21 ноември—международен ден без тютюнопуше



Дата24.07.2016
Размер33.57 Kb.
#3857
21 НОЕМВРИ—МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН БЕЗ ТЮТЮНОПУШЕ
Международният ден без тютюнопушене се отбелязва за първи път през 1977 г. в САЩ. Оттогава всеки трети четвъртък на месец ноември се организира кампания срещу тютюнопушенето, която дава възможност на милиони хора да се откажат от пушенето поне за един ден.

Тютюнопушенето е най-важната причина за заболяване и преждевременна смърт от редица хронични незаразни заболявания. Доказано е, че 80-90% от хроничните заболявания на дихателната система; 80-85% от белодробния рак; 30% от всички злокачествени заболявания и 25-43% от исхемичната болест на сърцето са пряко свързани с пушенето. Тютюнът е безкомпромисен “разрушител” на човешкото здраве, оказващ пагубни последици върху всички системи на организма.

НЕРВНА СИСТЕМА. Тази система е много чувствителна към въздействието на никотина (веществото, към което се създава силна психическа зависимост). Той уврежда нервната система по два основни начини: пряко токсично действие върху нервната клетка и спазъм на кръвоносните съдове, който се отразява върху кръвоснабдяването на мозъка и се проявява с главоболие, виене на свят, отслабване на паметта, намаляване на работоспособността и др. При продължително пушене могат да бъдат засегнати и сетивата: слухът намалява, зрението отслабва, като се увеличава рискът от катаракта.

СЪРДЕЧНО-СЪДОВА СИСТЕМА. Около 25% от всички заболявания на сърдечно-съдовата система са свързани с тютюнопушенето. То съкращава средната продължителност на живота на пушача с около 10 години. Всяка изпушена цигара ускорява сърдечната дейност с около 20 удара в минута. Изпушването на 20 цигари дневно се равнява на физическо натоварване, получено при 8 часа колоездене срещу вятър. Така сърцето на пушача се “уморява” и “остарява” по-бързо. Характерна за пушачите е и болестта на Бюргер, при която се развива болезнено стеснение на артериите на долните крайници, довеждащо до некроза и ампутация.

ДИХАТЕЛНА СИСТЕМА. Сред най-силно засегнатите от тютюна системи в организма е дихателната. Всмуканият цигарен дим дразни дихателните пътища и предизвиква кашлица и задух. В белите дробове заедно с никотина постъпват и много други вещества, които причиняват дразнене и спазъм на гладката мускулатура на бронхите, увеличаване на слузната им секреция и увреждане на ресничестия епител на лигавицата. Развиват се остри, а след това и хронични възпалителни заболявания, които нарушават белодробната функция. При пушачите е по-голяма честотата на бронхиалната астма, белодробния карцином и дори белодробната туберкулоза, поради намалената устойчивост на белите дробове към инфекциозните агенти.

ХРАНОСМИЛАТЕЛНА СИСТЕМА. Тази система, посредством устната кухина и дъвкателния апарат е сред първите, които се срещат с тютюневия дим. Особено силно се засягат влизащите в непосредствен контакт с дима лигавици на устните, езика, гласните струни и т.н. Зъбите пожълтяват и лесно се развалят, поради което пушачите имат неприятен дъх. Те също страдат от хроничен гастрит и язвена болест. Тютюнопушенето е и една от причините за развитието на рак на стомаха.

ЕНДОКРИННА СИСТЕМА. Никотинът и другите токсични вещества в тютюневия дим упражняват своето вредно действие и върху жлезите с вътрешна секреция (ендокринните жлези). А както е известно, секретите на тези жлези (хормоните) са биологично-активни вещества, които играят изключително важна роля във функциите на различните органи и системи, а оттам и върху общото развитие на организма.

ПОЛОВА СИСТЕМА Доказано е, че тютюнопушенето има неблагоприятно отражение и върху половите функции. Промени настъпват както в мъжкия, така и в женския организъм. Мъжете-пушачи по-често страдат от импотентност и намалена оплодителна способност. При жените-пушачки са по-чести менструалните смущения, безплодието, преждевременното раждане и абортите. Не без значение е и по-ранното настъпване на климактериума с 1 до 3 години, което води до преждевременно остаряване. Майките-пушачки обикновено раждат деца средно с 250 грама под нормата, а нерядко — с уродства или хронични заболявания.

ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ. Тютюнопушенето е един от водещите фактори за развитие на заболяването остеопороза. От една страна никотинът потиска функцията на остеобластите — клетките, изграждащи костното вещество в организма, а от друга страна предизвиква ускорено извличане на калций от костите.

КОЖА. Тютюнопушенето състарява преждевременно кожата — тя става сивкава, безжизнена, отпусната. Около устните се появяват хиляди вертикални бръчици и пушачите по-рано добиват старчески вид.



И НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО РАКОВИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ. Установено е, че около 69 химични съединения в състава на тютюневия дим имат канцерогенно (ракообразуващо) действие. Раковите заболявания се развиват след продължително, многогодишно пушене, предимно в тези органи, които са в постоянен контакт с тютюневия дим, а именно бял дроб, бронхи, трахея, устна кухина, хранопровод, стомах, дванадесетопръстник.. Рискът за появата на раково заболяване се определя и от генетични предпоставки, възраст на пропушване, продължителност на пушене, брой на цигарите, изпушени дневно, съдържание на никотин и катран в употребяваните цигари, дълбочина на всмукване на дима и др.
И накрая не е лошо да не забравяме, че животът е много по-хубав без цигари.




Каталог: news -> 2013
2013 -> Реферати възрастова група: 5 8 клас I награда
2013 -> Заповед № рд 27 – 18/ 16. 05. 2013 год
2013 -> Министерство на образованието, младежта и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град
2013 -> До директорите на столичните училища
2013 -> Създаване на мултимедийни презентации с prezi
2013 -> Конкурс „ заедно в ХХІ век наградени ученици от 2013 Г
2013 -> Програма на моф обща част а) Не се изисква широко използване на математичен анализ (диференциране и интегриране) и използването на комплексни числа, както и решаването на диференциални уравнения
2013 -> Министерство на образованието и науката


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница