Какъв е честотния диапазон на telefonniqt kanal ? 0,3 4kh какво представлява показаната схема и за какво служи?



Дата05.02.2024
Размер4.12 Mb.
#120210
testove - kot 1

Тест1

  1. Какъв е честотния диапазон на telefonniqt kanal ? 0,3 – 4kH

  2. Какво представлява показаната схема и за какво служи?


Показаното на схемата представлява балансен модулатор. За него к=0.1.2.3...., а m=1.3.5, к=m=1, т.е. горната странична честота f+F и долната странична честота f-F. Ако се предположи, че стойността на честотата Р не е const, а се изменя в някакъв диапазон, то горната и долната странична честота се превращат в станични ленти.

  1. Обяснете действието на телефонния апарат (ТА) с местна батерия.

Действието на ТА с местна батерия се разпределя на следните фази- изходящо повикване-при завъртане на МИ, независимо от това дали микротелефонната гарнитура е поставена или вдигната, комутаторът на магнетоиндуктора превключва и променливо Е.Д.Н.от намотката посъпва към линейните проводници.
-входящо повикване-когато микроелефонната гарнитура е в/у апарата,т.е.контактите на апаратния комутатор са в изчертано положенние, постъпващия повиквателен сигнал до званеца и го задейства.
-разговор-при вдигане на микротелефонната гарнитура превкючва контакт АК1, а контакт АК2 се затваря. Последния подава захранването от месната батерия към микрофона, който заедно с телефона се оказва свъзан към линията посредством индикационната бобина. ТА с МБ се използват в ЖП админнистрация на България за връза м/у ДР по движението на съседните гари.
4. Начертайте принцина схема на поляризовано реле.

5. Съставете табица на истинност на лог.елемент „и”.

Логически елемент „И” (конюнкция). Изходното ниво на елемента „И” е високо(логическа единица), когата всичките му входни нива са високи. Математическия израз за двувходов елемент И е у=х1.х2.
Символично изображение на елемент, реализиращ двувходова конюнкция и таблицата му за истинност.

6. Обяснете принципа на действие на релсова верига.


Принципа на действие на релсовата верига най-добре се илюстра с РБ на постоянен ток. Тя съдържа постоянно токов източник ПТИ, релсова линия /РЛ/, ограничителен резистор Ro и пътно реле ПР. РЛ е разграничена от съседните РВ чрез излиращи наставки /ИН/.
7. Какво представлява показаното на фигурата устройство. Обяснете действието и приложението му.

Ръчна заключалка Колбен-Данег. Тя представляваедин П-образен лост 1, дясно рамо 2 на който завършва с хоризонтално ухо, а лявото рамо 4 е оформено като ръкохватка. Лостът има две регламентирани състояния – първото е вертикално, а при второто лостът е завъртян на 90 градуса и е хоризонтален. Хоризонталното положение езикът 3 е свободен и стрелката може да се обръща. Във вертикално положение с дясното си рамо лостът държи езикът прилепнал до раменната релса и стрелката е заключена.
8. Кои два маршрута са несъвместими?
Несъвместими са маршрутите, които имат поне една обща стрелка в различни положения.
9. С каква команда се отменя /връща/ маршрут в МРЦ Н-68 и при какви условия?
Връщане на маршрута и закриване на сигнала ВН и ЗС /червен/ - общ бутон за отмяна на маршрут. Предварително заключен маршрут може да бъде върнат. Командата за отмяна се дава с едновременна манипулация на два бутона – ВМ и ЗС и начялния за маршрута сигнален бутон /адресен/. Отмяната настъпва незабавно. Сигналът се затваря. Гаснат дългите и къси жълти ивички. Стрелките се отключват и остават в същото положение.

Тест2
1.Какво представлява абонатната двойка в комуникациите?


Абонатната двойка представлява възлова централа. Те са медни проводници, изолирани с пластмаса или хартия и усукани помежду си. Известно количество абонатни двойки се групират в общ кабел, който се изолира за да може да се положи в земята.
2.Каква е схемата и за какво служи?

Показаното на схемата е диференцялна система. ДС представлява балансиран мост с имена R1. R2 I Zu, където Zu е входния инпеданс на двупроводна линия. Тя служи за осъществяване на прехода надвупроводна линия към четирипроводна.
3.Обяснете действието на ТА с централна батерия.
Когато микротелефонната гарнитура е поставена върху апарата контактът АК1 на апаратния комутатор определя линия на разговорните устройства. През АК2 към линията е присъединен само звънеца. Променливо-токов сигнал с честота 25 Hz преминава през кондензатора С2 и звънецът звъни. С вдигане на гарнитурата превключват АК1 и АК2. Създава се постоянно токова връзка м/у Л1 и Л2. Фиксирана е централата. Създава се и верига за заключване на разговорните устройства към линията. Така входния разховор през АК1 достига до индукционната бобина /ИБ/, а чрез нея и до телефонния капсул Т, паралелно към него е включен и фритер. За да осъщетви разговор абонатът вдига микротелефонната гарнитура. Предизбирача намира достъп до следващи избирачи връща на абоната сигнала „отговор”.
4.Съставете таблица за истинност на логическия елемент „или”

5.Начертайте принципна схема на електромагнитно неутрално реле и обяснете принципа му на действие.

Електромагнитното неутрално реле съдържа магнитопровод 1, подвежна котва 2, ядро 3, върху което е навита бубина 4. Когато през бобината протече постоянен ток с достатъчно голяма стойност, се създава електромагнит, който провлича котвата и ядрото. Другият край на котвата повдига чрез подпора 8 едното от контактните пера 6 и нормално отворения контак м/у контактните пъпки 7 се включва. Върху вътрешната страна на котвата е занитена подложка от немагнитен материал 5, наречена противозалепваща пластина. При изключване на тока през бобината, котвата се връща в изходното си положение под въздействие на контактните пера.


6.Обяснете как се пропуска тяговия ток в двунишкови РВ с физически изолиращи наставки.
Чрез дросел-трансформатори /ДТ/. ДТ имат такава основна намотка състояща се от две последователно свързани еднакви полунамотки, чиито краища са свързани срелсите и сигнална индуктивно свързана намотка, към която се включва апаратурата на съответния край на РВ. Протичащия по двете релси обратен тягов ток оптича противопосочно двете токови полунамотки, влива се в тяговия съединител м/у средните точки на съседните ДТ и се разделя на равни части в полунамотките на следващия ДТ.
7.Кои два маршрута са косвено враждебни?
При гари със спускаеми наклони на подходите, с по-големи от 6% възниква т.н. косвена враждебност. Всеки входен влъков маршрут от подход с неблагоприятен наклон е косвено враждебен на всички маршрути в срещуположната гърловина, които имат обща точка с продължението му, тъй като е възможно влакът дане може да спре и пресече тази точка.
8.С какви команди се прави изкуствено отключване.
Със следните команди: - бутон за набиране на маршрутните секции за изкуствено отключване ОИБ – пломбиран бутон за включване на комплектите за времезадържане при изкуствено отключване ГИБ.
9.Каква е разликата м/у проводна и кодова АБ?
Разликата е че при проводната АБ сигналното показание се предава по линейна верига, докато кодовата АБ се наричат безпроводни системи. При тях РВ, освен пътни датчици са и телемеханичен канал за пренасяне на определен обем оперативна инфрмация. Това се постига чрез кодиране на сигналите в РВ.
10.Какво е устройството, действието и приложението на показаното на фигурата

Електрически-стрелкови обръщателен апарат


Това е електрически-стрелкови обръщателен апарат. Устройството се състои от следните означения:
- ЕД – електродвигател; ЗК1 и ЗК2 – двойка зъбни колела; Ч – чербяк; ЗК3- зъбно колело; ЗК4- зъбно колело; ТЛ- тегличен лост; АП1 и АП2- два превключващи контакта; КЛ- контролен лост; П- прорез; +Р и –Р – контакти на превключвателя; +К и –К е конструктивно изключена. Контактите +К и –К формират контролната информация за положението на стрелката, а контактите +Р и –Р участват в работната верига на електродвигателя. При постъпване на заповед за обръщане на централния пост, електродвигателя /ЕД/ се завърта. Въртеливото движение се предава на редуктора. В разглеждания случай редукторът е тристепенен. Първата степен се реализира с двойката зъбни колела ЗК1 и ЗК2. Втората степе е червячна и се състои от червяка Ч и зъбното колело ЗК3. Последното е твърдо свързано със ЗК4, което заедно с назъбената част на теглителния лост ТЛ образува третата степен на редуктора. Теглителният лост измества езиците в заповядното положение. Положението на стрелката се контролира от автопревключвателя с два превключващи контакта АП1 и АП2 управлявани от механични лостчета.

Тест3
1.Какъв е честотния диапазон на телефонния кабел?


Чвстотата му зависи от скоростта на въртене и е в диапазона 15-25Hz.

2.Какво представлява показаната схема и за какво служи?



За осъществяване на прехода от двъпроводна линия към четирипроводна се използва диференциална система. Диференциалната система представлява балансиран мост с рамена R1, R2, Z6 и Zл, където Zл е входния импеданс на двупроводната линия. За балансиранет на моста е необходимо да се избере подходяща стойност на Z6. Балансирания импеданс Z6 консумира част от енергията и намалява к.п.д., но пк пречи на приемания сигнал да се насочи към входа на предавателя.

3.Начертайте принципна схема на електромагнитно поляризовано реле и обяснете принципа на действие.



Поляризованото реле има неподвижна намотка и неподвижна котва. Магнитопроводът на релето съдържа постоянен магнит, който прави релето чувствително към посоката на тока. Основните елементи са 1)магнитопровод 2)две последователно свързани бобини; 3)постоянен магнит; 4)поляризована котва; 5)противозалепващи пластини; 6) и 7) контакти; При липса на ток в бобините, в магнитопровода действа само магнитния поток на постоянния магнит, който зависи в две ядра на Фп1 и Фп2.При пропускане на управляващия ток през бобината се създава магнитен поток Фу, посоката на който зависи от посоката на тока в бобината. Първата възможност е Фу да има посоката на Фп1. От това силата на привличане на котвата към контакта 6 ще се увеличи, но тъй като котвата и без друго е била в ктайно положение, нищо съществено не се случва. Релето не реагира. Втората възможност е през бобината да се пропусне ток с обратна полярност. Тогава посоката на магнитния ток Фу ще съвпадне с Фп2 и тъй като Фп2+Фу>Фп1-Фу котвата ще се привлече към контакта 7.

4. Обяснете принципа на действие на релсовата верига.


РВ е електрическа верига, за проводници на която служат релсите на железният път.Принципът на действие на РВ най-добре се илюстрира с РВ на постоянен ток.

ПТИ-постоянно токов източник; РЛ-релсова линия; Rо-ограничителен резистор; ПР-пътно реле; ИН-изолиращи наставки. За направа на ИН се използват различни начини. При най-разпространения, челно разположените релси се свързват с дървени накладки. Когато върху релсовата линия няма влак, през бобината на пътното реле протича ток, то е задействано, а фронтовите му контакти са включени. При заемане на линията от влака, токът Iн значително се увеличава, а от там се увеличава и напрежението върху резистора. Ако влакът е стъпил в захранващия край, върху резистора ще се отложи почти цялото захранващо напрежение. В резултат рязко намалява напрежението, което остава върху бобината на пътното реле ПР. То отпуска котвата, осъществявайки по този начин контрол за заетостта на контролния участък. Намаляването на напрежението върху релето под действието на съпротивлението на самите колооси и преходните съпротивления релса-колело.

5.Какво представлява показаното на фигурата устройство. Обяснете действието и приложението му.



Ръчна заключалка Колбен-Данег. Тя представлява един П-образен лост 1, дясно рамо 2 на който завършва с хоризонтално ухо, а лявото рамо 4 е оформено като ръкохватка. Лостът има две регламентирани състояния-първото е вертикално, а при второто лостът е завъртян на 90 градуса и е хоризонтален. В хоризонталното положение езикът 3 е свободен и стрелката може да се обръща. Във вертикално пложение с дясното си рамо лостът държи езикът прилепнал до раменната релса и стрелката е заключена.

6.Кои два маршрута са несъвместими? Несъвместими са маршрутите, които имат поне една обща стрелка в различни положения.


7. С каква команда се отменя(връща) маршрут МРЦ Н-68 и при какви условия? Връщане на маршрута и закриване на сигнала ВМ и ЗС(черен)-общ бутон за отмяна(връщане) на маршрут. Командата за отмяна се дава с едновременно манипулиране на два бутона-ВМ и ЗС.


Тест4
1.Какво представлява абонатната двойка в комуникациите? Абонатната двойка представлява възлова(тандемна) централа. Те са медни проводници, изолирани с пластмаса или хартия и усукани по между си. Известно количество абонатни двойки се групират в общ кабел, който се изолира, за да може да се положи в земята.

2.Обяснете какво представлява декадно-стъпковият избирач и къде се прилага. ДСИ е въртящ избирач. Въртящият избирач представлява контактно рамо, което в зависимост от броя на постояннотоковите импулси избира и се включва към един от десет неподвижни контакта, разположени във вид на дълговидно контактно поле. Придвижването на рамото се осъществява от храпов механизъм. Декадно-стъпковите автоматични телефонни централи са най-широко разпространени. Те се изграждат на базата на стъпковите избирани, които се управляват от импулсите.


3.Какво представлява показаното на фигурата устройство. Обяснете действието и приложението му.



Трансформаторно-компенсационен педал. Монтира се м/у релсите, така че краят на магнитопровода, носещ сигналната намотка да сочи към релсата. Когато в зоната на действие на педала няма колело, магнитният поток, създаден от захранващата намотка индуцира в сигналната и компенсационната намотка еднакви е.д.н;

4.Начертайте принципна схема на електромагнитно неутрално реле и обяснете принципа му на действие.



Електромагнитното неутрално реле съдържа магнитопровод 1, неподвижна котва 2, ядро 3, върху което е навита бобина 4. Когато през бобината протече постоянен ток с достатъчно голяма стойност, се създава електромагнит, които привлича котвата и ядрото. Другия край на котвата повдига чрез подпора 8 едното от контактните пера 6 и нормално отвореният контакт м/у контактните пъпки 7 се вклщчва. Върху вътрешната страна на котвата е занитена подложка от немагнитен материал 5, наречена противозалепваща пластина. При изключване на тока през бобината, котвата се връща в изходното си положение под въздействие на контактните пера.

5.Обяснете как се пропуска тяговия ток в двунишковите РВ с физически изолиращи настави чрез дросел-трансформатори. ДТ имат токова основна намотка, състояща се от две последователно свързани еднакви полунамотки, чиито ктаища са свързани с релсите и сигнална индуктивно свързана намотка, към която се включва апаратурата на съответния край на РВ. Протичащият по двете релси обратен тягов ток обтича противопосочно двете токови полунамотки, влиза се в тяговия съединител м/у средните точки на съседните ДТ и се разделя на равни части в полунамотките на следващия ДТ.


6.Какво представлява показаното на фигурата устройство. Обяснете действието и приложението му.



Това е ел. стрелкови обръщателен апарат. Устройството се състои от следните означения: ЕД-електродвигател, ЗК1 и ЗК2-двойка зъбни колела, Ч-чербяк, ЗК3-зъбно колело, ЗК4-зъбно колело, +Р и –Р – контакти на превключвателя, +К и –К е конструктивно изключена. Контактите +К и –К формират контролната информаия за положението на стрелката, а контактите +Р и –Р участват в работната верига на електордвигателя. При постъпване на заповед за обръщане на централния пост, електродвигателя(ЕД) се завърта. Въртеливото движение се предава на редуктора. В разглежданият случай редукторът е тристепенен. Първата степен се реализира с двойката зъбни колела ЗК1 и ЗК2. Втората степен е червячна и се състои от чевяка Ч и зъбното колело ЗК3. Последното е твърдо свързано със ЗК4, което заедно с назъбената част на техлителният лост ТЛ образува третата степен на редуктора. Теглителителният лост измества езиците в заповяданото положение. Положението на стрелката се контролира от автопревключвателя с два превключващи контакта АП1 и АП2, управлявани от механични лостчета.

7.Кои два маршрута са косвено враждебни? При гари със спускаеми наклони на подходите, по-голями от 6% възниква т.н. косвена враждебност. Всеки входен влаков марпрут от подход с неблагоприятен наклон е косвено враждебен на всички маршрути в срещуположната гърловина, които имат обща точка с продължението му, тъй като е възможно влакър да не може да спре и да пресече тази точка.


8.С каква команда се прави изкуствено отключване на маршрут МРЦ МН-70 и при какви условия? Изкуственото отключване на маршрут при МРЦ МН-70 се прави много рядко-в случайте, когато не може да се приложи отмяна. Изкуственото отключване може да създаде опасност и се задава с контролируема манипулация. Командата за изкуствено отключване е разделена на няколко манупулации. Най-напред се набират една по една секциите, които подлежат на отключване. Това става като за всяка секция се натискат два бутона- ОИБ и индивидуален за секцията(стрелкови или сигнален). След това се натискат едновременно ОИБ и пломбирания ГИБ, с което се стартира времезадръжката от 160-240 секунди. С червена лампичка в блокте ОТМ се ондуцира времезадръжката при изкуствено отключване.


9.Каква е разликата м/у проводна и кодова АБ? Разликата, е че при проводната АБ сигналното показание се предава по линейна верига, докато кодовата АБ се наричат безпроводни системи. При тях РВ, освен пътни датчици, са и телемеханичен канал за пренасяне на определен обем оперативна информация. Това се постига чрез кодиране на сигналите в РВ.



Тест 6
1. Съставете таблица на истинност на лог. елемнт „И”. Логически елемент И(конюнкция). Изходното ниво на елемента И е високо (логическа единица), когато всичките му входни нива са високи. Математическият израз за двувходов елемент И е у=х1.х2. Символично изображение на елемент, реализиращ двувходова конюнкция и таблицата му на истинност:

2.Какво представлява показаното на фигурата устройство и за какво служи?

Кодов пътен трансформатор. Използва се за автоматично регулиране движението на влаковете.
3. Обяснете принципа на цифровото упътняване в комуникациите. При цифровото уплътняване реалната връзка м/у двата абоната се осъществява дисктетно (с период на дискретизация Тд) за определено кратко време Тк. През времето Тк се стробира съответния предаван аналогов сигнал s(t), квантува се и се кодира. Квантуването представлява дискретизация по амплитуда, т.е. закръгляне до най-близкото ниво от избрана скала.
4. Кои са първичните и вторичните параметри на РВ7? Първичните параметри са специфичен импеданс и съпротивление на изолацията. Специфичният импеданс г(ом/кг) представлява импеданса на двете последователно свързани релсови нишки с отчитане съпротивлението на релсовите съединения за 1 км релсова линия. Съпротивление на изолацията (баласта) – Ги(ом/кг) се нарича съпротивлението, което среща тока на отсечката от едната релса към другата през баластата и траверсите, скрепителната арматура, но и от температурата и влажността на земята и солите в почвата.
5.Какви са възможните взаимозависимости м/у маршрутите? Маршрутите в гарата могат да бъдат по м/у си съвместими, несъвместими и враждебни. Два маршрута са съвместими, когато могат да съществуват едновременно без да се застрашават взаимно. Несъвместими са маршрутите, които имат поне едни обща стрелка в различни положения. Враждебни са два входни влакови маршрута на един и същ коловоз от противоположни направления. Входен влаков и входен маневрен маршрут на един и същ коловоз от противоположни направления. Входен и изходен маршрут по едно и също трасе в противоположни направления.
6.С каква команда се отменя маршрут в МРЦ МН-70 и кога се осъществява отключване на маршрута при отмяна? Команда за отмяна на маршрут в МРЦ МН-70 – натискат се два бутона: ОГБ (бутон отмяна) и адресния на маршрута (начален сигнален бутон). Отмяна се реализира с времезадружка, чиято продължителност се избира автоматично.
7.С какво основни системи се осъществява автоматизацията и механизацията на разпределяне в разпределителната гара? Разформироването на съставите и разпределянето на вагоните се извършва в специализирани разпределителни гари и може да се осъществява чрез гърбица (земен насип с подходящи наклони). Използването на гърбица усложнява коловозното развитие на гаровия комплекс.
8. Обяснете как се осъществява позиционирането на обекти с команда на спътници. Базирано е на 21 пространствено сфазирани спътника, разположени на шест кръгови орбити с височина 20180км. Всеки спътник излъчва една от двете честоти f1=1575,42MHz и f2=1226,6Mhz. Спътниците са разположени така, че от коя да е земна точка да има директна видимост поне към четири спътника. Улавяйки и анализирайки сигналите от видимите спътници, GPS приемникът определя координатите си с точност до няколко метра.
9.Проводна-при нея се използва РВ като първични датчици за заетост. Информацията необходима за състоянието на ВУ, необходима за формиране на сигнално показание се предава по линейна верига. Кодова-безпроводни системи. При тях основни пътни датчици са телемеханичен кабел за пренасяне на определен обем оперативна информация. Постига се чрез кодиране на информацията в РВ.

Тест8
1.Съставете таблица на истинност на лог. Елемент „И”.


Логическия елемент „И”(конюнкция). Изходното ниво на елемента И е високо (логическа единица), когато всичките му входни нива са високи. Математическия израз за двувходов елемент И е y=x1.x2. Символично изображение на елемент, реализиращ двувходна конюнкция и таблицата му на истинност.

2.Какво представлява показаното на фигурата устройство и за какво служи?

Кодов трансформатор. Използва се за автоматично регулиране движението на влаковете.
3.Обяснете принципа на цифровото уплътняване в комуникациите.
При цифрово уплътняване реалната връзка между двата абоната се осъществява директно за опр. кратко време Тк. През времето Тк се събира съответния предаван аналогов сигнал s(t), квантува се и се кодира. Квантиването представлява дискретизация по амплитуда, т.е. закръгляне до най-близкото ниво от избрана скала.
4.Кои са първичните и вторичните параметри на РВ7?
Първичните елементи са специфичен импеданс и съпротивление на изолацията. Специфичният импеданс г(ом/кт) представлява импеданса на двете последователно свързани релсови нишки с отчитане на съпротивлението на релсовите съединения за 1km релсова линия. Съпротивление на изолацията – Ги(ом/кт) се нарича съпротивлението, което среща токът на утечката от едната релса към другата през базаста и траверсите. Стойността му зависи от характера и състоянието на баластовата призма, типа на траверсите, скрепителната арматура, но и от температурата и влажността на земята и солите в почвата.
5.Какви са възможните взаимозависимости между маршрутите?
Маршрутите в гарата могат да бъдат помежду си съвместими, несъвместими и враждебни. Два маршрута са съвместими, когато могат да съществуват едновременно без да се застрашарат взаимно. Несъвместими са маршрутите, които имат поне една обща стрелка в различни положения. Враждебни са два входни влакови маршрута на един и същ коловоз от противоположни направления.
Входен влаков и входен маневрен маршрут на един и същ коловоз от противоположни направления. Входен и изходен маршрут по едно и същто трасе в противоположни направления.
6.С каква команда се отменя маршрут в МРЦ МН-70 и кога се оцъществява отключване на маршрута при отмяна?
Команда за отмяна на маршрут в МРЦ МН-70
-наискат се два бутона: ОГБ (бутон отмяна) и адресния на маршрута (начален сигнален бутон)
Отмяна се реализира с времезадръжка, чиято продължителност се избира автоматично.
7.С какви основни системи се осъществява автоматизацията и механизацията на разпределяне в разпределителната гара?
АРС- автоматично регулиране на скоростта на отцепа. Чрез осигуряване на минимален интервал между разпусканите отцепи да се постигне максимална преработваща способност и точност при спиране на вагоните в необходимата точка на подгърбичния коловоз.
ГАЦ- гърбична автоматична централизация. В стрелковата зона можа да има едновременно няколко отцепа, следващи различни маршрути и стрелките се обръщат за поредния отцеп, който предстои да мине по тях; стрелките не се заключват и не се обвързват с показанията на гърбичните сигнали.
КЗП- контрол на запълването на подгръбначния парк. Свободността на коловозите се визуализира по подходящ начин и е основен параметър при определяне на прицелната скорост на отцепа. Контролът на запълването на коловозите се реализира чрез релсови вериги.
АРСН- автоматично регулиране на скоростта на набутване. Използват се за по добро качеатво на разпределителния процес в разпределителните гари. Използват се и ТЪГЛ- телеуправление на гърбичния локомотив.
Външни устройства на системите за автоматизация и механизация на разпределителните гари.
Вагонозадържителни устройства, които въздействат върху колелата на вагоните и осъществяват тяхното задържане и спиране. Те биват управляеми и неуправляеми.
Управляемите могат да пропускат безпрепятствено отцепите, както и да ги задържат до степен, определена от системата за АРС. Най разпространени са механичните вагонозадържатели. При тях задържането се осъществява от триенето между спирачни шини, издадени над главата на релсата и бандажите на колелата.
Неуправляеми- най голямо разпространение имат хидравличните винтове на шведската фирма АЗЕА и хидравличните амортизатори на британската фирма DOWTY. За контролиране на ходивите секции се използват релсови вериги. Те трябва да бъдат бързодействащи и максимално къси.
8.Обяснете принципа на работа на автоматичната блокировка.
АБ е система за интервално регулиране на влаковото движение. Тя увеличава пропусквателната способност на участъците, като разрешава в едно междугарие да се движат едновременно няколко влака с еднаква посока, поради това че междугарието се разделя да блок-участъци съоражени с релсови вериги. Влизането в блок-участъка се разрешава от проходен сигнал. АБ може да се получи от двузначна система.

Показанието на входния сигнал Hi не отразява състоянието на следващия по хода блок-участък i+1 нито пък е съобразен с индикацията на Hi+1. Включването на зелената или червената лампа се осъществява директно от контакт на пътното реле ПРi За реализиране на тризначна автоблокировка са необходими допълнителни линейни проводници.

Тест11
1.Основни показатели за надежност.
Основни показатели за надежност на невъзтановимите обекти са:
-вероятността за безотказна работа p(t);
-вероятността за отказ Q(t);
-плътността на разпределение на отработката до отказ f(t);
-интензивността на отказите λ(t);
-средно време до отказ Тср;
Основни показатели за надежност на възтановимите обекти са:
-готовността Г(t);
-средното време между два последователни отказа.
2.Схема на линеен радиоприенмик.

НЛФ- настройваем лентов филтър ВЧУ- високочестотен усилвател


3.Пропускане на обратния тягов ток през РВ.
Според начина на пропускане на обратния тягов ток релсовите вериги биват еднонишкови и двунишкови. При еднонишковите обратния тягов ток се пропуска само по една релса. Изолира се едната, а обратния тяков ток се пропуска по другата. При двунишковите протичащия по двете релси тягов ток обтича противопосочно двете токови полунамотки. Пропускането на тяговия ток се постига с дросел-трансформатори.
4.Какво е разрязване на стрелка?
При движение по езиците, когато стрелката не е обърната за посоката, от която идва возилото, първата му колоос избутва отдалечения, а чрез него и прилепналия език и преминава през стрелката като принудително я обръща. Този процент се нарича срязване на стрелката.
5.Какво се връща маршрут в МРЦ Н-68 и кога се оцъществява откючване на маршрута?
Връщане на маршрута и закриване на сигнала ВМ и ЗС(червен)- общ бутон за отмяна на маршрут. Предварително заключен маршрут може да бъде върнат. Командата за отмяна се дава с едновременна манипулация на два бутона- ВМ и ЗС и началния за маршрута сигнален бутон (адресен). Отмяната настъпва незабавно. Сигналът се затваря. Гаснат дългите и късите жълти ивички. Стрелките се отключват и остават в същото положение.
6.Принцип на работа на АБ.
Автоматичната блокировка е система за интервално регулиране на влаковото движение. Тя увеличава пропусквателната способност на участъците, като разрешава в едно междугарие да се движат едновременно няколко влака с еднаква посока, поради това че междугарието се разделя на блок-участъци съоражени с релсови вериги. Влизането в блок-участъка се разрешава от проходен сигнал. АБ може да се получи от двузначна система.

Показанието на входния сигнал Hi не отразява състоянието на следващия по хода блок-участък i+1, нито пък е съобразен с индикацията на Hi+1. Включването на зелената или червената лампа се осъществява директно от контакт на пътното реле ПРi. За реализиране на тризначна АБ са необходими допълнителни линейни проводници.

7.Предаване на информация при АЛС.


АЛС- автоматична локомотивна сигнализация. Дава информация за пътна ситуация в кабината на локомотива. Постъпващата информация се разшифрова и се визуализира на локомотивния светофар. Едновременно с това тя въздейства и върху спирачните системи.
Информацията се предава по обособени телемеханични канали за връзка, които съществуват вън и независимо от визуалния канал за предаване на информация за пътната ситуация чрез проходните сигнали. Разстоянието до препядствието, информацията за което се предава от пътя на локомотива се нарича зона на сближаване. Тя обхваща т.н. фактическа зона на сближаване, която е минимално разстояние до препядствието, в рамките на което е възможно екстремно спиране.
8.Какво е GPS?
GPS (Global Positioning System)- Глобална система за позициониране. Всеки обект снабден с GPS приемник може да определи местоположението си в произволна точка от земното кълбо. Базира се на 21 пространствено свързани спътника. Всеки спътник излъчва една от честотите
f1=1575,42MHz и f2=1226,6MHz.
Тест12
1.Кои са основните показатели за безопасността на една осигурителна система?
Вероятност за опасна работа D(t), респ. Коефициент на опасна работа lim D(t)=Kd; средно време между опасните откази (MTBDF – Mean Time Between Dangerous Failure).
2. Обяснете принципа на работа на индуктивния датчик.
Индуктивните датчици са базирани на изменението на индуктивното съпротивление на намотката с промяна на въздушната междина на магнитопровода.
Най простия индуктивен датчик представлява дросел с изменяща се въздушна междина 5. При движението на котвата 2 се изменя магнитния поток Ф и оттам индуктивността L, респ. Индуктувното съпротивление XL на намотката 3. При константно синусоидално захранващо напрежение I това води до промяна на тока I. га-активно съпротивление W- ъглова честота (w=2Пf)

3.Какви са видовете уплътнявания на преносните линии? Обяснете принципа на различните уплътнявания.
Уплътняване се нарича осъществяване на много съобщителни канали по една и съща преносна среда, без взаимно влияние. Уплътняването бива по честота и по време. При честотното уплътняване спектрите на относително теснолентовите канали се разполагат последователно в широката пропускана честотна лента на преносната среда. В оснавата на честотното уплътняване стои т.н. честотно преобразуване (модулиране). Уплятняването по време е метод за редуване в една линия на цифровите сигнали от няколко различни канала. Тази преносна среда се предоставя на различните канали за определени къси интервали от време. Това се прави достатъчно често, за да може в приемната страна сигналът да се възтанови точка по точка.
4.Какво е предназначението на автопревключвателя в стрелковия апарат.
Автопревключвателят се управлява от рдуктора и езиците на стрелката, който осъществява и комутира работната (двигателната) и контролната верига на стрелката в съответствие с нейното положение.
5.С каква команда се нарежда маршрут в МРЦ Н-687
Командата за нареждане на маршрут се задава с едновременно изтегляне на два бутона, с които се указва началото и края на маршрута. Всеки сигнален бутон може да бъде начало на маршрут. Края се задава със сигнален бутон или с бутон за край на маршрут.
6.Обяснете принципа на работа на ПАБ.
Полуавтоматичната блокировка (ПАБ) е телемеханична система за организиране на движението на влаковете и за осигуряване безопасност в междугарията. Прилагането на ПАБ в едно междугарие предполага в прилежащите гари да има гарови централизации. Влакът може да излезе в междугарието, само ако е получил разрешение чрез изходен сигнал, който може да се отвори ако в междугарието няма друг влак и е получено блокировъчно разрешение от съседната гара. След отваряне на един изходен сигнал, междугарието се счита за заето, докато приемащата гара изпрати сигнал за пристигането на влака. Сигналът се изпраща след пристигането на влака и проверка на целостта му. ПАБ се състои от два еднакви полукомплекта- по един за всяка гара.
7.Обяснете схемата на тризначната АБ.
За реализирането на тризначната автоблокировка са необходими допълнителни линейни проводници. В най-общия случай те са три. За да светне забранителното показание върху Hi е достатъчно собственото пътно реле ПР да е отпуснало. При задействано ПР вурху Hi свети разрешително показание (зелено или жълто), като степента на разрешителност се определя от положението на ПРi+1, т.е. от състоянието на участък i+1.
При тризначната автоблокировка влаковете се движат в интервал не по малък от три блок- участъка.
8.Дайте кратко описание на бордова навигационна система.
Бордова навигационна система (или автомобилна). Към нея се отнасят американските ITS (Intelligent Transportation System) и DRGS (Dynamic Route Guidance System), японската ITGS (Intelligent Traffic Guidance System) немската DynAPS (Dynamic Auto Pilot System) и др.
Автомобилните навигационни системи са децентрализирани телематични структури, които имат за цел:
-контрол и управление на автомобилния трафик;
-да подпомогнат водачите на автомобили при избиране на най-подходящия път и да ги ориентират своевременно в непознати условия;
-повишаване безопасността на пътуване

Тест допълнителен.


1.Какво представлява абонатната двойка в комуникациите? Абонатната двойка представлява възлова (тандемна централа. Те са медни проводници, изолирани с пластмаса или хартия и усукани по м/у си. Известно количество абонатни двойки се групират в общ кабел, който се изолира, за да може да се положи в земята.
2. Обяснете действието на телефонния апарат с централно действие. Телефонните апарати получават захранване от телефонната централа, поради което се наричат теледонни апарати с централна батерия.

Когато микрофонната гарнитура е поставена в/у апарата контактът АК1 на апаратния комутатор отделя линията на разговорните устройства. През АК2 към линията е присъединен само свънецът. Променливотоков сигнал с честота 25Hz преминава през кондензатора C2 и звънецът звъни. С вдигане на гарнитурата превключват АК1 и АК2. Създава се постоянно токова връзка м/у Л1 и Л2. Фиксирана е централата. Създава се и верига за включване на разговорните устройства към линията. Така входящия разговор през АК1 достига до индукционната бобина(ИБ), а чрез нея и до теледонния корпус(Т), паралелно към него е включен и фритер. За да осъществи разговор абнатът вдига микротелефонната гарнитура. Предизбирача намира достъп до следващи избирачи и връща на абоната сигнала „отговор”.
3.Начертайте схема на електромагнитно (неутрално) поляризовано реле.

Електромагнитното неутрално реле съдържа магнитопровод 1, подвижна котва 2, ядро 3, върху което е навита бобина4. Когато през бобината протече постоянен ток с достатъчно голяма стойност, се създава електромагнит, който привлича котвата и ядрото. Другия край на котвата повдига чрез подпора 8 едното от контактните пера 6 и нормално отвореният контакт м/у контактните пъпки 7 се включва. В/у вътрешната страна на котвата е занитена подложка от немагнитен материал 5, наречена противозалепваща пластина. При изключване на тока през бобината, котвата се връща в изходното си положение под въздействие на контактните пера. Поляризованото реле има неподвижна намотка и неподвижна котва. Магнитопроводът на релето съдържа постоянен магнит, който прави релето чувствително към посоката на тока. Основните елементи са 1)магнитопровод 2)две последователно свързани бобини; 3)постоянен магнит; 4)поляризована котва; 5)противозалепващи пластини; 6) и 7) контакти;
При липса на ток в бобините, в магнитопровода действа само магнитния поток на постоянния магнит, който зависи в две ядра на Фп1 и Фп2.При пропускане на управляващия ток през бобината се създава магнитен поток Фу, посоката на който зависи от посоката на тока в бобината. Първата възможност е Фу да има посоката на Фп1. От това силата на привличане на котвата към контакта 6 ще се увеличи, но тъй като котвата и без друго е била в ктайно положение, нищо съществено не се случва. Релето не реагира. Втората възможност е през бобината да се пропусне ток с обратна полярност. Тогава посоката на магнитния ток Фу ще съвпадне с Фп2 и тъй като Фп2+Фу>Фп1-Фу котвата ще се привлече към контакта 7. При прехвърлянето на котвата става ново разпределение м/у магнитните потоци Фп1 и Фп2. Сега по-голям става Фп2. Това е много важно, за да се обясни поведението на релето след изключване на управляващия сигнал. Благодарение на извършеното преразпределение на магнитния поток от постоянния магнит, котвата остава в новото си положение-към контакта 7.
4.Обяснете как се пропуска тягов ток в друпроводникова верига. ДТ имат токова основна намотка, състояще се от две последователно свързани еднакви полунамотки, чиито ктаища са свързани с релсите и сигнална индуктивно свързана намотка, към която се включва апаратурата на съответния край на РВ. Протичащият по двете релси обратен тягов ток обтича противопосочно свете токови полунамотки, влива се в тяговия съединител м/у стредните точки на съседните ДТ и се разделя на равни части в полунамотките на следващия ДТ.
5.Враждебни маршрути. При гари със спускаеми наклони на подходите, по-голями от 6% възниква т.н. косвена враждебност. Всеки входен влаков маршрут от подход с неблагоприятен наклон е косвено втаждебен на всички маршрути в срещуположната гърловина, които имат обща точка с продължението му, тъй като е възможно влака да не може да спре и да пресече тази точка.
6.С какви команди се прави изкуствено отключване в МТЦ МН70? Изкуственото итключване на маршрут при МРЦ МН-70 се прави много рядко – в случаите, когато не може да се приложи отмяна. Изкуственото отключване може да създаде опасност и се задава с контролируема манипулация. Коандата за изкуствено отключване е разделена на няколко манипулации. Най- напред се нажират една по една секциите, които подлежат на отключване. Това става като за всяка секция се натискат два бутона- ОИБ и индивидуален за секцията (стрелкови или сигнален). След това се натискат едновременно ОИБ и пломбирания ГИБ, с което се стартира времезадръжката от 160-240 секунди. С червена лампичка в блокче ОТМ се индицира времезадръжката при изкуствено отключване.
7. Каква е разликата м/у проводна и кодова АБ? Разликата, е че при проводната АБ сигналното показание се предава по линейна верига, докато кодовата АБ се наричат безпроводни системи. При тях РВ, освен пътни датчици, са и телемеханичен канал за пренасяне на определен обем оперативна информация. Това се постига чрез кодиране на сигналите в РВ.
8. Обяснете какво представлява декадно-стъпковият избирач и къде се прилага. ДСИ е въртящ избирач. Въртящият избирач представлява контактно рамо, което в зависимост от броя на постояннотоковите импулси избира и се включва към един от десет неподвижни контакта, разположени във вид на дълговидно контактно поле. Придвижването на рамото се осъществява от храпов механизъм. Декадно-стъпковите автоматични телефонни централи са най-широко разпространени. Те се изграждат на базата на стъпковите избирани, които се управляват от импулсите.
9. Обяснете принципа на цифровото упътняване в комуникациите. При цифровото уплътняване реалната връзка м/у двата абоната се осъществява дисктетно (с период на дискретизация Тд) за определено кратко време Тк. През времето Тк се стробира съответния предаван аналогов сигнал s(t), квантува се и се кодира. Квантуването представлява дискретизация по амплитуда, т.е. закръгляне до най-близкото ниво от избрана скала.
10. Кои са първичните и вторичните параметри на РВ7? Първичните параметри са специфичен импеданс и съпротивление на изолацията. Специфичният импеданс г(ом/кг) представлява импеданса на двете последователно свързани релсови нишки с отчитане съпротивлението на релсовите съединения за 1 км релсова линия. Съпротивление на изолацията (баласта) – Ги(ом/кг) се нарича съпротивлението, което среща тока на отсечката от едната релса към другата през баластата и траверсите, скрепителната арматура, но и от температурата и влажността на земята и солите в почвата.
11. Обяснете принципа на действие на разпределителните гари. – Регулирането на товаропотоците налага влаковете многократно да се преработват. Преработването се състои в разкачване на вагоните в композицията и сортирането им по местоназначение. Формират се нови влакове, от които по маневрен път се откачват рагони според назначението им в гарите от съответното на влака направление. Разформироването на съставите и разпределянето на вагоните се извършва в специализирани разпределителни гари и може да се осъществява чрез гърбица (земен насип с подходящи наклони). Използването на гърбица усложнява коловозното развитие на гаровия комплекс.
12. Обяснете какво значи fail-safe подход. Това е дублирането на съответното устройство с ново, имащо същите технически характеристики. Преди да се изведе изходната информация, резултатите от изходните на двете устройства се сравняват. В случай че резултатите са еднакви, което е критерий за вярна работа и в двете устройства, се изработва сигнал ОК, които отваря fail-safe изключвателя и схемата реализира изход. В случай, че двете системи имат различие в изходните си сигнали, което е гаранция за грешка или повреда в някое от тях, няма сигнал ОК и схемата като цяло няма да издаде управляващо въздействие. Ако това беше схемата за управление на зелената лампа на един сигнал, същата ще остане тъмна, т.е. сигналът ще продължи да дава забранителното си показание.
13.Принцип на действие на тригер и мулти вибратор.
Симетричен тригер с разделни входове:

Има две състояния: При едното Т1-отпушен, Т2-запушен; при другото състояние-обратното. Когато тригерът е в първо състояние на колектора на Т! Има потенциал близък до нула. Този сигнал дава нулев потенциал на базата на Т@ и го държи запушен. За превключване на тригера в другото устойчиво състояние, трябва да се отпуши транзистор Т1 и да се подаде потенциал нула. При подаване на нула на БХ1, Т1 се запушва, колекторът му получава отрицателен потенциал, който потенциал се прехвърля през R2 на T2 и го отпушва. Действието на тригера наподобява поведението на поляризовано реле.

Мултивибратор:



Мултивибраторът е генератор на правоъгълни импулси. Състои се от два еднотипни транзистора. Във всеки момент единият от транзисторите е отпушен, а другият запушен. Последователната промяна в състоянието на транзисторите се обуславя от заряда и заряда на кондензаторите С1 и С2 през резисторите Rk1,Rk2,Rб1 и Rб2.
14. Геостанционарни спътници. Геостанционарните спътници са изведени на екваториална орбита с височина 35788км. Те обикалят земята с нейната ъглова скорост на въртене и за земния наблюдател ще изглеждат неподвижни. Те гарантират 24 часа видимост от дадена точка.
15. Какво е ниво на сигнала? В реалните комуникационни системи нивото на сигнала рядко надвишава OdB. Нивото на сигналите е логаритъма от отношенията на напрежение, ток и мощност към някакви стойности приети за стандартни.
16. Брояч на оси. Работи на принципа сравнение на влезлите и излезлите в определен участък оси.

Съставни части и принцип на действие: състои се от – контролни точки КТ, оборудвани с датчици за преминаване на колооси; логическо истройство, което брои постъпилите от датчиците броячни импулси; съединителни канали-м/у датчиците и логическите устройства.
17.Полупроводникови елементи. Това са: диоди, транзистори, интегрални микросхеми.
Полупроводниковия диод е елемент, чието съпротивление се изменя рязко в зависимост от поляритета на приложеното към него напрежение. Ако напрежението е в проводящото направление-от анода към катода, съпротивлението му е малко и през него протича ток, определен основно от съпротивлението на останалата част от веригата. Анодите се използват като изправители, стабилизатори, огтаничители в логическите схеми и др.
Тиристор е управляем диод, представляващ четирислоен монокристал. Освен анод и катод има и т.н. управляващ електрод.
Динисторът е превключващ диод. Той няма управляващ електрод и дори външно наподобява обикновен диод.
Светлодиодът притежава способността да излъчва светлина. Изработва се от галиев арсенид или силициев фосфорид.
Транзистор-трислоен монокристал, имащ три извода- емитер(Е), база(Б) и колектор(К). Преходните Е – Б и К – Б пропускат ток в една посока – тази към базата, а в обратната посока имат голямо съпротивление.
Интегрални схеми – цели функционални схеми, съсредоточени в един монокристал. Интегралната схема се състои от: резистори, кондензатори, диоди, транзистори и т.н. Използването на интегрални схеми намалява масата и габаритите на електронното устройство, опростява проектирането и монтажа, повишава надежността, намалява стойността и консумираната енергия.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница