Приложение №2 към чл. 6 Приложение №2 към ч



страница1/3
Дата18.09.2017
Размер491.37 Kb.
#30463
  1   2   3

Приложение № 2 към чл. 6

Приложение № 2 към чл. 6


(Изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.)
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС



I.

Информация за контакт с възложителя:

 

 

1.

Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

 

Oбщина Пловдив

Кмет на Oбщина Пловдив - инж. Иван Тотев

ЕИК (код по БУЛСТАТ) – 000471504


2.

Пълен пощенски адрес.




4000 гр. Пловдив, пл. „Ст. Стамболов” 1

Интернет страница www.plovdiv.bg





3.

Телефон, факс и e-mail.




тел: (032) 656 727, факс: (032) 656 703

e-mail: plovdiv@plovdiv.bg




4.

Лице за контакти.




доц. Стефан Шилев директор дирекция „ЕУО“,

Вяра Колева – гл. експерт в дирекция „ЕУО“



 

 

II.

Характеристики на инвестиционното предложение:

 

Изграждане на водовземни съоръжения – тръбни кладенц за обекти: северната част на „Цар Симеоновата градина“ и капково напояване на средни разделителни ивици на бул. „Христо Ботев“ и бул. „Цар Борис III об.„ в района на Сточна гара.


1.

Резюме на предложението.




Изграждане на водовземни съоръжения – тръбни кладенц с цел добиване на подземни води най-вече за поливно водоснабдяване. Проектните експлоатационни участъка са два: I-ви участък (ТК3) – Северна част на „Цар Симеоновата градина”, oт който ще се зхранва емблематичния за гр. Пловдив фонтан с пеликаните и ще се оросяват зелените и цветните площи около сградата на Общината, за които досега е използвана питейна вода; II-ри участък (ТК4) – ул.”Кръстьо Пастухов” към бул.”Христо Ботев” – за капково напояване на разделителните зелени ивици на бул.”Христо Ботев” и бул.”Цар Борис III Освободител”. Участъците са съгласувани с ОП „Градини и паркове”- гр. Пловдив, което поддържа зелените площи в града.

Тръбните кладенци ще разкрият кватернерния водоносен хоризонт в незаливната тераса на р. Марица. В района на града тя е изградена от алувиално-пролувиални образувания. Водното тяло е с код BG3G000000Q013.





2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

 

За достигане на максимална функционалност на ново-проектираната поливна система в „Цар Симеоновата градина“ е необходимо изграждане на ново водовземно съоръжение, което ще захранва северната й част. Подземната вода ще бъде използвана и да зхранва емблематичния за гр. Пловдив фонтан с пеликаните и ще се оросяват зелените и цветните площи около сградата на Общината, за които досега е използвана питейна вода. Изграждане на другият тръбен кладенец в зелената площ на ул.”Кръстьо Пастухов” към бул.”Христо Ботев” е продиктувано от необходимостта от захранване на капково напояване на разделителните зелени ивици на бул.”Христо Ботев” и бул.”Цар Борис III Освободител”.


3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

 

Територията, в която се предвиждат да бъдат изградени тръбните кладенци е за „Цар Симеоновата градина” – парк от кв. 130 по плана на гр. Пловдив – Централна градска част и територия публична общинска, съгласно действащ Общ устройствен план, одобрен с Решение № 375/2007 г.


4.

Подробна информация за разгледани алтернативи.




Тръбните кладенци ще разкрият кватернерния водоносен хоризонт в незаливната тераса на р.Марица. В района на града тя е изградена от алувиално-пролувиални образувания. Водното тяло е с код BG3G000000Q013.

5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

 

Инвестиционното предложение за „Цар Симеоновата градина” ще бъде реализирано в поземлен имот, находящ се в УПИ I – парк от кв. 130 по плана на гр..Пловдив – Централна градска част. Ганиците й се бележат от: на север - улица „Гладстон”, на изток – площад Централен, на югоизток – ул. „Велико Търново”, на югозапад – ул.”Авксентий Велешки”, на запад – ул.”Филип Македонски”.



6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

 

От направената обосновка на необходимото годишно водно количество съгласно нормативните документи, проектният дебит на тръбните кладенци се предвижда да бъде съответно за ТК в Цар Симеонова градина – 15 л/сек и за ТК прилежащ към ул. „Кръстьо Пастухов“ – 4 л/сек.


7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

 

Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура.


8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

 

Предвижда се конструкцията на съоръженията за подземни води да осигурява изолиране на водите от по-горе лежащите подземни водни тела и да предотвратява проникването на повърхностни води в тръбните кладенци.

Тръбният кладенец в Цар Симеонова градина ще бъде изграден с автосондова апаратура, избор на фирмата – изпълнител. Проектна дълбочина – 40.00 m. Сондирането ще бъде безядково с използване на глинест разтвор с необходимата плътност, както и центратор за поддържане вертикалността на сондажа.

Предвижда се нормална и продължителна експлоатация на съоръженията през летния сезон – 7 (седем) месеца, от месец април до октомври. Използването на подземните води ще се извършва по реда и условията на издаване на Разрешителното за водовземане от подземни води чрез нови водовземни съоръжения на Басейнова Дирекция – ИБР.


9.

Предлагани методи за строителство.




Предвижда се следната конструкция на сондажния кладенец:
Връзката между отделните тръби ще бъде резбова или с муфи и стоманени болтове. Общата дължина на филтрите е 16,00 m. Те ще представляват опорен скелет от PVC тръби – румънско заводско производство, специално предназначени за тръбни кладенци, т.е. ще имат необходимата водопропускна способност. Задтръбното пространство ще бъде запълнено с добре подбран филц.

След получаване на информация в хода на сондирането и от сондажно-геофизичните изследвания е възможна промяна в дълбочината и конструкцията на ТК.

На вече оборудените ТК-ци ще се извърши прочистване на ствола и задфилтровото пространство от глинестия разтвор. За тази цел ще се приложи промиване с чиста вода през сондажния лост и ерлифтно водочерпене до пълно избистряне на разкритата вода – най-малко 8 часа (една машиносмяна). Предвид наличието на съществуващи водовземни съоръжения и в двата участъка (ТК1, ТК2 и ТК’Шуменска градина”) очаква се СВН в ТK3 да бъде около 5,00 m, a в TK4 – около 4,00 m. След пълно усвояване на водоносния пласт и точно установяване на естественото водно ниво ще се проведе опитно водочерпене и възстановяване на СВН, като се приложи приетата методика. Изискването за продължителност на водочерпенето в този случай е 24 часа (чл.100, ал.1 от Наредба № 1). В края на водочерпенето ще се вземе водна проба за пълен химичен анализ за изясняване качествената характеристика на водата. Особено важно е да се изясни пригодността й за пълнене на басейна (наличието на карбонат). Ще се проведе и хидравличен тест на три степени по отношение на дебита с продължителност на всяка степен 1 час. При очакваното СВН ще се използва потопяема помпа, спусната на дълбочина 25,00m при ТК3 и 16,00 m при ТК4. Данните ще се използват за определяне филтрационната характеристика на водоносния пласт и експоатационните ресурси на ТК-ци. Пак по данни от споменатите съоръжения водопроводимостта на изследваните водоносни пластове се очаква да бъде от 350m2/d в първия участък до 500m2/d – във втория участък.






Сондиране

Обсаждане

Обсадна колона

инт.m

ф, mm

инт.m

Ф,mm

описание

Вид

0 - 40

360

0 - 7

7 - 11


11 - 20

20 - 24


24 - 26

26 - 30


30 - 34

34 - 38


38 - 40

160

160


160

160


160

160


160

160


160

плътна

филтрова


плътна

филтрова


плътна

филтрова

плътна

филтрова


плътна

PVC

PVC


PVC

PVC


PVC

PVC


PVC

PVC


PVC


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница