършват дейност по физикална и

рехабилитационна медицина, в съответствие с изискванията на Наредба № 30/19.07.2004 г. и съгласно Наредба за водене на

регистър на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите.

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, П.Атанасова

гл. инспектор, И.Иванова
2. Извършване на проверки в изпълнение на чл.19, ал.5 от Наредба №49/2010г. за изпълнението на показателя „обем дейност”от болничните структури, който подлежи на проверка за 12-месечен период от определяне на нивото на структурата, и проверката се извършва най-късно до 15-ия месец от определяне на нивото.

Срок: в зависимост от изтичане на срока

във всеки конкретен случай

Отг.: гл. инспектор Д.Михайлова

гл. инспектор П.Атанасова
3. Провеждане на разяснителна и информационна кампания сред лечебните заведения за болнична помощ в областта за това, че формулярите за преждевременно напускане на болницата и преустановяване на хоспитализация и на осъществяваните по отношение на пациент медицински дейности се подписват тогава, когато хоспитализираното лице вземе решението да напусне лечебното заведение, а не при постъпването му в него.

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор И.Местчиева

гл. инспектор И.Иванова

4. Издаване на удостоверения за изпълнение на изискванията на наредбата по чл. 46, ал. 3 от Закона за лечебните заведения, правилника по чл. 28а, ал. 3 от Закона за лечебните заведения и на утвърдените медицински стандарти във връзка с издаването на разрешения за извършване на лечебна дейност от лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи и диализните центрове.

След окомплектоване и проверка на цялата документацията, съгласно изискванията на чл. 47 от ЗЛЗ, се изпраща по служебен път в МЗ

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор Д.Михайлова

гл. инспектор П.Атанасова

5. Уведомява Изпълнителна агенция "Медицински одит" за случаи на нарушения на медицинските стандарти, констатирани при изпълнение на правомощията на РЗИ.



Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор констатирал нарушението
6. Регистрация, пререгистрация и заличаване на лицата, упражняващи неконвенционални методи за благоприятно въздействие върху индивидуалното здраве, и осъществяване на контрол върху дейността им, съгласно Закон за здравето.
Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор П.Атанасова

гл. инспектор И.Иванова
7. Издаване на разрешения за съхранението и продажбата на лекарствени продукти от лекари и лекари по дентална медицина, съгласно Наредба № 5 от 2011г. за условията и реда за получаване на разрешения за съхранение и продажба на лекарствени продукти от лекари и лекари по дентална медицина и снабдяването им с лекарствени продукти.

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, д-р А.Минкова
8. Организиране и контрол на дейността по медицинската експертиза и на регионалната картотека на медицинската експертиза:

8.1. Издаване на Заповеди за състав на ЛКК;



Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор М.Огнева

8.2. Извършване от Регионалния съвет към РЗИ-Добрич на анализ и контрол на дейностите по експертиза на временната неработоспособност, осъществявани от лекуващите лекари, ЛКК и ТЕЛК на територията на област Добрич;



Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, М. Огнева

8.3. Извършване от Регионалния съвет към РЗИ-Добрич на служебни проверки на не по-малко от 2 на сто от издадените на територията на област Добрич решения за временна неработоспособност и експертни решения по чл. 103, ал. 3 на ЗЗ, избрани по случаен признак;



Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, М. Огнева

8.4. Провеждане на работни/методични срещи по експертизата на временната неработоспособност с лекуващи лекари и ЛКК;



Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, М. Огнева

8.5. Организация по експертизата на трайната неработоспособност и преосвидетелстване:

- проверка и заверяване на експертни решения;

- приемане и обработка на документи за освидетелстване, преосвидетелстване и служебно преосвидетелстване за ТЕЛК, обработка на МЕД;

- създаване/обработка на МЕД по обжалвани болнични листи;

- изпращане на експертни решения на заитересованите страни;

- архивиране на МЕД.

Срок: постоянен

Отг.: гл. инспектор, М. Огнева

гл. инспектор И. Иванова

мл. експерт Д.Николова

9. Извършване на проверки по чл. 93 от Закона за здравето по жалби и сигнали при нарушаване на правата на пациентите или при спорове, свързани с медицинското обслужване, и участие в съвместни проверки с Изпълнителна агенция "Медицински одит".



Срок: постоянен

Отг.: инспектори дирекция „МД”

10. Събиране и анализиране на информация, свързана с разходването на публични средства в лечебните и здравните заведения на

територията на областта, и осъществяване на контрол по спазването на методиката за субсидиране на лечебни заведения със

средства от бюджета на Министерството на здравеопазването



Срок: до 25 число на месеца ежемесечни и

тримесечни отчети.

Отг.: гл. инспектор Д.Михайлова

10.1. Приемане и проверка на постъпилите отчети на лечебните заведения



Срок: Приемане: -месечни до 8-мо число на месеца

- тримесечни до 16-то число на месеца,

следващ отчетното тримесечие

Изпращане в НЦОЗА до 16-то число на месечните

отчети и до 20-то число на тримесечните отчети

Отг.: нач. отдел ОКМД Д.Михайлова

10.2.Извършване проверки на 5 % от случаите в ЛЗБП-ежемесечно и на тримесечие и изготвяне на доклад до министъра на здравеопазването.


Срок: проверки всеки месец и тримесечие до 20 число

доклад за МЗ до 25-то число /тримесечен/

Отг.: инспектори дирекция „МД”

11. Контрол на заявяването, разпределението и разхода на лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на Министерството на здравеопазването за лечение на заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване;

- контрол на лечението с еритропоетин

Срок: всеки месец

Отг.: гл. инспектор д-р А.Минкова




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница