Наименование пропан бутан



Pdf просмотр
Дата08.05.2024
Размер339.94 Kb.
#121184
Fiziko himichni svoistva na VVG V gaz


ФИЗИКО-ХИМИЧНИ СВОЙСТВА
Физико-химичните свойства на втечнените въглеводородни газове са съгласно БДС 5670-83 "Газове въглеводородни втечнени.
НАИМЕНОВАНИЕ
ПРОПАН
БУТАН
химическа формула
С3Н8
С4Н10 плътност на втечнения газ, кг/м3 520 580 плътност напарите, кг/нм3 1,97 2,6 плътност напарите спрямо въздуха
1,56 2,06
граници на взривяемост долна, % об.
2,1 1,9 горна, % об.
9,5 9,1 температура на самовъзпламеняване, С
466 405 Налягане напарите при t 50 С, MPa
1,6 0,43 В зависимост от предназначението си втечнените въглеводородни газове се произвеждат втри марки А, Би В. Произвеждат се идва вида смеси - зимна смес (60% пропани бутани лятна смес (40% пропани бутан. Те имат свойството да са в газова фаза при обикновена температура и атмосферно налягане, но се втечняват веднага щом бъдат подложени на сравнително слабо налягане.
ФИЗИЧНИ СВОЙСТВА
ОСОБЕНОСТИ
Цвят Като газ - невидим, прозрачен, в течно състояние Когато се изпусне ВВГ в течна фаза се образува бяла мъгла Образува се скреж/лед около мястото на изтичането Мирис В чисто състояние е без мирис Прибавя се мирисителен агент, с цел откриване на течове по органо-лептичен път преди достигане на долна граница на възпламеняемост Мястото на теча се търси със сапунов разтвор, никога с пламък. Вкус Безвкусен
СВОЙСТВА
ЗНАЧЕНИЕ
Възпламеняемост Образува възпламеняеми смеси с въздуха при концентрация на ВВГ от 2 до
10% Налягане на газовата фаза Нараства правопропорционално с нарастването на околната температура. Плътност (течна фаза) Наполовина на теглото на водата (л = 0,54 кг приблизително) Плътност (газова фаза) Два пъти по-тежък от теглото на въздуха (при течове ВВГ се стеле ниско по земята и може да проникне в дренажни ями, канали) Коефициент на нарастване на течна фаза С увеличаване на температурата, обемът на течна фаза нараства - 12 пъти повече от този на водата (изисква се свободен, незапълнен обем в резервоара при съхранение) Точка на кипене Много ниска, бързо се изпарява и преминава в газова фаза. Това е свързано с поглъщане на топлина, водеща до студови изгаряния, замръзване на оборудване и др.) Точка на възпламеняване Много ниска (възпламенява се под - С) Температура на Над С

възпламеняване Отношение обем течна фаза към газова при изпарение
1:270 - газовия облак се формира много бързо

РАЗШИРЯВАНЕ НА ТЕЧНАТА ФАЗА

Бутанът и пропанът се намират в течна фаза в долната частна съда, а в газова фаза в горната. В течна фаза ВВГ се разширява под въздействието на температурата. Например, при повишаване на температурата от -С до +С обемът на втечнения газ нараства с около 6% (при постоянно тегло. Необходимо е винаги да се оставя свободен обем (в газова фаза) вдаден съд, за да се осъществи нарастването на течната фаза, без риск от повишаване на работното налягане на бутилките, резервоарите или автоцистерните. За резервоарите на АГУ този максимум на запълване е 80% отводния му обем, като незапълненото пространство се оставя за нарастване на течната фаза и съответно налягането на газова, с увеличаване на температурата.

ТЕМПЕРАТУРА НА КИПЕНЕ

При атмосферно налягане бутанът кипи при -Са пропанът при -С. Сравнително ниската температура на кипене на пропана осигурява използването му и през най-студените зимни дни.

НАЛЯГАНЕ

С нарастването на температурата нараства и налягането. Налягането на газовата фазана бутана при Се около 1,7 bar или 0,17 MPa, при Се около 4,7 bar или 0,47 MPa. Налягането на газовата фазана пропана при 15 Се около 7,5 bar или 0,75 MPa, при Се около 16 bar или 1,6 MPa. В течна фаза теса по-леки от водата и са неразтворими в нея. Бутанът и пропанът са два пъти по-вискозни от въздуха или от природния газ.
ВВГ нямат корозивно действие върху металите. Разтварят определени вещества - мазнини, лакове, масла и провокират силно раздуване на естествения каучук.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница