Медиен мониторинг по тема: Архитектура 17. 07. 06



Дата19.03.2017
Размер151.55 Kb.
#17340



Консултации, Връзки с обществеността и Реклама




Медиен мониторинг по тема:
Архитектура
17.07.06

Първанов откри нов мост на древна крепост
Президентът Георги Първанов откри вчерановия мост на крепостта Овеч край Провадия. Държавният глава получи и символичния ключ на крепостта.

"Мостът свързва Овеч с платото Табиите", обясни кметът на Провадия Марин Георгиев. Той подчерта, че съоръжението е било уникално решение през Средновековието, защото няма такова в нито една друга българска крепост. Дължината на моста е 141 м. Възстановена е част от средното му ниво с дължина 82 м. Проектът е финансиран от програма "Красива България", която е осигурила 36 160 лева и община Провадия. Архитектурната разработка на моста е на проф. Стефан Бояджиев, а изпълнител е "МН Строй" ООД-Дългопол.

"Богатата ни история е предпоставка за развитие на мощен културно-исторически туризъм", заяви президентът в поздравлението си към гостите на събитието. Той подчерта, че не е достатъчно да развиваме само морския туризъм, но и културния, историческия, балнеоложкия, ловния и екологичния. Преди да открие официално моста Георги Първанов се срещна с кметския екип на Провадия. На разговора присъстваха още министърът на транспорта Петър Мутафчиев и министърът на вътрешните работи Румен Петков. "Провадия има много проблеми", сподели президентът сред срещата. Той посочи, че трябва да се разреши въпросът с корекцията на коритото на река Провадийска, възстановяването на дома за стари хора с физически увреждания и оптимизацията на училищната мрежа в района. "Убеден съм, че скоро за Провадия ще има още добри новини", обобщи държавният глава.

в. Дума - стр. 2



Високи сгради ще хвърлят сянка на Алея "Яворов"



Искра МИЛЕВА
Инициативен комитет от квартала иска да го запази като паметник на архитектурата

Строеж на високи сгради застрашава един от малкото останали в София зелени квартали - жк "Яворов". Затова и над 200 жители на комплекса създадоха инициативен комитет, който ще сезира омбудсмана на България Гиньо Ганев.

Проблемът идва от новия общ устройствен план за столицата. Той вече е внесен в Народното събрание, но за момента е спрян за обсъждане. Видът на устройствения план е графичен, обясни за ДУМА адвокат Димитрова от инициативния комитет. В него кафявият цвят означава плътно комплексно застрояване, тоест не само на високи жилищни сгради, но и на офиси, допълни тя. Това, което е обезпокоило жителите на комплекса е, че в плана се наблюдават изключително много кафяви ивици между техните жилищни сгради.

Категорично ще протестираме това да стане, тъй като още при застрояването на комплекса "Яворов" през 1958 г., архитектите са имали замисъл той да е квартал с елементи на парк, обясниха хората. Точно и заради това не е изсечена никаква част от зеленината. Потвърждение за това е дори фактът, че там няма имена на улици, а на алеи.

Нашето неодобрение, би могло да спре приемането на плана в този му вид, казаха жителите на жк "Яворов". По Закона за местното самоуправление те имат право на обществени обсъждания на градоустройствения план, а след това могат да инициират предложения. Има и недоразумение, тъй като всеки от живущите има право на строеж върху земята, на която се разполага жилището му, обясни докторът на философските науки Деница Гиргинова от инициативния комитет. Тоест, ако някой иска да стори нещо там, той ще трябва да поиска съгласието на собствениците, а това не е предвидено в устройствения план. Всичко това трябва внимателно да се изясни, категорични са хората от квартала.

Друг факт, който архитектите са пропуснали, смятат жителите на комплекс "Яворов" е, че през 1952 г. там е било сметището на София. Неслучайно и зеленината е в изобилие, обясни Деница Гиргинова. Затова и проектантите на комплекса не са предвидили сгради на повече от пет етажа. Построяването на блок по-висок от тази етажност, е застрашен от попадане, обясни Гиргинова. Тя потвърди думите си с факта, че дори ниските сгради са пропаднали при последните земетресения.

Фактът, че ЮНЕСКО е определил комплекса за паметник на архитектурното изкуство, трябва да спре апетите за строеж на високи сгради в него, казаха хората. По нашето законодателство обаче този статут не е валиден, обясни адвокат Димитрова. Тя допълни, че живущите в квартала могат да инициират идеята за обявяването на жк "Яворов" за паметник на архитектурата пред Националния институт за паметниците на културата. Ако това стане, новото строителство няма да бъде позволено в квартала, обясни Димитрова. Противното би означавало да се наруши екоравновесието.

в. Дума - стр. 15


***

Още един театър под амфитеатъра на антична Сердика е бил открит в центъра на София. Председателят на комисията по архитектура в Столична община Борислав Бориславов определи откритието като „най-сензационното за сезона".



в. Марица – стр. 5


Старинни къщи се рушат в Смолян
В град Смолян се рушат архитектурно и исторически ценните старинни къщи в родопски стил, съобщи радио "Фокус" - Смолян. Главната причина е занемаряването от страна на собствениците им, които са ги реституирали в началото на 90-те години. Поредната многовековна къща в родопски стил рухна на главния път в архитектурния резерват в кв. "Райково". Къщата до преди няколко години се е използвала от "Българска фотография". В разруха тънат и две големи къщи без аналог в кв. "Каптажа".

в. Монитор – стр. 2


АКБ Форес се цели в Иракли



Камелия ИВАНОВА, Весела НИКОЛАЕВА
АКБ Форес иска да строи екологично в Иракли, стана ясно от проучване на в. Пари

Дружеството участва в Сдру­жение с нестопанска цел Иракли, което обединява собствениците на земя в защитената черноморска местност Иракли. В него участват собственикът на курорта Русалка Евгения Генчева (съпруга на соб­ственика на АКБ Николай Банев), бившият певец Стоян Захариев, главният архитект на София Петър Диков и др. Адресът на сдру­жението е ул. Фредерик Жолио Кюри №20, където се намира и АКБ Корпорация, която участва в собстве­ността на курорта Русалка. Това показват справките в електронната система Дакси. Официалната цел на Сдружение с нестопанска цел Иракли е създаване на инвестиционен интерес към териториално-устройственото развитие на ку­рорта, се посочва в отворе­но писмо до медиите.

Отговор

Според природозащитните организации обаче това е само параван за намерения­та на Суис Пропъртис да застрои защитената природна местност. Компанията е соб­ственост на швейцарската Bulgarian property invest AG, а неин представител за България е Стоян Захариев. Суис Пропъртис единстве­ни са обявили плановете си за строеж на курортни селища, от които няколко къщи вече са продадени на зелено, посочва сайтът на компанията. Никой от сдру­жението и от АКБ Форес не беше открит за коментар. Плановете за екологично строителство са минали през одобрението на Наци­оналния център за терито­риално развитие на МРРБ, който дава разрешенията за строителство.



Конфликт

Преди да заеме поста гла­вен архитект на София, Петър Диков е ръководител на центъра. Не е ясно обаче дали устройственият план за строителство в Иракли е одобрен, когато той е бил на поста си. Тъй като на­меренията за строеж бяха обявени в края на март, най-вероятно разрешение е получено преди 8 февруа­ри, когато Петър Диков зае новия си пост.

Според писмото на Сдру­жение с нестопанска цел Иракли собствениците на земи са загрижени за със­тоянието, в което се намира Иракли. Те посочват, че там липсват кофи за боклук и тоалетна, а туристите из­хвърлят отпадъци в близ­ката р. Вая. Проверка на в. Пари на място обаче не ус­танови нищо подобно - на­против, плажът и местност­та са изключително чисти за разлика от по-голямата част на Черноморието.

Заплаха


Преди няколко дни минис­търът на екологията Джевдет Чакъров издаде вре­менна забрана за строеж. Собствениците на земите вече са променили статута им от защитена местност в земеделски земи. Иракли трябваше да стане част от европейската мрежа за за­щитени територии Натура 2000. Ако това не стане, предупреждават еколози, има огромна вероятност за налагане на предпазна клауза на страната ни.

***

Текст под снимка

Според сдружението на собствениците Иракли е за­мърсен от туристите, но проверка на в. Пари опро­верга това



в. Пари – стр. 14




Ценни къщи в Смолян се рушат

В град Смолян се рушат архитектурно и исторически ценните старинни къщи в родопски стил. Главната причина е занемаряването от страна на собствениците им, които са ги реституирали в началото на 90-те години. Това предаде радио "Фокус" - Смолян. Къщи на по няколко века, изключително ценни за историята и туризма в този край се рушат, без да бъдат предприемани никакви действия за възстановяването им. Поредната стара къща, изградена в родопски стил, рухна преди няколко дена на главния път в архитектурния резерват в кв. "Долна Райково". Къщата до преди няколко години се е използвала от "Българска фотография", там се е помещавал и Съюзът на фотографите. Подобно е положението и на две големи къщи без аналог в кв. "Каптажа". Величествените до преди години къщи тънат в разруха. Едната е била ползвана за творческа база на Държавния театър, но след реституирането й къщата е забравена и от нея е останалата само част. Подобна е съдбата на къщата в съседство, която е била конак. Неведнъж общественици са споделяли мнението си, че старинните къщи на Смолян, които са едно архитектурно богатство, трябва да се отдават за ползване на хора, които имат ясна визия и добри идеи за тяхното стопанисване.



в. Телеграф - стр. 7


Двуметрова древна кула откриха край Дунав

Останки от неизвестна за науката наблюдателна кула е открита от българо-полската археологическа експедиция при разкопките в древната римска крепост Нове край Свищов. Това съобщи Павлина Владкова, ръководител на българската част на експедицията. Според археолозите двуметровата кула била издигната вероятно през средата на 3 век от новата ера, извън крепостната стена, на 20 метра над нивото на р. Дунав.

Поради стръмния терен на дунавския бряг за първи път през това лято археолозите са използвали алпийски способи за проучване на руините. Според първоначалните данни от направените изследвания археолозите предполагат, че кулата е била част от защитните съоръжения на военния лагер на Първи италийски легион и е изпълнявала функциите на речен фар, по който се ориентирали плавателните съдове по р.Дунав. Множество находки на архитектурни детайли, монети, керамични и стъклени съдове и предмети дават допълнителна информация за първия етап от строителството на древната римска крепост, датирана от 1-2 в. след Христа, каза Павлина Владкова. Част от любопитните находки ще попълнят експозицията на център за туристи, който бе открит през миналата година в района на разкопките по проект, финансиран от европейската програма ФАР. През това лято археолозите разчитат и на съдействие от общинската администрация на Свищов, която осигурява транспорта за земната маса от разкопките.

в. Телеграф - стр. 9




Полски археолози разкопават Нове

Останки от неизвес­тна за науката наблю­дателна кула е открита от българо-полската археологическа експе­диция при разкопките в древната римска кре­пост Нове край Сви­щов, съобщи Павлина Владкова, ръководител на българската част на експедицията. Според археолозите двуметро­вата кула била издиг­ната вероятно през сре­дата на 3 век от новата ера, извън крепостната стена, на 20 метра над нивото на р. Дунав. Поради стръмния терен на дунавския бряг за първи път през това лято археолозите са из­ползвали алпийски спо­соби за проучване на руините. Според пър­воначалните данни от направените изследва­ния археолозите пред­полагат, че кулата е би­ла част от защитните съоръжения на военния лагер на Първи италийски легион и е из­пълнявала функциите на речен фар, по който се ориентирали плава­телните съдове по р. Дунав. Множество на­ходки на архитектурни детайло, монети, керамични и стъклени съ­дове и предмети дават допълнителна информация за първия етап от строителството на древната римска кре­пост, датирана от 1 -2 в. след Христа. Част от любопитните находки ще попълнят експози­цията на посетителския център за туристи, кой­то бе открит през ми­налата година в района на разкопките по про­ект, финансиран от ев­ропейската програма ФАР. През това лято археолозите разчитат и на съдействие от об­щинската администра­ция на Свищов, която осигурява транспорта за земната маса от раз­копките.



в. Земя – стр. 17


Стар римски театър в центъра на София
Лили ГРАНИЦКА
Под амфитеатъра е открит театър, в света няма друг такъв случай

До уникална находка доведоха разкопките в центъра на София, съобщи Жарин Величков, ръководител на екипа археолози от Националния институт за паметници на културата (НИПК) и общинското предприятие "Стара София". По думите му те са сензационни, защото за първи път в света е открит амфитеатър, построен върху стар римски театър, който е с десетина метра по-малък от Колизеума в Рим. На практика се получава "две в едно", посочи Величков. Той разясни, че от 77 разкрити амфитеатъра на земята 9 са като софийския, който е подобен на този в Париж, но под нито един от останалите 76 не е открит театър.

Източната част на античната арена, върху която в древността са се водели гладиаторските борби, беше открита през април 2004 г. при строителството на хотел "Арена ди Сердика" на ул. "Будапеща". Това наложи преработката на архитектурния проект и днес тази част е реставрирана и ще може да се види от всеки във фоайето на хотела. Знаехме, че арената стига до Младежкия театър, но не предполагахме, че е изградена върху древен римски театър, каза Величков. Изникването на театъра става при разчистването на терена за изграждането на административна сграда на НЕК на бул. "Дондуков" 8. Театърът най-вероятно е строен в края на ІІ век. Прилича на този в Пловдив, но е с по-големи размери. Радиусът му е 27.5 м, докато на този под тепетата е 14 м. Разкритият дъговиден зид оформя полукръгло пространство, което е част от орхестрата (сцената) на театъра, която е покрита с речни камъни. Тя се намира в северната част на изкопа откъм бул. "Дондуков". Самият изкоп е в центъра на свободното пространство под сградата на британското посолство между учебните помещения на "Гьоте институт" в източната част и Младежкия театър - в западната. Театърът е разрушен след средата на ІІІ век най-вероятно при строителството на големия късноантичен амфитеатър. От южната страна на разкопките е разкрита добре запазена част от трибуните - кавеата на амфитеатъра. Те са стигали до ул. "Московска". Размерите на орхестрата на амфитеатъра са 60 м дължина и 43 метра ширина. Това е само с 10 м по-малко от Колизеума в Рим, който има размери 70 м на 50 м. Открити са монети, съдове и други предмети. Това са невероятни археологически разкрития и трябва да бъдат спасени за поколенията, а не да изникне поредната бизнес сграда в центъра на София, каза председателят на архитектурната комисия към Столичния общински съвет Борислав Бориславов, който е доктор по археология. Според него единственият верен път е да се търси финансиране от министерствата на финансите и културата, а НЕК да бъде обезщетена с друг терен. Днес Бориславов ще внесе такова искане до областния управител. Според него е редно да се разкрие и покаже целия амфитеатър в карето от ул. "Бенковски" до Младежкия театър между бул. "Дондуков" и ул. "Московска". За да се реализира идеята, ще трябва да се разрушат пристройките към "Гьоте институт", сградата на ул. "Будапеща" 3 (паметник на архитектурата, който сега е в руини), както и сградата на НИПК. Според Бориславов ще е необходим и проект за консервиране и реставриране на театъра и частта от амфитеатъра (1/4 от който е в 4-звездния хотел).

в. Дневник – стр. 20


Софийският небостъргач със слънчев климатик

Стела СТОЯНОВА

Най-големият паркинг в България ще изникне под ромското гето в "Захарна фабрика"

Първият небостъргач у нас ще бъде построен в столичния квартал "Захарна фабрика", съобщи пръв "Стандарт". Чужд инвеститор е изкупил над 20 дка терен между булевардите "Кукуш" и "Сливница". Автор на проекта е архитектът Атанас Агура, оформил подземното и надземното пространство около НДК. В момента заради сградата се предвижда разчистването на гета в района. Най-вероятно под досегашните ромски къщи ще има подземен паркинг.

Докато архитектите в България си правят конкурси за небостъргач във вид на идеален проект, който никога няма да бъде построен, създаването на първата гигантска сграда у нас е пред старта си.

Нейният проект е вече готов и одобрен от чужд инвеститор, който е изкупил терен от 20 дка в югозападната част на града. "Това е мястото, което в бъдеще ще се превърне в сериозно търговско средище на фирми у нас поради многото свободни терени за паркиране", призна авторът на проекта арх. Атанас Агура. Вероятно е прав, защото основните възражения срещу проектите за небостъргачи у нас бяха, че те са в центъра и ще развалят неговата специфична архитектурна визия.

Сградата, която проектира Агура, вече е готова на хартия. Представлява цилиндър, висок 130 метра, съдържащ 37 етажа бизнес център. Диаметърът на лилавата сграда е 46-47 метра. У нас това ще е първата изцяло цилиндрична сграда, но в чужбина те са много често използвани напоследък, защото така климатиците на сградата може да се захранват със соларна енергия. Това означава, че отоплението и охлаждането там ще бъдат най-евтини. "Заради енергоспестяващите ефекти отсега очакваме клиенти, които досега са обитавали офиси, които се отопляват по друг начин, да се пренасочат към небостъргача", признаха архитектите. Другото голямо предимство е подземният паркинг на три нива, който ще легне най-вероятно под досегашния ромски квартал, или поне под една част от него. Общината ще обезщети обитателите с терени на други места. Всичко това вече е включено в устройствения план на столицата.

Паркингът ще бъде най-големият у нас, твърди арх. Агура, който е създал повечето от по-големите подобни съоръжения у нас. Те обаче побират до 1500 места, докато тук ще могат да паркират поне 2000 коли по предварителни данни. Възможно е и паркингът да има още едно надземно ниво. Другата особеност на новия комплекс ще бъде МОЛ, който ще има поне пет етажа, връзката с него ще се прави от 120-метров пешеходен мост, свързващ търговската част със Западен парк. Така столичани ще могат да съчетават деловата дейност с пазаруването и отдиха, поясни арх. Агура. За разработката на моста ще бъде поканен един от най-големите спецове в тази област - италианският инженер Калатрава. Чуждите инвеститори възнамеряват да дарят моста безвъзмездно на община София. Възможно е той да бъде направен с павилиони, магазини и ресторантчета, тоест да се превърне в своеобразен МОЛ по пътя към зелените площи на София. Фирмата, която ще вдига първата кръгла сграда, най-вероятно ще бъде българска. "Дружества като "Главболгарстрой", а и други, вече имат достатъчен опит и могат да се справят, затова ще настояваме пред инвеститорите по-голямата част да се вдигне от българи. За някои отделни части от инфраструктурата може да бъдат поканени и чужди фирми", поясни арх. Агура. Компанията, взела терените, тепърва прохожда на нашия пазар и все още не иска да се афишира името й. Тя е предимно с европейско участие. Според общинари зад дружеството стои голяма чужда банка.

в. Стандарт – стр. 17




Рушат се родопски къщи в Смолян

В Смолян се рушат архитектурно и исторически ценните старинни къщи в родопски стил. Главната причина е занемаряването от страна на собствениците им, които са ги реституирали в началото на 90-те години. Къщи на по няколко века, изключително ценни за историята и туризма в този край се рушат, без да бъдат предприемани никакви действия за възстановяването им. Поредната стара къща, изградена в родопски стил, рухна на главния път в архитектурния резерват в кв. "Долно Райково". Къщата до преди няколко години се е използвала от "Българска фотография", там се е помещавал и Съюзът на фотографите. Подобно е положението и на две големи къщи без аналог в кв. "Каптажа". Величествените до преди години къщи тънат в разруха. Ако не се вземат спешни мерки, има опасност Смолян да бъде лишен от това незаменимо наследство.



в. Атака - стр. 2





София 1000, ул."Цар Симеон" № 57 тел. 02 981 46 25, факс 981 56 84

Email: office@intelday.com



www.intelday.com,




Каталог: press
press -> Іі. 2016 година Първа стратегическа цел
press -> Списък на одобрени за финансиране проекти сесия м. ІІ. 2016 година Втора Стратегическа цел
press -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
press -> Пресинформация – 28 февруари 2012 16-и международен филмов фестивал
press -> Търговски дела в окръжен съд- пазарджик
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница