Информация по приложение 2 към ч



страница1/4
Дата19.06.2017
Размер0.57 Mb.
#23914
  1   2   3   4
Информация по приложение 2 към чл. 6

от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС (Наредба за ОВОС, ДВ, бр.25/ 2003г., изм. и доп.)
Относно проект за изменение на подробен устройствен план (план за застрояване) за поземлени имоти с идентификатори № 65231.917.469 и 65231.917.517 в местността Луковица, землището на гр. Самоков, на основание чл.125 и във връзка с 124а, ал.1 от ЗУТ във връзка с инвестиционно предложение за „Възстановяване и изграждане на производствено – рекреационен комплекс “Рибена ферма” с интензивно отглеждане на риба, преработка, склад, посетителски център, трафопост.


  1. ДАННИ ЗА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ

Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

“РИБЕНАТА ФЕРМА” АД



със седалище:

гр.София 1766, р-н Витоша, ж.к. София парк, Търговска зона №16, бл.Б, вх.1, ет.1, ап.7
УправителАтанас Стоянов Гаров

EИК: 175272923
Пощенски адрес за контакти:
гр.София 1766, р-н Витоша, ж.к. София парк, Търговска зона №16, бл.Б, вх.1, ет.1, ап.7
Телефон: 0894 618 643,
е-таil: martin.smilenov@garitage.com
Лице за контакти: Мартин Йорданов Смиленов,

Телефон: 0894 618 643



  1. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение, и/или за промяна на производствената дейност, необходимост от други свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейността, в.т.ч.ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура /пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.; предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив.

Информацията за инвестиционното предложение е изготвена в съответствие с изискванията на ЗООС и Писмо – Становище Изх. № 26-00-2774 от 06.04.2016г на РИОСВ - София .

За инвестиционно предложение са преминати предходни съгласувателни процедури с РИОСВ - София, въз основа на което е издадено Решение № СО – 108 – ПР/2015 с преценка да не се извършва ОВОС. За обекта има издадено разрешение от Басейнова дирекция – Дунавски район № 11520244 от 27/08/2015 за водовземане от подземни води с нови водовземни съоръжения с цел аквакултури, промишлени и самостоятелно питейно-битово водоснабдяване. За обекта има издадено разрешение от Басейнова дирекция – Дунавски район № 11160113 от 16.09.2015 за водовземане от повърхностен воден обект р. Мусаленска Бистрица с цел аквакултури и свързаните с тях дейности.

Настоящият инвестиционен проект има за цел възстановяване на съществуващия на територията на поземлен имот (ПИ) № 917.517 рибарник и изграждане на „Рециркулационна система за интензивно отглеждане на риба", както и прилежащата към нея преработка на риба и рибни продукти на територията на ПИ № 917.469. Производството на риба ще се съчетава с познавателно-развлекателни и рекреационни функции и за целта комплексът ще бъде достъпен при определен режим за посетители и туристи. Собственик на двата съседни поземлени имоти с горе упоменатите идентификатори № 917.517 и № 917.469, намиращи се в местността Луковица в землището на град Самоков, непосредствено до река Бистрица и до пътя от Самоков към Боровец, е “Рибената ферма” АД. Имотите са извън регулационната граница на град Самоков.

Както е видно от приложените скици от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, имот № 917.517 е с площ 56 373 m2, а имот № 917.469 е с площ 67 587 m2. Общата площ на двата имота обект на инвестиционното намерение е 123 960 m2.

Проекта за изменение на подробен устройствен план (план за застрояване) за поземлени имоти с идентификатори №917.469 и 917.517 в местността Луковица, в землището на град Самоков е изготвен след разрешение № 181 по протокол № 7/25.03.2016г. на Общинския съвет и в съответствие с чл. 124а, ал.1 от ЗУТ, тъй като имотите са извън границите на урбанизираната територия на града.




  1. Резюме на предложението за възстановяване на рибарник на територията на поземлен имот № 917.517. Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение, и/или за промяна на производствената дейност, необходимост от други свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейността, в.т.ч.ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура /пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.; предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив.

    1. Настоящият инвестиционен проект обхваща и инвестиционното намерение на Рибената ферма АД за възстановяване на съществуващ рибарник за пъстървови в имот № 917.469. с площ 56.373 дка. в местност Луковица, в землището на град Самоков. Целта на проекта е да се намери оптимално технологично решение за реконструкция на съществуващо рибно стопанство. Инвестиционното предложение предвижда не само възстановяване на басейните и прилежащите обслужващи съоръжения, но и изграждане на прилежащи сервизни помещения.

Предвижда се изграждането на стопанство от непълносистемен угоителен тип и ще се специализира в отглеждането на пъстървови видове за консумация (Oncorhynchus mykiss) и (Salvelinus fontinalis).

Производствената мощност на рибарника се определя на базата на наличните свободни води в р. Мусаленска Бистрица и в съответствие с площа и конфигурацията на терена. Обектът се състои от 19 броя басейна с обща площ от 29 дка.




    1. ДЪГОВАТА ПЪСТЪРВА КАТО ОБЕКТ НА РИБОВЪДСТВОТО

ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Дъговата пъстърва (Oncorhynchus mykis) е най-масовия отглеждан вид сред студенолюбивите видове риби. Месото й е с високи хранителни и вкусови качества, отличава се с малко кости и е високо ценена и търсена като хранителен продукт. Пренесена е в Европа от САЩ и след успешното й аклиматизиране е получила широко разпространение. Сега се среща във всички европейски страни, където е обект на рибовъдство или на спортен риболов. Причината дъговата пъстърва да се наложи като най-често отглежданият студенолюбив вид е фактът, че отговаря на всички изисквания за интензивно отглеждане. Факт е, че тя приема активно изкуствен гранулиран фураж и го оползотворява пълноценно, като по този начин позволява храненето й да не представлява особен проблем в рибовъдните стопанства. Лесно се приспособява към различните местообитания. Нараства бързо, като за една година при подходящи условия и добро хранене може да увеличи теглото си до 20 пъти. В сравнение с балканската пъстърва (латинско име Salmo trutta m.fario) предимствата й са:



  • Издържа и добре се развива в по- топли води;

  • Нараства по-бързо и дава по-висок прираст;

  • По-устойчива е на заболявания.;




    1. ТЕХНОЛОГИЧНИ ПАРАМЕТРИ НА ОТГЛЕЖДАНЕ

Дъговата пъстърва расте и се развива добре в чисти прозрачни води, богати на кислород. Като студенолюбив вид дава най-добър прираст при 12-16° С, под 5° С и над 20°С прираста й силно намалява. За кратко време може да понесе температури над 20-26°С, но това зависи най-вече от количеството на разтворения във водата кислород. Смята се, че оптималните му стойности са 10-11 мг/л, а критичните 2.4-3.7 мг/л.

Дъговата пъстърва е хищна риба, но в рибовъдните стопанства се храни със специализиран гранулиран фураж с високо белтъчно съдържание. Особено е чувствителна към качеството на подавана храна и не са редки случаите на големи загуби, вследствие на неправилно хранене. При подходящи условия нараства бързо – през първата година достига от 10 до 50 грама, през втората от 250 до 300 грама, колкото е консумативното ѝ тегло. Полово съзрява на 2-3 годишна възраст, като средната й плодовитост е 1 500 - 2 000 броя хайверни зърна на килограм живо тегло.

За плануван добив е заложено 100 000 кг пъстърва за консумация, четирикратен цикъл на производство и оптимална гъстота на посадката до 80 бр./м3 в басейнов комплекс с общ обем 4500 м3. Басейните са с дълбочина до 1.7 м.

Общия размер на земните площи в рибовъдната ферма е около 29 дка, включваща следните производствени мощности:



  • Отрасни басейни.

  • Басейни за угояване.

  • Складови басейни.

  • Зимни басейни.

  • Карантинни басейни.

  • Манипулационен басейн.

  • Канализационна система с оборудвана за контролиране на водния поток и

системата за мониторинг на качеството на водите.

  • Системата за биологично пречистване.

  • Система за автоматично хранене (Хранилки).

  • Изграждане на инфраструктура между басейните.

  • Работна площадка.

  • Склад за фураж.

  • Производствена сграда.

  • Цех/работилница/помещение за работа.

  • Офис сграда

  • Система за наблюдение и сигурност, и др.

Като обект за отглеждане в рибовъдните стопанства дъговата пъстърва е изключително взискателна към качеството на водата и храна, което заедно с чувствителността й към различните заболявания изисква висока технологична дисциплина и стриктно спазване на различните технологични процеси.


    1. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КОЛИЧЕСТВОТО И КАЧЕСТВОТО НА ВОДАТА

Ефективността на пъстървовите стопанства се определя основно от следните фактори:

  • количество и качество на водата;

  • ефективно и рационално хранене с качествени храни;

  • постоянен контрол върху здравословното състояние на рибите;

  • своевременно провеждане на различните профилактични и лечебни мероприятия;

  • спазването на добър санитарно хигиенен режим в басейните;

С най-голямо значение от гореизброените фактори е „количеството и качество на водата“.

В пъстървовъдството се използват две основни системи на водоснабдяване на производствените басейни: проточни и оборотни.

При проточните системи водата се използва еднократно, а при системите с оборотно водоснабдяване неколкократно.

Проточните системи се прилагат при достатъчен дебит на водоизточника и те са за предпочитане, тъй като при тях водата е с по-добро качество.

При оборотното водоснабдяване водата се връща неколкократно в началото на басейните /или каскадата/ в повечето случаи без никакви допълнителни манипулации като филтриране, аериране и др.

В рибарника на Рибената ферма АД ще се използва модерна система за оборотното водоснабдяване с интегрирана система за филтриране на част от водата с цел нейното многократно използване, тъй като водоизточника р. Мусаленска Бистрица е със сезонно обусловен, променлив дебит.
Най-важните показатели за качеството на водата в пъстървовите стопанства във физико-химичен аспект са:


  • Кислороден режим;

  • Температура;

  • Водороден показател – pH;

  • Скорост на течението;

  • Прозрачност;

  • Степен на мътност;

  • Органично замърсяване;




    1. КИСЛОРОДЕН РЕЖИМ:

Високото съдържание на кислород се явява една от най-важните предпоставки за ефективното производство на пъстърва. Оптимално за постъпващата вода се счита наситеността й с кислород от порядъка на 90-100%, което отговаря на 9-11 мг/л. При висока температура обикновено количеството му намаля, което трябва да се компенсира с по-голяма проточност или допълнително добавяне на кислород във водата. Количеството на разтворения във водата кислород пряко влияе върху стойностите на хранителния коефициент. При ниски стойности на кислорода храната се оползотворява непълноценно и хранителният коефициент се увеличава. За да се поддържа за ефективно отглеждане на пъстърва необходимото количество кислород, в Рибарника на Рибената ферма АД – е предвидено поставянето на колекторни платна, свързани с кислороден генератор.


    1. ТЕМПЕРАТУРА:

Оптималната температура е тази, при която пъстървата оползотворява най-пълно храната и дава най-висок прираст. За дъговата пъстърва оптималната температура е в границите 12-16 °С, но са допустими както по-ниски (8°С), така и по-високи (18° С) стойности. При температура под 8° С интензивността на приемане на храна рязко се влошава, но все още могат да се получат сравнително добри резултати. При температура над 20° С съдържанието на кислород във водата намаля и храненето на рибата трябва да става изключително внимателно. Дажбите са ниски и често пъти храненето дори се спира.


    1. ВОДОРОДЕН ПОКАЗАТЕЛ /РН/;

Благоприятните стойности на водородния показател за производство на пъстърва са в диапазона от 6.5 до 8. Стойности под 6 и над 8.5 се считат за критични.

Ниско рН е възможно при води, които протичат през торфени терени и при оборотно водоснабдяване в резултат на образуване на NHO2 и NHO3.

При високи стойности на рН и наличие на посочените азотни съединения се повишава съдържанието на токсичния свободен амоняк (NН3).


    1. СКОРОСТ НА ТЕЧЕНИЕТО:

Проточността в пъстървовите стопанства способства за постоянен приток на кислород и отмиване на продуктите на обмяна на веществата и остатъците от храна. Колкото рибите са по-големи, толкова по-голяма скорост на течението могат да понесат. Високата скорост влияе на разхода на енергия, от там на прираст и в крайна сметка на икономическите показатели.

Скоростта на водата в басейна не бива да надвишава 2-3 см/сек, въпреки че и 20 см/сек не представляват проблем за по-големите пъстърви.




    1. МЪТНОСТ НА ВОДАТА:

Силно мътните води влияят отрицателно на пъстървата. Правилото за оценка на този показател в пъстървовъдството е, че трябва да се вижда дъното на басейна. В повечето случаи мътността на водата се дължи на притока й в басейните след дъждове. Често пъти ако условията позволяват след поройни дъждове за известен период проточността може да се спре, за да се избегне навлизането на тиня и различни наноси в басейните.

При спиране на проточността задължително се следи количеството на разтворения във водата кислород. При регистриране на спад в нивото на кислорода, то се възстановява с помощта на колекторните платна.




    1. ОРГАНИЧНО ЗАМЪРСЯВАНЕ:

Органичното замърсяване на водата трябва да бъде минимално, защото съществува пряка зависимост между него и количеството на кислорода във водата. Вследствие на окислителните процеси съдържанието му се намаля, което може да доведе до измиране на рибата.

Съществено значение за получаването на добри резултати в пъстървовъдството има количеството на водата и свързания с този показател водообмен. Това означава, че за да се отговори на съвременните изисквания, водата в басейните трябва да се обменя над 20 пъти в денонощия. Всички разчети се правят на базата на минимален дебит на водоизточника, за да се избегнат евентуални загуби вследствие на ограничено водоснабдяване и презарибяване.

Водоснабдяването ще се извършва само от реката, като данните показват, че дебита й е достатъчен за нормално функциониране на стопанството.

Основните изисквания към качеството на водата в пъстървовите стопанства са отразени на табл.1.1.


Табл.1.1. Общи изисквания към качествата на водата за отглеждане на пъстърва.




    1. УСТРОЙСТВО НА СТОПАНСТВОТО

В съвременното пъстървовъдството важно условие при интензивни стопанства има съотношението между дължина и ширина на басейните. Препоръчително е съотношението да е 10:1. За постигането на това съотношение е необходимо в басейните да бъдат изградени допълнителни прегради, съобразени със съответните размери на всеки отделен басейн.

Стените и дъната на басейните са изградени от бетон. Нужният технологичен наклон на дъната на басейните е от порядъка от 1 до 5 % и може да бъде постигнат след реконструкцията им.

Предвидено е да бъде реконструирано водовземаното съоръжение от река Мусаленска Бистрица, която минава непосредствено до имота. Съществуващото водохващане обслужвало бившия рибарник е изградено на отстояние от около 220 метра нагоре срещу течението, така че да не пречи на естествените миграционни процеси на рибните пасажи. Посредством свързващ водопровод с диаметър Ф 500 мм. водата се отвежда към терена на стопанството. В горната си част този водопровод е канален и представлява опасност за сигурността на стопанството.

Водовземането има следните елементи:



  • Ст.бет.шахта;

  • груба решетка на входа;

  • промивен савак на стената от към реката;

  • водовземна тръба на праг от дъното;

Целта е в шахтата да остане малък обем за наноси, които периодично да се промиват. Водата в канала е утаена от първия рибарник и не носи утайки затова не се предвижда голям утайник.

-обходен канал около шахтата - предвижда се в случай на пълно запушване на решетката да осигури отвеждането на водата покрай шахтата в земния канал. Водата в обходния канал постъпва през преливник пред грубата решетка на шахтата.




    1. Басейните са предвидени с ширина до 3.00 м, дълбочина на водата до 1.0 м и наклон 1% на дъното от входа към преливника на края и с променлива дължина от 20 до 45 м според конфигурацията на терасите. На средните стени ще бъде изпълнена стоманобетона шапка с дебелина 15 см и обща ширина 60 см, укрепена на 20 см-ви конзоли от двете страни. Целта е да се оформи бетонова пасарелка над басейните, служеща за хранене и облавяне на рибата.

Дъното и стените на басейните са проектирани с дебелина 20 см и са армирани с двойна мрежа ф 10 мм / 20см, като стените имат надвишение над водното ниво от 40 см. От всички страни рибарника се огражда с поцинкована мрежа на ст.б. колове и бетонов бордюр с цел предпазване от набези от вредители.

Преминала през басейните вода изтича от тях през преливник с ширина 1.0 м. Преливните води от басейните събрани в канала покрай тях се вкарват в тръби след края на басейните и се отвеждат по РVС тръби – ф 250 мм до двукамерен утайник в най-ниската част на имота. От него след утаяване около 30% от водите се изпускат в реката, а останалите 70% през байпас се връщат обратно към пречиствателно звено в началото на рибарника, където заедно с постъпващите количества прясна вода, след механично и биологично пречистване се влива отново в рибарника. Утайниците се почистват от утайките и същите могат да се използват за наторяване на съседни земеделски земи Двата басейна на долната тераса са с неправилна форма,като следват конфигурацията на откоса и подпорната стена.




    1. ОТВЕЖДАНЕ НА ОТПАДНИТЕ ВОДИ

Преминалите през басейните речни води трябва да осигуряват нужната проточност от прясна вода. Тези води са условно чисти и по-същество те не замърсяват речното течение. Известно замърсяване би се получило при периодичното измиване на утайките по дъното на рибните басейни. Предвид на това в най-ниската част на терена се предвижда изграждането на два двукамерни утайници с размери: 1.6 х 4 м и височина на стените 1.4 м. Всички води от басейните по закрити тръбопроводи се довеждат до утайниците. От тях след механично утаяване на водите се изпускат в реката, като периодично утайниците един по един се почистват от утайките, като същите могат да се използват за наторяване на ливади и пасища на съседни имоти.

Питейна вода за рибарника ще се осигури от два шахтови кладенеца които ще бъдат изградени по силата на разрешение от Басейнова дирекция – Дунавски район № 11520244 от 27/08/2015 за водовземане от подземни води с нови водовземни съоръжения с цел аквакултури, промишлени и самостоятелно питейно-битово водоснабдяване. За обекта има издадено разрешение от Басейнова дирекция – Дунавски район № 11160113 от 16.09.2015 за водовземане от повърхностен воден обект р. Мусаленска Бистрица с цел аквакултури и свързаните с тях дейности.




    1. ПОСАДКА

Важно значение за постигането на добри резултати в пъстървовъдството има правилно избраната посадка /брой риба на единица водна площ/. Тя трябва да бъде съобразена с проточността, количеството на разтворения във водата кислород и с плануваното крайно тегло, между които съществува пряка връзка. С увеличаването на посадката след определени граници се намалява крайното тегло на рибата, въпреки по-високите добиви.

В пъстървовото стопанство не се предвижда производство на зарибителен материал и такъв ще се доставя от други рибарници в страната.

Освен посадката върху крайните резултати изключително влияние върху добивите оказва качеството на зарибителния материал. Той трябва да бъде клинично здрав, охранен и в добро физиологично състояние. От съществено значение е неговото тегло, като не трябва да се зарибява с риба с тегло под 30 грама.

Плануваните основни рибовъдни показатели за рибовъдното стопанство са посочени по-долу:



  • Производствен обем - 4842 мЗ

  • Посадка - 88 бр./мЗ

  • Общо 4842 x 88 = 426 096 бр.

  • Оцеляемост - 95% - 404 791 броя

  • Средно тегло - начално- 30 гр. - крайно над 300 грама

  • Продукция – 101 437,3 кг.

  • Добив - кг/м3 – 25,08 кг/мЗ

  • Общо произведена риба ≈101 тона




    1. ФУРАЖИ

Храненето на пъстървата е основното интензификационно средство при нейното отглеждане. Правилното хранене изисква спазването на редица изисквания както към количеството и качеството на храна, така и към техниката на хранене. Неспазването на тези изисквания при всички случаи води до определени загуби. Обикновено загубите се изразяват в преразход на храна, незадоволителен прираст и в крайна сметка загуба на финансови средства. Нерядко обаче грешките в храненето водят до възникване на сериозни болести и силно увеличаване на смъртността, които могат да провалят цялата производствена година.

Към фуражите се поставят следните основни изисквания:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница