Университет „ Проф. Д-р Асен Златаров“
Факултет по обществени науки
ПЛАН - КОНСПЕКТ
На ситуация по математика
За четвърта възрастова група , изд. Бит и техника – част 1
На тема:
Рисувам в мрежа
Изготвил: Проверил:
Веселина Павлова доц.д-р К. Димитрова
Фак.номер 1105
ПНУП II курс
Образователно направление: Математика
Ядро: Пространствени отношения, художествено пресъздаване на предмети
Тема: Разположение на предмети в мрежа, „рисувам в мрежа“
Вид на педагогическата ситуация: За нови знания и умения
Цели:
Отразяване на форма и диференциране на части от предмет (обект) чрез линия и петно
Усвояване на умения за целенасочено изграждане на рисунка
Задачи:
Усвояване на умения за изграждане на образи с кръгла, триъгълна и квадратна форма
Развиване на графичните способности
Стимулиране на творческата активност на децата
Вид на дейността: Чертане, рисуване
Методи и похвати на обучение: Онагледяване, демонстрация, показ, обяснение, обсъждане, индивидуална работа.
Ход на ситуацията
У – Здравейте, деца! Обичате ли игрите?
Д – Даа !
У – Стахотно! Днес съм ви подготвила много интересни игри с фигури. Кой обича да играе с топка?
У – А каква форма има топката?
Д – Кръгла.
У – Точно така. А кой обича да играе с кубчета? А те каква форма имат?
Д – Квадратна.
У – Да. А някой играе ли си с конструктор? Какви неща правите от него?
Д – Къща, гараж, замък...
У – Добре, деца. Покривът на къщата в каква форма е?
Д – Триъгълна.
У – Браво. Сега ще ви разкажа приказка за един рибар. (приложение 1) Той имал мрежа, с която не хваща риба, а геометрични фигури. Но не може да издърпа мрежата преди фигурите да са подредени правилно. Трябва на всеки реди и колона да има само по една геометрична фигура от вид. Той на може да се справи сам. Хайде да му помогнем да подреди тези три фигури в мрежата. Кой иска да е пръв?
М – Аз!
У – Добре Митко, излез!
(Детето решава задачата на дъската.)
У – Браво! Ти помогна на рибаря да си извади мрежата. Но той има втора по-голяма мрежа. За нея ще трябва да помогнат 3 деца. (приложение 2)
(Децата решават задачата.)
У – Браво, деца! Сега седнете и погледнете в учебника. (приложение 3) На първата задача имате 3 редици, които трябва да довършим. На първия ред какво виждаме?
Д – Триъгълници и кръгчета
У – Точно така! Кой ще ми каже как е разположено първото кръгче в мрежата?
Д – В долната част на квадратчето.
У – Правилно! А втория?
Д – В горната част на квадратчето.
У – Точно така! На втория ред какво виждаме?
Д – Квадрати и кръгчета.
У – Да и ще внимаваме коя фигура с какъв цвят оцветяваме. На третия ред имаме триъгълници в син и зелен цвят. Сега да направим първия ред заедно. Имаме триъгълник, кръг – отдолу, кръг – отгоре . Показано е, че следва триъгълник. После какво трябва да нарисуваме?
Д – Кръгче отдолу.
У – Правилно. После кръгче отгоре, а след това?
Д – Триъгълник.
У – Да! Триъгълник, кръгче отдолу, кръгче отгоре. Хайде другите два реда сами.
(Децата чертаят и оцветяват самостоятелно.)
У – Браво, деца! След като се справихте толкова добре с тази задача ще ви подаря по една пеперудка. (приложение 4)
(Учителката раздава пеперуди сгънати посредата.)
У – Пеперудката е сгъната на две. Кажете ми еднаква ли е от двете страни.
Д – Дааа!
(Учителката изважда една чиния, разделена с цветно тиксо посредата.)
У – Ето още един предмет, който има две еднакви страни. Вие знаете ли други предмети, които имат еднакви половини?
(децата изброяват, ако знаят – калинка, къща, цвете, балон...)
У – Нося ви половинки от предмети и искам вие да ми кажете дали се сещате кои са тези предмети. (приложение 5)
У – Браво, деца! Сега да продължим приказката за рибаря. Както си седял на брега и изведнъж излязла силна буря. Взел си мрежите и тръгнал да се прибира. Като стигнал видял, че бурята му е съборила половината къща. Да погледнем в учебника (приложение 6) и да се опитаме да построим отново къщата, за да може рибарят да се прибере на топло. Първо да изброим колко квадратчета трябва да нарисуваме за основата на къщата.
Д – Едно квадратче.
У – После за стената?
Д – Три квадратчета.
У – Следва покривът. Казахме, че е с триъгълна форма. Чертаем две квадратчета надясно и свързваме с върха. И какво остана да направим?
Д – Прозорец и врата.
У – Къде ще ги поставим, за да може къщата да е симетрична?
(Децата показват.)
У – Правилно! По същия начин направете и другата картинка. (приложение 7) Трябва като сгънете листа да съвпаднат двете половини като пеперудата, която ви подарих.
(Децата работят самостоятелно.)
У – Браво! Да продължим с приказката. Рибарят се прибрал в къщичката, а там го чакало неговото котенце. (приложение 8) То било много тъжно, защото си изгубило сиренцето. Ще му помогнем ли да си го намери като му покажем пътя?
Д – Дааа!
У – На къде трябва да тръгнем първо?
Д – Надясно.
У – После
Д – Пак надясно.
У – Точно така! А сега?
Д – Надолу.
У – След това?
Д – Пак надолу.
У – Браво, после?
Д – Надясно.
У – И последно?
Д – Надолу.
У – Правилно, деца! Вие нахранихте котенцето на рибаря и сега то мърка доволно. Продължаваме: Рибарят трябвало да отиде да нахрани кучето на един него приятел, който бил на работа. За целта му трябвало превозно средство. Вие какви превозни средства знаете?
(Децата изброяват – кола, колело, камион, самолет, кораб...)
У – За да разберем с какво превозно средство рибарят е отишъл при кучето, довършете плана като започнете от червената точка. (приложение 9) Мими кажи как трябва да се движим по стрелките.
М – Три квадратчета надясно, едно – надолу, едно – надясно, едно – надолу, четири – наляво, две- нагоре.
У – Правилно! Хайде очертайте и после оцветете.
(Децата чертаят и оцветяват самостоятелно.)
У – Какво се получи?
Д – Кола, камион..
У – Точно така. Сега рибаря ще може с нея да отиде да нахрани кучето на приятеля си. Искате ли да изиграем една игра? Ще ви закача по една половинка от някакъв предмет а вие трябва да се хванете за ръка с другарчето, на което е закачена другата половина от предмета.
У – Браво, деца! Много съм доволна от вас. Днес помогнахме на рибаря да си прибере мрежите, построихме му къща, котенцето си намери сиренцето и нарисувахме кола, с която рибарят да отиде да нахрани кученцето. Също така научихме, че има много предмети около нас, които имат едни и същи половинки. Припомнихме си геометричните фигури и посоките.
Сподели с приятели: |