Информация за преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда



Дата22.10.2018
Размер261.54 Kb.
#92137
Приложение 2 към чл. 6 на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда
Информация за преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда


  1. Информация за контакт с възложителя:




  1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице;

Делян Петков Диков, ЕГН 7303275303, адрес: гр. Русе, ул. „Студен кладенец” № 4, гражданство – българско;


  1. Пълен пощенски адрес за кореспонденция:

гр. Русе, ул. „Студен кладенец” № 4;


  1. Телефон, факс и e-mail, лице за контакти.

Моб. тел: 0894 650 650 – Делян Диков;


  1. Характеристики на инвестиционното предложение:




    1. Резюме на предложението

Информацията касае ново инвестиционно предложение за изграждане на водовземно съоръжение – тръбен кладенец и водовземане от подземни води за напояване на полски култури в имот 000254 в землището на село Писанец, община Ветово.

Имотът е собственост на възложителя, представлява земеделска земя с площ 91,434 дка и се използва за отглеждане на едногодишни и многогодични полски култури – билкови и стопански насаждения.

Предвиденият кладенец ще се използва за напояване на земеделските култури в имота през летния сезон - при засушавания и липса на достатъчно влага в почвата за нормално развитие на растенията.

Изграждането на кладенеца е свързано с механично изкопаване на вертикален сондажен отвор с автосонда за поставяне и монтаж на ПВЦ тръби с диаметър 140-160 мм и дължина на всяка тръба 5 м. Необходимата площ за извършване на сондажните работи е около 40 кв.м.

Изграждането на тръбния кладенец включва следните етапи:

- изземване на хумусния слой;

- прокарване на сондажен отвор с автосонда с диаметът 344 – 450 мм и дълбочина 200 - 250 м;

- полагане на ПВЦ тръби с диаметър 140-160 мм;

- полагане на филтърна засипка от промит речен чакъл;

- извършване на изолация на раличните водоносни хоризонти чрез глинест тампонаж и цимехтация;

- изграждане на водовземна шахта с водомер на устието на сондажа;

- възстановяване на сондажната площадка.

Кладенецът ще засегне подземни водни тела, съгласно Плана за управление на речните басейни (ПУРБ) в Дунавски район 2010-2015 г. и проекта на ПУРБ 2016-2021 г.:

- BG1G0000K1B041 и име „Карстови води в Русенската формация

- BG1G000J3K051 и име „Карстови води в Малм-Валанжски басейн

Дебитът на черпене от кладенеца ще бъде между 2,5-3,0 л/сек, сезонно през месеците юни – септември, с различен интензитет (в зависимост от необходимостта на растенията от влага).

За водоиточника ще се проведе процедура за получаване на разрешително за водовземане от подземни води пред Басейнова дирекция „Дунавски район”, съгласно изискванията на Закона за водите.


    1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Реализацията на инвестиционното предложение се определя от съвкупността на следните фактори и предпоставки:

Имотът е собственост на възложителя и представлява земеделска земя. Същия се използва по предназначение, от което произтича необходимостта за осигуряване на напояване - за нормалното развитие на стопанските култури при неблагоприятни метеорологични условия (продължителни периоди без валежи и засушаване, водещо до неефективност на земеделската дейност и ниски добиви на селскостопанска продукция).

Дейността, която се и ще се развива в имота е съобразена с установилия се начин и тенденции за ползване на територията, като ще има положително въздействие върху земеползването.

Изпълнено е изискването на чл. 95 от Закона за опазване на околната среда, като обществеността е информирана за инвестиционното намерение на Делян Диков, чрез обява, поставена на таблото за обяви в Община Ветово и Кметство с. Пиргово. Не са изразени мнения и становища против осъществаването му.




    1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Територията на инвестиционното намерение се намира в землището на с. Пиргово, община Ветово.

Инвестицията няма пряка връзка с други одобрени с устройствен план дейности.

За района на имота няма утвърдени с устройствен или друг план производствени или други дейности, които да противоречат по някакъв начин на инвестиционното предложение.


    1. Подробна информация за разгледани алтернативи:

След направени проучвания и анализи на конкретното местоположение на имота е взето решение, че най-благоприятната алтернатива за осигуряване на вода за напояване е чрез изграждане на собствен водоизточник в границите на имота. По този начин се ограничава: използването на води с питейни качества; транспортиране на води от други водоизточници или изграждане на хидротехнически съоръжения, които ще засегнат множество други имоти.

Конкретния имот е с осигурен достъп за обслужване – полски път. Не се налага и не се предвижда изграждане на допълнителна инфраструктура.

„Нулевата алтернатива” е настоящото инвестиционно предложение да не се реализира, но поради гореизложените мотиви, както и ограничената площ на която е предвидена инвестицията, „нулевата алтернатива” не е подходяща. Параметрите и характера на намерението не обуславят значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве, които да налагат неговото отхвърляне и/или недопускане.


    1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Инвестиционното предложение ще се реализира в имот с № 000254 от землището на с. Писанец с ЕКАТТЕ 56441, община Ветово, съгласно скица на имота.

Тръбния кладенец се предвижда да има следните географски координати: 43°42′27,96” N; 26°90′27,37” E.

Имотът не е в близост и не засяга защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство.

Върху имота няма наложени ограничения.

Имотът е собственост на Делян Петков Диков, ЕГН 7303275303, адрес: гр. Русе, ул. „Студен кладенец” № 4

Документ за собственост: Договор за продажба на земя от ОПФ № 109 от 21.05.2012 г., том 12, рег. 5977

Площ на имота: 91,403 дка.

Начин на трайно ползване: полска култура

Вид собственост: Частна

Категория на земята при неполивни условия: Трета.

Имотът се намира в землище с. Писанец, община Ветово, област Русе, при граници и съседи:

- 020023 – полска култура;

- 000736 – полски път;

- 019031 – полска култура;

- 019013 – полска култура;

- 000756 – полски път;

- 020012 – полска култура.

Всички временни дейности по изграждането на сондажа ще се ограничат в описания имот и няма да засегнат съседни терени.

Няма да се изгражда нова довеждаща инфраструктура.


    1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:

Предложението включва изграждане на нов сондаж за подземни води и последващо напояване на полски култури, които се отглеждат в имота.

6.1. Геоморфоложки условия в района:

Теренът е разположен на повече от 3000 м северозападно от село Писанец, върху аливиално-пролувиална ерозионна заравненост. Срената надморска височина в района е около 130-135 м.

Според хидрогеоложкото райониране на България територията е част от Долнодунавската Артезианска област – Северобългарски артезиански басейн – Силистренски подрайон.

Съгласно номенклатурата на Дасейнова дирекция „Дунавски район”, терена попада в обхвата на две подземни водни тела обозначени като: код BG1G0000K1B041 и име „Карстови води в Русенската формация” и код BG1G000J3K051 и име „Карстови води в Малм-Валанжски басейн”.

Количествените и качествените показатели на подземните води са формирани под въздействието на физико-географски, геоложки и антропогенни фактори.

Физико-географските фактори включват почти хоризонталния релеф, климатичните елементи (температура, валежи, изпарение и др.), гъстота на хидрографската мрежа, както и хидравличната връзка между повърхностните и подземните води.

Сред геоложките фактори са генезисът, литолого-петрографският състав, напукаността, окарстеността и филтрационните свойства на различните геоложки разновидности.

На терирорията на проучваната площадка не са проявени физико-геоложки явления и процеси, които да застрашат строителството и експлоатацията на водовземното съоръжение.

Според сеизмичното райониране на страната, сеизмичността на площадката е VIII по MSK-64 и при проектирането следва да се използва сеизмичен коефизиент Кс = 0,15.
6.2. Геоложка характеристика:

Обект на експлоатация на проектния кладенeц ще са пукнатинно-карстовите води,акумулирани във варовиковия комплекс с възраст барем-апт. Този водоносен хоризонт в Североизточна България е разпространен от свода на Северобългарското подуване до р. Дунав. За долен водоупор служат долнокредните глинести варовици и мергели на Горнооряховската и Разградската свити. Водоносният хоризонт се покрива от неогенски глини и пясъци, кватернерен алувий и от льос. Разкрива се на повърхността по долините на реките и суходолията. Подземните води се формират в карстовите празнини и пукнатините на варовиците, главно в горната част на хоризонта.

Формиралият се ненапорен подземен поток има генерална посока на движение на север.

6.3. Конструкция на съоръженията

Предвид геоложкия строеж на района и хидрогеоложката обстановка необходимите водни количества ще могат да се получат от един тръбен кладенец със следните проектни технически данни:

- дълбочина – между 200-250 м;

- диаметър на сондиране - за водоприемната част - 190 мм;

- на водоприемната част – гол ствол в окарстените варовици.

За изолация на повърхностни води, за защита на земните недра и недопускане проникването на замърсени повърхностни води, в изпълнение изискванията на Закона за водите, ще се проектира извършването на задтръбна циментация.

Очаквано водно ниво в тръбния кладенец е на дълбочина от 170,0 до 190,0 м от повърхността.

Очакван експлотационен дебит за съоръжението е около 3,0 л/с.

Точното място с координати на сондажният кладенец ще се реши при работното проектиране.

Веднага след сондажа се предвижда изграждане на шахта, в която ще са разположени водомерен възел, за отчитане на изразходваното водно количество. Помпата ще бъде оразмерена така, че работната й характеристика да съответствува на характеристиката на водопроводната инсталация при оразмерителните условия. Захранването й се предвижда да бъде с дизелов или бензинов агрегат, предвид това, че територията не е електрозахранена и проучваният показват, че електро-захранване е трудно изпълнимо и икономически необосновано. Проучени са възможни и приложими агрегати, които могат да се използват при конкретните условия. Изборът на подходящият агрегат ще бъде направен при работното проектиране, при съобразяване на необходимия дебит и напор на водочерпене.

Напоителната система ще бъде изпълнена от дъждовална система, комбинирана с гравитачно напояване на участъци, в зависимост от вида на отглежданите култури, периодите на вегетация на растенията и спецификата на почвообработката.

Екологичните условия в района няма да се нарушат при нормална експлоатация на обекта.


    1. Схема на нова или промяна на съществуваща инфраструктура:

При изготвяне на работния проект ще бъдат отразени съществуващите пътни връзки за отделните подобекти и отклонението от тях.

За достъп до имота има съществуващ полски път.

Местоположението на имота е подходящо от гледна точка на пътно -транспортната обстановка в района и безопасност на движение.

Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло върху имота.




    1. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Строителството и експлоатацията на обекта не са свързани с действия, които ще доведат до съществени промени на района, където ще се реализира предложението (топографията, промени във водните обекти и др.). При строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат използвани природни ресурси като земя, вода, материали и енергия. Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси.

Строителството като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти.

Ще бъдат спазвани изискванията на Наредба №2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

За предотвратяване и ликвидиране на пожари и аварии и за евакуация на работещите и на намиращите се на работната площадка, ще бъдат взети мерки за осигуряване на безопасност и здраве при работа.




    1. Предлагани методи за строителство:

Методите на строителството ще са съобразени с изготвен и одобрен работен проект.

Същия ще се изготви след получаване на необходимите документи, а именно административен акт по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда от РИОСВ-Русе и Разрешително за водовземане от подземни води от БДДР-Плевен.

Сондирането ще бъде извършено със сондажна апаратура. Доставката на необходимите материали и съоръжения ще се извършват с товарен автомобил.

Усвояването на кладенеца ще се осъществи с промиване и продухването му с компресор, в продължителност 24 часа. За определяне на хидрогеоложките параметри ще бъде проведено водочерпене от 24 часа и пълно възстановяване на водното ниво. Ще бъде взета и анализирана водна проба в акредитирана лаборатория с обем 1.5 л.

След завършване на сондажния кладенец, ще бъде оборудван с метална шапка до изграждането на подземна шахта и монтирането на потопяема помпа.

След приключването на изграждането на сондажния кладенец терена около него ще бъде почистен и възстановен.

Предвижда се отнемане на почвен слой и депонирането му на определено в границите на имота. Всички усвоени количества хумус ще се използват за рекултивация на нарушените участъци от строителството.


    1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

По време на строителството на обекта за работещите ще се използва вода за питейно-битови нужди /минерална вода/.

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на площадката и за рекултивация на нарушените участъци от строителството.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение ще се използва дизелово гориво за агрегата към сондата. Количеството ще бъде около 40 л за периода на сондиране - 24 часа. На площадката няма да се извършва съхранение на опасни химични вещества от Приложение 3 на Закона за опазване на околната среда.

По време на напоителните периоди, за работата на помпата на тръбния кладенец ще се изпозва дизелов или бензинов агрегат, като заходът на гориво е средно 3,5-4,0 л за час. При поливане в рамките на 6-8 часа на ден ще се ползва около 30 л гориво. Същото ще се доставя на площадката ежедневно в подходящ съд (огнеупорна туба) и след приключване на работата на агрегата ще се прибира от обслужващите работници.




    1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Изпълнението на дейностите, предвидени с Инвестиционното предложение, предполага генерирането на следните видове отпадъци:



  • Отпадъци, генерирани по време на строителството

Отпадъците по време на строителството са битови, строителни, производствени и опасни отпадъци.

- битови отпадъци – код 20 03 01 ( смесени битови отпадъци)

- смесени строителни –код 17 09 04

- производствени неопасни отпадъци – това са опаковки с код 15 01 01 (хартиени и картонени) и 15 01 02 (пластмасови опаковки); 15 01 04 (метални опаковки )

- производствени опасни – това са отработени масла с код 13 02 05* (нехлорирани моторни, смазочни масла за зъбни предавки на минерална основа) и опаковки съдържащи остатъци от опасни вещества – 15 01 10*

Очакваните образувани строителни отпадъци са предимно от изкопни дейности като земните маси ще се ползват за възсатновяване на терена.



  • Отпадъци, генерирани по време на експлоатацията

При сезонното поливане не се образуват отпадъци на мястото на напояване. Не се гормират и отпадъчни води и отпадъци в течна форма..




    1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия:

Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни, строителни работи и транспорт.

В хода на сондирането са възможни замърсявания с ГСМ, тъй като сондажната апаратура е с дизелов агрегат. За целта при зареждането на агрегата с дизелово гориво ще бъде използвана гумирана мушама под резервоара.

Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане, както и зоните на разпространение и обхвата на това емисионно въздействие ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка.

В процеса на сондиране ще се използва бентонитна глина, която е съставна част на промивката при сондирането. Промивката ще се съхранява в предварително изкопан утайник.

Мерките за намаляване на отрицателните въздействия са свързани и с разделното отстраняване на хумусния слой по време на изграждане на сондажната площадка, строително-изкопните работи и последващо рекултивиране на земеделските земи.


    1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например, добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):

При реализацията на намерението не се предвижда добив на строителни материали. Не се налага изграждане на водопроводи или напоителни канали. Няма да се извършва пренос на енергия, ще се използва локално захранване с агрегатно съоръжение. В имота няма изградени сгради и не се предвиждат такива. Т.к. не се формират отпадъчни води, не се предвижда и третиране на такива.


    1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:

За реализацията на инвестиционното предложение е необходимо издаване на разрешително за водовземане от подземни води от директора на БДДР, съгласно разпоредбите на Закона за водите.


    1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:

Замърсявания могат да се получат по време на строителството и експлоатация на обекта, свързани с:

- Замърсяване със строителни отпадъци и горива.

- Неправилно третиране на отпадъците.

С реализиране на инвестиционното намерение не се очаква настъпване на дискомфорт на околната среда при спазване на мерките, описани в т.12 от настоящата оценка.




    1. Риск от инциденти:

Определяне на рисковите фактори за увреждане на здравето на хората:

а) По време на изграждане на обекта - е свързано с изпълнение на изкопни работи, строителни работи, монтаж на съоръжения, транспорт на материали, машини и др.

Строителните, монтажните и транспортните работи могат да бъдат източник на следните въздействия:

- шумово въздействие;

- локално замърсяване с отработени газове;

- запрашаване на средата;

- вибрации (при работа на строителните машини и транспортната техника).

б) По време на експлоатация на обекта рисковите фактори са свързани с техническата изправност на съоръженията, за което трябва да се предвиди:

- поддържане в постоянна изправност на съоръженията;

- локално замърсяване с отработени газове( в рамките на периодите на работа на агрегатното съоръжение).

Съществува риск от злополуки по време на строителството, както и при експлоатацията на обекта - основно от пожари, които могат да навредят на здравето на хората или на околната среда, но той е в пряка зависимост от мерките, заложени в Работния проект и Правилниците, както и от квалификацията и съзнанието за отговорност на обслужващия персонал.



  1. Местоположение на инвестиционното предложение




  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Местоположението на инвестиционното предложение е определно в имот с № 000254 от землището на с. Писанец с ЕКАТТЕ 56441, община Ветово, съгласно скица на имота.

Тръбния кладенец се предвижда да има следните географски координати: 43°42′27,96” N; 26°90′27,37” E.

Имотът не е в близост и не засяга защитени територии и територии за опазване обектите на културното наследство.

Върху имота няма наложени ограничения.

Представена е скица на имота, издадена от Общинска служба по земеделие- Ветово.

Площадката отстои на повече от 3 км от регулационните граници на село Писанец и от най-близко разположените обществено-обслужващи обекти.

Имотът не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и/или в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположената защитена зона е BG0000608 „Ломовете” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приета с Решение № 122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 21/2007 г.) и определена съгласно чл. 6, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Закона за биологичното разнообразие. Защитената зона се намира на около 2435 м от поземления имот.

В границите на имота няма находища на редки, ендемични или защитени растителни видове. Няма находища на лечебни растения със стопанско значение, които са поставени под специален режим на опазване и ползване.

На земеделската земя се отглеждат полски и земеделски култури, в т.ч. билкови насаждения, които не попадат под специални ограничения и защита.


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи;

Имотът е собственост на възложителя и е земеделска земя, използвана по предназначение. С инвестиционното предложение няма да се промени ползването на имота, а ще се осигури напояване и подобряване на почвените характеристики на територията.

Специално приспособяване на съществуващи ползватели на земи не е необходимо. До площадката има съществуваща пътна връзка.




  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове:




  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа;

Теренът предмет на инвестиционното предложение се намира на 2435 м от е BG0000608 „Ломовете” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Конкретният имот попада в обхвата на две подземни водни тела обозначени като: код BG1G0000K1B041 и име „Карстови води в Русенската формация” и код BG1G000J3K051 и име „Карстови води в Малм-Валанжски басейн”.



Територията не попада в:

- зона за защита на питейните води от повърхности водни тела;

- санитарно-охранителни зони - СОЗ на водоизточници за питейно водоснабдяване, определни по реда на Наредба № 3 от 16.10.2000 г.;

- зона за отдих и водни спортове;

- уязвима зона;

- зона за стопански ценни видове риба;

- район със значителен потенциален риск от наводнение, съгласно ПУРН.

Инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ на Дунавски район и реализацията ми няма да окаже значително отрицателно въздействие върху водите и водните екосистеми при спазвне на мерките в ПУРБ.

Около територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма други обекти, които са важни или чувствителни от екологична гледна точка, напр. влажни зони, водни течения или други водни обекти, крайбрежна зона. Независимо от това възложителят ще осъществява контрол по време на строителството и експлоатация на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и екологични щети.

На територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма площи, които се обитават от защитени, важни или чувствителни видове на флората и фауната, например за размножаване, гнездене, събиране на фураж, зимуване, миграция, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма ландшафти или живописни местности, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма пътища или съоръжения за достъп до места за отдих, които могат да бъдат засегнати от предложението.

На територията на инвестиционното предложение или в близост до нея няма местности и обекти с историческоили културно значение, които могат да бъдат засегнати от предложението.

Територията на инвестиционното предложение не се намира в зона с опасност от земетресения, пропадания, свлачища, ерозия, наводнения или неблагоприятни климатични условия, напр. температурни инверсии, мъгли, силни ветрове, които могат да предизвикат проблеми в околната среда при реализацията на предложението.


4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:

Качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района няма да бъдат засегнати в отрицателен аспект. Напротив, ще се наблюдава положително въздействие върху компонент почви и повишаване на плодородието в дългосрочен аспект.




  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

След направени проучвания и анализи на конкретното местоположение на имота е взето решение, че най-благоприятната алтернатива за осигуряване на вода за напояване е чрез изграждане на собствен водоизточник в границите на имота. По този начин се ограничава: използването на води с питейни качества; транспортиране на води от други водоизточници или изграждане на хидротехнически съоръжения, които ще засегнат множество други имоти.

Конкретния имот е с осигурен достъп за обслужване – полски път. Не се налага и не се предвижда изграждане на допълнителна инфраструктура.

Другите причини за избор на тази площадка са описани в т. II.4.


  1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):




  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферният въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:




    1. Въздействия върху хората и тяхното здраве:

Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението на село Писанец.

По време на строителството, здравният риск за работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда (шум, вибрации, прах).

Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. при извършване на строително-монтажни работи.


    1. Въздействия върху земепозването:

Теренът е с предназначение за земеделски нужди. Същото няма да бъде променено, но с реализацията на инвестиционното предложение ще бъде повишена ефективността от земеделската дейност. Въздействието е положително, дългосрочно и обратимо.


    1. Въздействия върху материалните активи:

С инвестиционното намерение не се унищожават стари материални активи и не се създават нови такива. Въздействието е нулево.


    1. Въздействия върху атмосферния въздух:

От дейността на обекта не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух.

При работата на агрегатното съоръжение не се очаква отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества във въздуха над пределно допустимите норми - ПДН, поради което въздействието ще бъде незначително и обратимо, локално и периодично при процеса на работа на агрегата.




    1. Въздействия върху водите (повърхностни и подземни):

От реализацията на инвестиционното предложение не се очаква промяна в състоянието на повърхностните води, тъй като не се предвижда ползване на повърхности води или заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект.

Въздействието върху подземни водни тела: BG1G0000K1B041 с име „Карстови води в Русенската формация” и BG1G000J3K051 с име „Карстови води в Малм-Валанжски басейн” се определя от спазването на следните мерки от ПУРБ 2010-2015 г. и Проекта на ПУРБ 2016-2021 г.:



    • BG1MS016 – реализацията на предложението не предвижда депонирането на приоритетни вещества или други дейности върху водните тела, които пряко или косвено да водят до отвеждане на приоритетни вещества в подземните водни тела. Въздействието е нулево.

    • BG1MS017 - реализацията на предложението не предвижда използването на материали, съдържащи приоритетни вещества при строителството и сондирането, при които се осъщетвява контакт с подземните води и от които могат да бъдат замърсени подземните води. Въздействието е нулево.

    • BG1MВ070 – от дейността на се генерират отпадъци и не се включват дейности, които да доведат до изхвърляне на отпадъци, материали и вещества, които пречат за експлоатацията на канализационни мрежи и селищни пречиствателни станции. Въздействието е нулево.

    • BG1MВ098 – на терена няма да се извършват дейности по изоставяне, нерегламентирано изхвърляне и изгаряне или друга форма на неконтролирано обезвреждане на отпадъци. Въздействието е силно ограничено и контролируемо.

    • BG1MВ114 – при аварийни ситуации, създаващи предпоставка за замърсяване на водните обекти, титулярът на разрешителното е длъжен да вземе необходимите мерки за ограничаване и/или ликвидиране на последиците от замърсяването и незабавно да уведоми компетентните органи. Въздействието е силно ограничено и контролируемо.

    • BG1MВ120 – превантивна дейност за недопускане и намаляване на вредните последствия при възникване на аварии. Въздействието е силно ограничено и контролируемо.

Въздействието върху подземните водни тела ще се ограничи от условията и мерките за водоползването, които ще бъдат определени в издадение разрешителен документ за водовземане по реда на Закона за водите.


    1. Въздействия върху почвата, земните недра и ландшафта:

Реализирането на проекта ще бъде свързано с изземване на част от хумусния хоризонт и плодороден горен слой на почвата.

Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и не предвижда добив на подземни богатства.

Ландшафтът е аграран тип и няма да бъде изменен или урбанизиран


    1. Въздействия върху природните обекти, минералното разнообразие и биологичното разнообразие:

Изграждането и експлоатацията не е свързано с въздействия върху природни обекти и местообитания на видове, обект на опазване по специален закон.

В района на обекта няма установени подземни богатства със стопанско значение.

Теренът не попада и не граничи със защитени природни територии. Сред установените на и в близост до площадката растителни и животински видове няма такива, включени в Червената книга на България.

Имотът, в който се предвижда да се реализира инвестиционното намерение, не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

В зоната на въздействие на обекта няма местообитания, дефинирани в Приложение № 1 на Закона за биологичното разнообразие.

По отношение на фаунистичната характеристика на района, от гръбначната фауна преобладават представителите на орнитофауната, но не са налични видове, включени в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. Наблюдават се представители на сойка, врана, гарван, домашно врабче, сив и зелен кълвач и др.

Влечугите са представени от жълтоуха водна змия (наричана обикновена водна змия), сива водна змия, стенен гущер, зелен гущер, и др.

При бъдещата реализация на обекта не се засягат местообитания на защитени животински видове.




    1. Въздействия върху защитените територии на единични и групови паметници на културата:

Целенасочени археологически проучвания на територията на площадката не са извършвани. В непосредствена близост до обекта няма защитени обекти и единични или групови паметници на културата.


    1. Въздействия от естествени и антропогенни вещества и процеси:

Районът, в който ще се реализира намерението е с характеристиките на зона земеделски дейности, извън регулационните граници на населеното място. В близост до площадката не са налични промишлени обекти – източници на замърсители в атмосферния въздух и водите.

Дейността, която се предвижда в имота няма потенциал за увеличаване на антропогенните процеси върху земеделската територия.




    1. Въздействия от различните видове отпадъци и техните местонахождения:

Както беше посочено по-горе, строителството и експлоатацията на кладенеца са свързани с образуването на минимални количества отпадъци.

Битовите отпадъци през експлоатационния период ще изхвърлят в контейнерите за битови отпадъци – част от системата за сметосъбиране в Община Вятово и по-конкретно на с. Писанец.




    1. Въздействия от рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации:

Очакват се вредни физични фактори от строителството – шум и вибрации, ограничени във времето и само върху обекта и работниците, участващи в изграждането на сондажа

При експлоатацията на обекта не се очаква надвишаване на граничните стойности на нивата на шума в околната среда, посочени в Наредба № 6 от 26 юни 2006 г..




    1. Въздействия от генетично модифицирани организми:

Дейността не предвижда отглеждане/използване на генетично модифицирани организми.


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

Имотът, в който се предвижда да се реализира инвестиционното намерение, не попада в границите на защитена територия или в границите на защитени зони от мрежата «Натура 2000».

Най-близко разположената защитена зона е BG0000608 „Ломовете” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и се намира на 2435 м.

Не се очакват преки, косвени или остатъчни въздействия върху предмета и целите на опазване на защитената зона.


  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

Очакваното въздействие ще бъде:

- краткотрайно и пряко върху почви, земни недра и подземни води по време на изграждане на обекта, а по време на експлоатацията се очакват положителни въздействия по компонент почваи .

Не се очакват кумулативни негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


  1. Обхват на въздействието - географски район, засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.):

Очакваното въздействие може да се оцени като:

- с малък териториален обхват на територията на имот, собственост на възложителя;

- локален характер, незначително и с възможност за възстановяване.

Засегнати могат да бъдат само работещите на обекта и то в незначителна степен, при неспазване изискванията за безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи.




  1. Вероятност на поява на въздействието:

Вероятността от поява на въздействие се свежда до минимум с предвидените от възложителя мерки за предотвратяване и намаляване на влиянието и ликвидиране на последствията от пожари и аварии.


  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието:

Продължителността на въздействие зависи от времето на изграждане и експлоатация на обекта.

Обратимостта е в зависимост от времето за прилагане и реагиране съгласно разработен План за действие при природни бедствия, аварии и пожари, земетръс и наводнения.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда:

На етап проектиране:

- предвиждане на места за временно съхранение на битовите и строителните отпадъци до извозването им;

На етап строителство:

- подържане на строителната техника в добро техническо състояние;

- организиране на разделно изземване, депониране и оползотворяване на хумусния слой на временни депа за съхраняването му в обсега на терена;

По време на експлоатация:

- недопускане замърсяването на повърхностните и подземни води в прилежащите терени.

- Експлоатацията на водоползването да се осъществява в съответствие с разрешения документ, издаден по реда на Закона за водите




  1. Трансграничен характер на въздействията.

Мащабите на строителството и параметрите на инвестиционното предложение изключат възможен трансграничен характер на въздействията.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница