Тема:,,сезони



Дата28.12.2022
Размер14.45 Kb.
#116057
STEM situaciia
Свързани:
тест-акушерки

STEM ситуация
ТЕМА: ,,СЕЗОНИ"
Изготвил учител Емилия Ончева

Цел:
Насърчаване децата към откриване и изследване за развитие на социални и емоционални умения


. Сезоните диктуват промените в природата;
. Сезоните определят поведението на животните;
. Сезоните определят голяма част от дейността на хората.

Задачи:
. Децата ще се запознаят със сезоните и техниуте характеристики;


. Децата ще се запознаят с промените в природата през различните сезони;
. Децата ще драматизират промените на дърветата през годината;
. Децата ще се запознаят с част от дейностите на хората,
които се определят от годишните времена;
. Децата ще изработят свое дърво,изобразяващо избран от тях сезон.

Интеграция:


. Околен свят
. Изобразително изкуство
. Български език

Необходими материали:


Подготвят се големи изображения на цветя,снежинки,есенни листа,слънце,плаж и т.н.т.Закрепят се на дъската в четирите и края,а по-малки такива се раздават на децата по работните маси.
За пролетна декорация използваме големи хартиени цветя,изображения на животни-щъркели,лястовички,може да украсим и с мартенички.
За да презентираме лятото ще използваме миди,рапани,слънчогледи,макове,диня,голямо слънце.
За есента ще използваме сухи есенни листа,жълъди,ябълки,сиви облаци.
За зимата ще използваме борови клонки,шишарки,снежинки,дори може да използваме и коледна украса.
Организираме работните маси на четири острова-по един за група(за всеки сезон).Нареждаме масите в стаята,така че да има пространство между тях,за да разиграем драматизациите с децата.

Ход:


Започване с въпрос зададен към четири от децата кога имат рожден ден(по възможност избираме деца,родени в различни сезони).Провеждаме беседа къде и как празнуват,могат ли да празнуват навън,какво е времето и т.н.т.След това анализираме получената информация заедно с децата,изброяваме четирите сезона и техните основни характеристики.
Организираме децата в четири работни групи,раздават се изображения като се поставя задача да опишат какво точно виждат на картините.(оставяме няколко минути за наблюдение и обсъждане).При презентирането на всяка група е важно всички деца от другите групи да слушат.По преценка може да се даде възможност да допълват и да си помагат пре анализа на сезоните.
За драматизацията ще поканим група деца в центъра на стаята,като им поставим задача да играят ролята на дървета през различните сезони.Преговаряме частите на дърветата.Ще демонстрираме на децата движения,като имитираме дърво.Навеждаме се надолу инс ръце имитираме корените на дървото около стъпалата си и повтаряме,,корени"(нека и децата повтарят заедно с нас).После с ръце минаваме по височината на тялото до раменете и повтаряме,,стъбло",след това вдигаме ръцете нагоре и повтаряме,,клони",а размърдвайки пръститена ръцете си имитираме ,,листа".
Следва беседа с децата относто това как изглеждат дърветата през различните сезони и съответно едемонстрация според сезона(през зимата-само клони,през пролетта-цветчета;през лятото-плодове,които показваме с ръце;през есента-показваме как падат листата отново с ръце).
Благодарим на децата за добре свършената работа и ги подканяме да седнат по местата си.Нека останалите ги аплодират.

И за край за вършване с един интересен арт проект.Ще си направим хартиено дърво с отпечатък от ръчичка.За целта ще раздадем на всяко дете лист кафява хартия,ножичка,сухо лепило и цветни листа.


Инструктираме децата да сложат ръка в средата на кафявия лист и да очертаят,нека очертаят и китката си.Рисуваме хоризонтална лента под ръчичката,като тази лента ще бъде стойката на дървото.Децата изрязват и залепят очертаната ръка и лентата така,че да се получи цилиндър.Отпечатъкът от ръчичката е дървото-китката е стъблото,пръстчетата са клони.Децата избират един сезон и украсяват клоните на дървото споиред сезона(с листа,цветчета,плодове,сняг и ледени висулки).
Когато децата са готови им благодарим за положените усилия и им предлагаме да си направим цветна гора,която да краси первазите на прозорците на нашара група.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница