Конспект по дисциплината: „ международно публично право преподавател: проф д. ю н



Дата15.10.2018
Размер58.29 Kb.
#88484
ТипКонспект



ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”

ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ - КАТЕДРА ПО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ

СПЕЦИАЛНОСТ „ПОЛИТОЛОГИЯ”

КОНСПЕКТ

по дисциплината:

МЕЖДУНАРОДНО ПУБЛИЧНО ПРАВО”

преподавател:

проф. д.ю.н. Орлин Н. Борисов

1. Международно право /МП/, глобална международна система и междудържавните отношения


2. Понятие, същност и характерни особености на Международното публично право /МПП/.
3. Възникване и развитие на МПП и науката за него.
4. Понятие и видове източници на МПП. Кодификация и прогресивно развитие на МПП.
5. Съотношение между вътрешно и международно право. МПП и международното частно право.
6. Понятие и видове субекти на МПП. Основни права и задължения на държавата като субект на МПП. Международните организации като субект на МПП. Специфични субекти на международното право.
7. Признаване според МПП. Видове, форми и последици на признаването.
8. Възникване и изчезване на субектите на МПП. Международно правоприемство – видове и правни основания. Основни международни договори в областта на правоприемството.
9. Отговорност според международното право. Видове отговорност и методи за регламентирането й. Основни правни актове и институции. Кодификация на международното право относно международната отговорност на държавите.
10. Населението според МП. Понятие и съставни части.
11. Понятие за гражданство. Придобиване, изгубване и лишаване от гражданство според българското действащо право. Двойно гражданство и без гражданство. Международноправни въпроси на гражданството.
12. Правен режим на чужденците изобщо и според българското действащо право. Право на убежище. Екстрадиция и експулсиране.
13. Международноправна закрила на правата на човека. Основни права и свободи на човека според съвременното МПП. Геноцидът, расовата дискриминация и апартейдът – престъпления против човечеството. Регионални системи. Международен контрол.
14. Територията и други пространства според МП. Понятие и видове територии и пространства според МП. Понятие и видове територии и пространства, намиращи се под суверенитета и юрисдикцията на държавата.
15. Държавна територия – понятие, придобиване и изгубване, значение. Правна същност на териториалното върховенство на държавата.
16. Държавни граници. Понятие, видове и способи за определяне, установяване и изменяне. Пограничен режим изобщо и според българското действащо право. Гранични въпроси в мирния договор от 1947 г.
17. Международни територии и пространства. Понятие и видове. Пространства със смесен правен режим.
18. Международни реки – правен режим на корабоплаването и стопанското им ползване. Правен режим на реките Дунав и Рейн.
19. Международно правен режим на Арктика и Антарктида.
20. Международноправен режим на демилитаризирани, неутрализирани и безядрени зони.
21. Международно договорно право. Понятие, възникване, развитие и кодификация. Понятие, структура, наименование и видове международни договори. Ролята на международния договор /МД/ в съвременното международно право. Виенска конвенция за правото на договорите от 1969 г.
22. Сключване на международен договор. Традиционна техника за сключване на МД. Съвременни способи. Ускорена и опростена процедура за сключване на международните договори.
23. Влизане в сила и прилагане на МД. Ратификация и конфирмация на МД изобщо и според българското действащо право.
24. Присъединяване към многостранен МД. Резерви и тълкувателни декларации. Депозиране, публикуване и регистрация.
25. Действие на МД по време. Прилагане на договори относно същия предмет.
26. Действие на МД в пространството. Видове територии и пространства, в които се осъществява действието на международния договор.
27. Действие на МД спрямо страните по договора и третите страни.
28. Осигуряване изпълнението на МД. Правно значение на регистрирането на МД при режима на ОН и ООН. Тълкуване на МД.
29. Прекратяване и спиране действието на МД. Основания, процедура и последици от прекратяването на МД според Виенската конвенция за правото на договорите от 1969 г.
30. Правен режим на договорите, сключвани от международните организации. Виенска конвенция от 1986 г.
31. Едностранни международни актове. Понятие и правна сила.
32. Понятие за дипломатическо и консулско право. Държавни органи за външни отношения – възникване, развитие, класификация, характерни особености.
33. Дипломатическо представителство. Задачи и правно положение на дипломатическите представителства и техните служители.
34. Привилегии и имунитети на дипломатическите представителства, на постоянните представителства при международните организации и на техните служители.
35. Привилегии и имунитети на специалните мисии и техния статут.
36. Правен режим на постоянните представителства при международните организации.
37. Правен режим на консулските представители. Консулски привилегии и имунитети.
38. Международни конгреси и конференции – понятие, правна същност, ред на свикване и процедура, правна сила на актовете им.
39. Обща характеристика и правна природа на международните организации. Класификация на международните организации. ОН и ООН.
40. Организация на Обединените нации /ООН/. История, цели, основни принципи. Правна уредба на членството в ООН съгласно Устава на ООН.
41. Главни органи на ООН. Състав, функции и компетенции.
42. Съотношение между компетенциите на Общото събрание и на Съвета за сигурност на ООН. Принципът на единодушието на постоянните членове на Съвета за сигурност.
43. Система за мерките и санкциите според устава на ООН по поддържанието и възстановяването на международния мир и сигурност.
44. Специализирани организации в системата на ООН – правна природа и структура, видове, функции и взаимоотношения с ООН и с правителствените международни организации.
45. Регионални договори и регионални организации.
46. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа – международноправна характеристика на основните актове.
47. Международно икономическо право – понятие, принципи и функции. Международноправни форми на европейските интеграционни процеси. Правна система на Европейския съюз.
48. Международни неправителствени организации /МНПО/. Статут на МНПО в ООН.
49. Международноправни средства за мирно решаване на международни спорове. Мирно уреждане на международни спорове – несъдебни производства.
50. Процедури за мирно решаване на международни спорове в рамките на международните организации.
51. Международен арбитраж – правна същност, компетенции, правна сила на решенията. Международният арбитраж до и след Хагските конвенции.
52. Съдебни средства за решаване на международни спорове. Международен съд на ООН – състав, устройство, компетентност, съдопроизводствени начала. Правни актове. Съвещателни мнения. Други международни съдебни институции.
53. Международно морско право. Понятие, характерни особености и източници. Правен режим на вътрешните морски води.
54. Правен режим на териториалното море. Българското действащо законодателство и правният режим на териториалното море на Република България.
55. Прилежаща зона. Международни проливи и канали. Международно правен режим на Черноморските проливи. Затворени и полузатворени морета.
56. Правен режим на континенталния шелф.
57. Режим на изключителната икономическа зона.
58. Международноправен статут на морското дъно извън пределите на националната юрисдикция съгласно Конвенцията на ООН по морско право. Международен район на морското дъно – основни принципи, правен статут и институционална структура.
59. Международноправен режим на откритото море. Правно положение на лишените от морски бряг държави. Води на държавните архипелази.
60. Режим на въздушното пространство според действащите международни договори. Понятие, източници и принципи. Правен режим на международните полети.
61. Понятие, източници и принципи на международното космическо право. Международноправен режим на космическото пространство, небесните тела, космическите кораби и космонавтите.
62. Основи на международното екологично право. Понятие, източници и принципи. Обекти, защитени от международното екологично право.
63. Международно хуманитарно право. Понятие, източници и развитие.
64. Международни договори, закони и обичаи относно правилата за водене на война – кратък исторически преглед. Хагски и женевски конвенции – обща характеристика. Режим на въоръжените конфликти – вътрешни, етнически и др.
65. Международноправна забрана на агресивната война. Определяне на понятието „агресия”.
66. Правни последици от обявяването на война. Гражданска и националноосвободителна война – международноправни аспекти.
67. Правила на сухоземната, морската и въздушната война. Военна окупация. Режим на военнопленниците, болните и ранените. Правно положение на мирното население.
68. Неутралитет и политика на неутралитет. Права и задължения на постоянно неутралните държави. Правен режим на неутралитета при сухоземна, морска и въздушна война.
69. Спиране на военните действия. Примирие. Прелиминарен мирен договор. Мирен договор и прекратяване състоянието на война. Анализ на Мирния договор на съюзените сдружени сили с България от 1947 г.
70. Международно трудово право. Понятие, основни цели и принципи. Регламентирани актуални проблеми и контрол за приложението на действащите актове.
71. Право на международната сигурност. Понятие и система за сигурност. Разоръжаване и ограничаване на въоръжаването.
72. Международноправни форми и механизми на сътрудничество.
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница