Издание на: информационен център



страница1/4
Дата23.07.2016
Размер0.49 Mb.
#2864
  1   2   3   4

powerpluswatermarkobject3








ИЗДАНИЕ НА:


ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР

ЕВРОПА ДИРЕКТНО - КЮСТЕНДИЛ




2500 Кюстендил

ул. “Отец Паисий” №11 (читалище „Братство”) Брой 4

тел.: 078/52-63-95 факс:078/52-91-95 Година I

e-mail: centre@europedirect-kn.info

www.europedirect-kn.info май, 2009




1. КЛЮЧОВИ ТЕМИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗБОРИ

.рубриката продължава от брой 3 на бюлетина


*Материалът е от сайта

на Европейския парламент

Между 4 и 7 юни 2009 милиони европейци ще гласуват в изборите за Европейски Парламент. Евродепутатите, избрани от тях, ще играят ключова роля при взимането на решенията за бъдещето на Европа. Какви да са приоритетите за следващите пет години? Кои да са хората, които да гласуват по теми като икономическата криза, борбата с глобалното затопляне, защитата на потребителите? Не пропускайте шанса си да изразите своята позиция, участвайки на европейските избори! Мотото на вота е "Ти решаваш!"

Смятате, че Брюксел е далеч, а темите, по които гласуват евродепутатите не касаят Вашето ежедневие?

Тук Ви предлагаме 10 материала по теми като защита на потребителите, защита на околната среда, финансови пазари -  все въпроси, по които Европейският Парламент взема важни решения за живота на всеки европеец. Каква е Вашата позиция по тях? Кои са евродепутатите, които Вие искате да решават  тези въпроси?

Прочетете повече за основните теми на Европейските избори!

  • КОГА СИГУРНОСТТА Е ПРЕКАЛЕНА?

След терористичните атаки в Ню Йорк, Мадрид и Лондон сигурността се превърна в основен приоритет за ЕС. Европа предприема мерки, за да предпази гражданите, но дали те са достатъчни? И не отиват ли прекалено далеч? Европейският парламент се опитва да гарантира сигурност, като в същото време защитава основните права и свободи на гражданите. Какво мислите Вие? Кога сигурността е прекалена? Вашето мнение може да бъде чуто - на европейските избори през юни 2009! Как ЕП защитава правата на гражданите?

Европейският Парламент подкрепи мерките за борба с тероризма като обяви подбудителството към терористични действия за криминално деяние. В същото време евродепутатите поискаха ясни гаранции за защита на основните свободи и свободата на словото.

Скенери по летищата, които "разголват" пътниците? През миналата година евродепутатите се противопоставиха на  предложението за въвеждане на скенери по европейските летища, които показват тялото на пътника все едно, че е голо. Според членовете на ЕП тази мярка ще наруши основните права на европейските граждани.

Дали Big Brother подслушва телефонните Ви обаждания или чете Вашите електронни писма? За да подпомогне националните власти в борбата с тероризма и организираната престъпност, нова европейска директива изисква телекомуникационните компании да пазят определени телефонни повиквания и електронни писма (без съдържанието им).

Въпреки това, Европейският парламент поиска от Комисията да гарантира, че данните се съхраняват само за тежки криминални престъпления, както и че напълно се зачита правото на неприкосновеност на личния живот на потребителите. Евродепутатите също така призоваха за наказателни санкции за фирмите, които злоупотребяват със запазената информация.

С цел борба с тероризма, правителствата на държавите членки поискаха през 2004 г от европейските авиокомпании да предоставят лична информация за пътниците на самолети, пътуващи за или през САЩ - включително кредитни карти, електронни адреси, телефонни номера, хотелски резервации.... Евродепутатите обаче обявиха, че тази мярка би нарушила личната сфера и би била в противоречие с принципите на ЕС и поискаха от Съда на Европейските общности да анулира споразумението. Съдът даде право на ЕП и поръча на ЕС да предоговори споразумението със САЩ.

ЕП прави много за защита на сигурността и правата на гражданите. Но има още много решения, които трябва да се вземат. Европейските избори Ви дават шанса да изразите позицията си. Какво очаквате от Вашите евродепутати? Гласувайте на изборите през юни 2009!



  • КАКЪВ КОНТРОЛ Е НЕОБХОДИМ НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ?


Според много анализатори Европа и САЩ са изправени пред най-сериозната икономическа криза след 1930 година. Срив на финансовите пазари, трудности пред бизнеса, безработица, песимизъм. Отвсякъде се чуват предложения за повече регулации на финансовите пазари. Но какъв контрол им е необходим ? Вашето мнение има значение! Може да го изразите като гласувате на европейските избори през юни 2009!Европа в търсене на решения.

 Изправен пред кризата, ЕС търси решения. Европейската централна банка на няколко пъти инжектира суми в заболелите финансови пазари. Лидерите на ЕС се споразумяха за план за икономическо възстановяване на стойност 400 млрд. евро.


 
Мнозина са на мнение, че кризата можеше да бъде избегната, ако имаше по-строги правила, регулиращи банките и кредитните институции. Парламентът  често е искал от Европейската комисия да направи предложения по широк кръг от теми и е приемал съответното законодателство. Евродепутатите например подкрепиха идеята спестяванията на гражданите да бъдат гарантирани до 100 000 евро. ЕП обърна внимание на дейността и отговорностите на  агенциите за кредитен рейтинг.
 
Предизвикателства за евродепутатите

Реформата на глобалната финансова архитектура изглежда неминуема. Въпросът е обаче от какъв контрол на пазарите има нужда?И на какво ниво да се осъществява надзорът - европейско или национално? Уместно ли е да се спасяват банки с пари на данъкоплатците? Необходима ли е държавна помощ за автомобилния сектор или за други сектори?


Това са само някои от въпросите пред следващия Парламент. Гласувайте за евродепутатите, които според Вас ще могат да се изправят пред тези предизвикателства. Упражнете правото си на глас на европейските избори през юни 2009!


  • С КАКВО ДА ЗАРЕЖДАМЕ АВТОМОБИЛИТЕ СИ?

На фона на растящи цени на горивата и екологични проблеми, Европа търси подходящи алтернативи : биогорива, електричество или водород. Неотдавна евродепутатите поставиха целта всяка държава членка да увеличи своя дял на възобновяема енергия в транспорта на 10% към 2020 г. Достатъчно ли е това? Какво може да бъде направено още в името на околната среда и потребителите? Демонстрирайте позицията си като гласувате на европейските избори!През декември 2008 година Европейският Парламент подкрепи пакета закони за борба с глобалното затопляне, в който се съдържа искането за 10 процента дял на горивата от възобновяеми източници за сухопътния транспорт до 2020 година.


 
Биогоривата : за и против

 Предимствата на биогоривата са ясни: те щадят околната среда, замърсяват по-малко с СО2 и дават възможност за освобождаване от зависимостта от вносни горива. В същото време много критици смятат, че разрастването на производството на биогорива застрашава продукцията на храни и вдига цените им, тъй като земеделските площи се използват за производство на биогорива, а не на хранителни продукти.


Затова едновременно с подкрепата си за биогоривата евродепутатите поискаха преглед на политиката за биогоривата и поискаха гаранции, че производството на биогорива е екологично и социално устойчиво и не води до обезлесяване и повишение на цените на хранителните продукти.

 
Водородно гориво

Водородът се смята за гориво, което е екологично чисто и не причинява вредни газове. Водородното гориво, обаче, може да бъде повече или по-малко екологично, в зависимост от това, от какъв източник се получава. През есента на 2008 година евродепутатите одобриха доклад, в който се призовава водородното гориво да се произвежда по устойчив начин, доколкото е възможно от възобновяема енергия. Те поискаха също изграждане на мрежа от станции за зареждане с водородно гориво, за да има успех разпространението на автомобили,  задвижвани с него.


 
Високи екологични стандарти за новите автомобили

Един от елементите на законодателството за защита на климата, прието през декември 2008 година, са  стандартите за емисиите от нови леки пътнически автомобили, регистрирани в ЕС. Предвижда се средна цел за емисиите от 120 грама CO2/км за цялата автомобилна индустрия до 2012 г., спрямо 160 гр/км днес.


 
Тези стандарти трябва да се постигнат чрез подобрения в технологиите на моторните превозни средства, ефективност на климатичните системи и шофиране, пестящо гориво.

Много е направено, но остават много решения, които трябва да бъдат взети. Гласувайки на изборите за Европейски Парламент, Вие може да участвате в даването на насоките на европейските политики в тази област. Не пропускайте шанса си! Упражнете правото си на глас през юни 2009 година!




  • КЪДЕ СА ГРАНИЦИТЕ НА СТАНДАРТИЗАЦИЯТА?


Замисляли ли сте се, колко удобно и практично е, че кредитните и дебитните карти навсякъде имат еднакъв размер? И забелязали ли сте колко досадно е да установите, че не може да включите сешоара си в контакта на хотела, когато пътувате в друга държава. Нуждата от стандартизация е безспорна. ЕС се опитва да хармонизира някои правила, за да облекчи живота на потребителите и да гарантира, че за всички фирми правилата на играта са еднакви. Всеки ден ние се възползваме от предимствата на стандартизацията - размерите на дрехите и обувките, етикетите на стоките, хигиенните стандарти в ресторантите. Стандартизацията облекчава достъпа на потребителите до стоки и услуги, като същевременно увеличава тяхното доверие в продуктите, предлагани на пазара. Тя осигурява защита на потребителите и на  конкуренцията.

ЕС се опитва да хармонизира стандартите в държавите членки в много области, а ролята на Европейския парламент при одобряване на европейските стандарти е ключова.  


 

Някои примери:


Детските играчки: При закупуване на играчки, на първо място Вие искате да сте сигурни, че те са безопасни за Вашите деца. Европейският парламент прие закони за хармонизиране на характеристиките на детските играчки в целия ЕС. Те забраниха токсични вещества да се използват при направата на играчки, силно ограничена стана употребата на тежки метали и аромати.
 
Пощенски услуги: Тъй като националните пощенски монополи изчезват, евродепутатите определиха общи минимални стандарти в държавите-членки. Писмата трябва да се разнасят и събират поне веднъж на ден, пет пъти седмично за всички граждани на ЕС, независимо къде живеят.


Хранителните алергии: Тук законодателството гарантира  точна информация за наличието на алергени в хранителни стоки в цяла Европа.


Козметика: Съвсем пресен пример са усилията на Европейския Парламент да забрани употребата на някои вредни за здравето вещества при производството на козметичните продукти.


Потребителската електроника: ЕС в момента работи по въвеждане на новите стандартизирани зарядни устройства, които да заменят над  30 различни вида на този уред. Идеята е новото универсално зарядно устройство да се използва за мобилни телефони и други електронни устройства като фотоапарати, преносими компютри, iPod и MP3 плейъри.


Номерът 112: Депутатите подкрепиха кампания за популяризиране на общ европейски телефонен за спешни повиквания.


Традиционните мерни единици: В същото време, през декември 2008 ЕП гласува за запазване на традиционните мерни единици, което означава, че британците няма да са принудени да се откажат от традиционните си пинт, фунт и унция.
 
Добре, че не можем да стандартизираме всичко, биха казали мнозина. Кога стандартизацията става прекалена? От какво имаме нужда - повече или по-малко стандарти? Какво трябва да направят избраните от Вас евродепутати? Вашето мнение има значение. Изразете го като гласувате на изборите през юни 2009!


  • КАКЪВ ДА Е ПРОИЗХОДЪТ НА ХРАНИТЕ НИ?

Изборът на хранителни стоки в Европейския съюз е огромен. Предлагат ли обаче производителите достатъчно информация, така че купувачите да са сигурни какво точно купуват и как и къде то е произведено? Европейският Парламент се стреми да гарантира максимална безопасност на храните и държи на етикети, които да посочват точния произход на храните и как те са произведени и опаковани. Всеки ден в магазина ние правим избор - наред с цената, има и други фактори, които определят решението ни : био продукти или традиционно произведени храни, интересуваме се дали те съдържат генномодифицирани земеделски култури и използвани ли да пестициди при отглеждането им. Европейският Парламент поставя акцент на високите стандарти за безопасността на храните и държи на ясното етикетиране, така че потребителите да разполагат с недвусмислена информация, когато правят своя избор.




Пестицидите: за и против

Препаратите за растителна защита помагат на фермерите, но в някои случаи могат да бъдат вредни за здравето. През януари  2009 година  ЕП гласува по-строги правила за използване на пестицидите. Някои силно токсични вещества се забраниха, както и въздушното пръскане на пестициди и тяхното използване в близост до паркове и детски площадки. Някои фермери се оплакаха, че новото законодателство ги поставя пред много трудности.




Биопродукти и генномодифицирани земеделски култури 

В много части на света отглеждането на генномодифицирани земеделски продукти става все по-популярно. Крият ли те рискове за здравето на хората?


След оценка от страна на независими експерти, някои продукти от този тип бяха допуснати до пазара на ЕС. Европейският Парламент призова обаче био продуктите, наричани още органични продукти,  да не съдържат генномодифицирани земеделски култури (ГМО). Според настоящите разпоредби прагът на ГМО не трябва да надминава 0,9%. Депутатите се обявиха за максимален праг от 0,1%. В същото време те подкрепиха идеята за европейско лого за био продукти, съдържащи 95 на сто органични продукти.


Етикетиране на стоките

Евродепутатите искат потребителите да получат точна информация за произхода на стоките и начина на тяхното производство. През март те гласуваха за това етикетите да съдържат информация за мястото на производство на изходните продукти. За преработените продукти етикетите трябва да посочват страната на произход на основните съставки и на използваните суровини и страната, където са преработени.


 
През юли 2008 ЕП гласува храните, които съдържат хранителни оцветители (Е 110, Е 104, Е 122, Е 129, Е 102 и Е 124), не само да имат на етикета си обозначение със съответния Е номер, но да съдържат и предупреждението, че могат да предизвикат неблагоприятни ефекти върху активността и вниманието на децата.

Какво още може да се направи, за да се гарантира безопасността на храните и точната информация за потребителите? Какво евродепутатите трябва да направят в следващия Парламент? Не пропускайте шанса да изразите позицията си като гласувате на европейските избори през юни 2009!

 

2. ВЪПРОСИ НА ГРАЖДАНИТЕ КЪМ ЕП –

ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ГРУПИ

! Въпросите и отговорите са от сайта на ЕП

Много граждани се обръщат към Европейския парламент с въпроси, свързани с предстоящите Европейски избори през юни. Едни от най-честите въпроси са : кои са кандидатите и политическите партии, колко евродепутати ще избираме през юни на изборите, кои са политическите групи? В този материал ще намерите отговори на тези въпроси.



Какви са предизборните програми на партиите?

 

Можете да потърсите програмите на политическите партии на техните уеб страници ( вижте линковете по-долу). Повечето депутати са избрани чрез партийна листа в техните страни и повечето партии се придържат към дадена политическа фракция в Европейския парламент.



 

Според правилника за дейността на ЕП евродепутатите изпълняват своя мандат свободно и не са обвързани с поръчки или указания от други (например държава-членка или физическо лице).

 

Как може да се учреди нова фракция в ЕП?

 

В момента са необходими 20 депутата за образуване на политическа група като най-малко една пета от държавите членки трябва да бъдат представени в рамките на групата. Евродепутатите не могат да принадлежат към повече от една политическа група.



 

След изборите през 2009 година това ще се промени. Европейският парламент наскоро взе решение да повиши минималния брой на членове в групата на 25 депутата, които трябва да представляват най-малко седем държави-членки. Някои членове не принадлежат към нито една политическа група и се наричат независимите членове на ЕП.

 

Какъв е съставът на Европейския парламент в края на този мандат?

 

Политическите групи в ЕП са организирани не по националност, а по политическа принадлежност. В момента съществуват седем политически групи в Европейския парламент:  най-голямата е на Европейската народна партия (Християндемократи) и Европейските демократи с 288 депутата (общият брой на евродепутатите е 785), а най-малка е групата Независимост / Демокрация с 22 члена. 30 членове на ЕП  не принадлежат към нито една политическа група.



 

Как се финансират политическите партии за изборите?

 

По принцип това зависи от законите в отделните държави членки. Партиите получават средства в съответствие с националните закони за изборите.



 ЕП може да финансира политическите партии на европейско равнище, които са "организации, следващи политическа програма, съставени от национални партии и физически лица като членове и представени в няколко държави-членки"

Политическите групи в настоящия ЕП:



  • Група на Европейската народна партия (Християндемократи) и Европейските демократи - 288 депутата.

  • Група на социалистите в Европейския парламент - 217депутата.

  • Група на Алианса на либералите и демократите за Европа - 100 депутата.

  • Група на Съюза за Европа на нациите - 44 депутата.

  • Група на Зелените/Европейски свободен алианс - 43 депутата.

  • Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица - 41 депутата.

  • Група Независимост/Демокрация - 22 депутата.

  • Независими членове - 30 депутата.

За да получи безвъзмездни средства от Парламента, съответната партия трябва да отговаря на следните условия:

  • трябва да е юридическо лице в държавата-членка, където се намира седалището ѝ,

  • трябва да е представена в поне една четвърт от държавите-членки, в Европейския парламент или в националните или регионални парламенти или събрания,

  • трябва да зачита принципите за свобода, демокрация, зачитане на основните човешки права и свободи и правова държава,

  • трябва да е участвала в избори за Европейски парламент или да е изразила намерението си да участва.

Колко ще са евродепутатите през юли 2009 година?

 

Изборите за Европейски Парламент от 4 до 7 юни 2009 година  ще са най-големите транснационални избори, провеждани някога! Близо 375 милиона европейци от 27 държави са призвани да изберат 736 евродепутати, както е предвидено в действащия в момента договор от Ница.



 

Ако Лисабонският договор влезе в сила след изборите през 2009 година, общият брой на евродепутатите временно ще се увеличи до 754,  след изборите през 2014 година ЕП ще трябва да има 751 членове.

 

От 1979 насам евродепутатите се избират чрез преки избори за петгодишен период. Общият принцип е местата да се разпределят  пропорционално на населението на всяка държава членка. Всяка държава членка разполага с определен брой места, като максимумът е 99 и минимумът -  пет





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница