Кормилна система с пневматичен усилвател



Дата06.09.2023
Размер35 Kb.
#118588
kormilna-sistema-s-hidravlichen-usilvatel

Кормилна система с пневматичен усилвател

  1. Предназначение , изисквания видове

    1. Едно от изискванията към кормилната уредба е усилието с което се действа в/у кормилното колело по време на движение на пътно транспортната машина , да е по възможност по-малко, за да не се изморява водача и изменението на посоката да става по лесно и бързо.

    2. Кормилните механизми биват хидравличен усилвател и свинт и гайка

Видовете кормилни системи биват :

  • според начина на действие са механични и с усилвател

  • според типа на кормилния механизъм са зъбногребенни и комбинирани

  • според разположението на кормилния трапец предно и задно

  • според разположението на управляемто колело

  • предно и задно триосен автомобил

    1. Кормилен механизъм чрез червак и ролка – свързан неподвижно с кормилния вал . Ролката е с два или три пръстена заделени с червяка монтирана на конзола заедно с вала . На вала е закрепен кормилния мост чрез шлици. При въртене на кормилото ролката се мести (работа на червяка) конзолата се завърта , отклонява моста по дъга и движи надлъжната щанга. Чрез лостова система движението се предава на колелата . Кормилен механизъм с червяк и зъбен сектор- той завърта сектора по оста , на който се закрепва кормилният лост. Лоста извършва по-дълго движение и е свързан с надлъжна щанга . Тя се движи надлъжно . Чрез лостова система се задвижват управляемите колела

    2. Кормилната система служи за поддържане движението на автомобила в дадено направление и да променя посоката на движение при необходимост.

2. Устройство:
2.1. Описва устройството на кормилна система с с пневматичен механизъм.
- Състоисе от самостоятелен въздушен резервоар кормилен механизъм, силов цилиндър с бутало, тръбопроводи пред и зад буталното пространство, които свързват цилиндъра с клапани. Клапаните се свързват с въздушния резервоар и се задействат от кобилица.
2.2. Описва устройството на пневматичен усилвател:
- Състои се от въздушен резервоар, който се използва и към спирачната система, силов цилиндър, който се свързва с пръста на буталото с кормилния лост.
2.3. Описва устройствпт на кормилния трапшец
- Трапецът се състои от 2 шенкелни рамена и напречна щанга.
3. Действие:
3.1. Обяснява действието на кормилна система с пневматичен усилвател при завой на дясно. Надлъжната щанга се избутва, кобиличката задейства десния клапан и от въздушния резервоар през него постъпва въздух зад буталото, то се придвижва на дясно, завъртва лост и чрез шенкелния лост се извършва завой на дясно на лявото колело. Така усилвателя действа върху лявото колело. А чрез кормилния трапец усилието се предава в/у дясното колело.
3.2. Обяснява действието на кормилна система с пневматичен усилвател при завой на ляво. Надлъжната щанга се избутва, кобиличката задейства левия клапан и от въздушния резервоар през него постъпва въздух зад буталото, то се придвижва на ляво завъртва лост и чрез шенкелния лост се извършва завой на ляво на дясното колело. Така усилвателя действа върху дясното колело. А чрез кормилния трапец усилието се предава в/у лявото колело.
4. Диагностика, ТО и ремонт :
4.1. Обяснява диагностиката на кормилна система с пневматичен усилвател. Кормилната система трябва да осигурява сигурно
и леко управление на автомобила по всякакви пътища.По време на експлоатациа могат да възникнат
неизправност, които затрудняват безопасността на движението и управление на автомобила.Причини за трудното въртене на кормилното колело могат да бъдат още недостатъчното налягане на въздуха в предните гуми, нерегулиран преден мост, износени или разбити лагери на предните колела.

    1. Обяснява операциите на ТО на кормилна система с пневматичен усилвател. Както другите системи и механизми в автомибила кормилната система също е един от основните елементи без които автомобила не може да се управлява. Тя трябва редовно да се преглежда за неизправности, да се проверява в застой и бавно движение на автомобила.

  • Неизправностите при кормилната система с усилвател могат да будат:

  • Постоянно изтичане на въздух през отворчетата на капачката . Кормилното колело се върти трудно.

  • Спадане на налягането на въздуха. Трептене на предните колела. Свистене на въздуха.

  • Изтичане на въздух около буталния лост на работния цилиндър. Автомобила не придържа права посока. Колелата “сеят”

  • Попаднали нечестотии под клапата или счупена пружинка на клапата.

  • Недпстатъчен натиск на пружината.

  • Недостъчно уплътняване на буталния лост.

  • Не може да се достигне пълен десен завой

  • Теглене на една страна

  • Усилвателят действа в една страна

    1. Обяснява ремонта на кормилната система. При попаднали нечестотии те се отстраняват или се подменя пружинката. При разхлабени пружини или недостатъчнен натиск на пружината се реголира пружината спрямо монтажната й хлабина, която е 45мм и се натегне с 1-2мм. При недостатъчно уплътняване на буталния лост се подменя уплътнението. При завъртян бутален лост на работния цилиндър в ябълковидното съединение се реголира свързването на буталния лост и се осигурява против самоотвиване.

При задрали подвижни части на разпределителното устройство се подменяват задралите части

Повреден гъвкав тръбопровод, водещ към работния цилиндър( подменя се тръбопроводът)

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница