Седмица 23.1 : „Трите пеперуди“
Тема на ситуацията: „Трите пеперуди“
Вид на ситуацията: За нови знания
Образователно направление: „Български език и литература“
Образователно ядро: „Възприемане на литературно произведение“
Цели:
Възприемане на приказката „Трите пеперуди“
Очаквани резултати:
Запознаване с приказката „Трите пеперуди“
Методи, средства и похвати:
Форми на организация:
Използвани материали:
Планирано време: 30 минути
Ход на ситуацията:
I. Уводна част / 3 минути/
Учителят въвежда децата в темата с изложба на пеперуди.
Учителят: Здравейте, деца. Сутринта, когато дойдох в градината чух необичаен звук. Огледах се в стаята, не видях никого. Когато погледнах към прозореца просто останах без думи. Тези красиви създания бяха кацнали на прозореца на нашия прозорец. Вероятно са се загубили и сега могат да открият своите цветенца. Искате ли да им помогнем?
На таблото са наредени 6 броя лалета. Децата трябва да поставят пеперудите според цветовете им.
Поставяне на темата.
II. Основна част / 25 минути/
Учителят: Днес ще се запознаем с още една народна приказка. Тя се казва „Трите пеперудки“
/Учителят прави прочит на произведението/
Провежда се беседа по съдържанието като се включват и въпросите от помагалото.
Учителят: Защо пеперудите решили да останат заедно?
Учителят: Какво според вас значи истинско приятелство?
Учителят: Вие имате ли истински приятели?
Учителят: Бихте ли постъпили по същия начин, за да ги предпазите от дъжда?
Учителят прави втори прочит на произведението и подканва децата с негова помощ ако се налага да я преразкажат.
III. Заключителна част / 2 минути/
Ситуацията завършва с танц „Бели пеперудки“ или с драматизиране на приказката.
Учителят раздава на децата коронки на пеперудки и подканва децата да пресъздадат диалозите.
Обобщение на ситуацията и изпращане на пеперудките-гостенки.
Сподели с приятели: |