До Директора на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите гр. Пловдив



Дата05.02.2018
Размер149.62 Kb.
#54906




До

Директора на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите
гр. Пловдив

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

(по приложение № 2 към чл. 6 на „Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционни предложения, дейности и технологии)

за инвестиционно предложение „Изграждане на система за капково напояване на насаждения от сливи 396,013 дка и закупуване на земеделска техника“ в поземлени имоти с № 110001 и 110002, землище на с.Черничево, общ. Хисаря, обл. Пловдив


І. Информация за контакт с възложителя:

1. КООПЕРАЦИЯ АГРОКОМЕРС-98 с адрес: гр.Хисаря, ул. „Васил Петлешков“ 12, ЕИК 115189903.

2. Пощенски адрес за контакти: обл. Пловдивска, общ. Хисаря, гр.Хисаря, ул. „Васил Петлешков“ 12.

3. Лице за контакти Атанас Петров Куковски

4. Телефон за връзка: 0888 53 03 26
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:

  1. Резюме на предложението

КООПЕРАЦИЯ “АГРОКОМЕРС-98” обработва земеделска земя в землищата на Общините Хисаря и Калояново, обл. Пловдив.

За повишаване конкурентоспособността си на пазара Възложителят възнамерява с настоящия проект по Програма за развитие на селските райони, подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020г да кандидатства за изграждане на система за капково напояване на насаждения от сливи в поземлени имоти с № 110001 и 110002, местност „Корията“, в землището на с.Черничево, общ. Хисаря.

Масивът е съществуващ с обща площ 396,013 дка.

Инвестиционното предложение ще се реализира върху земеделска земя, собственост на Държавен поземлен фонд, отдадена под аренда на КООПЕРАЦИЯ “АГРОКОМЕРС-98”.

Предвидената за закупуване и инсталиране система за капково напояване е напълно съобразена с капацитета на производство на стопанството, както и с европейските и международни стандарти и норми. Най-общо системата ще включва:


  • Водовземен (помпен) и команден възел, в който се включват съоръженията за пречистване на водата (филтърна система) и подаване на торове (торовнасяне),

  • Транспортна тръбна мрежа (второстепенни тръбопроводи),

  • Поливни батерии, които се състоят от разпределителен водопровод (в случая второстепенните тръбопроводи ще изпълняват неговата функция), поливни крила и капкообразуватели.

Напоителната система ще се захранвана с вода от ГНК „Синята река-запад“, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД- клон Марица. Предвижда се използване на 142 560 м3 вода на сезон (юни-септември).

По проекта е предвидено закупуване и на следната земеделска техника: градински трактор, косачка и мулчер.

За осъществяване на инвестиционното предложение не се налага изграждане на нова пътна инфраструктура. Транспортният достъп се осъществява от съществуващи полски пътища.

В близост няма изградени други обекти или дейности, които да правят реализирането на инвестиционното предложение недопустимо.

Няма връзка с други съществуващи и одобрени дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.


  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Изграждането на системата за капково напояване на трайно насаждение от сливи има за цел водообезпечаване и развитие на земеделското стопанство, чрез намаляване значително разхода на вода, както и експлоатационните разходи по извършване на поливките, с което да се увеличи общото годишно производство на сливи. Ефективността на добива и дълговечността на насъжденията зависят от наличието на подходяща и прецизно функционираща хидромелиоративна система. С настоящата инвестиция се цели осигуряване на независимост на дейността по обслужването на насажденията, повишаване конкурентоспособността на пазара чрез модернизирането на производствените условия, допринасящи за производството на висококачествени земеделски продукти при ниска себестойност, подобряване опазването на околната среда чрез прилагане на екологосъобразна земеделска технология, опазваща компонентите на агро екосистемите и понижаваща ефекта на антропогенното въздействие върху тях.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Настоящото инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение. Изграждането на система за капково напояване ще се извърши на съществуващо насаждение от сливи с площ 396,013 дка, в поземлени имоти с № 110001 и 110002, местност „Корията“, в землището на с.Черничево, общ. Хисаря.




  1. Подробна информация за разгледаните алтернативи.

Алтернативата е една, тъй като инвестиционното предложение е свързано с отглеждане на съществуащи насаждения, на които им е необходимо определено количество вода за техния растеж.

Напояването ще става чрез капкуване, а практиката е показала, че капковото напояване осигурява най- икономично използване на водните ресурси.




  1. Местоположение на площадката включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството.

Инвестиционното предложение ще се осъществи в поземлени имоти с № 110001 и 110002, местност „Корията“, в землището на с.Черничево, общ. Хисаря, с обща площ 396,013 дка и двата с начин на трайно ползване „Овощна градина”.

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Най- близко разположена е защитена зона BG0000429 „Река Стряма”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Допълнителна площ по време на строителството няма да се ползва.


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Дейностите ще са свързани с основното предназначение на обекта – отглеждане на насъждение от сливи на обща площ 396,013 дка, за което се проектира хидромелиоративното съоръжение – системата за капково напояване. При използване на капково напояване се спестява значително разхода на вода, както и експлоатационните разходи по извършване на поливките и подръжката на напоителната система. Тази технология позволява подаването на необходимите поливни норми с голяма точност, както по време, така и по размер на водна маса.

Строително - монтажните работи се свеждат до изкопни работи по трасетата на разпределителните тръбопроводи, монтажни работи по тръбната мрежа и поливните крила, помпено-филтровия възел и обратното засипване на изкопите.

Редът на изпълнение на СМР ще е както следва:

1). Изкопни работи по трасетата на разпределителните тръбопроводи, изпълнени механизирано. Дълбочината на изкопа ще зависи от почвата, като максимума ще е 0,7 м, а ширината му максимум 0,5 м.

2). Полагане на тръбопроводите в изкопа- РЕ тръби с диаметър Ø 90, Ø 63, Ø 50 и Ø 40.

3). Свързване на поливните крила с разпределителнте тръбопроводи, като в края на всяко крило се извършва затапване със специална фасонна част.

Капковите маркучи, с външни капкообразуватели ще бъдат разположени надземно, върху терена, по дължина на редовете, на разстояние не по-малко от 20см от стъблата на растенията. Предвижда се използване на дебелостенен маркуч от LDPE, с диаметър Ø20 за капково напояване, с фабрично вградени отвори - капкообразуватели с растояние 0,6м между тях и дебит 2,0 л/час всеки от тях.

Поливните батерии се проектират стационарни.

Захранването на системата за капково напояване ще се извърши чрез помпен възел.

Водовземането ще е от преминаващ в близост напоителен канал, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД клон Марица- ГНК „Синята река-запад“. Точката на водовземане е с географски координати Ш42°26’13,28“; Д24°41’29,44“. Предвижда се използване на 142 560 м3 вода на сезон (юни-септември). Времетраенето на поливките, както и периода и броевете на тяхната повтаряемост са в пряка зависимост от атмосферните условия по време на вегетация. За достатъчна поливна норма на едно младо овощно дърво се приема около 30 литра вода за една седмица. Това количество нараства до 60-70 литра, седмично при плододаващите дървета.



  1. Схема на нова или промяна на съществуваща инфраструктура.

Не съществува необходимост от изграждане на нова пътна инфраструктура. Масивът граничи с път III клас от Републиканската пътна мрежа и полски пътища, по който ще се осъществява транспортния достъп.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Не се налага.


  1. Предлагани методи за строителство.

Строително - монтажните работи се свеждат до изкопни работи по трасетата на разпределителните тръбопроводи, монтажни работи по тръбната мрежа и поливните крила, помпено-филтровия възел и обратното засипване на изкопите. Инсталирането на системата за капково напояване не е свързана с използването на строителна и тежка транспортна техника.

Транспортният достъп ще се осъществява от съществуващи пътища.




  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

Природни ресурси, които ще се ползват по време на екплоатацията – вода за поливане на градината.

Предвижда се за водозахранване на системата за капково напояване да се използва преминаващ в близост напоителен канал собственост на „Напоителни системи“ ЕАД клон Марица- ГНК „Синята река-запад“.

Точката на водовземане от напоителния канал е с географски координати Ш42°26’13,28“; Д 24°41’29,44“. Предвижда се използване на 142 560 м3 вода на сезон (юни-септември).

Чрез системата за капково напояване се постига по-икономично използване на природните ресурси. Капковото напояване ще доставя оптимално количество вода до всяко растениие.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

При резидбата отпадъчните клони ще се надробяват с помощта на мулчер, а тревата, която евентуално ще има в междуредието ще се обработва чрез надробяване.

Не се очаква да се генерират други отпадъци от дейността.




  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателни въздействия върху околната среда.

При спазване на нормативните изисквания в областта на опазване на околната среда, реализацията на инвестиционното предложение не крие рискове отрицателни въздействия върху околната среда.

Приоритет за Инвеститора е създаването на модерно земеделско стопанство и повишаване конкурентоспособността на стопанството при висока екологична загриженост. Изборът на подходяща система за капково напояване и земеделска техника за обезпечаване на производствената дейност и прилаганите земеделски технологии е ключов фактор за опазване, съхраняване и подобряване на компонентите на агро екоситемите.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Не се предвиждат други дейности, свързани с инвестиционното предложение освен описаните (например, добив на баластра, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство).

При реализацията и експлоатацията не се формират отпадъчни води.




  1. Необходимост от други разрешения свързани с инвестиционното предложение

Ще бъде сключен окончателен договор с “Напоителни системи” ЕАД-клон Марица за предоставяне на необходимите водни маси.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

По време на експлоатацията на обекта не се очаква замърсяване и дискомфорт на околната среда. При строително – монтажните работи се предвижда известно шумово натоварване и дискомфорт на околната среда, но то ще бъде минимално и локализирано в рамките на ограничения район и няма да предизвика трайно въздействие върху населението на с.Черничево и най-близката защитена зона.


16. Риск от инциденти.

Реализацията на инвестиционното предложение не предполага риск от инциденти.

Ще бъдат предприети мерки за предотвратяване на риска от инциденти при работа със специализираната земеделска техника. При осъществяване на дейността рискът от инциденти ще бъде сведен до минимум чрез провеждане на предварителен инструктаж на работниците за спазване на правилата за безопасна работа със земеделска техника, хигиена на труда и пожарна безопасност.
ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение.


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най- близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита и отстоянията до тях.

Трайните насъждения, в които ще се изгражда система за капково напояване се намират в землището на с.Черничево, общ. Хисаря, обл. Пловдив, поземлени имоти с № 110001 и 110002, начин на трайно ползване „овощна градина” и обща площ 396,013 дка.

Дейността ще бъде ограничена върху разглежданото съществуващо насаждение, поради което не се очаква въздействие върху земеползването и почвите в района.

Предвидената инвестиция не засяга елементи на Националната екологична мрежа. Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Най- близко разположена е защитена зона BG0000429 „Река Стряма”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

В непосредствена близост няма данни за обекти на културното наследство.

Няма данни предвиждания обект да попада в близост до чувствителни територии.

Не се очаква трансгранично въздействие, вследствие на инвестиционното предложение.




  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Инвестиционното предложение ще се реализира върху имоти, собственост на Държавен поземлен фонд, отдадени под аренда на КООПЕРАЦИЯ “АГРОКОМЕРС-98”.

С реализацията на инвестиционното нмерение няма да се засягат съседни земеделски земи.




  1. Зониране или земеползване съгласно одобрени планове.

Инвестиционното намерение ще се реализира в землище на с.Черничево, общ. Хисаря, обл. Пловдив, поземлени имоти с № 110001 и 110002, с начин на трайно ползване „овощна градина”.

Предметът на инвестиционното намерение е земеделска дейност в сектор растениевъдство, което ще се извършва на земеделски площи.




  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно- охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно – битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Имотите, разглеждани в инвестиционното намерение не попадат в границите на санитарно- охранителна зона на водоизточник, ползван за питейно- битово водоснабдяване или около водоизточник на минерални води.

Няма данни предвижданият обект да попада в близост до чувствителни територии.

В непосредствена близост няма данни за обекти на културното наследство.

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Най- близко разположена е защитена зона BG0000429 „Река Стряма”, за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Видът на предвидената за осъществяване дейност, както и местоположението на площадката не предполагат отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитената зона.

Не се очаква трансгранично въздействие.
4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

При експлоатацията на обекта не се очаква нарушаване на качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района.




  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Алтернативи по местоположение не са разглеждани, тъй като инвестиционното предложение е свързано с отглеждане на съществуващи насаждения от сливи, на които им е необходимо определено количество вода за техния растеж. Напояването ще става чрез капкуване, което спестява значително разхода на вода.
ІV. Характеристика на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеделието, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Реализирането на инвестицията за капково напояване е добър и съвременен метод, намерил приложение в страни с високо развито в технологично отношение земеделие. Не се очаква отрицателно въздействие върху здравето на хората заети с дейността, тъй като дейността не е източник на вредни вещества, шум, електромагнитни полета или други вредни физични фактори.

Монтирането на системата за капково напояване не е свързана с използването на строителна и тежка транспортна техника.

Земеползването ще се подобри, тъй като ще се промени старият начин на поливане и свързаните с него обработки на почвата. Капковото поливане ще подобри и структурата на земеделските земи и икономичното използване на природните водни ресурси. Не се очаква въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата, тъй като в обекта няма организирани и/или неорганизирани емисии и прах, които биха повлияли на качеството на атмосферния въздух.

Въздействие върху почвата и земните недра – не се очаква отрицателно въздействие. Няма ландшафти или живописни местности, които могат да бъдат засегнати от обекта. Върху останалите компоненти на околната среда - природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, както и някои генетично модифицирани организми не се очаква въздействие от страна на изграждането на инвестицията. Няма очаквано въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, както и отрицателна поява на въздействие от различни видове отпадъци. Въздействие от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации – няма.


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Предвидената инвестиция не засяга елементи на Националната екологична мрежа. Няма близост и не засяга защитени територии - най- близката защитена зона е BG0000429 „Река Стряма”, с предмет на опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна

Основните цели са:

• Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

• Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

• Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.


  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

При изграждането на система за капково напояване на масив от сливи с площ от 396,013 дка не се очаква пряко, дълготрайно и отрицателно въздействие. В близост на инвестиционното предложение няма други съществуващи и одобрени с план обекти, с които бъдещата инвестиция ще има връзка, следователно не се очаква кумулативно въздействие.


  1. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Предвидените дейности по отглеждане и напояване на трайното насаждение нямат вредно въздействие върху гореописаните елементи.


  1. Вероятност за поява на въздействието.

При реализацията на инвестиционно предложение за „Изграждане на система за капково напояване на насаждения от сливи 396,013 дка и закупуване на земеделска техника“ няма вероятност за поява на каквито и да е отрицателни или потенциални въздействия от дейността.


  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Няма въздействие.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве

Няма въздействие.


  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква да има трансграничен характер на въздействие от дейността.

Дата: .................. Възложител:………………………



/подпис/
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница