Никола п. Корчев-1928 Г



Дата19.10.2018
Размер35.45 Kb.
#91675
О Т Ч Е Т Е Н Д О К Л А Д

ЗА ДЕЙНОСТА НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “НИКОЛА П.

КОРЧЕВ-1928 Г.”с. ДОЛНА ДИКАНЯ ЗА 2016 год.

Уважаеми гости,

Уважаеми самодейци,

Настоящото годишно отчетно събрание е важно събитие, не само за членовете на културната институция но и за цялата общественост , празник - равносметка ,който дава възможност и налага необходимост от задълбочен анализ и равносметка на изминалия път с всичките му трудности, постижения и несполуки, но и търсене на нови възможности, и пътища за дейността при нови условия съобразени с изискванията на времето. Читалището – това наше българско творение, винаги си е поставяло високи благородни задачи, да съдейства за обогатяване и извисяване на духовната култура на българина да създава граждани и борци за свободен човешки живот.

Първите читалища в нашата страна са основани през 1856 год. в Свищов, Лом, Шумен по инициятива на будни българи в резултат на икономическото развитие на българският народ, през втората половина на ХIХ век и са едно от най-ярките прояви на стремежа на българина към просвета, духовна и политическа независимост. До освобождаването на България от турско робство в българските земи са културното издигане и националното осъзнаване на българския народ.

През 1928 год. се създава нашето Читалище. Драги присъстващи, длъжни сме да се върнем към началото и да отдадем нашата почит и благодарност на първите дръзновени и смели мъже осъзнали необходимостта от изграждане на този храм на културата за да отвори очите и душите на нашите съселяни отдали се на земеделски труд. Тук е мястото да споделим за дядо Стойко Стоянов Джамалов – Една легендарна личност за нашето село, един истински родолюбец отдал целия си живот в името на просвещението на свойте съселяни. Той е действал и е виждал с преспектива читалищното дело и е работил активно за изграждане на читалищен дом, в който да се събере литература , а и хора жадни за просвета.

От 1928 година до ден днешен читалището ни продължава да бъде едно огнище на просвета, място за самодейна изява, място за сплотяване на селото, място където се забравят партийни страсти, а хората се отдават на творчесто, песни и танци от нашето далечнто минало. В името на читалището за изграждането на този дом, в които ние се помещаваме в настоящия момент нашите инициятивни съселяни ни даваха безвъзмезно трудови дни и успяха да го направят. Но времената се смениха, хората се обезвериха и сега е трудно да се намерят хора които със доброволен труд да участват в изграждането на такива светини . Израждането на нашата читалищна сграда е започнало през 1956 год. или преди 54 години, време през което то периодически е отремонтирвано.

Уважаеми съселяни, виждате какви усилия полагаме за да подържаме читалищния дом, подреден и е един от най-хубавите и подържани в община Радомир дори и в Областа.

Стремим се всеки един празник да го честваме. Проведени бяха:

-Йордановден

-Сурвакарски празник

-Трифонзарезан

-Ден на самодееца

-Осми март

-Първоаприлско увеселение

-Великденско увеселение

-Гергьовден

-„Свети Николай Летнии“- Курбан

-Общоселски традиционен събор

-„Света Богородица“ - курбан

- „Свети Лука“- курбан

-Димитровден- Курбан

- „Деня на православната християнското семейство“

-Никулден

- Коледно и новогодишно увеселение и концерт

Бяха организирани екскурзии и походи за населението :

- Поход до ловната хижа в гората в с. Долна Диканя

- Поход до местността „Давидица“ за посрешане на пролетта

- Поход до местността „Момата“

- Екскурзия до гр. Велинград- „Клептуза“

- Екскурзия до с. Златолист“ и местността „Рупите“

- Екскурзия до Гърция – гр. Кавала и остров Тасос

- Екскурзия до Гърция – Атонски манастири

- Екскурзия до Македония- гр. Пирот

- Екскурзия до Сърбия- Власинско езеро

Ръчно бе избродирано Самарското знаме.

Върнахме традицията младите хора да ходят сурвакари и тази година бяха 22 човека. Моята амбиция е в бъдеще да привличаме повече млади хора, които да поемат постепенно щафетата от по възрастните хора защото са успели села,градове и държави които са развивали културата, живеели са в дружба и взаимопомощ. Всички ние знаем че без култура и просвета няма бъдеще.

Сега нашето читалище разполага с всякакъв вид литература с богато съдържание, справочна,многотомна художествена литература с богато съдържание и богат избор от световна класика.

Библиотеката редовно се посещава от хора, водят се разговори по въпроси които ги вълнуват и хората се чустват пълноценни жители на с. Долна Диканя, тя е оборудвана с компютър, ксерокс, принтер , скенер и се подържа образцово.

Читалищното Настоятелство се събираме ежемесечно, разглеждамe най- различни проблеми, чествания които се провеждат през месеца, за подсигуряване на финансови средста и организация на мероприятията.

Драги съселяни ние досега и в бъдеще разчитаме на нашите успяващи бизнесмени, съселяни любителите на читалищното дело да не забравят, че в Долна Диканя има читалище, което диша, пулсира и живее нормален живот, да се развива и за напред за което е необходимо морална и материална подкрепа.



Госпожи и господа, позволете ми да изкажа благодарността на читалищното Настоятелство което успява да ви организира, обединява и създава уют в Читалищния дом.


Благодаря Ви за вниманието.
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница