6 Разузнаване



Дата07.07.2023
Размер14.38 Kb.
#118233
Т6.2 Разузнавателни дейности по добиване на разузнав. информация
Свързани:
T7.1 Информационни технологии

Тема 6 Разузнаване
6.2. Разузнавателни дейности по добиване на разузнавателна информация.
Дейностите по добиване на разузнавателна информация се определят от начините по които разузнаването взаимодействува с разузнавания суверенитет.Ввзаимодействието е между разузнавателната институция и суверенитета. Разузнаването използва всичките си възможности за да добива разузнавателна информация. Това са техническите системи, и всичките видове сътрудници на разузнаването, прибягва се до използването на всякакви налични позиции, във всички възможни среди на интересуващия разузнаването суверенитет. Източниците на информация се търсят навсякъде в суверенитета, а така също и извън него. Елементите на суверенитета, интересуващи разузнаването са:
– разузнаваната среда в различните и аспекти (среда за визуално и слухово добиване на разузнавателна информация, среда за техническо добиване на информация, електронно-информационна среда;
– лица, от взаимодействието с които разузнаването може да добие разузнавателна информация.
– различни източници с веществен характер, разделени на две групи – закрити и открити.
Различните случаи на добиване на разузнавателна информация от тези елементи на суверенитета пораждат необходимостта от многообразните разузнавателни дейности.
Първата група разузнавателни дейности са разузнавателните дейности за разузнаване на средата. Тук спадат “разузнавателното наблюдение”, “наблюдението на обкръжаващата среда”, разузнавателното пътуване”, “разузнавателния експеримент”, “техническото добиване на разузнавателна информация” и “добиване на разузнавателна информация в електронно-информационна среда”.
Разузнавателното наблюдение е дейност по добиване на разузнавателна информация, която се води от официализирани позиции, може да се осъществява от сътрудници на разузнаването, и от технически системи. Разузнавателното наблюдение може да се осъществява и от неофициални позиции и да играе роля на спомагателна разузнавателна дейност.То е пасивна разузнавателна дейност, и не променя състоянието на разузнаваното пространство. Използуването на технически средства за водене на разузнавателно наблюдение се използва изключително широко в съвременното разузнаване.
Специфична форма на разузнавателното наблюдение е наблюдението на обкръжаващата среда. То се извършва само от човешкия фактор и има ограничено предназначение. Средата се използува за добиване на разузнавателна информация и като се организират разузнавателни пътувания. Разузнавателното пътуване е разузнавателна дейност за добиване на разузнавателна информация, която се извършва от официализирани позиции, от сътрудници на разузнаването или от други лица и е пряка разузнавателна дейност по добиване на разузнавателна информация, основно чрез водене на разузнавателно наблюдение и в някои случаи на наблюдение на обкръжаващата среда. Разузнавателните пътувания са типична практика за държавните разузнавания и особено за военните разузнавания. Тези пътувания в практиката на държавните разузнавания са свързани и с разузнавателна дейност за добиване на разузнавателна информация наречена разузнавателен експеримент. Разузнавателният експеримент е разузнавателна дейност по добиване на уточняваща разузнавателна информация. Целта и е да се добие информация за активното състояние на предмета на разузнавателния интерес.
Техническото добиване на разузнавателна информация е разузнавателна дейност по добиване на първична разузнавателна информация както от официални, така и от неофициални позиции , с помощта на технически системи и е пряка разузнавателна дейност. Техническото добиване на разузнавателна информация е самостоятелна разузнавателна дейност за разлика от използуването на технически средства от сътрудници на разузнаването при реализацията на другите разузнавателни дейности. Добиване на информация в електронно-информационна среда е дейност по добиване на разузнавателна информация и оказване на непосредствено въздействие. Добиването на разузнавателна информация в електронно-информационна среда се извършва с техническите средства, осигуряващи достъп до средата. Обикновено тази разузнавателна дейност е спомагателна.
Втората група разузнавателни дейности за добиване на разузнавателна информация са насочени към взаимодействието на разузнаването с лица. В тази група са следните разузнавателни дейности: “разузнавателна беседа”, “разузнавателен разпит” и “разузнавателни контакти”.
Третата група разузнавателни дейности се отнасят към веществените източници на информация. Тук са обширната разузнавателна дейност по “добиване на разузнавателна информация от открити източници” и двете разузнавателни дейности водени от неофициални позиции, тъй като се добива разузнавателна информация от закрити източници – “добиване на разузнавателна информация от закрити източници” и “придобиване на документи и предмети, съдържащи разузнавателна информация”.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница