Курсов проект Кристиян Бориславов Николов



Дата05.12.2023
Размер18.08 Kb.
#119519
Курсов проект

Курсов проект
Кристиян Бориславов Николов
Факултетен номер: 22141103
Аргументи в полза и аргументи против използването на протекционистични мерки

Динамичният обстановка в международната търговия непрекъснато подтиква държавите да оценяват и адаптират своите икономически стратегии, като протекционистичните мерки се очертават като основна спорна точка. Въпреки че тези мерки, включващи мита, тарифи, квоти и субсидии, се прилагат с намерението да се защитят местните индустрии, националната сигурност и да се насърчи икономическият растеж, те генерират и редица отрицателни въздействия върху местните компании. Поддръжниците твърдят, че тези мерки предпазват държавите и икономиките им от неблагоприятните ефекти на глобалната конкуренция, като запазват работните места и технологиите в техните граници. Освен това съображенията за национална сигурност подчертават необходимостта от определени протекционистични действия, гарантиращи суверенна способност особено в критичните технологии. Освен това, поддържането на нововъзникващи индустрии чрез защита често се препоръчва като средство за насърчаване на икономическата диверсификация и самодостатъчност. Въпреки това, ефикасността на протекционизма е изправена пред съществени контрааргументи. Поддърниците на свободния пазар твърдят, че подобни мерки водят до икономическа неефективност, като предпазват неефективните индустрии от конкуренцията, което потенциално води до по-високи разходи и намален избор на потребителите. Рискът от ответни действия и ескалацията на търговските войни предизвиква голяма загриженост, както се вижда от последните геополитически напрежения, особено между САЩ и ЕС - Русия и САЩ - Китай. Освен това критиците подчертават потенциалното неправилно разпределение на ресурси, като твърдят, че липсата на конкурентен натиск може да попречи на индустриите да постигнат оптимална ефективност. При изследването на съвременните сценарии пазарът на чипове служи като завладяващ казус. Критичната роля на полупроводниците в различни индустрии, съчетана със съображения за национална сигурност, предизвика дискусии относно протекционистичните мерки. Тъй като световната икономика продължава да се развива, използването на протекционистични мерки стои в пресечната точка на икономическата политика, националните интереси и глобалното сътрудничество. Като изследваме аргументите за и против протекционизма в съвременния контекст, можем да придобием представа за сложната динамика, която оформя търговските политики на нациите през 21 век.


Основния двигател в провеждането на протекционистични политики в областта на производството на чипове и компоненти за високотехнологични продукти са САЩ. Налагането на санкции спрямо Китай при използването на технологии за производство и готови продукти от амарикански компании са ярък пример за прилагането на такива политики. Разбира се, Китай се лишава от най-новите технологии, но тези рестрикции оказват влияние и върху американския технологичен сектор, които e принуден да търси варианти за адаптиране в тези условия.

1.Загриженост за националната сигурност:


Съединените щати могат да използват протекционистични мерки в технологиите, за да защитят интересите на националната сигурност. Контролът върху критични технологии, като полупроводници и напреднали телекомуникации, се разглежда като основен за поддържане на стратегическо предимство и защита на чувствителна информация.
2.Запазване на интелектуалната собственост:
Протекционизмът често е оправдан за запазване на правата на интелектуална собственост. САЩ може да се опитат да защитят своите технологични компании от кражба на интелектуална собственост, като гарантират справедливо обезщетение за иновации и поддържат конкурентно предимство.

3.Икономическа конкурентоспособност:


Протекционистките мерки могат да се разглеждат като стратегия за повишаване на конкурентоспособността на местните технологични индустрии. Като осигуряват щит срещу чуждестранната конкуренция, САЩ се стремят да насърчат растежа на своя технологичен сектор и да осигурят лидерство в нововъзникващи области.

  • Аргументи срещу използването на протекционистки мерки в технологиите (САЩ):

1.Иновация и глобално сътрудничество:


Протекционизмът възпрепятства иновациите, като ограничава развитието на различни идеи и технологии. Отвореният глобален пазар насърчава сътрудничеството и взаимния обмен на идеи, насърчавайки по-динамичен и иновативен технологичен сектор.
2. По-високи разходи за потребителите: Протекционистките мерки могат да доведат до по-високи разходи за потребителите, тъй като митата и ограниченията върху вноса на технологии могат да доведат до повишаване на цените. Това може да повлияе неблагоприятно на достъпността и достъпността на технологичните продукти за потребителите в САЩ.
3. Отмъщение и търговско напрежение: Налагането на протекционистични мерки може да предизвика отмъщение от страна на търговските партньори, ескалиране на търговското напрежение. Това може да има по-широки икономически последици, засягайки множество индустрии и потенциално водещо до по-неблагоприятна световна търговска среда. Аргументи за използването на протекционистки мерки в технологиите (Китай): Стратегическо технологично развитие: Аргумент: Китай може да използва протекционистични мерки за стратегическо развитие на вътрешния си технологичен сектор. Като предоставя конкурентно предимство на местните компании чрез субсидии и пазарни ограничения, Китай цели да се позиционира като глобален технологичен лидер. Технологична независимост: Аргумент: Протекционизмът може да допринесе за целта на Китай за технологична независимост. Чрез намаляване на зависимостта от чужди технологии, Китай се стреми да изгради самодостатъчна екосистема, минимизирайки уязвимостта към външни смущения. Национални шампионски компании: Аргумент: Протекционистките мерки могат да се използват за поддържане и защита на националните компании шампиони. Като защитава тези компании от чуждестранна конкуренция, Китай се стреми да даде възможност за техния растеж, насърчавайки появата на глобално конкурентни технологични гиганти. Аргументи срещу използването на протекционистки мерки в технологиите (Китай): Иновация и глобална интеграция: Аргумент: Критиците твърдят, че протекционизмът задушава иновациите, като ограничава излагането на глобален напредък. Отвореният и взаимосвързан глобален пазар улеснява обмена на идеи, технологии и таланти, насърчавайки по-иновативна и динамична технологична среда. Глобални търговски отношения: Аргумент: Ангажирането с протекционистични мерки може да обтегне глобалните търговски отношения. Политиките на Китай могат да доведат до безпокойство сред търговските партньори, потенциално да доведат до реципрочни действия и да окажат отрицателно въздействие върху глобалните търговски отношения на Китай. Изкривявания на пазара и неефективност: Аргумент: Протекционистките мерки могат да доведат до изкривявания на пазара и неефективност, като облагодетелстват местните компании пред по-конкурентните чуждестранни алтернативи. Това може да попречи на цялостната ефективност и ефективност на технологичния сектор в Китай. В сложната област на технологиите аргументите за и против протекционистичните мерки отразяват деликатния баланс между националните интереси, икономическите съображения и глобалното сътрудничество. Както Съединените щати, така и Китай се справят с тези предизвикателства, опитвайки се да се позиционират като лидери в бързо развиващия се технологичен пейзаж, като същевременно се справят с опасенията и последиците, свързани с протекционизма.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница