20 октомври – Световен ден за борба с остеопорозата



Дата24.07.2016
Размер39.78 Kb.
#3731
20 октомври – Световен ден за борба с остеопорозата

Остеопорозата е най-разпространеното тежко заболяване на костите, при което се намаляват плътността и качеството на костта, уврежда се здравината на скелета и се повишава риска от счупване предимно в областта на гръбнака, китката, таза, бедрото и горната част на ръката.

Костите през целия живот на човека – от раждането до смъртта – непрекъснато се рушат и изграждат.До 25 год. възраст преобладава изграждането и човешкият организъм натрупва костна маса.На този “костен капитал” се разчита до края на живота.Колкото по-голям е той, толкова по-дълго може да се черпи от него.След като приключи изграждането на скелета и до настъпването на мено/андро паузата се установява равновесие между процесите на изграждане и разграждане на костите. С навлизане в мено/андро паузата започват да преобладават процесите на разграждане.

Остеопорозата засяга хората на различни етапи от живота им, включително и тези, които работят.Значителна част от по-младите хора, които са икономически активни, страдат от остеопения (ниска костна плътност) или остеопороза.Много от тях ще счупят кост и качеството на техния живот драматично ще се влоши.При тази възрастова група по-чести са случаите на фрактури на прешлените, които често не се диагностицират.



Класификация на остеопорозата

­ І. Първична остеопороза

ТИП 1 – Постменопаузална

Дължи се на овариална недостатъчност – намаление на циркулиращите естрогени-естрон, естрадиол и естриол.В периода на менопауза основен естроген става естронът.Продукцията му е 1/3 от тази в репродуктивна възраст.Секретирания от надбъбреците андростендион се превръща в мастната тъкан в естрон. С това се свързва по-малкия риск от развитие на остеопороза и последващи фрактури при пълните жени.

ТИП 2 – Сенилна

Дължи се на нарушена калциева абсорбция в червата вследствие намалението на витамин Д 3, както и на незадоволителната физическа активност на хората в напреднала възраст.Според прогнозите на СЗО честотата на сенилната остеопороза и произтичащите от нея фрактури ще се увеличават лавинообразно с всички произтичащи от това здравни, социални, финансови и медико-психологически проблеми.

ІІ. Вторична съпътствуваща остеопороза – при други основни заболявания.

1.Ендокринни заболявания

2.Гастроинтестинални, чернодробни и панкреасни заболявания

3.Бъбречни заболявания

4.Кръвни заболявания

5.Ревматични заболявания

6.Генетични заболявания

7.Други болести и състояния

ІІІ. Вторична ятрогенна остеопороза – при продължително лечение с медикаменти – кортикостероиди, хормони на щитовидната жлеза, хепарин, антиепилептични средства, алуминий съдържащи антиациди, имуносупресори, слабителни (при дълга употреба), антибиотици.

Рискови фактори


  • Ранна менопауза (настъпила преди 45 годишна възраст по естествен път или след оперативно отстраняване на яйчниците).Развиващата се в тези случаи остеопороза е най-разпространеният вид.Характерни за нея са счупванията на прешлените и на долната трета на предмишницата.

  • Старческа възраст. В тези случаи се развива т.н. сенилна (старческа) остеопороза. За нея са характерни счупванията на шийката на бедрената кост. Среща се еднакво често сред мъжете и жените.

  • Недостатъчен внос с храната на калций. Калцият се всмуква през червата и този процес се стимулира от витамин Д.

  • Недостатъчен внос с храната на витамин Д (риба, масло, яйца, мляко и др.) или недостатъчната му резорбция (всмукване), когато се внася в достатъчно количество.

  • Продължително обездвижване. Висок е рискът от остеопороза при болни, които са приковани продължително време на легло.

  • Прекомерна консумация на кафе (над 5 чаши дневно).

  • Небалансирано белтъчно хранене – прекомерен или недостатъчен внос на белтъчини.

  • Тютюнопушене – менопаузата сред пушещите жени настъпва по-рано. Също така, сред тези жени естрогените (полови хормони със защитен ефект по отношение на остеопорозата) са в по-ниска концентрация в кръвната плазма. Сред мъжете пушачи честотата на фрактурите на прешлените е по-висока в сравнение с непушачите при съпоставимо телесно тегло.

  • Злоупотреба с алкохол – значително се увеличава рискът от счупване шийката на бедрената кост при жените, които злоупотребяват с алкохол. Въобще, при алкохолиците костната маса е по-малка и по-бързо намалява.

  • Наличие на определени заболявания: ендокринни (тиреотоксикоза, захарен диабет, хипогонадизъм идр.), ревматични (ревматоиден артрит, болест на Бехтерев, системен лупус еритематодес), заболявания на храносмилателната система (резециран стомах, малабсорбция, хронични чернодробни заболявания и др.), бъбречни заболявания (хронична белодробна недостатъчност, бъбречна ацидоза и др.), кръвни заболявания (миеломна болест, таласемия, левкози, лимфоми и др) други болести и състояния.

  • Продължителна употреба на някои медикаменти – кортикостероиди, антиконвулсанти, хепарин, имуносупресори и др.


Профилактика на остеопорозата

Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още от младата възраст, когато се формира върховата (пикова) костна маса.



  • Двигателна активност – бягане, ходене, туризъм и др.

  • Рационално хранене – поддържане на нормално тегло, достатъчен внос на калций с храната-ежедневна употреба на 0,5 литър мляко и 100-150 г. Млечни продукти (сирене, кашкавал, извара).

  • Ограничаване на рисковите за остеопороза фактори, свързани с начина на живот – тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, прекомерна консумация на кафе, злоупотреба с някои медикаменти (сънотворни, успокояващи и др.

  • Достатъчно пребиваване на открито през слънчевите дни.

При навлизане в менопаузата:

  • Допълнителен внос на калций – посредством калциеви препарати (таблетки) – средно 1000 мг дневно, витамин Д – 400МЕ дневно

  • Подходящи физически упражнения.

  • Хормонална заместваща терапия с естрогени – само по лекарско предписание.



Материалът е подбран и подготвен от Емилия Петрова -

старши експерт-психолог в отдел “Опазване на

общественото здраве”

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница