Една от основните задачи на земеделската ентомология е да запази културните растения от вредните насекоми и с това да



Pdf просмотр
страница1/9
Дата19.01.2024
Размер2.43 Mb.
#120022
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
metodi-za-kontrol-na-vrednite-nasekomi



Една от основните задачи на земеделската ентомология е да запази културните растения от вредните насекоми и с това да допринесе за повишаване на добивите и за подобряване на качеството на растителната продукция.

За целта се използват различни методи, едни от които действат
предпазно и ограничават масовото намножаване на вредните насекоми, а други - унищожаващо на появилите се вече неприятели.

Към първата група спадат агротехническият, физико- механичният и биологичният метод, а към втората - главно химичният.


Отглеждането на културните растения е резултат от приложението на агротехнически мероприятия - видовете обработка на почвата, торене, поливане и др. Освен с прякото си действие върху културните растения тези мероприятия влияят върху развитието и намножаването на вредните и полезните насекоми.
За разлика от всички останали методи агротехническият не изисква допълнителни средства и съоръжения, поради което е икономически изгоден. Системното му приложение води до постепенно намаляване на плътността на вредните видове, като ги прави икономически безопасни. По-важните агротехнически мероприятия, които имат значение в растителната защита, са следните:



Обработка на почвата. Много от неприятелите изцяло или частично се развиват в почвата. При обработката се унищожават много от ларвите, какавидите и другите стадии.
Много от насекомите попадат на повърхността, изсъхват и загиват или се изяждат от полезните птици. Най-силно уязвими стадии са какавидите и яйцата. При разрушаване на какавидната камера какавидата най-често се наранява и загива. Обработката променя структурата, водния и газовия режим на почвата, променя местоположението на почвените слоеве, което се отразява върху фауната.



Обработки на почвата се прилагат за борба с ларвите и какавидите на плодовите оси, черешовата муха, лозовата пъстрянка и др.
Какавиди на Черешова муха в почвата и възрастно




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница