Насърчаване на културните,туристически и човешки ресурси в граничния регион



Дата01.02.2018
Размер83.95 Kb.
#52828

Въпроси и отговори по Покана за Предложения- BG 2004/016-782.01.06/G/CBC

Насърчаване на културните,туристически и човешки ресурси в граничния регион”

Трансгранично сътрудничество между България и Гърция


Въпрос


Отговор

1. Трябва ли да се прилагат CV /биографии/ на ключови експерти и членове на екипа при подаване на Проектното предложение?


Да.CV та на ръководител на проекта, археолога и експерта по туризъм е необходимо да бъдат приложена към основния пакет за кандидатстване на етап подаване на проектното предложение.


2.Професионалното обучение, което ще се извършва от организации описани в чл.18 от ЗПОК само за заети или незаети в сферата на управление на реставрирания обект ли се отнася?


Професионалното обучение следва да се извършва в обхванатите от проекта сфери на културното наследство и туризма. Обучаваните лица трябва след обучението да получат възможност за временна или постоянна заетост в разглежданите сфери на дейност.


3.Допуска ли се повече от един експерт да бъде назначен за извършване на археологическо проучване и за консервация и реставрация? Те къде ще бъдат вписани – в раздел „Човешки ресурси” на бюджета или ще бъдат наемани с граждански договори?



Броят на наетите експерти следва да отговаря на характера и обхвата на предвидените дейности. Трябва добре да се обоснове нуждата от съответните експерти, за да не се получи оскъпяване на определена дейност от проекта. Съгласно българското законодателство в сферата на археологията разрешителното за провеждане на археологически разкопки се издава на определено физическо лице, притежаващо съответната квалификация. В разрешителното могат да се впишат и заместници на титуляра, които също е нужно да разполагат с необходимата квалификация.

Обръщаме Ви внимание, че консервационно-реставрационните дейности могат да се извършват под наблюдението на археолог и/или архитект, но само след като проектът за тях е съгласуван предварително с НИПК.





4.За реставрация и социализация на обектите ще се наемат подизпълнители чрез тръжни процедури или ще се наемат експерти с трудови договори?


Възможни са и двата подхода. Реставрационните дейности обикновено се извършват от строителни фирми, които действат съгласно проект за тях е съгласуван предварително с НИПК.


5. Може ли за археологическото проучване да се наемат подизпълнители с тръжни процедури или те отново ще бъдат вписани в раздел „Човешки ресурси” като група експерти?


Съгласно действащата в момента правна рамка археологическите проучвания в Р България се извършват от квалифицирани специалисти-археолози, получили съответното разрешително в качеството си на физически лица. В този смисъл не е възможно под-изпълнение на археологическите разкопки, които трябва да се извършат от основния кандидат или партньори, под ръководството на съответния специалист, получил разрешение /открит лист/ за съответния обект.


6.Може ли един експерт археолог да участва в два различни проекта?



С оглед на това,че наличието на археолози в региона е ограничено един Експерт-археолога може да участва в повече от един проект стига времето,което работи по единия проект да не се припокрива с другия.



7.Има ли забрана за служители от общинската администрация да участват в ръководния екип и до получават възнаграждение по проекта?

Виж точка 2.1.4. от Ръководството за кандидатстване.


8.Ще има ли конфликт на интереси, ако консултант-археолога, включен като експерт, участва и в научния екип за проучване и консервация на археологическите обекти?


Археологът на проекта е желателно да участва във всички дейности, свързани със съответния обект. Като член на екипа той получава възнаграждение за това и ако е ангажиран с други дейности по проекта то следва да не получава възнаграждение за това, а да го извършва в рамките на ангажираността си като член на проекта.


9. Какво означава посочения в ръководството за кандидатстване „капацитет” експертен и оперативен? /точка 2.3/



Това означава Кандидатът

а/да има опит с подобни проекти и дейности

б/да е управлявал и/или управлява средства близки до бюджета на проекта

с/екипът на кандидата има опит в съответната област и опит в подобни проекти / приложени биографии на екипа/



д/ да разполага с необходимите офиси и оборудване



10. Може ли обучение на наети лица в сферата на управление на туристически обекти, или за туристически гидове, организацията която ги обучава да бъде асоцииран партньор?


Асоциираните партньори, съгласно изискванията на програма ФАР, не могат да участват в разходването на средствата по проекта и в този смисъл обучаващата организация трябва да бъде или под-изпълнител или партньор. Асоциираните партньори могат да получават единствено средства за командировки.


11.Може ли археологът на проекта или експертът по туризъм да бъде същевременно и ръководител на проекта?

Няма пречка, ако докаже чрез приложената Автобиография необходимия опит в управлението на проекти и сродни дейности.


12. Назначаването на експерт археолог за разработката на проекта означава ли,че същия археолог ще извършва разкопките?

Археологът в екипа на проекта следва да управлява разкопките и да има /да получи открит лист за тяхното провеждане. Ако за даден обект е издаден открит лист на археолог, именно този археолог трябва да е в екипа на проекта за съответния обект.

13.Каква ще бъде функцията на експерта-археолог ако проекта бъде спечелен-като експерт да наблюдава как се извършват реставрационно-консервационните работи и разкопките и не участва реално в самия процес?Или ако проекта бъде спечелен той ще бъде и участник в процесите на реставрация,консервация и разкопки?

Археологът не ръководи консервационно-реставрационните работи на проекта, а само ги консултира. Консервационно-реставрационните работи се ръководят от архитект и/или инженер със съответната квалификация

14. Как да заложим в бюджета експерта-археолог-в административен персонал или в технически?


Археологът може да бъде част от екипа на проекта и да е записан като административен персонал, а може да бъде и привлечен като експерт без чисто административни функции, което го поставя в техническия персонал.

15. Има ли значение откъде ще бъде археолога и експерта по туризъм-т.е. дали може да бъде от София или друг град различен от Хасково.И могат ли да му бъдат залагани командировки по проекта в случай,че не е от Хасково?


Експертите на проекта се привличат по целесъобразност. Няма ограничение за населените места, откъдето да са експертите. Допустимите разходи по проекта са описани в Насоките за кандидатстване

16. Какво значи документи свързани със строителството-да се представят документи единствено за строително-ремонтните работи или и за реставрационно-консервационни работи?В тази връзка трябва ли да имаме разработен идеен проект за реставрационно-консервационни работи?

Проект за консервационно-реставрационните работи и строителните работи по поддържащата инфраструктура следва да се изготви като част от проектните дейности. На ниво кандидатстване е задължително да се представи такава информация, която ще позволи на оценяващите да преценят дали предвижданите разходи за такива дейности отговарят на реалностите и нуждите на съответния обект. Това може да стане под формата на концепция, идеен проект, идейни скици и др., които следва да намерят място в проектната документация съгласно Насоките за кандидатстване. Важно е да се отбележи, че всякакви дейности по обектите, за които става въпрос в описанието на дейностите по проекта следва да са съобразени с направените предписания от компетентната администрация /НИПК/ ако има такива.


17.Може ли обученията да бъдат само по едно от посочените направления или трябва да включват и трите?


Обученията следва да отговарят на логиката на проекта и предвидените методи, тоест възможни са различни варианти. Следва обученията в достатъчна степен да обезпечават с необходимия персонал дейностите по време и след приключването на проекта.



19. Може ли археолога,който ще бъде консултант при разработването на проекта да е различен от този,който ще участва при реализацията на проекта?Проблем ли ще е ако този,който ще е консултант при разработването да бъде такъв и по друг проект?

Всички проекти се разработват от съответните кандидати. Лица, участващи в един проект като експерти и получаващи възнаграждение в това си качество, нямат право да участват за времето на изпълнението в други проекти по настоящата покана за предложения, финансирана със средства на ЕС.



20.Може ли подкрепителните писма от различните институции да бъдат на български език?

Писмата за подкрепа могат да бъдат на български език.

Те трябва да се приложат още на етап подаване на Проектното предложение.






21.Могат ли регионалните музеи да кандидатстват по настоящата Покана за предложения,могат ли да кандидатстват музеи,които нямат самостоятелен БУЛСТАТ?


РЕГИОНАЛНИТЕ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕИ СА ОБЩИНСКИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ ПО СМИСЪЛА НА ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА И РАЗВИТИЕ НА КУЛТУРАТА И ЗАКОНА ЗА ПАМЕТНИЦИТЕ НА КУЛТУРАТА И МУЗЕИТЕ. ТЕ СА ВТОРОСТЕПЕННИ РАЗПОРЕДИТЕЛИ С ОБЩИНСКИ СРЕДСТВА И ИМАТ ЗА ПРИНЦИПАЛ СЪОТВЕТНАТА ОБЩИНА, В КОЯТО СЕ НАМИРАТ.

РЕГИОНАЛНИТЕ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕИ БИ СЛЕДВАЛО ДА ИМАТ СОБСТВНИ БУЛСТАТ И ДАНЪЧНА РЕГИСТРАЦИЯ. ТЕЗИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОСНОВНИЯ КАНДИДАТ И ПАРТНЬОРИТЕ СА ОПИСАНИ В Т.2.1.1. И Т.2.1.2. ОТ РЪКОВОДСТВОТО ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ.



22 МОГАТ ЛИ ДА КАНДИДАТСТВАТ ЦЪРКОВНИ НАСТОЯТЕЛСТВА, ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ, НА ЧИЯТО ТЕРИТОРИЯ СЕ НАИРАТ КУЛТУРНИ ОБЕКТИ?

МОГАТ ДА КАНДИДАТСТВАТ ЕДИНСТВЕНО АКО СА РЕГИСТРИРАНИ ПО СМИСЪЛА НА ЗАКОНА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ.






23 МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ФИНАНСИРА ДОХОЖДАЩА ИНФРАСТРУКТУРА – ЧЕТВЪРТОКЛАСЕН ПЪТ /БЕЗ АСФАЛТ/?

НЕ СЕ ДОПУСКА ИЗГРАЖДАНЕТО НА ПЪТНА МРЕЖА, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ОТ НЕЙНИЯ КЛАС, ТЪЙ КАТО ТОВА СА ДЕЙНОСТИ, ПРЕПОКРИВАЩИ СЕ ОТ ДРУГИ ПРОЕКТИ ПО ПРОГРАМА ФАР.

ПО НАСТОЯЩАТА ГРАНТОВА СХЕМА СЕ ДОПУСКА ИЗГРАЖДАНЕ НА ПЪТЕКИ, АЛЕИ И ДРУГА ПРИЛЕЖАЩА ТУРИСТИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА.

СЪВЕТВАМЕ ВИ ПОДОБНИ ДЕЙНОСТИ ДА БЪДАТ ДОБРЕ ОБОСНОВАНИ И ПОДРОБНО ОПИСАНИ И ДА СА В ПРЯКА ВРЪЗКА С ОСНОВНИТЕ ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА.




24. ДОПУСТИМИ ЛИ СА САМОСТОЯТЕЛНИ НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, СВЪРЗАНИ С АРХЕОЛОГИЧЕСКИЯ/КУЛТУРНИЯ ОБЕКТ?

НЕ СА ДОПУСТИМИ, ВИЖ Т.2.1.3. – «НЕДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ» ОТ НАСОКИТЕ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО НАСТОЯЩАТА ПОКАНА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ




25. МОЖЕ ЛИ ДА БЪДАТ ФИНАНСИРАНИ ОБЕКТИ,КОИТО СА ЧАСТНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ?

НАСТОЯЩАТА ПОКАНА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ФИНАНСИРА САМО КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ ОБЕКТИ,СЪС СТАТУТ НА ПУБЛИЧНА ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ ДЪРЖАВНА,ОБЩИНСКА,ЦЪРКОВНА И ДР.)









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница