Лекции симон Живков алтернативен поглед на вселена, човек, здраве, наука, общество



страница1/3
Дата31.12.2017
Размер453.83 Kb.
#38540
  1   2   3


НЕО-ЕЗОТЕРИЧНИ (ОБЕДИНЯВАЩИ НАУКА и ЕЗОТЕРИКА) ЛЕКЦИИ - Симон Живков

АЛТЕРНАТИВЕН ПОГЛЕД на ВСЕЛЕНА, ЧОВЕК, ЗДРАВЕ, НАУКА, ОБЩЕСТВО

Л 6. МЕДИТЦИЯ, МАХАЛО, КОМПЛЕКСЕН РАСТЕЖ (v.3, яну.12)

Това са основни въпроси, чието правилно разбиране е ключово за успешен напредък, който може да се постигне само с любов и доброта, в светлина и тишина, чрез интуитивна хармония на разум и емоции. Движение е в основата на живота, но най-дълбоката и извисена работа изисква спокойствие. Нужни са както ритмичност и постоянство, така и разнообразие и новости, балансирани с мъдростта. Някои хора са твърде критични, съмняват се в почти всичко, което им се предлага; други доверчиво приемат всичко науко- или езотерико- подобно; трети приемат информация само от свой затворен фанатичен кръг. Правилна е оптимална отвореност с конструктивна критичност. По-добре е да се приеме нещо грешно, и след това да се поправи, отколкото да не се приема нищо, вкл. полезното, необходимото, без което не може да се напредва.

Както на детето трябва да се каже, че е опасно да ходи по ръба на пропаст, така начинаещите в опознаване на финия свят трябва да знят основните закони, правилното и грешното, доброто и опасното. На тази база те могат да развиват индивидуалните си способности, различия и съвършенство. Да започне човек изцяло сам е доста трудно, далеч не за всеки е възможно и крие непознати опасности. В някои езотерични учения нарочно има само подсказване, алегории, отделни грешки и пропуски, които сериозният, задълбочен и логичен читател може да открие, обмисли и коригира. Ако всичко е дадено на готово, по-слабо се запомня, лишава най-способните от възможността сами да открият скритите знания и в крайна сметка може да е по-малко полезно. Има и висши теми, опасни за необучени хора, или допустими само ако бъдат открити самостоятелно, или които може да се използват злонамерено – те никога не са били, и няма да бъдат дадени изцяло, масово; претенции за такива в книги и семинари са неверни. Някои автори ги маскират като алегории, сред измислици и пр. Настоящите лекции се стремят да дадат само вярна и полезна информация. За недопустими теми има подсказване или обяснение, че може да се научат само лично, евентуално с насочване от духовни водачи и учители.

1. МЕДИТАЦИЯ

най-общо значи мислене (лат. meditatio). Мисълта има огромнии възможности, но обикновено човек ги използва нищожно малко, при това често в негативна насока. Всяка мисъл действа чрез излъчената от нея ПсЕн, дори авторът й да не знае това. Всеки създава психо-смог с негативните си мисли, макар и много малък, но сумарният – от всички хора на Земята, е огромен. А добрата, насочена медитация е с далеч по-големи възможности. Tя е главен лечител и учител – основното средство за постигане и поддържане на физическо и духовно здраве, за опознаване и подобряване на себе си и света; За помощ и лечение на близки хора; За постигане на разширено съзнание, свръхсетивно познание, съвършено владеене на тяло и мисли; За активиране на латентните способности за въздействие върху природа, растения, животни, обществени процеси, коригиране на пречещи индивиди и пр.

Чрез нея може значително да се намали или преодолее основното вътрешно противоречие в човешкия АЗ. От една страна е духовна същност, създадена на астрално ниво – естественият й дом. От друга е предвиден предимно за живот в плътния свят, затворен в сложното, лесно наранимо и трудно за управление плътно тяло, ограничен в рамките на САз, с неговите силни емоции, нужни за произвеждане луш. Като се издигаме от съзнателно ниво, чрез медитация, все по-високо в астралния свят – свят на непозната топлота, любов и толерантност, постигаме ново ниво на развитие на САз, единение с първичната му среда, обединяване на плътния с астралния свят и по-лесно и ефективно справяне с предизвикателствата на плътния живот. На определен етап може да се научим временно да се освобождаваме от плътното тяло за почивка и по-свободно изучаване на плътния и фините светове от фино ниво (ОИТ).

Дори и не много концентрирана и дълбока, медитацията винаги може да бъде полезна. Много научни публикации на медици и психолози констатират явните позитивни ефекти върху сърдечна и мозъчна дейност, метаболизъм, кръвно налягане, намаляване на стрес и болки, подобряване на внимание, точност и ефективност на работата и др. Медитация под форма на молитва присъства във всички религии, макар и в различни форми и варианти, но днес повечето са силно изкривени и са предимно или изцяло вредни (лек.3).

Има голямо неразбиране за същността и ползата от добрата медитация и още по-голямо за вредата от лошата! Да се намери описание на правилна медитация е голямо предизвикателство - в книги, курсове, интернет измамата е повсеместна, близо 60% са изцяло грешни или целенасочено увреждащи.

Обикновено погрешно се набляга на положението на тялото (поза – асана), а медитацията е ментален процес, на духа, а не на тялото – то може да е в добра поза, а човека да е много далеч от медитативно състояние. Важно е менталното състояние, а не физическото - последното е свързано с по-ниски, по-плътни астрални нива, които не са цел на извисяването, а напротив – тяхното влияние трябва да се минимизира. Позата е важна само за начинаещи и предимно за защита. Трябва да се разсее масовта заблуда, че медитация или друго общуване с финия свят се прави с отворени (некръстосани) ръце и крака. Това е крайно нежелателно и може да е много опасно. Следствие е на тъмнинатни подсказвания, заблуда поради грешки или лъжи в книги и лекции, изисквания на т.н. екстрасенси и пр. Не бива да се седи на килимче на пода – това е неподходящо място за горните части на тялото, особено когато е непривична и неудобна поза (доп.21.2). Не е нужна поза Лотос – тя е за източните култури; ако е удобна може да се използва, но само със затворени ръце (позата на Буда). Мудрите – специфични положения на пръстите на ръцете, не са добра техника, особено за начинаещи. Ако чрез поза, място, мантра е получен вреден канал, грешна информация, това трябва основно да се промени.

Добре е тялото да е удобно седнало на стол, кресло, шезлонг; с кръстосани (или с допрени пети) крака; ръцете затворени – хванати, кръстосани, една над друга и пр; диафрагмата свободна. Предимно със затворени очи, понеже зрителната информация разсейва и затруднява концентрацията. Може да се лежи, полулегнало (с изправен гръб), да се стои, дори да се ходи; или да се прави в банята, в трамвая. Великите учители обикновено седят.

Главно правило е постепенност, без бързане, с любов и доброта, на всички нива плътно, фино, енергийно и главно ментално. Важно е създаване на вътрешен мир, тишина и спокойствие; свобода, непринудено търпение, стремеж към позитивно преобразяване на себе си и околността, изпълване с възвишени мисли - собствени и на по-мъдрите, медитирали преди, както и приемане на космическа мъдрост, на свръх-сетивни знания. Нужна е душевна чистота, чисти мисли, чисти чуства; здраво и чисто тяло, любов към всички свои органи, уважение към всяка клетка, хармония с фините същества и енергии, за да помагат, а не да са пречка; събуждане на по-висшия човек, скрит в обикновения; способност да се борави с мислите, както с околните предмети. И същевременно медитацията е основно средство за постигане на всичко това. Тя трябва да се прави с удоволствие и лекота, като празнична игра, но не и да бъде само за удоволствие или средство за нарко-блаженство. Не бива да води до спиране, намаляване или омаловажаване на ежедневни плътни задължения.

Много добри за медитация са планина, гора, под дърво, пирамида, в самолет, определени места. За ежедневно е добре да си намерим няколко удобни, необезпокоявани кътчета в къщи или близката околност, които да се редуват интуитивно и според целите. Добър помощник може да бъде аудио стимул на медитативни мозъчни вълни (тета – 3-8 Хц) и синхронизация на полукълбата чрез метода Хеми-синк на институт Монро. Както и други средства за постигане състояние на позитивно изменено съзнание (лек.19.2). Важно е да има вътрешно желание и ритмичност – 1-2 пъти всеки ден, по 5-10 мин, не повече от час, оптимално 10-20 минути. Художествено-артистичният характер, особено децата тип индиго имат нужда от по-гъвкав режим, синхронен с вътрешното усещане, а не толкова регулярност – прекалената настойчивост само ще им навреди. Постепенно редовната медитация става траен навик, вътрешна потребност. Своеобразна по-висша храна, вода и въздух за всички тела и азове, при това безплатна, винаги и навсякъде налична.

Няма и не може да има единствено, пълно, точно описание - медитацията е индивидуална и е ментален процес, състояние на съзнанието, който трудно се описва с думи, които са атрибут на плътния свят – трябва да се разбере интуитивно, да се почуства, припомни, осъзнае. При правилна медитация има усещане за светлина, спокойствие, чистота; светли полета, сияйна точка, в полезрението; излъчваната мисъл се "хлъзга" като по добре смазан улей, лети. Ако е неподходяща, ненавременна, се усеща съпротива. Ако е грешна, вредна – отблъскване, силен дискомфорт. Качеството на медитацията варира според състоянието на човека. Отначало може нищо да не усещаме, но постепенно ще свикнем да насочваме правилно и концентрирано вниманието си. Ще постигаме все по-висши знания, умения и мощ, но и все повече доброта и великодушие. Има периоди, в които фината атмосфера е тежка, наситена с пречещи полета и форми от ниско ниво (ТФАП - лек.8.1). Тогава е важно добре да се защитим и да не се притесняваме, че трудно медитираме.

Най-общо една медитация може да се раздели на 4 части:



1- Защита - особено отначало е важно да се взимат предпазните и улесняващи мерки, описани по-нататък при махалото.

2- Релаксация - обикновено голяма част от тялото е несъзнателно напрегната, затова трябва да приложим подходящи методи за отпускане, без заспиване: Йогийско дишане (лек.9.3-3); Мислено обхождане на тялото с отпускане на мускулите от темето до пръстите на краката и обратно; Представа за плуване по гръб в приятно топла вода, реене във въздуха; Пълен мир, радостно спокойствие на цялото тяло, на всички тела; хармония с всяка своя фибра; пълно изключване от околния свят за момента и т.н. Настройваме своята епифиза да не излъчва приспивни, а медитативни вълни и хормони, да направлява мозък и тяло към медитативно състояние. Дишане спокойно, удобно, ненапрягащо. Може да се помага временно с фокусиране върху предмет (свещ), мантра, вътрешна светлина (това не са различни видове медитация) – но само ако има интуитивно влечение към такова средство и съществена полза от него.

3- Същинска част - спящо тяло, будно съзнание – Осъзнаване и усилване на вътрешния огън, светлина и любов (светата троица); Издигане над тук/сега, над времето; насочване вниманието навътре в себе си, концентрирано, фокусирано мислене. Мислите обикновено скачат хаотично между десетки теми, които трябва да сведем до 1-2 ясно определени. Съсредоточаване "вътрешния диалог" само върху тях (а не спиране, както съветват някои). Поддържане изцяло изключен околния свят. Търсим пътечка към НАз, който отначало спи; Постепенно го събуждаме, стремим се към единение на САз с НАз, използване големите латентни способности на НАз. Осъзнаваме и оползотворяваме и ВАз, ако имаме такъв, но внимателно, постепенно, за да няма нежелани странични ефекти.

Според целта насочваме, изпращаме, получаваме необходимите мисли и ЕИ с много любов, светлина, чиста воля и вътрешна убеденост. Мисли за лечение, усъвършенстване, хармоничен растеж на себе си или на друг; за получаване на знание, насока, съвет, отговор на конкретен въпрос; улавяне на космическите мисли, подсказвания от Велики учители, нашите водачи, нашите НАз и ВАз и т.н. Щом дадем задача на мисълта, тя самоотвержено се втурва да я изпълнява. Важно е да знаем каква задача да дадем – затова знанието е могъща сила! Може да помогне визуализация – представяме си образ върху плътното тяло на желания подобрителен процес. Или вибро-звукова стимулация (мантра ом, аум). Може да не е свързана с конкретни думи и мисли, да бъде невербална - ментална представа, като общо знание и насока; или това, което подскаже интуицията и космическата мъдрост.

С радост и удоволствие, без притеснение и бързане, без напрежение – само с лека напрегнатост на съсредоточаването. Може да има слаба специфична болка в очите – лечебна или поради силни енергийни потоци. Обилна ярка светлина обикновено е присъствие на по-висше същество или висш ЕИ канал – да се приема окуражаващо, но не и с еуфория. Оптимално задъбочаване – прекалено откъсване от плътния свят е крайно нежелателно.

Може да помолим за съдействие ангел, архангел, добронамерен доброволец от духовния свят, каквито винаги има готови да помогнат; великата дева на изцелението, майсторската клетка, позитивни СМФ и др, според конкретните цели и индивидуалните предпочитания.

4- Затваряне на отворените при медитацията връзки и канали, за да не се използват от негативни същества за вреда. Това често се пропуска, а може да е много опасно, особено за начинаещи и по-отворени. Редно е да се завърши с благодарност към финия свят и всички, които са помагали, явно или косвено.

Подходящите часове са: зимно часово време- [изгрев], 7-8, 12-13, 16-17, 21-22; лятно- [изгрев], 8-9, 13-14, 17-18, 22-23. Подчертани са по-добрите; изгревът е пожелателен - не винаги се вижда, някои трудно стават рано.

Медитация по няколко секунди може да се прави по всяко време, сред почти всяка дейност, за отговор на дълго обмислян въпрос, получаване на частица космическа мъдрост, подсказване от водач, моментен поглед в Акаша.

Вечер преди сън е полезна кратка медитация за освобождаване от лошото от деня и оползотворяване на доброто; за защита от вреди през следващата нощ. Може да се програмира лечение и извисяване в съня. Не бива да се заспива с проблемите и напрежението на работния ден, което не позволява качествен сън. Много е полезна спокойна и безпристрастна равносметка на деня, с поглед на страничен наблюдател, с минимум внимание към лошите случки - само как да бъдат избегнати в бъдеще, а с наблягане на успешните, завършени дела, усвояване и усилване енергията от тях.

Противопоказни за медитация са силна болка, изтощение, деменция, пси-обсебване и пр. В такива и други случаи лечебна медитация може временно да прави родител, партньорът, друг близък роднина или приятел.

ХипнозаТА е подобна на медитация, но от външната воля на хипнотизатор, (само ако е проверен чрез ЕзоИнфо), а собствената воля е в по-голяма или по-малка степен пасивна. Малцина се поддават на хипноза и човек от по-високо ниво може да бъде хипнотизиран само ако пожелае. Големи са възможностите й за лечение, припомняне на карма, получаване на информация, но може да е и доста опасна. Има 6 нива, само първите 3 са приемливи – тогава външната воля не се намесва дълбоко в съзнанието и не дава остатъчни връзки в него. Нива 4 до 6 са еквивалентни на обсебване и са недопустими.

ЕзоИнфо - при всички важни, трудни, неясни въпроси, правилното мъдро решение е да се помоли за съвет чрез медитация, махало, приятел-ясновидец, духовен учител, но едва след обстойно самостоятелно обмисляне. (доп.21)

Има полезни въпроси за медитация в редица философски, йогийски и общо-приложни учения, будизъм, даоизъм, рейки и др. Но обикновено само някои елементи са правилни, често има безполезни, грешни и опасни.



ПО-ВАЖНИ ГРЕШКИ: Желателно е медитацията да е част от общата жизнена философия за здраве, пълноценен живот, духовен напредък, а не с малка временна цел – оздравяване от отделна болест, от стрес, постигане на левитация или др. хипер способности, изолиране от света, отдаване на гуру, на учение и пр. От такива медитации ползата е малка или никаква. Ниско ниво и малко знания често водят до високо самомнение – смятат научената от тях медитация (често не много добра, дори грешна), за единствено правилна. За различни хора и за различни случаи добрите медитации може да са различни – всеки изгражда свой оптимален стил. Трябва да са подходящи за човека и нивото му, приложени с разум и интуиция, а не предимно с емоция и сляпа вяра, при нужда проверени с ЕзоИнфо.

Недопустимо е издигане и забравяне само в астралното и неглижиране на плътното тяло и връзките с околния свят. Не бива да се прилагат случайно дочути, възхвалявани, "велики, мощни, силни" техники - такива масово се срещат в курсове и популярна литература, уж извисителни, но може да са опасни и увреждащи. Не бива да има олтар, икони, амулети, рисувани знаци по тялото, специални дрехи и др. фетиши. Те са по-скоро комичен знак за фалш, слабост и липса на ментални способности.

Някои неправилно мислят, че при истинска медитация трябва да има явни резултати – преместване или създаване на предмети или мощни светлини, топлина, енргия в тялото или образи, видения и пр.

Вредно е многократно повтаряне на думи или изрази (неосъзнати мантри), особено с неясно значение – това не е медитация, а включване към непознати ЕИ канали, които може да доведат до блокиране елементи и връзки на САз, ограничаване на ментални и интелектуални способности, ФЕ-източване, хип-нотични и др. опасни зависимости. Правилната мантра е кратка завършена ми-съл (за лечние, усъвършенстване), оптимизирана в едно или няколко изречения (най-добре написана), повторена 2-3 пъти, дълбоко осъзнавана всеки път.

Масова медитация (над 5 човека) може да е много опасна, малка е ползата за отделен участник, води до унификация, пречи на индивидуалното развитие. Допустима е в специфични случаи (мощно социално въздействие, наказване на престъпник, масово ЕИ зареждане, промяна на метео-времето и пр.) само за доста напреднали, с добър синхрон помежду им. Обичайно медитацията е вътрешно преживяване, с персонална насоченост – масовост е неуместна, неприложима. В отделни случаи може да има взаимно подпомагане и усилване между партньори, при близки и сродни азове и др.

Недопустими в процеса на медитация и усъвършенстване са силни болки, слабост, треска, горещи вълни, безпокойство, безсъние и пр. Това е признак за грешно учение, неправилни процеси, или небалансирани, прибързани техники, прекалена настойчивост, фанатизъм. В крайни случаи те може да причинят тежки поражения на нервна, кръвоносна, лимфна, хормонална и др.системи. Ако се иска много и бързо, може да се получи малко, нищо или вреда. Слаби лечебни болки, леки дискомфорти при отваряне и наместване на енергийни центрове са допустими, но те не може да са остри, тежки, болестни.

Един не добър и опасен метод, масово навлизащ с будизъм, йога и др. източни учения, е освобождаване от всяка мисъл, освен празно пространство – бяло, черно или в някакъв цвят и изчакване каква мисъл, знание, съвет, образ ще се види, усети, чуе в празнотата. Изисква много надеждна защита – поради голямата отвореност е по-лесно навлизане на вредни мисли, чужди същества и въздействия (обсебване). Насочен е към пасивно чакане, не стимулира активно творческо търсене. За предпочитане е активна насоченост на мисълта и очакване / позволение само на определено въздействие.

Когато съзнанието е блокирано от сляпа вяра в едно учение, то лесно приема всичко в него, без да обмисля верността му, особено ако е облечено в науко- и езотерико- подобни термини и правдиви притчи. Така се стига до абсурдни и смешни "извисителни" техники. Озадачаваща е наивността, с която някои приемат че мъдростта им е в емоциите, в задните части (спяща кундалини-змия), в сърцето или другаде из тялото, но не и в разума, в САз. Така се оправдават техники, които уж издигат "мъдри" енергии, ръководят се от "интуицията на сърцето"..., а всъщност увреждат защитите, превключват енергийното тяло в особен режим, отворят човека за лесна и апетитна плячка на ЕИ изсмукване, обсебване и др. Под формата на йога-школи има много системи за ФЕ и психично изсмукване на учениците. Често те биват обучени сами да си създават устройствата за изсмукване, уж като техники за отваряне на центрове, извисяване, събуждане на кундалини и пр, а "учителят" залага капани на подходящи места из телата им, които събират и отвеждат потока ФЕ към по-висшите нива на "школата". Ако енерго-вампирът е по-хитър, ще изсмуква умерено и жертвата може да е дори "щастлива", но в някои случаи се стига до тежки соматични болести, безумие и смърт.

Невъзможно е да се изредят всички учения с грешни медитации, обещаващи всевъзможни способности и чудеса, всяко настояващо, че неговите методи са най-добри или единствени. Уви, повечето са безполезни, вредни или опасни. Може да се посещават само ако са проверени с ЕзоИнфо. Често използват запис тип черна магия, принуждаващ слабите духом безропотно да ги следват; или запис в ПС-САЗ, който после ще изплува в прекалено отвореното съзнание като "божествена" мисъл. Объркват с правдоподобно звучаща схоластика: Едни обявяват плътния свят за илюзия; Други наричат рационалното мислене ум и го анатемосват като виновник едва ли не за всичко лошо; Трети приемат емоциите за ум и тях анатемосват – въобще умът е виновен за всичко – нищо чудно че много от тези идеи са доста безумни. Тъй като заблудите са на базата на емоциите, целят с омайващи думи да ги събудят и наочат в своя полза. Често гуруто изгражда СМФ (егрегор), който авторитетно или като вътрешен глас подмолно подтиква и убеждава в предимствата на съответното "учение". С това наивният нещастник бива тотално обвързан, често заключен и излизането става почти невъзможно без външна помощ. Уви, тази "помощ" не рядко е преместване в друга подобна дупка, понеже склонният към фанатично-емоционална зависимост търси и приема друга такава.

Добрите учители обикновено са: интуиция, духовни водачи, космическа мъдрост, критично отворени съзнание, любознателност и фантазия. Полезно е обсъждане и обмен на знания и мнения със сродни души в малки групи.



2. МАХАЛОТО

е доста разпространен метод за получаване на информация, подходящ за около 2/3 от хората. Някои го мислят за невинна играчка, но това е мощен езотеричен уред. То е добър помощник, обаче неумело използвано може да причини големи вреди – психично изтощение, дезинформация с непредсказуеми последици, да привлече вредни фини същества и форми, опасни ЕИ потоци. Може да се използва до 1 ч. на ден, през няколко дни, само в подходящите за това часове и ако общото състояние на пси-атмосферата и на човека позволяват. Махало може да е всеки малък, относително тежък предмет с остър връх, окачен на конец. Не е подходящо за връзка с ВАз – такива опити може да са доста вредни. Косвен недостатък е, ако се свикне с махало и не се напредва в пряката медитация.

Нужно е пълно спокойствие и безпристрастност, за да не се влияе на отговорите, а човекът да е само проводник на информацията. Разбира се не махалото „отговаря”, a ПлАз чрез собствените сенсори на тялото или същество от астралния свят, което трябва да е добро, от високо ниво, подходящо за случая - най-добре духовен водач (доп.21). За да се осигури това, а не разговор с елементал, развъплътен, веселяк от ниските астрални планове и пр, които да дадат неверни "информации" или да се пошегуват, е нужно:

1-во – подходящо време от денонощието (най-добре около 12:30 и 22ч зимно, 13:30 и 23ч лятно време) и подходящо място – извън геопатогенна зона и Хартманов възел (лек. 8.2.1). За предпочитане човекът да е сам, за да няма пречещи мисловни въздействия, както и да е поне 70см над земята.

2-ро – ако е начинаещ, е добре да се намажат леко главата и ръцете с ментово или кедрово масло, както и да се изпарят такива наоколо; да се пийне глътка "жива" вода. Главният меридиан да е затворен – езика нормално леко опрян до небцето и зъбите; човекът седи удобно, с кръстосани / полукръстосани крака, с изправен гръб. Да няма вятър, ако е на открито.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница