Будизмът : Дао на философията



страница1/8
Дата28.02.2022
Размер444.5 Kb.
#113684
ТипСеминар
  1   2   3   4   5   6   7   8
Алън Уотс - Будизмът Дао на философията
Свързани:
Истинска световна история - Сагата на човечеството

Будизмът : Дао на философията
Алън Уотс
Посвещава се на живото учение на Шунрю Судзуки, Роши


БУДИЗМЪТ


ПРЕДГОВОР
Мащабното влияние на будизма се дължи отчасти и на вещината, с която пътят към освобождението като „запазена марка” на индийската мисъл е бил доусъвършенстван от будистките учители, за да стане достъпен и за хора от съвсем различни култури. Защото, както пояснява Алън Уотс по време на един от семинарите на неговия плаващ дом в Саусалито, Калифорния в края на 60-те години:
... индуистите, будистите и много други древни традиции не правят като нас разлика между религията и всичко останало. Религията не е някаква самостоятелна житейска сфера; тя е нещо, което влиза в общото цяло. Но когато религията и културата са неотделими една от друга, е много трудно да експортираш подобна религия, защото тя влиза в разрез с установените традиции, нрави и обичаи на другите народи.
И тук възниква следният въпрос: кое е най-същественото в индуизма, което би могло да бъде предложено и на други култури? А когато си отговорите, ще видите, че това е будизмът. Както вече обясних, същността на будизма, неговите истински дълбоки корени, не е някаква доктрина или дори теория, макар и естествено той да има своята теоретична част. Централно място в индуизма заема едно специфично преживяване, наречено мокша, в което - чрез разсейването на илюзията, че всеки мъж и всяка жена е отделно нещо в един свят, явяващ се не друго, а тъкмо сбор от отделни неща, въпросният индивид открива какво е той - на едно определено ниво е в известен смисъл илюзия, но на едно друго е това, което наричат „аз”, единственият Аз, който е всичко онова, което го има.
Интересът на Алън Уотс към източната мисъл датира още от детските му години, когато за първи път се сблъсква с изкуството на Азия. Майка му е учителка и преподава на децата на мисионери, изпратени в далечни земи. Много често бащите, завърнали се от Китай, й подаряват гоблени и пейзажна живопис, изпълнени в стила на класическите източни майстори. След години, докато обикаля Япония с малка група студенти, Уотс си спомня как се е пробудил интересът му към изкуството и философиите на Далечния изток:
Бях омаян от китайската и японската светска живопис - особено пейзажната, с нейната специфична трактовка на цветята, тревите, бамбука... В нея имаше нещо изумително, дори когато обектите й бяха възможно най-тривиални. Още като дете трябваше да разбера кое им бе необичайното на всичките тези треви и бамбуци. Да, художникът беше нарисувал трева, но в творбата му имаше и още нещо, което така и не успявах да посоча. И то бе тъкмо онова, което след време щях да нарека религия на не-религията. В това се изразява най-висшето достойнство на един буда: той не може да бъде засечен, тъй като не оставя следа.

Докато младият Алън расте в Кент, расте и неговият интерес към философиите на Азия, който го кара най-редовно да обикаля книжарниците в Кеймбридж, а впоследствие и да стане член на лондонската Будистка ложа – известна и като Британско будистко общество, основано през 1908г. Той идва на редовните й сбирки под председателството на Кристмас Хъмфрийс и скоро се запознава с големия познавач на дзен будизма Д. Т. Судзуки. В томчето, събрало най-ранните му творби, ще открием и първите му статии за будизма, в които личи оригиналност и проникновеност, които са изпреварили времето си. Следващите му две книги за дзен будизма се радват на огромна популярност и в началото на 60-те години Алън Уотс се установява в Калифорния, като пише най-вече на източни теми и редовно пътува из Щатите и Европа, за да изнася сказки. През този период Уотс посещава на два пъти до Япония - съответно през 1963 и 1965 г. По време на втората си визита той записва няколко свои беседи, които по-късно стават известни под името Японски семинари. Днес тези импровизирани лекции предлагат едно от най-достъпните въведения в будистката проблематика. Уотс представя основните положения на будизма в сбит вид, изпъстрен с анекдотични истории и изпълнен с духа на тази велика традиция. Настоящият том съдържа четири лекции от Японските семинари - Пътуването от Индия, Средният път, Религия на нерелигията и Будизмът като диалог - и още две върху тибетския будизъм, записани четири години по-късно, през 1969-а, на неговия ферибот в Саусалито - Мъдростта на планините и Да превъзмогнеш дуалността.


Марк Уотс






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница