Информация относно текущи и бъдещи обучения и проекти,свързани със съдебната система II. Върховна касационна прокуратура : Дейности по линия на опак



Дата05.03.2018
Размер140.68 Kb.
#60992
ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО ТЕКУЩИ И БЪДЕЩИ ОБУЧЕНИЯ И ПРОЕКТИ ,СВЪРЗАНИ СЪС СЪДЕБНАТА СИСТЕМА

II. ВЪРХОВНА КАСАЦИОННА ПРОКУРАТУРА :

  1. Дейности по линия на ОПАК :

  • Към настоящия момент се изпълняват 2 проекта : „ Укрепване капацитета на Прокуратурата на РБ при изграждане на специализирани структури за противодействие на организираната престъпност и свързаните с нея престъпления „ и „ Доизграждане и усъвършенстване на ЕИСПП и интегриране на ведомствените информационни системи с ядрото на ЕИСПП.

  • Изготвено предложение за подприоритет 1.5 „Прозрачна и ефективна съдебна система „ по тема „ Изграждане на капацитет на прокуратурата на РБ за взаимодействие с гражданското общество „ / чака оценяване /.

  1. Дейности по линия на финансиране от Швейцария : Проект на тема „ Укрепване на капацитета на прокуратурата за борба с организираната престъпност и покрепа на съдебната реформа „



  1. СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ПРОКУРАТУРИ :– ПРОЕКТ „ ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА И ОРГАНИЗИРАНА ПРЕСТЪПНОСТ „ с финанасираща организация Америка за България 2012-2013 г-


II. НАЦИОНАЛЕН ИНСТИТУТ НА ПРАВОСЪДИЕТО


  1. Дейности по линия на Съвета на Европа:




  • През 2012 г. се предвиждат два семинара по права на човека с експерти от Съвета на Европа по следните две теми: „Практика на Европейския съд по правата на човека по отношение на професионалното кариерно развитие, повишение и подбор на съдии и прокурори” и „Прилагане на чл.6 и чл.8 (наказателни аспекти) и чл.13 (правото на ефективни правни средства за защита) от ЕКПЧ”

  • Ще бъде организирано едно работно посещение в Европейския съд по правата на човека в Страсбург за 20 български магистрати от върховните съдилища и прокуратури




  1. Дейности по линия на Оперативна програма „Административен капацитет”:

В края на 2011г. и началото на 2012 г. НИП представи в министерство на финансите три проектни предложения в рамките на ОПАК, съфинансиран от Европейския социален фонд:





  • Компетентна съдебна система и повишаване на капацитета и ефективността в правораздаването чрез обучение” – Договорът за това проектно предложение е подписан на 02.04.2012 г. Продължителността на проекта е 18 месеца, а целевите групи са съдии, прокурори, следователи и съдебни служители. Общата цел на проекта е укрепване на капацитета на магистратите и съдебните служители с оглед ефективното прилагане на правото на Европейския съюз. Специфичните цели на проекта са:

    • Повишаване на професионалната квалификация на магистратите посредством осигуряване на участието им в обучения по специализирани теми от европейското право в страни членки на ЕС

    • Повишаване на професионалната квалификация на съдебните служители посредством осигуряване на участието им в обучения по специализирани теми и чуждоезикова подготовка

    • Подобряване на езиковата подготовка на магистратите чрез провеждане на курсове за повишаване на езиковата им квалификация в страната и в страни членки на ЕС

    • Прилагане на добри европейски практики в сферата на европейското право с акцент върху наказателно-процесуалното право

  • Комплексна и устойчива програма за специализирано обучение на магистратите, в контекста на пълноправното членство в Европейския съюз” – Проектното предложение е на етап на оценяване. Продължителността на проекта ще бъде 18 месеца, а целевите групи са съдии, прокурори, следователи и служители на НИП. Общата цел на проекта е утвърждаване ролята на българския магистрат в правната система на Европейския съюз чрез повишаване на квалификацията, уменията и компетентностите за прилагане на съюзното право в наказателните, гражданските и административните производства.

  • Укрепване на капацитета на началното обучение чрез консолидиране на мрежата на магистратите наставници и актуализиране на модела на задължителното първоначално обучение” – Проектното предложение е на етап на оценяване. Продължителността на проекта ще бъде 18 месеца, а целевите групи са магистрати и служители на НИП. Общата цел на проекта е укрепване на капацитета на началното обучение чрез подобряване организацията на работа на магистратите наставници и актуализиране на дейността на задължителното първоначално обучение.

По линия на ОПАК (2007-2013 г.) НИП има сключени партньорски споразумения с 10 институции: Европейска правна академия (ERA), Баварско министерство на правосъдието и защита на потребителите, Национална школа на магистратурата (ENM) - Франция, Върховен съвет на магистратурата - Италия, Европейски институт за публична администрация – Люксембург, Център за правно обучение – Португалия, Национален институт на магистратурата - Румъния, Център за правно обучение – Мадрид, Испания, Съдебна школа към Върховния съвет на съдебната власт – Барселона, Испания, Институт за съдебно обучение – Белгия.
Отделно от изброените три проектни предложения съществува и проектна идея залегнала в индикативния план на ОПАК за 2012 г. „Повишаване капацитета на НИП в отговор на нарастващите потребности на българската съдебна система”


  1. Дейности по линия на Правителството на Кралство Нидерландия:



  • Проект за организиране на 1 обучение за обучители и 3 обучения на тема: „Трафик на хора” съвместно с Школата за съдебно обучение на Кралство Нидерландия (S.S.R.) и с финансовата подкрепа на правителството на Кралство Нидерландия. Предвижда се стартиране през м. септември 2012 г.




  1. Дейности по линия на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР):




  • ЕБВР финансира пилотен проект за разработване на дистанционен курс за обучение на съдии в областта на несъстоятелността, включително познания по икономика и счетоводство с продължителност близо 8 месеца, чийто бенефициент е НИП. Проектът се изпълнява от външен изпълнител и стартира на 1 март 2012 г.




  1. Дейности по линия на Норвежкия финансов механизъм:




  • През 2012 г., в рамките на Норвежкия финансов механизъм, НИП представи предложение за предефиниран проект на тема „Изграждане на капацитет и обучение по правата на човека в Националния институт на правосъдието”, като част от програма „По-справедлива и по-ефективна съдебна система” с програмен оператор Министерство на правосъдието.

  • НИП, заедно с ГД ”Изпълнение на наказания” представи предложение за предефиниран проект на тема ”Подобряване на възможностите за прилагане на алтернативи на лишаването от свобода в наказателната система, в съответствие с европейските стандарти”




  1. Дейности по линия на Европейската комисия:. Институтът подкрепи с декларации за партньорство инициативи, чието осъществяване ще започне през 2012 г., но все още няма отговор дали са спечелили конкурса:




  • Проект, подаден от Испанската съдебна школа по програма Херкулес II, за обучение при противодействието на финансови престъпления и изпиране на пари;




  • Проект, подаден от Академията по европейско право в Германия (ERA), по програма ИСЕГ 2011 за интернет престъпления в рамките на Програмата за „Превенция и борба с престъпленията”.




  • Проект, подаден от Академията по европейско право в Германия (ERA), по програма „Гражданско правосъдие” на ЕК: „Регламент Брюксел I”




  • Проект за организиране на серия обучения (включително обучения на обучители) на тема разследване на финансови престъпления, пране на пари и възстановяване на активи, в сътрудничество с Школата за съдебно обучение на Кралство Нидерландия (S.S.R.) по програма „Наказателно правосъдие” на ЕК.




  • Два проекта на Френската национална школа на магистратурата по програма „Наказателно правосъдие” на ЕК на теми „Съдебен отговор на престъпления, извършени от непридружени непълнолетни и малолетни правонарушители от ЕС” и „Правното положение в наказателното производство на жертвите на престъпления”.




  • Шест проекта на Испанската съдебна школа по програма “Гражданско правосъдие” и “Наказателно правосъдие” на ЕК по следните теми: „Подобряване функционирането на съдебната система: Езикови умения и сътрудничество по гражданско-правни въпроси”, „Подобряване функционирането на съдебната система:Езикови умения и сътрудничество по наказателно-правни въпроси”, „Виртуален Курс: Съдията в Европейското правно пространство по граждански и търговски дела”, „Виртуален курс по съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси в Европа”, „Културното многообразие при семейни дела в ЕС”, „Защита на личните данни в рамките на наказателното производство”, „От Националния съдия до съдията на ЕС. Необходимост от единни критерии за действия при изпълнение на наказания”.




  • Проект на ADR Center SpA, Италия, по програма „Гражданско правосъдие” на ЕК на тема „Медиацията в Европа: международна платформа за обмен на знания и опит за извънсъдебното решаване на спорове”




  • Проект на Върховния съвет на Магистратурата, Румъния на тема „Насърчаване на взаимното разбирателство, с цел да се засили взаимното доверие между съдебните органи на държавите-членки”




  • Проект на FIIAPP (Иберо-американска фондация за публична администрация и политики) на тема „Подкрепа при изпълнението на реформата на системата на наказателното правораздаване” за техническа помощ в Македония.




  • Проект на Съюза на съдиите в България на тема „Българо-холандски съдебно сътрудничество за по-доброто познаване и разбиране на принципите, залегнали в Хартата на ЕС” в рамките на програма „Наказателно правосъдие” на ЕК.




  • Проект на Испанската съдебна школа по програма „Обучение на национални съдии по конкурентно право на ЕС и съдебно сътрудничество между национални съдии” на ЕК на тема „Щети, причинени от антитръстови нарушения, европейско конкурентно право и съдии: частно и публично изпълнение. Членове 101, 102 и 107 от ДФЕС и националните съдии.”




  1. Дейности по линия на Посолството на САЩ:




  • Фондация „Америка за България”

По време на посещението на Директора на Федералния съдебен център (ФСЦ) на САЩ в НИП през м. септември 2011 г. бяха обсъдени възможности за сътрудничество и осъществяване на съвместни проекти в областта на управлението на делата и съдебната етика. Поради промяна в ръководството на ФСЦ конкретизирането на проектните идеи предстои през 2012 г.


  1. Дейности по линия на RAI (Регионална анти-корупционна инициатива)




  • Конференция "Стартиране на Югоизточна Европейска мрежа за съдебно обучение - начална стъпка към създаването на рамка за интегрирано антикорупционно правно обучение в региона". Целта на инициативата е създаване на неформална Мрежа на центровете по съдебно обучение от Югоизточна Европа и засилване на регионалното сътрудничество и обмен на информация, опит и добри практики по отношение на антикорупционното правно обучение.




  • Лятно училище за младши магистрати от Югоизточна Европа на тема „Международни стандарти и сътрудничество в борбата срещу корупцията” – 28 май-3 юни 2012г., Опатия, Хърватия. Инициативата е организирана от RAI и Съдебната академия на Хърватия. От българска страна ще участват двама представители – един младши съдия и един младши прокурор.




  1. Дейности по линия на Европейската мрежа за съдебно обучение (ЕМСО)

През 2012 г. е планирано участие в Програмата за обмен на магистрати:


• За изпращане на български магистрати по краткосрочен индивидуален обмен - 16 български съдии/прокурори и 4 български лектори
• За приемане на чуждестранни магистрати - три групи от 6 магистрата с английски език
• За приемане на чуждестранни лектори на индивидуален обмен - 2 чуждестранни магистрати
• За дългосрочен индивидуален обмен за период от 1 календарна година в Съда на Европейските общности или в Съда по правата на човека- 1 български магистрат;
Дейности по линия на Програма за обмен на младши магистрати между Националната школа на магистратурата на Франция и Националния институт на правосъдието, финансирана от Европейската комисия и организирана от Европейската мрежа за съдебно обучение:
През 2012 г. НИП ще продължи сътрудничеството си с Националната школа на магистратурата на Франция в областта по обмен на младши магистрати (съдии и прокурори). В рамките на това е планирано (с предвиждане на съответни разходи) изпращане на младши магистрати от България и приемане на техни колеги от Франция на реципрочен принцип.

През 2012 г. в рамките на споменатото двустранно сътрудничество се планира да бъде организиран едномесечен специализиран стаж на 2 френски магистрати.




  1. Дейност, свързана с участие в международно състезание за младши магистрати

Съдебно сътрудничество по граждански и наказателни дела” (програма THEMIS)
През 2012 г. отново се предвижда участие на два отбора младши магистрати в това авторитетно международно състезание.

III. МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО




  1. Проекти по Оперативна програма “Административен капацитет”:

6 текущи проекта, 1 приключил и 3 предстоящи за одобрение.
1.1. Текущи:


    • проект “Публичност и ефективност на производството по несъстоятелност”



  • Проект: Разработка, конфигуриране и внедряване на Специализирана информационна система за управление в ГД”Охрана” и включването й към ЕИСПП

Срок на проекта: 18 месеца (29 ноември 2011 г. – 29 май 2013 г.)


  • Проект: “Доизграждане, усъвършенстване и подготовка за интегриране с ЕИСПП на информационната система на ГД “Изпълнение на наказанията”

Срок на проекта: 18 месеца (29 ноември 2011 г. – 29 май 2013 г.)


  • Проект: “Ефективно прилагане на принципите на защита на човешките права от институциите на съдебната и изпълнителната власт”

Срок на проекта: 16 месеца (29 ноември 2011 г. – 29 март 2013 г.)


1.2 Приключил:

  • проект “Укрепване на капацитета на специализираната администрация на министъра на правосъдието за изпълнение на правомощията му по Закона за съдебната власт, на държавните съдебни изпълнители и на съдиите по вписванията”
    Цел: повишаване на професионализма в звената, които имат функции по отношение на съдебната власт и подпомагат или се отчитат пред министъра на правосъдието;




1.3. На 30.11.2011 г. са подадени две проектни предложения по приоритетна ос I „Добро управление”, под-приоритет 1.5 „Прозрачна и ефективна съдебна система” :

- Проектно предложение на тема: „Подобряване на организацията на работа и повишаване на ефективността в съдебната система чрез създаване на механизми за електронно призоваване и изпращане на съобщения в съдебния процес.



Цел: Общата цел на проекта е да се подобри организацията на работа, да се повиши ефективността на съдебната система, значително да се съкратят разходите за призоваване по обичайния ред и да се повиши доверието на гражданите и бизнеса в съдебната система на Република България.

Срок на проекта: 18 месеца

2. Проекти, финансирани от Европейската комисия – 1 с директно финансиране и 2 проекта с партньорство

    • Координация при изпълнението на проектните дейности на съвместен проект с Холандия на тема “Прилагане на видео-конферентните връзки при трансгранични случаи” - по програма “Наказателно правосъдие” на Европейската комисия (стартирал през месец ноември 2010 г.);

    • Директно финансиране на проект“Повишаване на качеството, ефективността, резултатите и прозрачността на съдебната система в България и трансграничното сътрудничество между българската съдебна власт и страните-членки на ЕС чрез въвеждане на технология за видео-конферентна връзка” - по програма “Наказателно правосъдие” на ЕК.

Като целеви обекти за инсталиране на виодеоконферентни зали са избрани съдилища в София и Пловдив, както и затворът в Сливен. Изборът на обектите е на база възможност за обхващане на най-много съдебни района и националното им значение.

Продължителността на проекта е 22 месеца. Началото на проекта е на 03. 03.2011г. =

ПРОЕКТИ НА МВР – ТЕКУЩИ И ПРЕДСТОЯЩИ, С УЧАСТИЕ НА ОРГАНИ НА ПРАВОСЪДНАТА СИСТЕМА
1. ISEC „Представяне на изискванията за създаване на екипи за разследване за борба с трафика на хора в страните от Югоизточна Европа”.

ВКП и МВР участват като партньори на МВР на Словения. Проектът е одобрен от ЕК на 08.02.11 г. Действащ проект. Приключване – до края на 2012г.


2. ОПАК Повишаване на административния капацитет на служителите от МВР за превенция и разкриване на престъпления, свързани с културното наследство на Р България

Участници: Служба на карабинерите на Италия, България – ГДКП, Главна прокуратура (неофициален партньор) и Министерство на културата

Предстои подписване на договор.
3. ISEC „Измами свързани с посегателства срещу европейския бюджет - ДДС и банкови карти” участници са ВКП, Окръжни съдилища Варна, Пловдив, Бургас и В.Търново. Подаден на 24.02.2012.
4. ОПАК В процес на обсъждане е възможността МВР да се включи като конкретен бенефициент по ОПАК с цел обучения за всички разследващи органи в МВР с хоризонт на изпълнение трето тримесечие на 2012-2013 г.
5. Норвежки финансов механизъм Проект „Подобряване на националната законодателна рамка и повишаване капацитета на компетентните институции, работещи по случаи на домашно насилие и насилие основано на полов признак“ – партньори ГДКП, ГДОП, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на правосъдието, Съвета на Европа. Водещ партньор – ГДКП.

Проектът се състои от 3 компонента, компонент 1 касае проучване на настоящото законодателство и въвеждането на законодателни промени по отношение на домашното насилие, ще се изпълнява от Министерство на правосъдието.

КОМПОНЕНТ 1 – „Подобряване на националната законодателна рамка в рамките на домашното насилие и проучване на възможностите за синхронизирането й европейските законодателни практики и стандартите на Съвета на Европа“.
6. България-Швейцария – Превенция на детската престъпност проект на ГДКП с партньори ВКП, Министерство на правосъдието, Държавна агенция за закрила на детето. Предстои одобрение от Комитета за наблюдение по програмата.

Продължителност: 2 години.


7. България-Швейцария Повишаване капацитета на полицейските служители в спазване на човешките права в съответствие с европейското законодателство

Партньори по проекта: АМВР, ГДОП, Министерство на правосъдието, съответните органи от швейцарска страна. Бенефициент: АМВР, Министерство на правосъдието, ГДОП. Предстои одобрение от Комитета за наблюдение по програмата. Продължителност: 2 години.


Информация относно текущи и предстоящи дейности на Центъра за изследване на демокрацията, свързани със съдебната система
От 2008 г. Центърът за изследване на демокрацията участва в международна инициатива, която има за цел да насърчи използването на индикатори за обществено доверие като инструмент за оценка на политики в областта на наказателното правосъдие. Инициативата, наречена първоначално Euro-Justis (www.eurojustis.eu), а от началото на тази година Fiducia, обединява университети и неправителствени организации от седем държави-членки на ЕС и цели създаването на стандартизирана система от индикатори, основани на научни изследвания, които да се използват за измерване на доверието в наказателното правосъдие.

Укрепване на капацитета на съдебната власт

С цел подобряване на ефективността в работата на съдебната власт Центърът за изследване на демокрацията заедно с университета „Адам Мицкевич” в Познан, Полша, асоциация „Право за правото”, Брюксел, Белгия и Европейската организация по публично право със седалище в Атина, Гърция, предприе усилия за поощряване трансфера на добри практики в прилагането на електронни инструменти за управление на делата. Инициативата започна с изготвянето на сравнителен анализ на практиките, свързани със съдебния документооборот, в няколко европейски страни, резултатите от който бяха обобщени в сборника „Електронни инструменти за ефективно управление на наказателни дела в отделни страни-членки на ЕС”.

Друга насока в работата на Центъра за изследване на демокрацията е укрепването на капацитета на ораните на съдебната власт и правоприлагащите органи в областта на разследването и наказателното преследване на престъпления срещу околната среда. Понастоящем Центърът работи по анализ на правната рамка на този вид престъпления, като предстои и организирането на цикъл от обучителни семинари за съдии и прокурори с лектори от различни европейски държави.

Превенция и противодействие на престъпността Организацията работи по различни теми като компютърните престъпления, правата на пострадалите на престъпления, наказателното преследване за престъпления, свързани с наркотици, организирана престъпност, трафик на деца и права на обвиняемите в наказателното производство. Сред основните резултати от работата на Центъра в тези сфери са публикуваният през март 2012 г. доклад „Противодействие на организираната престъпност в България: оценка на правната рамка”, както и предстоящите да бъдат публикувани доклад относно правната и институционална рамка за подкрепа и реинтеграция на деца-жертви на трафик в България и анализ на правото на защита в наказателното производство в България.

Реформа на пенитенциарната система

От няколко години Центърът за изследване на демокрацията работи в областта на изпълнението на наказанията, като изследва българската пенитенциарна система и положението на лишените от свобода в българските затвори. Центърът за изследване на демокрацията участва и в международната инициатива PRISNET, която цели да намали радикализацията в затворите, като подобри диалога с и между лишени от свобода с различна религиозна принадлежност.


УНИЦЕФ

Работи в областта на правосъдието за деца.



В момента се подготвят проекти, които ще включват сътрудничество и обучение на магистрати за работа с деца в конфликт със закона, деца- пострадали от престъпления и деца- свидетели.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница