Кодекс на урбанистите в българия I. Общи положения



Дата31.05.2022
Размер23.34 Kb.
#114502
ТипКодекс
1.Етичен кодекс на урбаниста

ЕТИЧЕН КОДЕКС

НА УРБАНИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. Този кодекс урежда професионалната етика, моралните права и задължения на урбанистите във взаимоотношенията им с обществото, възложителя и с колегите им – урбанисти.
Чл. 2.Урбанистът воден от своята независимост при изпълнение на професионалната си дейност е длъжен да спазва етичните правила, одобрени с настоящия Кодекс.
Чл. 3. В работата си и във взаимоотношенията си с клиенти и колеги, урбанистът следва да се ръководи от почтеност, честност, безпристрастност, независимост и етичност.


II. ПРОФЕСИОНАЛНА ОТГОВОРНОСТ, КОМПЕТЕНТНОСТ, ПОЧТЕННОСТ И ДОБРОСЪВЕСТНОСТ
Чл. 4. Поведението на урбаниста в професионалния живот трябва да бъде същевременно негово призвание и да бъде насочено към укрепване на независимостта и обществената значимост на професията.
Чл. 5. Урбанистът участва в обществения живот на страната, като с действията си допринася за утвърждаване на престижа на професията и се бори с ограничаване независимостта и свободата на нейното упражняване.
Чл. 6. Урбанистът е длъжен да познава нормативната уредба регламентираща изпълнението на служебните му задължения и да извършва служебната си дейност, като използва и прилага знанията и опита, които притежава и непрекъснато повишава нивото на професионалната си квалификация.
Чл.7. В работат си урбаниста е длъжен да проявява обективност и безпристрастност. Да зачита правото на интелектуална собственост, да не допускат кражбата на чужди идеи и проекти.
Чл. 8. Урбанистът е длъжен да изпълняват компетентно, дисциплинирано и отговорно свойте задълженията.

III. ОТНОШЕНИЯ С КОЛЕГИ
Чл. 9. Урбанистите като колеги се ръководят в отношенията помежду си от принципите на лоялност, уважение, сътрудничество и взаимен стремеж към утвърждаване и издигане на престижа и обществената значимост на професията.
Чл. 10. В отношенията си с колегите, включително при използването на достиженията на информационните и комуникационните технологии, в т.ч. в уебпространството (споделяне и потребление на съдържание в социални мрежи, социални медии, уеб базирани платформи за споделяне, приложения за комуникация и др.), урбаниста проявява уважение и коректност, като не допуска поведение, което накърнява достойнството и правата на отделната личност.
Чл. 11. Урбанистите уважават мнението на колегите си и се съобразяват с правото им на личен живот, неприкосновеност и достойнство на личноста.


IV. ОТНОШЕНИЯ С ГРАЖДАНИ, КЛИЕНТИ, ФИРМИ И АДМИНИСТРАЦИЯ


Чл. 12. Колегиалността изисква отношения на доверие и сътрудничество между урбанистите в интерес на клиента, както и въздържане от всяко поведение, което вреди на репутацията на професията.
Чл. 13. Урбанистът се отнася с граждани, клиенти, фирми и администрация с нужното уважение, като не накърнява достойнството им, не създава конфликти, не нарушава правата им и не ги дискриминира.
Чл. 14. Урбанистът е длъжни да запазва конфиденциалноста и да не разкрива информация за граждани, клиенти, фирми и администрация, станала му известна при или по повод изпълнение на служебните му задължения.
Чл. 15. Урбанистът на работа в държавната или общинската администрация не може да използват служебното си положение, за лични цели и в противоречие със заеманата от него позиция.

V. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


Чл. 16. Кодексът влиза в сила от деня на утвърждаването му от ............. 2022г.
Чл.17. Разпоредбите на този Кодекс важът за всички урбанисти в Република България.
Чл. 18. При постъпване на работа всеки един урбанист е длъжен да се запознае с разпоредбите на настоящия Кодекс като подписва декларация.

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УРБАНИСТА
Чл.Урбанистите трябва да изпълняват следните основни задължения:
• планират и координират развитието на градските райони;
• събират и анализират данни за икономически, юридически, политически, културни, демографски, социологически, физически и екологични фактори, влияещи върху използването на земята;
• преговарят с държавни и местни органи и специалисти от областта на архитектурата, планирането, социалните науки, екологията и законодателството;
• разработват и препоръчват използването и експлоатирането на земята и представят описателни и графични планове, програми и проекти на групи и отделни лица;
• консултират държавни и местни органи и предприятия относно въпроси и предложения, свързани с градското и регионалното планиране;
• преразглеждат и оценяват доклади за влиянието върху околната среда;
• планират и разработват райони за паркове, училища, институции, летища, пътища и други подобни проекти, както и на търговски, промишлени и жилищни обекти;
• планират и консултират относно определянето на маршрутите и контрола на движението по пътищата и обществения транспорт, както и системи за ефективност и безопасност.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница