На урок по Математика Методически насоки за реализация Тема „ Степенуване на частно Клас V ǀ Вид на урока



Дата06.03.2024
Размер27.66 Kb.
#120550
ТипУрок
Разработка на урок по математика

МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА
на урок по Математика



  1. Методически насоки за реализация

Тема

Степенуване на частно”

Клас

Vǀ

Вид на урока

За нови знания

Водеща идея

Чрез използване знанията за степен и създаване условия за развитие на изследователските умения на учениците по естествен начин се въвеждат правилата за степенуване на произведение, частно в конкретният случай. Тук е важно учениците да се научат да търсят и използват рационални начини за пресмятане.

Времетраене

40 минути

Време на осъществяване през учебната година

Според тематичното разпределение

Място

СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“, Благоевград

Материали

Учебник по Математика за 6ти клас, издателство „Архимед“

Учебен предмет

Математика, задължителна подготовка

Цели

Учениците знаят определението за степенуване на частно и понятията, свързани с него;
Ученикът умее да:

  • умножава и дели степени с равни основи;

  • степенува произведение и частно.

Опорни понятия

Опорни понятия:

  • степен

  • степенен показател

  • числов израз

  • равни основи

  • делимо

  • делител




Вътрешнопредметни връзки

Преговор на минали уроци.

Междупредметни връзки

Български език, английски език.

Дидактически материали

  • Урок от учебника по Математика на изд. „Архимед“;

  • Методическа разработка за провеждане на урока;

Използвани методи

Диалог, беседа, дискусия, разказ, демонстрация, текущ преговор.

Използвани принципи

Принцип на нагледност, научност, достъпност, съзнателност и активност, трайно овладяване на знания и умения.


II. ПЛАН НА УРОКА
1 .Увод
Алгоритмите за умножение и деление на степени с равни основи се въвеждат в този раздел, като по естествен начин се използват определението за степен и свойства на умножението на рационални числа. Затова тези алгоритми се разглеждат в общ вид с използване на буквена символика. Урокът е за усвояване на нови знания на действието степенуване на произведение, в следствие на което учениците се запознават със степенуване на частно.
2. Протичане на часа
Часът протича като се припомнят и затвърждават знанията от миналите часове, след което се прилагат в конкретни задачи.

3. Ход на урока.
Учителят поздравява, представя се и записва заглавието на урока на дъската, Прави се кратък преговор на миналата тема – да се провери дали учениците знаят как се степенува произведение, да си припомнят какво е условието за знаменателят при деление на степени с равни основи, както и как се умножават и делят степени с равни основи. (Време за изпълнение – 5 минути).
Нека b ≠ 0. Като използваме определението за степен и правилото за умножаване на дроби, получаваме:
= . . = = . . =

Записва се плана на дъската


1. Правило за степенуване на частно – частно се степенува, като се степенуват делимото и делителят. = , b ≠ 0. (учителят записва на дъската правилото, а те го записват в тетрадките си).
Като тук се обръща внимание на това, че задължително условие отново, както при деление на степени с равни основи, е b да бъде различно от 0. Правилото може да се
2. Решаване на задачи
(Време за изпълнение – 3 минути)
Пресметнете:
Пример 1: = = (Време за изпълнение – 1 минута).
Пример 2. 0,56 = (Време за изпълнение – 2 минути).
Извършете степенуването (а ≠ 0, b ≠ 0):
Пример 3. = = = (Време за изпълнение – 2 минути).

Пример 4. Представете като степен:


. = = = (Време за изпълнение – 2 минути).

Пример 5. = = = 81. (Време за изпълнение –1 минута).



Пример 6. Намерете х, ако:
x. = ;  x = :  x =  x =
(Време за изпълнение – 2 минути).
След това се решават задачите от стр. 89 (в синьото каре),а останалите ученици решават задачите самостоятелно в тетрадките си и при нужда учителят помага.
Зад. 1. Представете като частно от степени изразите:
а) б)
в) г)
Зад. 2. Представете като степен:
а) б)
в) г)
Зад. 3. Извършете степенуването (а ≠ 0, b ≠ 0):
а) б)
в) г)
Зад. 4. Пресметнете по рационален начин:
а) б)
в) г)
Зад. 5. Намерете х, ако:
а) х : = б) х : =
. (Време за изпълнение – 21 минути).
За домашна работа, останалите задачи, които не успеят да се решат в час, както и задачите от учебната тетрадка.
(Време за изпълнение – 1 минута)

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница