Информационни системи определение, елементи, функции, видове



Дата21.06.2023
Размер22.48 Kb.
#118112
Теория - тема 2 - информационни системи

Информационни системи – определение, елементи, функции, видове.
Документални и фактографски информационни системи.
Системи за търсене на информация.
БД и БнД; видове БД, определение, елементи, принципи на изграждане, режими на функциониране.

Информационната система е интегрирана съвкупност от взаимосвързани, взаимозависими, взаимодействащи си елементи на едно цяло, комплекс от информационни източници, оргазационни, технологически и технически средства, чрез които се осигурява събирането, обработката, търсенето, съхраняването и разпространението на всякакъв вид информация във вид и форма, удобни за ползване от потребителя. Тя е система, на входа на която постъпва първична информация, а на изхода, след обработка, има вторична информация.


Елементите на ИС включват входове за информация, процеси, управление, съхранения в БД и изходи.


Сред фукнциите на ИС са съхранението, управлението, обработката и предоставянето на информация от определена предметна област. Предназначена е да подготвя и предоставя информация в удобен за използване вид с цел подпомагане работата на организации за решаване на управленски решения.


В ИС протичат процеси на събиране, съхраняване, обработка и разпространение на информация.

Според мащаба си, видовете ИС се делят на локални, групови и корпоративни.


Локалните ИС са реализирани на автономен персонален компютър, без използване на компютърна мрежа.
Груповите ИС са предназначени за използване от членовете на една работна група.
Корпоративните ИС са отново за групова работа и са ориентирани към големи компании. Поддържат териториално отдалечени възли или мрежи и използват клиент-сървър архитектура.

Според сферата си на използване ИС могат да бъдат разделени на системи за оперативно управление, офисни ИС, системи за тактическо управление и ИС за ръководители.


Офисните ИС (OAS – office automated systems) автоматизират всекидневните задачи по обработване на информация в бизнес организациите – гласова и елетронна поща, факс и тн.
Системите за тактическо управление са обединение на мениджърска (MIS – management information system) и система за подпомагане на вземане на решения (DSS – decision support system). Мениджърската се изполва главно за генериране на отчети, а DDS позволява на мениджърите да намерят отговори на въпросите си и помага при вземането на по-добро решение чрез количествени и графични модели.
ИС за ръководители (EIS – executive information systems) са високо интерактивни системи, които предоставят възможности за достъп до информация, с чиято помощ се проследяват оперативните резултати и общите бизнес условия.

Според използваната технология – ИС на основа на архитектурата файл-сървър, клиент-сървър, архитектура на много нива и на основа на интернет/интранет технологиите.


Файл-сървър архитектурата използва компютър за фукциите на изобразяване и извлича данните от файловете.
При клиент-сървър архитектурата се използват отеделни сървъри за БД, поемащи SQL заявките и изпълняващи търсене, сортиране и агрегиране на информация.
Многослойната архитектура се състои от 3 слоя. На най-ниския са клиентиските приложения, имащи интерфейс за извикване на приложения от средния слой. От своя страна, средния слой има задачата да изпълнява бизнес логика, обработка на данните и се извикват операциите с БД. На високия слой има отделен специализиран сървър на БД, извършващ услугите по обработка на данните и файловите операции.
Интернет и интранет архитектурата е удобна и лесна за реализация и използване. Работи активно с БД и клиент-сървър архитектурата.

Информационно търсещите система са вид ИС, чиято цел е търсене и извличане на сведения за документи или отделни фактически данни от голям по обем масив, представляващи отговор на зададен въпрос.


Според вида на въвежданата и обработваната информация, ИТС могат да бъдат документални, фактографски, смесени.
Фактографската информационна система би съдържала в себе си информация основана на факти, а информационно търсеща фактографска система би изкарвала информация, която е потвърдена, проверена и установена като вярна.
От друга страна, документалната ИС би съдържала информация на база на документи, а ИТС би връщала информация, която е събрана от различни документи, като статии, книги, научни публикации и тн.

Системите за търсене на информация са предназначени за бърза обработка и анализация на съхраняваната информация, извеждане на исканата от потребителя информация, редактиране и модификация на изведената информация и защита на информацията.


Базите данни са част от информационните системи. Те са колекции от структурирани данни, които са организирани по такъв начин, че могат да бъдат лесно съхранявани, управлявани и достъпвани.


БнД – банки с данни?


Видовете БД са операционни и аналитични. Операционните БД се използват главно при онлайн обработката на транзакции. Типът данни, съхранявани в една операционна БД е динамичен, или с други думи се променя постоянно и винаги отразява най-новата информация ( например болници, магазини, издателства ).


Аналитичните БД се използват главно при онлайн аналитичната обработка и в тях се съхраняват статични данни, които не се променят, или го правят много рядко. Информациота от аналитичните БД отразява състоянието на данните в точно определен момент ( например химични лаборатории, геологични компании и фирми за маркетингови анализи ).

Елементите на БД са таблица, колона (поле), ред (запис), ключ и се използват за организиране и съхранение на информацията в ефективен и лесно достъпен начин. В таблицата се намират редовете и колоните на БД.


Колоните се характеризират с име и дефиниционно множество или съдържа определен тип данни.
Редовете съдържат информация за конкретен елемент – всичките колони на даден ред за един елемент.
Ключовете са уникални идентификатори на всеки ред в таблицата и го правят лесно разпознаваем и лесно достъпен. Ключовете може да бъдет пореден номер, уникален идентификатор или комбинация от полета.

Принципите на изграждане на база данни са правила, които определят как трябва да бъдат създадени и организирани данните в базата данни, за да бъдат достъпни и манипулирани по ефективен начин. Процесът на прилагане на тези правила се нарича „нормализация“ и има 5 нива.


Нормализацията има за задача да изключва повтаряща се информация в таблиците, да декомпозира един типов обект в няколко, да минимазира аномалиите при съхраняване, изтриване и промяна на данните. Съхраняването на отворена към бъдещите промени структура и създаване на таква структура, която свежда до минимум изменения върху вече създадени приложения също са в задачите на нормализацията.
Първата нормална форма има за цел да премахне повтарящите се атрибути.
Втората – отстраняване на многозначителни данни.
Третото ниво на нормализация премахва атрибутите, които не са зависими от ключа.
Четвъртото ниво отделя многозначните зависимости.
Петата нормална форма отделя семантично свързаните многозначни зависимости.

Режимите на фукциониране на базите с данни са два – търсене и преглеждане.


Търсенето в базите с данни е процесът на намиране на информация по зададени критерии. То може да бъде основно и сложно. Основното търсене ни позволява да въведен ключови думи и да намерим всички записи, които съдържат тези думи. Сложното търсене ни позволява да търсим по няколко критерия едновременно, като използваме логически оператори ( „и“/“или“ ).
Режимът на преглеждане в базите данни е начин за организиране на информацията в базата данни, който ни позволява да намерим информацията, която търсим чрез категоризиране на записите в базата данни. Позволява ни да разгледаме информацията по категории и да открием нова информация, която може да бъде полезна за нашата работа или за нашите интереси.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница