Урок по математика в IV клас за нови знания



Дата03.01.2022
Размер13.1 Kb.
#112008
ТипУрок
1

Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”

гр.Велико Търново

Факултет: Педагогически

Катедра:Педагогика

План-конспект

на урок по математика в IV клас

за нови знания

Тема „Окръжност”

I. Тема на урока- „Окръжност”

(Учебник по Математика за четвърти клас, изд. „Просвета” София, )

II. Вид на урока – за нови знания

III. Цели на урока:

1. Запознаване с геометричната фигура окръжност и нейните елементи.

2. Усъвършенстване на изчислителните навици с трицифрени числа.

IV. Задачи

Образователни:

1. Учениците да се запознаят с геометричната фигура окръжност и нейните елементи.

2. Да могат да откриват окръжност и кръг в предмети (обекти) от заобикалящия ги свят.

3. Да усъвършенстват изчислителните навици с трицифрени числа.

Възпитателни:

1. Възпитаване към култура на учебен труд.

2. Прегледност и точност при записване на задачите в тетрадката.

Развиващи:

1. Развитие на специфичното при усвояване на математическия материал мислене.

2. Развиване на творческите мисловни способности.

3. Развитие на речта.

V. Продължителност на урока – 40 мин.

VI. Методи, форми средства

1. Методи - беседа, обяснение, упражнение, опити, наблюдение

2. Форми – групова, фронтална, индивидуална

3. Средства – модели на окръжност и кръг, учебник по математика за IV клас и учебна тетрадка № 1

VII. Основни понятия - окръжност, център на окръжността, радиус на окръжността

VIII. Междупредметни връзки – околен свят, български език

IХ. Предварителна подготовка

1. На учителя: Изработване на план – конспект на урока, подготовка на дъската

2. На ученика: изпълнение на домашната работа от предния час.

Ход на урока

I. Организация на класа за работа и проверка на домашната работа.

II. Актуализация на сетивния опит и опорни знания-устно смятане

Учител – Днес съм решила преди за започнем с новия урок, да си изиграем една игра. Тя се казва „ Смятам бързо”. Аз ще ви диктувам задача от изписаните на дъската, а вие трябва наум да пресметнете и да вдигнете ръка, когато сте готови с решението. Започваме! Колко е :

300 + 2 = ? 200. 2 = ? 100 + 5 = ?

200 – 3 = ? 400: 4 = ? 100 – 5 = ?

Учител – Браво, много бързо пресмятате с трицифрени числа, затова сега ще усложня играта. Ще ви задавам въпроси – ако внимавате съм сигурна, че ще отговаряте правилно.

Кое е най-голямото шестцифрено число? (след като отговорят, дете излиза и изписва числото на дъската – отнася се и за следващите задачи)

А най-малкото?

Кое е числото, което има 8 стохиляди, 8 стотици и 8 единици?



Към най-малкото трицифрено число прибавете 1.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница