Информация за



Дата02.06.2018
Размер247.31 Kb.
#70436
Информация

за

преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно Приложение №2 към чл.6 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС относно изграждане на обект: "Електрическа централа 1,5 МВт, работеща чрез индиректно използване на биомаса от растителни и животински субстанции, с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия в поземлени имоти № 000076 в землището на с. Студено Буче, с ЕКАТТЕ 70113, община Монтана ".


Възложител :………............……………………........

(“БОИЛА АГРО” ООД, гр.Монтана)



Съставил :……………….......……….

(инж. Атанас Атанасов)


София

2015 г
Информация за преценяване на необходимостта от

ОВОС


  1. Информация за възложителя

/Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/
Фирма: “БОИЛА АГРО” ООД, ЕИК 111033928

Управител: Маргарита Петрова Павлова

Седалище и адрес на Управление: гр. Монтана, ул. „Райна Княгиня” № 24

Пълен пощенски адрес: гр. Монтана, ул. „Райна Княгиня” № 24

Лице за контакти: адрес: Стоян Валериев Цеков, тел.: +359887302824
2.Характеристика на инвестиционното предложение

2.1. Резюме на предложението
Информацията за инвестиционното предложение е изработена в съответствие с изискванията на ЗООС, Приложение № 2 чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС. Инвестиционното предложение попада в обхвата на т.3, буква „а“ и „б“ от приложение №2 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/.

а) промишлени инсталации за производство на електроенергия, пара и топла вода (невключени в приложение № 1);

б) промишлени съоръжения за пренос на газ, пара и топла вода, пренос на

електроенергия по надземни кабели (невключени в приложение № 1);


Информацията е за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС е за обект "Електрическа централа 1,5 МВт, работеща чрез индиректно използване на биомаса от растителни и животински субстанции, с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия в поземлени имоти № 000076 в землището на с. Студено Буче, с ЕКАТТЕ 70113, община Монтана".

Общата площ на имота е 16500 м2 върху която ще се изгради обекта.

Описание на електроцентралата и съоръженията са описани в т. 2.6.

Произведената електрическа енергия ще е с промишлена честота 50 Hz и напрежение 0,4 кV /(три фази), което напрежение, чрез БКТП от 0,4/20 kV, ще се подава в разпределителната мрежа на „ЧЕЗ Разпределение Бъпгария” АД. Произведената топлинна енергия от когенирацията ще е за собствени нужди и производство на допълнителна електрическа енергия, чрез технологичен метод на Органичен Цикъл на Ренкин. Произведената електрическа енергия ще е с мощност от 1500 кВт, а произведената топлинна енергия ще е с мощност 1507 кВт.

Инвестиционното придложение е за ново строителство.

Ще се използва съществуващата пътна инфпаструктура. Необходимо е изграждане на връзка с електроразпределителната мрежа на „ЧЕЗ Разпределение Бъпгария” АД.



2.2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е в съответствие с целите на Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници, както и Европейската Нитратна Директива 91/676/ЕИО, свързана със съхранението и използването на оборския тор в земеделието, както и защита на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници, то е в съответствие и с решени № ЕМ-03 от 01.07.2014 г. На ДКЕВР относно одобряване на предвижданите електрически мощности, които могат да бъдат предоставяни за присъединяване към преносната и разпределителните електрически мрежи на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, по райони на присъединяване и нива на напрежение от 01.07.2014 г. до 30.06.2015 г.



2.3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Няма връзка


2.4. Подробна информация за разгледани алтернативи
Настоящото инвестиционно предложение е направено след подробен анализ на особеностите на територията, специфичните географски особености и състоянието на селското стопанство и животновъдството в региона, състоянието на разпределителната електрическа мрежа и електрическите товари, както и тяхното балансиране по производствени мощности. Изграждането на обекта в настоящия момент от икономическото и социално състояние на района и България е най-добрата възможност.

2.5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Площадката е в поземлени имоти № 000076 в землището на с. Студено Буче, с ЕКАТТЕ 70113, община Монтана.



2.6. Описание на основните процеси / по проектнни данни /, капацитет

2.6.1.Въведение

Анаеробното третиране е биологичен процес, при който органичната част в оборския тор и силаж се превръщат в биогаз от анаеробни бактерии (в среда без наличие на кислород). Биогазът, който се получава, се състои главно от метан и въглероден диоксид (около 50-65% метан СН4 и 35-45% и СО2). След пречистване, енергията на биогазът получена след изгаряне ще се използва за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от (CHP) инсталация. Получения след анаеробното разграждане (метаногенен процес-метаногенеза) субстрат (течна вторична биомаса) може да се използва за наторяване на обработваемата земя.

Произведената от централата топлинна енергия ще се използва за отопление на ферментаторите и лагуните за вторична биомаса. Останалата част от топлината ще се използва за отопление на сградата. По-голяма част от произведената електроенергия ще бъде доставена към разпределителната мрежа като зелена енергия.

Технологичният процес на производство на биогаз преминава през няколко етапа:

- Приемане и съхранение на оборския тор в басейни и зелената биомаса във силажни ями;

- Биореактори – анаеробно разлагане;

- Съхранение на биогаза в газголдери и сушене;

- Подаване на биогаза към инсталация за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия ;

Понататък следват процесите

- Производство на електрическа и топлинна енергия от когенератора;

- Разпределение на топлината енергия;

- Подаване на електрическата енергия кам разпределителната мрежа на обществения доставчик – местното разпределително дружество „ЧЕЗ Разпределение Бъпгария” АД.



2.6.2. Приемане и съхранение на оборски тор и силажа

Течния оборски тор се изпомпва от басейна до ферментаторите. Торта трябва да бъде смесена добре с еднороден състав и с много добре дезинтегрирани /разбити/части на твърдата тор с използването на миксер и циркулационна дезинтегрираща помпа.



2.6.3. Ферментатори

Ферментаторите са стоманобетонни и всеки един е снабден с два типа бъркалки и един страничен вход със смесител . Смесителите са подходящи за смесване на оборски тор и силажни субстрати с високо сухо съдържание.

Ферментаторите се разбъркват поради следните причини:

• премахване на плаващи слоеве;

• премахване на утаяване;

• постигане на еднаква температура в целия обем на биомасата;

• постигане на еднородност по плътност на биомасата;

• постигане на много добра суровинна еднородност на субстрата;

• по-добро смесване на входния субстрат с този във ферментатора.

2.6.4. Нниво и температура в биореактора , отопление и изолация

Във ферментаторите, субстратът се преобразува в биогаз от мезофилните анаеробни бактерии при около 38 ° C или термофилни бастерии при 45-50 ° C . Част от произведената топлина на когенератора се използва за отопление на биореактора и поддържане на работните температури в метантанковите инсталации. Подгряването става с помаща на серпентинна топлообменна систе за гореща вода циркулираща в системата с помоща на циркулационните помпи, които връщат охладената вода за подгряване отново в когенерагора. Тепературата автоматично се подържа в зададените граници.

Стените и пода на ферментаторите са изработени от стоманобетон и са изолирани , за да се предотврати получаване на разлики в температурите на различните слоеве на биомасата и се намалят до възможния минимум загубите на топлина в околното пространство. Типът на изолационните материали на пода и стените на ферментаторите и метантанковете са показани в приложените чертежи.



2.6.5. Ферментаторите са газонепроницаеми

Отделеният при процеса на ферментация биогаз се събира в газовото пространство на ферментаторите (газхолдер), които са обединени с байпасни възки. От газхолдерите биогазът постъпва през стоманена тръба в карбонов филтър, който намалява съдържанието на H2S. След филтъра, очистеният биогаз постъпва подземно в полиетиленова тръба с висока плътност. Диаметъра на тръбната разводка е подходящо оразмерен за предвиденото количество биогаз.

Полиетиленовата тръба се полага подземно, зигзагообразно (съгласно приложените чертежи), за да се кондензират и отделят водните пари. Тръбната разводка се монтира с наклон от 3%, за да може да се отведе кондензатът.

Газхолдерите са резервоарите за произведения газ, които имат таванно покритие от вътрешна и външна мембрана, която е захваната за стената на биореактора. Между двете мембрани , се вкарва въздух с помощта на вентилатор, което поддържа външната мембрана ( покрива) винаги издигната .



2.6.6. Система за сяроочистване в биореактора

Освен основните компоненти, метан ( CH4 ) и въглероден диоксид (CO2 ) , произведения биогаз съдържа водороден сулфит ( H2S ) . Количеството на H2S зависи от субстанциите, които се подават в биореакторите. H2S се отстранява предимно от биогаза от сероочистващите бактерии. Бактериите

превръщат H2S в биогаза в елементарна сяра. Елементарната сяра се отстранява

чрез вторичната биомаса ( усвояване като тор ). Сяроочистващите бактерии имат нужда от пресен въздух с максимално 2 % обемни в сравнение спрямо производството на биогаз . При по-високо съдържание на въздуха , се образува сярна киселина , която може да причини вреда на бетона и покривната мембрана.

Желаното количество въздух се добавя към биореактора посредством въздушен компресор . Подавания въздух от компресора е контролиран автоматично от системата за управление за да се подържа концентрация на въздуха значително по-ниска от долната концентрация на образуване на експлозивна смес.
2.6.7. Газхолдерите са оборудвани с предпазни клапани за над и под налягане. Ако възникне

По- високо налягане от 3 кРа се задейства предпазния клапан за надналягане и не позволява получаване на по-високи налягания в резервоарното пространство. При по-ниско налягане от от 2 кРа се задейства клапана за подналягане. Всичко това се контролира допълнително от системата за контрол на биогазинсталацията, за да не се създадът условия за образуване на взривоопасна среда.



2.6.8. Резервоари за съхранение на вторичната излязла от ферментаторите течна биомаса /лагуни/

Изходния продукт от ферментаторите е течна биомаса и има допълнителен потенциал за образуване на биогаз. Ферментиралия субстрат от ферментаторите прелива в лагуните чрез

течностно-преливна линия. В тези резервоари течната биомаса се също се разбърква поради следните причини :

• премахване на плаващи слоеве ;

• премахване на утаяване ;

• постигане на еднаква температура в целия обем на биомасата;

• постигане на еднородност по плътност на биомасата

• постигане на много добра еднородност на субстрата;

Така за да се максимизира производството на биогаз и създаде допълнителен капацитет за съхранение лагуните също са изолирани херметизирани и тук се довършва процеса на анаеробно разлагане на биомасата.

2.6.9.Буферен резервоар на биогаз

В него се събира биогаза след фирментаторите. Той играе ролята и на компенсатор на налягане на газа във ферментаторита.



2.6.10. Сяроочистка след ферментаторите.

Извършва по същия начин, както в биореакторите . Финна очиска се извършва с помоща на филтри с активен въглен с подходящ гранулометричен състав.


2.6.11. Газова инсталация

Отделеният при процеса на ферментация биогаз се събира в газовото пространство на ферментаторите (газхолдер), които са обединени с байпасни възки. От газхолдерите биогазът постъпва през стоманена тръба в карбонов филтър, който намалява съдържанието на H2S. След филтъра, очистеният биогаз постъпва подземно в полиетиленова тръба с висока плътност. Диаметъра на тръбната разводка е подходящо оразмерен за предвиденото количество биогаз.

Полиетиленовата тръба се полага подземно, зигзагообразно (съгласно приложените чертежи), за да се кондензират и отделят водните пари. Тръбната разводка се монтира с наклон от 3%, за да може да се отведе кондензатът. Отвеждането на кондензатът става от най-ниската точка, транспортира се до кондензно гърне и отново се връща във ферментаторите. При достигане на помещението където е разположен когенераторът, тръбната разводка излиза надземно. Биогазът се подава в газодувка, която повишава налягането на газа до нужните за нормална работа на когенераторът 150кРа.

Биогазът с повишено налягане постъпва в машинното помещение през стоманена безшевна тръба. Преди преминаването на стоманената тръба през стената на помещението се монтира магнетвентил, който да спира подаването на газ при случай на авария. При навлизането на тръбата в помещението тръбната разводка ще се движи по тавана и стените на помещението. Тръбната разводка се включва към рампата за газ на когенераторната уредба. За продухването на остатъчната в тръбата газ е предвидена пробна горелка.



При авария или ремонт на когенератора, след газодувката биогазът постъпва в байпасна линия която го отвежда през биофилтър и се изпуска в атмосферата. За да се предотврати изпускането на биогазът в байпасната линия ще бъде монтиран магнетвентил, който ще отваря когато е нужно изпускането.

2.6.12. Суровинен баланс и количество на произведения биогаз:


Суровина

Количество за 24ч.

Сухо в-во

Биогаз

Биогаз

Метан

Електроенергия

Електроенергия

Топлоенергия

Топлоенергия




тона

%

м3/тон

м3/ден

м3/ден

кВтч/тон

кВтч/ден

кВтч/тон

кВтч/ден

Кравешка тор

70

8%

25

1750

998

60

4200

59

4130

Силаж

70

32%

220

15400

8400

454

31780

465

32550

Общо:

 

 

 

 17150

 8612

 

35980

 

36680

За собствени нужди:

 

 

 

 

 

 

1100

 

5300

Остават:

 

 

 

 

 

 

34880

 

31380

Основните характеристики на биогаза са следните:



  • Калоричност на 1 м3 биогаз – 4,5 ÷ 5,5 кВтч

  • Плътност – 1,16 ÷ 1,27 кг/м3

  • Температура на изгаряне – 650 ÷ 750 ‘С

  • Налягане на биогаза в реактора – 0,002 бара


2.7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктора
Промяна на съществуващата пътна инфраструктура не се очаква.
2.8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите за закриване, възстановяване и последващо използване

В обхвата на проекта за изграждане на "Електрическа централа 1,5 МВт, работеща чрез индиректно използване на биомаса от растителни и животински субстанции, с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия в поземлени имоти № 000076 в землището на с. Студено Буче, с ЕКАТТЕ 70113, община Монтана ", ще се съдържа подробна разработка, касаеща реализацията му и план за безопасност и здраве. Срокът за изграждането на обекта с включени всички процедури е 6 месеца. Фактическото изграждане на електроцентралата на биомаса се предвижда да бъде около 90 дни. Експлоатационният срок е 20 години. Изграждането, като организация ще се осъществи само в имота и няма да засегне съседните имоти. Подходът за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществява от граничещия с имота път. Експлоатацията на електроцентралата не е свързано с действия, които ще доведат до съществени промени на района. При изграждането и експлоатацията и ще бъдат използвани строителни материали и съоръжения и вода и ел.енергия.

Цялостния строително-инвестиционен процес ще премине през следните етапи:

Етап 1:


Избор на подходяща технология за преработка на суровините и изграждането на инсталацията.

Етап 2:


Концепционално разполагане на Биогаз инсталацията в имота, респ. спрямо наличната инфраструктура и определяне на потоците на суровините.

Етап 3:


Изготвяне на технически проект за получаване на разрешителни.

Хармонизация на проекта съгласно българското законодателство и получаване на разрешително за строеж.

Етап 4:

Изграждане на фундаментите, ферменторите, вътрешната инфраструктура, складовите площи и помощни съоръжения.



Етап 5:

Доставка и монтаж на оборудването за Биогаз инсталацията, вкл. мотор-генераторната група и когенератора, транспортната техника, мостов кантар и други помощни средства. Успоредно с монтажа на оборудването се извършва обучение на персонала на инсталацията.

Етап 6:

Първоначално зареждане, въвеждане в експлоатация и 72-часови проби на Биогаз инсталацията, Акт 16.



Етап 7:

Редовна експлоатация на Биогаз инсталацията.



2.9. Предлагани методи за строителство

Изграждането на обекта ще се осъществи със традиционни и утвърдени методи за строителство, съгласно одобрения комплексен проект и включения в него проект за организация и изпълнение на строителството с план-график.

- Мокро строителство – изграждане на стоманобетонни фундаменти, ферментори, на асфалтова площадка на проходимия силоз - склад за твърди суровини;

- Сухо строителство – изграждане на насипна лагуна с двойно мембранно покритие, изграждане на преградни стени на проходимия силоз от готови бетонни блокове;

- Полагане на кабели и тръбопроводи;

- Монтаж и свързване на отделните елементи в биогаз инсталацията.

По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

2.10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Предвижда се обществено водоснабдяване от местното В и К.



2.11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количество и начин на третиране

Хумусният слой ще бъде отделен и депониран преди започването на изграждането.

По време на строителството на биогаз инсталацията ще се генерират строителни отпадъци, които ще се депонират в лицензирано депо.

На етапа на експлоатация на биогаз инсталацията не се очаква генериране на отпадъци, тъй като, съгласно предвидената за реализиране технология, отпадният продукт – остатък от ферментацията, представлява сепарирана, обезмирисена и обеззаразена течна и твърда фракции на биотор, предвидени за използване в селското стопанство.

Благодарение на по-лекото наторяване с остатъка от ферментацията – биотор (преди всичко намалено съдържание на азот), намалява нитратното натоварване, предпазва подпочвените води и отговаря на изискванията на Нитратната директива. По време на анаеробната ферментация, мирисът от оборския тор е премахнат, докато хранителните вещества остават незасегнати, което ги превръща в търсен пазарен продукт. На практика това е един напълно екологичен процес, при който цикълът е затворен и не се получават неприложими отпадни продукти и по този начин допълнително се спестяват въглеродни емисии.

Генерираните отпадъци при експлоатацията на , ще са нормалните отпадъци получени от експлоатацията и подръжката на двигател-генератора и транспортната и товаро-подемната техника. Това ще са основно отработените масла, маслени филтри, антифриз и греси, които ще се предават на лицензирана фирма за събиране и третиране на отпадъци.

Отпадната вода, ползвана за битови нужди, ще се зауства в собствена яма на територията на обекта.

2.12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда
Дейностите по време на строителството на обекта, ще се осъществяват само върху площадката и няма да засегнат съседните имоти. Всички строителни материали и съоръжения, ще бъдат транспортирани готови за ползването и монтажа им на обекта.

Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда. След завършване на строителните дейности.



2.13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение /например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води/
С реализацията на инвестиционното предложение не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите и факторите на околната среда. Потенциалната възможност за замърсяване на въздуха ще бъде сведена до минимум, тъй като към газовия двигател ще се монтират мултициклонен филтър и катализатор, които редуцират вредните газове до допустимите норми.

Предвидено е и елиминиране на шумовото замърсяване - генераторът ще бъде монтиран в шумоизолирано помещение, а изгорелите газове ще преминават през специален шумозаглушител. Площадката ще се озелени и ще се огради от дървесна и храстова растителност, което допълнително ще осигурява добра шумоизолация.

За транспортното обслужване на имота ще се използва съществуващата пътна инфраструктура; Съществуващата външна пътнаинфраструктера няма да се променя.

С реализацията на инвестиционното предложение не се засягат интереси на съществуващи ползватели. Предложението ще се реализира в имот собственост на възложителя;

Не се очаква инвестиционното предложение да има трансграничен характер на въздействие при преминаването на всички етапи на изпълнение и експлоатация;

Предложението няма да засегне защитени територии и не граничи с такива по смисъла на ЗЗТ;

Предложението не попада в обхвата на защитени зони и няма да засегне местообитания, приоритетни за опазване на защитени зони.

Инвестиционното предложение няма трансгранично въздействие с отрицателни последици.



2.14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

  • Съгласуване и одобрение на ПУП от община Монтана

  • Виза за проектиране;

  • Становище и предварителен договор за присъединяване от ЕРП;

  • Съгласуване на проектите с органите на Пожарна безопасност и защита на населението;

  • Становище и предварителен договор за присъединяване с местното В и К.

2.15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Предвиденото инвестиционно предложение не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството (изграждането на обекта), така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, строителни, монтажни и транспортни работи. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество. Атмосферни емисии, които ще се формират само по време на строителството са прахови емисии при изкопните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района. От реализирането на инвестиционното намерение /строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори-шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения.

2.16. Риск от инциденти

Политиката на фирмата при избор на изпълнител за реализация на проекта е да изисква добра организация и използване на най-съвременни методи в строителния процес, които трябва да гарантират недопускане на инциденти – отрицателно въздействие върху околната среда, включително на площадката и прилежащите й територии, както и висока степен на контрол на качество на изпълнение на СМР.



  1. Местоположение на инвестиционното предложение.

    1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Плащадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е в поземлени имоти № 000076 в землището на с. Студено Буче, с ЕКАТТЕ 70113, община Монтана.

ПРИЛОЖЕНИЯ:



  • Скица в мащаб 1:1000.

    1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

При строителството и експлоатацията на водовземното съоръжение няма да бъдат засегнати съседните ползватели на земи и УПИ.



3.3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове
Околните земи представляват частни застроени и незастроени имоти.
3.4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, санитарно – охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Площадката, предназначена за изграждане на беогазовата електроцентрала, не граничи с чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др., както и с Национална екологична мрежа.


3.4. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Няма да бъдат влошени.

Строителните работи и експлоатацията на обекта предмет на инвестиционнто предложение не включват използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

3.5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Не са разглеждани други алтернативи, тъй като в момента съществуващите източници на биомаса са такива, който най-ефективно се оползотворяват със газификация.



  1. Характеристики на потенциалното въздействие /кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение/

Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда след реализация на инвестиционното предложение. Използваната като източник на енергия биомаса е възобновяем енергиен източник.

4.1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението в района поради начина на газификация на биомасата. По време на изграждането на обекта, здравният риск на работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда /шум, вибрации, прах/. Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд, съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. за минимални изисквания за спазване на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на СМР.

При експлоатацията на обекта, не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух, т.е няма да се отделят вредности от работата на електроцентралата – технологията е безотпадна.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земната повърхност при точно изпълнение на проекта за изграждане и правилна експлоатация на обекта.

Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и ландшафта. Очаквано въздействие: краткотрайно по време на строителството.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

4.2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

На територията на имота и в близост няма други обекти, които могат да бъдат засегнати и да са защитени от Международен или Национален закон, поради тяхната екологична, природна, културна и друга ценност. На територията на инвестиционното предложение и в близост няма други обекти, които са важни или чувствителни от екологична гледна точка.



4.3. Вид на въздействието / пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно/.
Обектът ще се изгради в имота, след провеждане на съответните процедури съгласно ЗУТ и ЗООС.

Очакваното въздействие ще бъде:



  • Краткотрайно по време на строителството за период от около 90 дни.

- Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

4.4. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места / наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др./
Очакваното въздействие може да се оцени като:

- с малък териториален обхват - на територията на имота по време на строителството.




    1. Вероятност на поява на въздействието

Няма.

4.6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Еднократно – в продължение на 90 дни.



4.7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с продотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.
ВЗРИВОЗАЩИТА

Биогазът е горим газ и съществува опастност от създаване на зони потенциална взривоопасност. За предотвратяване опасността от възпламеняване на въздушно-газови смеси, се вземат следните мерки:

-предотвратяване образуването на взривоопасна атмосфера (следене и контрол на концентрацията на газа в помещението и на газ-мотор-генераторната група със задействане на предпазна функция вентилиране)


  • предотвратяване запалването на взриво опасна атмосфера ( използването на съответно взривозащитени работни средства във взривоопасните зони)

  • ограничаване до минимум на последствията от взрив (отстояния от взривоопасните места)

Застрашени от взрив зони – защитени зони

На определени места в биогаз инсталацията е производствено възможно наличието на биогаз. Два фактора определят дали се образува взривоопасна газо-въздушна смес в защитената зона:



  • Честотата на възникване на изтичания на газ.

  • Възможността изтеклия газ да се събира около тези места.

Взриво застрашените зони се разделят в зависимост от честотата и продължителността на възникване на взривозастрашена атмосфера в зоните (дефиниции съгласно стандарт 1999/92/EG респ. ÖVE-Ex 65/1981 и ÖVE-Ex 65a/1985):

Зона 0

Област, в която непрекъснато за дълги периоди от време или често е налична взривоопасна атмосфера като смес от въздух и горими газове, пари или мъгли.

По това определение Зона 0 са вътрешността на главния и вторичния ферментори и на газопроводните инсталации.

Зона 1

Област, в която при нормална работа случайно (от време на време) може да се образува експлозионна атмосфера като смес от въздух и горими газове, пари или мъгли.

По определението Зона 1 е областта от 1 м. около устията на вентилационните тръбопроводи на предпазителите за под- и над-налягане и свързващите места между фолийния покрив и ферментора, както и вътрешността на обвиващата тръба на подаващия шнек за захранване с твърди суровини до пълначната фуния и междинното пространство между вътрешната мембрана и външната мембрана на газ-холдера.

Зона 2

Област, в която при нормална работа няма или възниква само за кратко време експлозионна атмосфера като смес от въздух и горими газове, пари или мъгли

Зона 2 се простира на 3 м. от фолийния покрив на главния и вторичния ферментори и 3 м. от описаните в зона 1 обекти. Освен това като зона 2 се разглежда и вътрешността на захранващата фуния на съоръжението за захранване с твърди суровини

Пожаробезопасност

Строителството и експлоатацията на обекта ще се съобрази с изискванията на:

- НАРЕДБА № Із-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар;

- НАРЕДБА № I-209 от 22.11.2004 г. за правилата и нормите за пожарна и аварийна безопасност на обектите в експлоатация.



Мълниезащита

Мълниезащитата ще се изпълни съгласно:



  • НАРЕДБА № 3 ОТ 9 ЮНИ 2004 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ УРЕДБИ И ЕЛЕКТРОПРОВОДНИТЕ ЛИНИИ

  • НАРЕДБА № 4 от 22 декември 2010 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства (ДВ, бр. 6 от 2011 г.)

4.8. Трансграничен характер на въздействието
Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие с трансграничен характер.




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница