Глобализацията и трансформацията в съвременното образование



Дата24.10.2022
Размер27.38 Kb.
#115345
Глобализацията и трансформацията в съвременното образование











Глобализацията и трансформацията в съвременното образование
(есе)
Глобализацията е процес на сближаване и обединяване на икономическите, полетическите, културните, социалните, екологичните, образователните и други взаимотношения на държавите в световен мащаб, възможен благодарение на съвременните технически средства за комуникация , при които намалява значението на отделните суверенни държави или така нар. Глобулизиране.
Глобализацията се изразява с промяна на нагласите за приемане и разбиране на другите и света, за правата на човека, за диалог между културите, за изграждането на демократично общество.
Преоритетите му са мирът, демократизацията, хомунизацията, свободата, социалното равенство и образовано общество. Защото макар и да живеем в бързоразвиващо се социално и високо техническо общество има народи, нации и социални групи, за които образованието на подрастващите все още е недостъпно, за съжаление липсва елементарна грамотност. Затова и проблемите на образованието се решават чрез глобализацията на световната общност в посока за подобравяне на качеството, достъпа до информация. Затова са необходими и иновации.
Иновацията сама по себе си означава нововъведение, или тя се изразява в образованието чрез повече идеи, технологии, методи на обучение, така че да се повиши качеството на обучението и от тук увеличаването на интелектуалния капитал. Като в центъра на обучението е детето. Детето с неговите спецефични възрастови, физични и психологични особености.
Иновациите от своя страна трансформират обучението , така че децата , учащите се да имат активна инациативна позиция в учебния процес. Да прояват творчество, въображение , самостоятелност , активност любознателност , желанието за надграждане , да изследват , да стигат сами до търсените отговори, това от своя страна води до дълготрайност на знанията и усмисленост. Така че промяната в образаователния процес е необратима - от традиционната образователна система , която е централизирана йеархична , командно- ориентирана , нямаща право на грешки , строго функционирана система –към съвременната образователна система, която от своя страна е децентрализирана , ориентирана към груповата работа- работата в екип, с лична отговорност. За разлика от традиционната тук се учим от допуснатите грешки . Начините , методите , пособите, средствата на обучение са непрекъснато променящи се – тя е динамична.
Динамичните промени и влиянието на съвременната цивилизация наложиха промени в основните послания, характерни за новия тип образование. Отправната теза на новото образование се свързва с необходимостта от формиране у детето на изразена динамична адаптивност, променяща същносттните му компоненти – мотивация, поведение, ценности, нагласи и ориентации. Акцентът тук се поставя върху социализацията на детето, върху изграждането на ценностната му система, умението му да се самооценява и да учи самостоятелно през целия си живот. Особено актуални се възприемат принципите на партньортво и сътрудничествo.
До средата на миналия век държавите са изолирани и разграничени от различните политически идеи, което води до ограничаване на информацията, нужна за образованието. След падането на комунистическия режим света се отваря за новото. Наблюдава се засилен трансфер на знания между ученици от различни държави. Те се запознават с чуждия мироглед и традиции, развиват комуникативните си умения на чужди езици. Благодарение на глобализацията учениците имат вузможността да кандидатстват в чуждестранни университети.Черпейки от чуждия опит нашата образователна система се стреми да се трансформира и модернизира .Изпитва нужда да се създаде нов модел на учене , като училище, което се идентифицира и развива като учеща общност, която следва естественото развитие на детето, запазва неговата уникалност и целенасочено ръководи процеса на активно учене и изследване на света. Ценностите да са в основата на всички взаимоотношения в учещата общност между деца, родители и учители. Да бъде балансирано целенасоченото и изследователското учене за овладяване на дисциплинарни компетентности, които са преплетени с мета-компетентности за ефективно:

  • мислене, учене и творчество

  • взаимоотношения и личностно развитие

  • комуникация и диалог

  • планиране и изпълнение

  • здраве и благосъстояние

  • гражданство и мултикултурност

  • практическа философия

Учебната програма трябва да бъде интересна и предизвикателна , като се въвеждат много изследователските проекти, които да позволяват на ученика да търси отговори на основни въпроси като Кои сме ние? Къде се намираме във времето и пространството? Как споделяме планетата? ..и така да научава нови знания и умения и изгражда нагласи, да прави връзки между различните учебни дисциплини като прилага и задълбочава наученото в реални житейски ситуации.
Не трябва да се насилват децата да учат. Те трябва да учат по собствено желание, трябва да им се събуди любопитството и целеустремеността. Да ги подкрепяме да изграждат вътрешна мотивация и нагласа за развитие чрез:

  • Следване на индивидуалните интереси

  • Безопасна и окуражителна среда

  • Възприемане на грешките като необходим процес на учене

  • Постъпково повдигане на нивото с постепенно намаляване на подкрепата

  • Непрекъснати предизвикателства, които са трудни, но достижими

  • Положителна обратна връзка и общностно отпразнуване на постиженията

Създава се образователна среда, основана на принципите на Монтесори, предлага богат избор от автодидактични материали, книги, мултимедийни и други образователни ресурси за насърчаване на откривателството у децата в училище и извън него. Шрябва да се създават условия за социално и емоционално развитие на личността за физическото, психическото и социалното благополучие. Децата да се движат свободно и да управляват собственото си учене като търсят и създават смисъл за себе си и другите. И учителите, и учениците управляват ученето заедно за постигане на майсторство в овладяване на компетентностите. Придвижването напред по учебната програма да става само, ако необходимите предходни нива са вече овладени. Всеки ученик може да се движи по-бързо напред в зависимост от неговите интереси и способности. В иновационните училища децата не се подреждат в йерархии по способности, нито в условия на конкурентност едно към друго. Цели се всички деца да овладеят основните задължителни компетентности като развият множество други според интересите си. Така те ще бъдат конкурентноспособни за глобалните предизвикателства на XXI век.
Извода който можем да си направим е ,че трансформацията на съвременното образование е следствие от глобализацията на света. Глобализацията не е само начин за свободно общуване, а начин на мислене и на живот. Най-важните постижения на глобализацията са свързани с модернизирането на обучението. По-ефективното обучение ще доведе до по-голям брой специалисти, чиято цел е да подобравят качеството ни на живот.
Есето е изготвено от:
Анастасия Николаева Костева
с фак.№ 20250822008,
специалност ПОМИИТ,
задочна форма на обучение.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница