Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита



Дата23.10.2018
Размер79.56 Kb.
#94408


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА

София 1040 Бул. ”Христо Ботев”№ 17 тел : +359 2 9173 702, 953 41 16 , факс.+359 2 952 09 87,

е-mail: gen.director@nsrz.government.bg

ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ФИТОСАНИТАРНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ

КЪМ 02.08.2010 г.

ПОЛСКИ КУЛТУРИ
ЦАРЕВИЦА

Фенофаза: „цъфтеж на метлицата”- „начало на млечна зрялост”

Регистрирано е излюпване и вредоносна дейност на гъсениците от второ поколение на царевичния стъблопробивач в областите Варна, Видин, Враца, Монтана, Пазарджик, Плевен и др. Отчетени са до 10-35% нападнати растения, което е под приетите ПИВ (ПИВ: царевица за зърно – 90% нападнати растения от гъсениците с по 3-4 повреди/растение; царевица за семепроизводство – 10% нападнати растения от гъсениците с по 1-2 повреди/растение).



Констатирано е нападение от листни въшки - от 5% (Варна, Монтана, Търговище) до 30% нападнати растения (Плевен), което е под ПИВ.
Слънчоглед

Фенофаза: “масов цъфтеж” – “начало на узряване на питите

При обследванията на слънчогледовите посеви са установени единични прояви на нападение от фомопсис (кафяви петна), фомоза (черни петна) и склеротийно увяхване (бяло гниене). Към момента нападението от изброените болести по слънчогледа е слабо.

Наблюдава се вредоносна дейност от листни въшки, като плътността им в посевите варира от 0 до 35% заселени растения.

Като цяло посевите от слънчоглед са в много добро фитосанитарно състояние. В районите на Пловдив, Сливен и др., в ниските части от блоковете, където продължително време се задържа водата от падналите проливни дъждове през втората половина на месец юли, има пропадане на засяти площи, които ще се оценят допълнително.


ТЮТЮН

Фенофаза: “бутонизация”-“цъфтеж”

Констатирана е масова вредоносна дейност от тютюнев трипс в регионите на Хасково, Кърджали, Враца, Благоевград, Пловдив, Пазарджик, Смолян, Стара Загора и Ямбол. Чрез бюлетините на РСРЗ са подадени до 4-5 сигнали за борба. Прояви на пръстеновидна некроза (бронзовост) се наблюдават в региона на Пловдив, като е отчетена до 15 % степен на нападение от болестта.

Вредоносна дейност от листните въшки е констатирана в района на Пловдив, Разград и др, като са установени до 8-10% нападнати растения.

Наблюдава се увеличаване на ареала на разпространение на дивия огън, особено в районите след паднали градушки. В област Кърджали, на отделни площи нападението достига до 100% нападнати растения.

Наблюдава се масово разпространение на мана в областите Хасково, Кърджали, Благоевград и Пловдив. Проведени са до 3-4 третирания.

ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
КАРТОФИ

Фенофаза: късни: “увяхване на стъблените части” – “начало на узряване”

Плътността на колорадския бръмбар във всички области е над прага на икономическа вредност. В планинските райони на страната все още вредят ларвите на първо поколение, наблюдава се и излизане от почвата на възрастното от второ поколение и масово яйцеснасяне. В равнинните райони е констатирана масова вредоносна дейност на ларвите от второ поколение, а в района на Пловдив – вредна дейност на ларви от трето поколение.

Честите превалявания и високата относителна влажност на въздуха създадоха добри условия за протичане на нови инкубационни периоди на картофената мана. В районите на Пазарджик, Перник, Благоевград, Кюстендил, Кърджали и Смолян степента на нападение от картофената мана е от средна до силна.

В цялата страна е отчетена слаба до средна степен на нападение от кафяви листни петна (алтернария).



ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ
СЕМКОВИ ОВОЩНИ ВИДОВЕ

ЯБЪЛКИ, КРУШИ

Фенофаза: „нарастване – начало на узряване на плодовете”
ЯБЪЛКИ

Наблюдава се от начало до масово излюпване на гъсениците от втора, лятна генерация на ябълков плодов червей. В повечето региони на страната, където се отглеждат ябълки плътността и вредоносната дейност на поколението е над приетите прагове на икономическа вредност. В градините с редовни третирания не са допуснати повреди с икономическа значимост.

Приключи развитието на второ, лятно поколение на кръгломиниращия молец. Към момента се отчита от масово какавидиране (Бургас, Пазарджик) до начало на летеж на 3-та лятна генерация (Пловдив). Наблюдава се тенденция на понижаване на популационната плътност при стеснен ареал на разпространение на неприятеля. Изключение правят някои масиви в областите Хасково и Пловдив, където е натрупан фон от предходните години. В област Пловдив на отделни масиви се очаква традиционно силно развитие на частично четвърто поколение и проява на листопад.

Начало на раждане на ларвите от второ поколение на калифорнийската щитоносна въшка е регистрирано в областите Кюстендил, Ст. Загора, Сливен, Хасково, Пловдив, където се запазват устойчиви популации от неприятеля.

Наблюдава се летеж на лятната генерация на листозавивачки в Пловдив, Пазаджик, Хасково. Не е констатирано повишаване на популационната плътност на неприятелите над приетите прагове на вредност.

Регистрирано е излюпване на второ поколение на бялата американска пеперуда в областите Хасково и Пловдив. Към момента химична борба не се налага. Препоръчва се механично унищожаване на гъсеничните гнезда.

Отчетено е задържане на популационната плътност на смесените летни популации от червения овощен акар във всички области на страната.

Валежните периоди през юли провокираха нови, конидиални инфекции от струпясване в масиви с допуснати зарази по листа и плодове. В различните области и микрорайони на страната, допуснатата зараза по листата и плодовете силно варира: от слаба степен на нападение - в регионите на Пловдив, Пазарджик, Ямбол, Монтана, до средна степен - в областите Бургас, Варна, Разград, Сливен, Хасково. Дадени са препоръки, в зависимост от метеорологичните условия и степента на зараза, да продължат редовните пръскания с фунгициди с контактно или системно действие до пълно блокиране на конидиалната зараза.

Продължава развитието на брашнеста мана по чувствителните сортове ябълки в областите Кюстендил, Пловдив, Бургас. Метеорологичните условия провокират късни зарази по младия летораст.

За различните райони на страната са извършени от 4 до 6 следцъфтежни третирания срещу струпясването и брашнестата мана по ябълката, като в системата за борба са включвани предимно фунгициди със системно действие.

Нови прояви на огнен пригор са констатирани в област Кюстендил, където са установени до 15% нападнати леторасти. Запазват се единичните прояви по чувствителни сортове ябълки и круши в област Пловдив.
КРУШИ

Запазва се устойчиво висока плътността от крушовата листна бълха. Отчетени са смесени популации от възрастни, ларви и нимфи. Плътност над регистрираните ПИВ (6-8% леторасти с колонии) е констатирана в Пловдив и Пазарджик.

В област Пловдив се задържат проявите от струпясването. Отчетено е нападение от средна до силна степен. Приложени са средно 2-4 пръскания.

Наблюдават се нови прояви от огнен пригор по леторастите. Признаците са локализирани по чувствителни сортове.


До този момент от вегетацията на семковите овощни видове, масивите с редовни растителнозащитни практики са в добро фитосанитарно състояние.
КОСТИЛКОВИ ОВОЩНИ ВИДОВЕ
Сливи

Фенофаза: „нарастване – узряване на плодовете”

В почти цялата страна се наблюдава масово излюпване на гъсениците от второто поколение на сливовия плодов червей. Установена е до 2% червивост на плодовете.

Прояви на късно кафяво гниене са констатирани в регионите на Габрово, Кюстендил и Плевен, като е отчетена до 10% степен на нападение по плодовете. Към момента химична борба не е провеждана.
ПРАСКОВИ

Фенофаза: “беритба”

Констатирано е масово излюпване и вредоносна дейност от гъсениците на второ поколение на източния плодов червей и прасковения клонков молец (анарзия). Допуснатия процент червивост в градини с редовни растителнозащитни практики се запазва в границите между 3-5%.

Метеорологичните условия през месец юли бяха подходящи за развитието и разпространението на късно кафяво гниене при зреещите сортове праскови във всички региони на страната, като в регионите на Благоевград, Варна, Силистра е отчетена до 15-20% степен на нападение по плодовете. Проведени са 1-2 третирания срещу болестта.

Нападение от брашнеста мана се наблюдаваше във всички региони, където се отглеждат праскови, като е отчетена слаба до средна степен на нападение. Проведени са 3-4 третирания срещу болестта.



ЧЕРЕШИ И ВИШНИ

След беритбата на плодовете при черешите, в регионите на Кюстендил, Търговище и Пловдив, се наблюдава силно нападение от бяла ръжда (цилиндроспориоза) и обезлистване (до 75%) на дърветата. Проведени са до 3-4 следцъфтежни третирания, като в региона на Кюстендил на отделни масиви е проведено третиране и след беритбата на плодовете.


ЛОЗА

Фенофаза: „затваряне на грозда” - „узряване”
Установено е масово какавидиране на второ и начало на летеж на трето поколение на шарения гроздов молец. Отчетената плътност на гъсениците от второ поколение в цялата страна е под и около приетите ПИВ.

Плътността и вредоносната дейност на лозовата щитовка и жълтия лозов акар е под и около ПИВ.

Поради честите валежни периоди през юли, благоприятните метеорологични условия и пропуски в растителнозащитните мероприятия, е отчетена средна до силна степен на нападение от брашнеста мана (оидиум) по листата и зърната в цялата страна.

До момента са протекли от VІІ до VІІІ инкубационни периода от маната по лозата. В повечето региони на страната (Монтана, Ямбол, Шумен, Плевен и др.) е установено нападение от болестта по листа и зърна (форма „кафяво гниене”) със средна до силна степен на нападение. По-слабо е нападението в областите Търговище, Хасково и Разград.

Нападението от сиво гниене по зърната е от слаба до средна степен. Извършени са 1-2 третирания.
Към момента са проведени необходимите растителнозащитни мероприятия срещу вредителите по лозата, не са допуснати щети от икономическо значение.

ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР:

( АНТОН ВЕЛИЧКОВ )

Съгласувал:

Началник на отдел “ОРЗ”:

/ Добринка Павлова/

Изготвили:

Началник сектор “АПТ”:

/ Петя Григорова/

Младши експерт в отдел: “ОРЗ”:



/Кристина Стоянова/


Каталог: nsrz -> files -> orz
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита
orz -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на земеделието и храните
orz -> Министерство на земеделието и храните министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Министерство на земеделието и храните министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Министерство на земеделието и продоволствието министерство на околната среда и водите министерство на здравеопазването
orz -> Регламент (ЕО) №2003/2003 относно торовете
orz -> Закон за защита на растенията (ззр) чл. 8а, ал Наредба №15 от 3 август 2007 г за условията и реда за интегрирано производство на растения и растителни продукти и тяхното означаване
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита
orz -> Утвърдил генерален директор: (антон величков)
orz -> Министерство на земеделието и храните национална служба за растителна защита


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница