Урочна тема: Бъдеще време на глагола



Дата03.12.2022
Размер62.5 Kb.
#115752
БЕЛ-Урочна тема (1)

Урочна тема: Бъдеще време на глагола

Цели :
Образователни: Затвърдяване на знанията и уменията на учениците за бъдещето време на глагола.Припомняне на начина по който откриваме в кое лице, число и време са глаголите.


Възпитателни задачи: Учениците изпълняват командите от учителя и изпълняват коректно поставените задачи.


Развиващи: Сравняват, анализират и обобщават. Правят самостоятелно изводи и ги аргументират.


Методи: Обяснение и беседа.


Вид на урока: За затвърждаване на знанията.


Форма на работа: Индивидуална и групова.


Място на провеждане: В класната стая.

Ход на урока:

Поздрав към учениците и проверка на зададената домашна работа от миналия път.Обръща се специално внимание на упражненията, които са затруднили учениците и тези, с кито не са се справили.


Всички ученици отварят помагалата по българскики език и си припомнят най – напред с кои въпроси откриваме глагола в кое време е:


За бъдеще време на глагола: Какво ще правим после?
За сегашно време на глагола: Какво правим сега?
За минало свършено време на глагола: Какво правихме преди?

Припомня се това, което са разглецдали учениците миналия път ( стихотворението ‘’По пътечките на дъгата’’ от Леда Милева) и се поставя задачата да препишат в първо упражнение подчертаните глаголи и да определят в кое глаголно време са те.


Правим проверка
Във втора задача трябва да променят глагола ще долетя по лице и число.
Ние допълнително даваме и друг глагол, който също да променят по лице и число, например ще тръгна.
Изчакваме всички да станат готови и проверяваме като обръщаме внимание на учениците,които се затрудняват с тази задача.
В трета задача е необходимо посочените глаголи да преобразуваме в бъдеще време:


Сега после сега после
Пеете крият
Вали броя
Шием боли
Миеш строя

Тук можем да дадем и допълнителни примери.


В упражнение 4 трябва учениците да напипат глагола съм във всички лица и числа на бъдеще време.
Даваме пример и ги одтавяме да работят самостоятелно.
След като станат готови поставяме следващата самостоятелна задача, да напишат изречения с тези думи.
Когато приключим с тези упражнения продължаваме на следващата страница със прочитането на ‘’Ветрогончо’’ от Ран Босилек.
Задаваме въпросите след текста:
- Накъде отива ветрогончо и защо?
- За какво мечтае?
- Какво му се случва?
- За какво разговаря с настигналия го спътник?
- Защо героят е наречен Ветрогончо?

Поставя се задача учениците да извадят всички глаголи, които са в бъдеще време и да ги запишат и със съответните лици и число в тетрадките си.


Правим проверка.

Анализ на свършената работа, и на това, което са запомнили учениците.За домашна работа….

Тема на урока: Употреба на глаголните времена.

Вид на урока: За нови знания.


Цели:


  • Усъвършенстване на уменията за определяне на числото на глагола;

  • Усвояване на умения за ориентация спрямо момента на говорене;

  • Развитие на уменията за разграничаване на глаголните времена;

  • Формиране на умения за правилна употреба на изучаваните глаголни времена в речта.

Очаквани резултати:



  • Ученикът може да употребява правилно сегашно, минало свършено и бъдеще време на глагола;

  • Ученикът може да разграничава и да използва адекватно спомагателния глагол съм в сегашно, минало свършено и бъдеще време.

Ход на урока:


Нека си припомним, какво учихте до сега по български език?


Кои глаголни времена?(сегашно, мин.свършено и бъдеще време) Спрегнете ми глагола пиша в сегашно време… .
Със кой въпрос ще си помогнем?
Кой е въпроса, който задаваме, за да открием глагола в сегашно време?(Какво правя(сега)?)
Прочетете думите на дъската. В какво време е първата?(говориха-мин.св.време)
А в какво лице и число е?
Какъв е въпроса, с който откриваме минало свършено време?(Какво правих?)
А с какъв въпрос откриваме бъдеще време на глагола?(Какво ще правя?)
В какво време е глагола скачаме?( сегашно време)
А кое лице и число?(1л.мн.ч.)
Направете ми го в същото лице и число, но в бъдеще време.(ще скачаме).
След като взехме трите глаголни времена, днес ще се научим как да ги различаваме едно от друго и да ги използваме съвместно.
Запишете заглавие на днешния урок Употреба на глаголните времена.
Нека пак си припомним!
С какъв въпрос откриваме минало свършено време?(записвам на дъската)А сегашно време?(записвам въпроса на дъската)
А въпросът за бъдеще време?(записвам го)
Тошко, спрегни глагола слушам в минало свършено време… .
Ани, спрегни същия глагол в сегашно време… .
Елеонора, спрегни глагола в бъдеще време.
Отворете си учебниците на стр.46. Мария, прочети стихотворението „Хвърчило” на Васил Стоянов и си помислете защо героят е разочарован. Кои глаголи са използвани?
В кое глаголно време са?
Прочетете зад.2.
Във всяка колона има глаголи от съответното време, но има и пропуснати. Вие трябва да откриете кои са те.
Глаголът сънувах е в минало свършено време.
Пропуснат е същия глагол в сегашно време.
Кой е той?
По този начин открийте и другите, които липсват.
Запишете ги в 3 колони, както е показано.
Хайде сега Ани да чете стихчето „Бала шапчица” на следващата страница. Докато Ани чете, вие следете и пляскайте 1 път на глаголите… .
Колко глаголи открихте?
Кои са в сегашно време, а в минало?
Продължете историята като използвате глаголи в бъдеще време.
Сега препишете красиво и четливо текста в жълтото каре… .
Кои са глаголите в текста? А в какво глаголно време са?
Погледнете на дъската.
В кой ред има глаголи и в трите глаголни времена?

  • бягахме, пихме, посадихме

  • ще режа, ще мия, ще решавам

  • полях,чистя , ще запаля

Справихте се чудесно този час. За домашна работа: ….

  • Благодаря Ви! Доволен съм

  • Свободни Сте!

Урочна тема: Прилагателни имена.Правопис.


Вид на урока: За нови знания. Обобщителен .


Цел на урока:


-Усъвършенстване на уменията за правописна проверка на гласни и съгласни звукове в прилагателни имена;
-Усъвършенстване на уменията за проверка на прилагателните имена с непостоянно Ъ;
-Въвеждане на правилото за двойно -нн- при прилагателните имена

ЗАДАЧИ:

Образователни
- Да усвоят знанията за двете правила за правописа на гласните и съгласните звукове-правилото за непостоянното Ъ и правилото за правописа на двойно -нн-

Възпитателни


-Ученикът да може да изговаря правилно прилагателни имена в мъжки род , при които в женски и в среден род и в множествено число изпада гласен звук Ъ; прилагателни имена , които в мъжки род завършват на звучен съгласен звук; прилагателни имена с едно -н- или с двойно -н-(-нн-) в женски , среден род и в множествено число.
-Ученикът да умее да прави проверка за изговора на прилагателните имена в мъжки род , при които в женски и среден род и в множествено число изпада гласен звук -Ъ-;на прилагателните имена ,които в мъжки род завършват на звучен съгласен звук;на прилагателни имена с едно -н- или с двойно -нн- в женски ,среден род и множествено число.
МЕТОДИ,ФОРМИ,СРЕДСТВА:
-беседа
-разказ
-учебник
-учебна тетрадка
-тетрадка за работа в клас
ХОД НА УРОКА:

Актуализация на опорни знания:



  • Кой ще даде определение за прилагателно име ?

  • Какви признаци на предметите означават прилагателните имена ?/за цвят,за размер , за вкус и др./

  • С кои въпроси откриваме прилагателните имена ? /какъв?каква?какво?какви?/

  • Погледнете на дъската.Нека прочетем написаните словосъчетания

дълбок ров-Какъв?
дълбока река-Каква?
дълбоко море-Какво?
дълбоки океани-Какви?
Сега нека отворим учебника на страница 50 и да погледнем задача 1.
Първото прилагателно име което е написано е „малко” , то обаче не е достатъчно да определим кое животно познахме най-лесно, на втория ред са написани прилагателните имена „малко и сиво” ,изключва само едно от животните.
Кое животно изключваме?(патето).
Към „малко и сиво” добавяме и „гризливо”отпада още едно животно(птичката)
Като добавим към тези три прилагателни имена и „скокливо” и кое е животното за което се отнасят тези прилагателни имена?(зайчето).
У:Сега нека прочетем 2 задача на страница 50.
В синьо каренце в ляво са ни написани едно под друго палав и палави.
Попълнете пропуснатите букви в думите : лъскав , хубав , гърбав.(питам кои букви са написали на празните места)
Нека сега погледнем в дясното каренце.
Там са ни написали прилагателните имена хитър и хитри).
От вас искам като знаете правилото за непостоянното -Ъ- искам да попълните липсващите букви в топъл , близък и тежък.
Поставяне на темата
Днес ученици ще се запознаем с правописа на прилагателните имена
Запишете заглавие - Прилагателни имена.Правопис.
Прочетете 3 задача. Пред вас е предтавен текст с 5 грешки в него. Открийте ги и го препишете правилно, а някой от вас ще излезе на дъската и ще напише само сгрешените думи и ще обясни чрез каква проверки ги е открил.
Сгрешените думи са: малак, правилно е: малък
хитар, правилно е: хитър
ловак, правилно е: ловък
дълаг, правилно е: дълъг
зорак, правилно е: зорък
Проверяваме чрез думите за проверка: малки, хитри, ловки, дълги, зорки.
Сега следва да се запознаем с едно ново правило - за двойното -нн-. Разгледайте таблицата на стр. 51 в учебика и примерите в нея.
Правилото за двойно -нн- е следното:
Ако в мъжки род прилагателното завършва на -нен, в женски и среден род, а и в множествено число се пише с двойно -нн-. Ако в мъжки род то завършва на -ен, в другите форми се пише с едно -н-.
Приготвила съм ви по още някоко примера с едно -н- и с двойно -нн-, които ще ви помогнат по-лесно да разберете правилото.


Прилагателни имена с двойно -нн-:
безценен, бензинен, вагонен, витаминен, военен, временен, единен, есенен, каменен, равностранен, стенен, сънен, светлинен, картинен, конен, лунен, милионен,невинен, неизменен, непрестанен, песенен, пламенен, постоянен, пустинен, равнинен, ценен, странен, уханен, сезонен, струнен, телефонен, ураганен, благоуханен, хигиенен, чуждестранен, законен, склонен, утринен.


Прилагателни имена с едно -н-:
вълнен, глинен, женен, забранен, заменен, зърнен, извинен, изгонен, притеснен, пълнен, сменен, стоманен, картонен, копринен, ленен, лимонен, напълнен, обвинен, огнен, охранен, платнен, пленен, поканен, сапунен, стеснен.
Кои правила припомнихме този час?
Този час припомнихме двете правила за правописа на гласните и съгласните звукове; правилото за непостоянното Ъ.
С кое ново правило се запознахме?
С правилото за двойното -нн-.

Браво, ученици, справихте се чудесно!


За домашно ….

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница