Oбщи условия за взаимоотношенията с крайните потребители на „Източна телекомуникационна компания“ ад за достъп до Интернет



Дата05.02.2018
Размер332.59 Kb.
#54472



OБЩИ УСЛОВИЯ

за взаимоотношенията с крайните потребители на „Източна телекомуникационна компания“ АД за достъп до Интернет
Раздел I

Предмет и общи положения
1. С тези Общи условия на договора между „Източна телекомуникационна компания” АД, със седалище и адрес на управление: гр. Костинброд, ул. Лилия” 20 и адрес за кореспонденция гр. София, бул. „Цариградско шосе” 105, наричан по-долу „ОПЕРАТОР” и неговите крайни потребители, наричани по-долу „ПОТРЕБИТЕЛИ”, се уреждат отношенията между страните по договора за предоставяне на територията на Република България на електронни съобщителни услуги - достъп до Интернет.

2. Тези Общи условия са задължителни за ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и са неразделна част от индивидуалните договори, сключени между тях. Общите условия имат задължителен характер спрямо ПОТРЕБИТЕЛИТЕ от момента на приемането им. Приемането на настоящите Общи условия от всеки един ПОТРЕБИТЕЛ се извършва със сключването на индивидуалния договор от страна на последния.

3. ПОТРЕБИТЕЛИ на услугите могат да бъдат всички физически и юридически лица, които ползват или са заявили желание да ползват електронната съобщителна услуга- предмет на настоящите общи услувия.
Раздел II

Услуга, предоставяна от ОПЕРАТОРА
4. ОПЕРАТОРЪТ предоставя чрез мрежата си услугата достъп до интернет. Допълнителни услуги към посочената в предходното изречение се предоставят в зависимост от техническата възможност и търговската политика.

4.1.Услугите, които ОПЕРАТОРЪТ предоставя на всеки конкретен потребител, се посочват в индивидуалния договор между страните.

4.2. При предоставянето на услугата ОПЕРАТОРЪТ е длъжен да осигурява качество и обслужване, съобразно изисквания, стандарти и параметри, установени в Общите изисквания при осъществяване на обществени електронни съобщения, издадени от Комисията за регулиране на съобщенията /Общите изисквания/ и Закона за електронните съобщения /ЗЕС/.

5.ПОТРЕБИТЕЛИТЕ могат да ползват крайни електронно съобщителни устройства, закупени от ОПЕРАТОРА или от трети лица. За закупените от ОПЕРАТОРА се осигурява законния гаранционен срок.

6. ОПЕРАТОРЪТ, при наличие на техническа възможност, започва предоставянето на електронни съобщителни услуги в срок до 30 (тридесет) дни, считано от получаване на искане/заявка от ПОТРЕБИТЕЛЯ.

6.1. За активирането на услугата ПОТРЕБИТЕЛЯТ се задължава да осигури достъп до съответните помещения, в които ще се позлва услугата. В случай, че не e изпълненo това условие, срокът съгласно т. 6 се удължава със съответния брой дни.

6.2. Активирането на услугите от страна на ОПЕРАТОРА се удостоверява с подписване на приемо-предавателен протокол между страните, който е неразделна част от договора. Протоколът за активация съдържа данни за предоставеното на ПОТРЕБИТЕЛЯ оборудване, неговата парична равностойност, както и удостоверява качеството на предоставяната услуга, чрез посочените качествени показатели. Протоколът се подписва от ПОТРЕБИТЕЛЯ и от представител на ОПЕРАТОРА.

6.3. Счита се, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ е съгласен с условията и качеството на предоставяната услуга, независимо от факта дали е подписан Протокола за активация на услугата по предходната алинея в случай, че е започнал да ползва услугата.

7. ОПЕРАТОРЪТ поддържа на официалната си страница в Интернет - www.etcc.bg актуална информация, която обновява периодично, относно видa, описанието и параметрите на предлаганaтa електронна съобщителна услуга, предмет на тези общи условия, както и друга информация свързана с нея, съобразно изискванията на ЗЕС и останалите подзаконови нормативни и административни актове по неговото прилагане.
Раздел III

Индивидуален договор за предоставяне на услугата на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
8. Индивидуалният договор за присъединяване към мрежата на ОПЕРАТОРА и предоставяне на услугата по т. 4 при общи условия се сключва в писмена форма и има минимално съдържание съобразно изискванията на ЗЕС и Общите изисквания на КРС.

8.1. Договорът между ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛЯ влиза в сила в 7-дневен срок след сключването му.

8.1.1. Договорът може да влезе в сила незабавно, ако ПОТРЕБИТЕЛЯТ писмено е заявил желанието си за това. Липсата на желание за незабавно влизане в сила на договора от страна на потребителя, не може да бъде основание за отказ от сключване на договор от страна на ОПЕРАТОРА, освен ако при сключването на договора е необходимо преодставяне на техническо оборудване.

8.2. При сключване на индивидуалния договор за услуги ПОТРЕБИТЕЛЯТ се идентифицира, както следва:

8.2.1. за физически лица български граждани - с валиден документ за самоличност с вписани: име; единен граждански номер (ЕГН); номер, дата и място на издаване на документа за самоличност; постоянен или настоящ адрес на територията на Република България електронен адрес - email.

8.2.2. за физически лица-граждани на чужди държави, с валиден документ за самоличност с вписани: име; дата и място на раждане, съответно личен номер на чужденец (ЛНЧ); номер, дата и място на издаване на документа за самоличност; официален документ установяващ постоянен или настоящ адрес, или адресна регистрация на територията на Република България, електронен адрес - email.

8.2.3. юридически лица-търговци и други организации – с удостоверение за актуално състояние, издадено от компетентен орган не по-рано от 30 (трийсет) дни, преди предоставянето му, с наименование/фирма, единен идентификационен код (ЕИК) или ПИК, код по регистър БУЛСТАТ, или друг регистров номер, където е приложимо, идентификационен номер за нуждите на Закона за данъка върху добавената стойност, електронен адрес - email.

8.3. При сключване на договора за услуги OPERATOРА има право да изисква и други документи, необходими за сключване на индивидуалния договор за услуги, както и данни, необходими за издаване на месечните фактури за предоставените услуги и дължимите от ПОТРЕБИТЕЛЯ суми. Документите могат да се използват от ОПЕРАТОРА само за реализиране на права и изпълнение на задължения по тези Общи условия и договора и в съответствие с изискванията на закона и тези Общи Условия. ОПЕРАТОРЪТ няма да изисква от ПОТРЕБИТЕЛЯ документи, които не са свързани с предоставяне, с ползване или прекратяване ползването на услуги.

8.4. ОПЕРАТОРЪТ има право писмено да упълномощава трети лица да сключват от негово име договори за услуги с лицата, желаещи да станат ПОТРЕБИТЕЛИ на мрежата, както и да събират плащания от ПОТРЕБИТЕЛИ по договорите за услуги от негово име, като информира съществуващите и потенциалните ПОТРЕБИТЕЛИ по подходящ начин за наличието на такова упълномощаване.

8.5. ОПЕРАТОРЪТ има право да откаже сключване на договор с ПОТРЕБИТЕЛ, при наличие на някоя от следните хипотези:

8.5.1. ПОТРЕБИТЕЛЯТ не предостави данни, изисквани от ОПЕРАТОРА;

8.5.2. ПОТРЕБИТЕЛЯТ не предостави на ОПЕРАТОРА поискан документ, удостоверяващ верността на посочените данни;

8.5.3. ПОТРЕБИТЕЛЯТ е в неизпълнение на свое задължение по друг/и договор/и, сключен/и с ОПЕРАТОРА;

8.5.4. е установено от ОПЕРАТОРА, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ е използвал или е допуснал да бъдат използвани крайни електронни съобщителни устройства или електронни съобщителни услуги за незаконни цели по друг договор за предоставяне на електронни съобщителни услуги от ОПЕРАТОРА;

8.5.5. при липса на техническа възможност за предоставяне на Услугата.

8.5.6. При липсата на писмено изявено от ПОТРЕБИТЕЛЯ желание договорът да влезе в сила незабавно в случаите, когато ОПЕРАТОРЪТ предоставя крайни устройства за ползване на услугата.

8.5.7. ПОТРЕБИТЕЛЯТ не е допуснал ОПЕРАТОРА до имота си за присъединяване към МРЕЖАТА, когато такова е необходимо за предоставяне на заявената услуга.

8.5.8. ПОТРЕБИТЕЛЯТ има неизплатени или неизпълнени задължения към ОПЕРАТОРА (вкл., но не само, за месечни такси, неустойки, обезщетения, задължение за връщане на оборудване и др.) по вече прекратени договори.

8.6. Изменение на индивидуален договор за услуги се допуска при някое от следните обстоятелства:

8.6.1. изменение на договора може да се извърши по взаимно съгласие на страните; 8.6.2. едностранно от ОПЕРАТОРА, като в този случай се процедира съобразно разпоредбите на Общите изисквания на КРС при осъществяване на обществени електронни съобщения.

8.6.3. изменение на договора може да се извърши при наличие на непреодолима сила, при промяна на законодателството или при разпореждане на компетентен държавен орган, КРС или друг, действащ в рамките на дадената му от закона компетентност;

8.7. Индивидуалният договор между ПОТРЕБИТЕЛЯ и ОПЕРАТОРА може да бъде сключен с определен срок /срочен договор/ или без определен срок /безсрочен договор/. 8.7.1. когато договорът е сключен с определен срок, след изитичането му, той може да бъде продължен за нов определен срок само с изрично писмено съгласие на ПОТРЕБИТЕЛЯ.

8.7.2. когато договорът е сключен с определен срок, след изтичане на последния, договорът автоматично се преобразува в безсрочен, без промяна на останалите му уговорки и условия.

8.7.3. максималния първоначален срок на договора е 2 (две) години, като ОПЕРАТОРЪТ предоставя задължително възможност за сключване на договор от ПОТРЕБИТЕЛЯ за същата услуга и при същите условия и със срок на договор от 1 (една) година.

8.7.4. в случай, че срока на договора не е определен изрично се счита, че договорът е безсрочен.

8.8. Договорът за услуги между ПОТРЕБИТЕЛЯ и ОПЕРАТОРА се прекратява по следните начини:

8.8.1. По всяко време от всяка една страна с едномесечно писмено предизвестие и без да е налице виновно неизпълнение от другата страна, включително без заплащане на неустойка при сключен договор със определен срок.

8.8.2. Автоматично, с факта на настъпване на някое от следните обстоятелства:

8.8.2.1. неизпълнение - забава от страна на потребителя, на което и да е от задълженията му за заплащане на предоставяната услуга продължила до края на месеца, следващ месецът, през който потребителят е бил длъжен да изпълни съответното задължение ;

8.8.2.2. при фактическо връщане на предоставеното техническо оборудване от страна на потребителя или от страна на лице, действащо от негово име или когато връщането е извършено в срока на подадено предизвестие по т. 8.8.1., в който последен случай договорът се прекратява с изтичане на срока на предизвестието.

8.8.3. Договорът се прекратява едностранно, от страна на ОПЕРАТОРА, с уведомление до ПОТРЕБИТЕЛЯ при настъпване на някои от изброените обстоятелства:

8.8.3.1. услугата се използва за извършване на незаконна дейност или за разпространение на вредно, или незаконосъобразно съдържание;

8.8.3.2. ПОТРЕБИТЕЛЯТ използва услугата не само за собствени нужди, а предоставя услуги чрез нея и на трето/и лице/лица;

8.8.3.3. във всеки един случай на наличие на данни за умишлена злоупотреба с мрежата (Network Abuse) при ползване на съответната услуга;

8.8.3.4. при бездействие от страна на ПОТРЕБИТЕЛЯ или неоказване на съдействие, от страна на последния, за предотвратяване или прекъсване на злоупотреба с мрежата (Network Abuse) през мрежов ресурс/и, предоставени на клиента със съответната услуга, в случай че са налице данни за наличие на такава злоупотреба;

8.8.3.5. при наличие на непреодолима сила;

8.8.4. ПОТРЕБИТЕЛЯТ може да се откаже от договора едностранно в срока по т. 8.1. освен в случаите на прилагане на т. 8.1.1. от настоящите Общи условия.

8.8.5. Чрез разваляне, с уведомление за разваляне от изправната страна до неизправната такава, в случай на неизпълнение на задължение, възникващо от сключения индивидуален договор или от настоящите общи условия;

8.8.6. Договорът се прекратява при смърт на потребител и негов законен наследник е заявил в рамките на месецът, следващ месецът, през който е настъпило събитието на смъртта, че не желае да встъпи в договора и иска същият да бъде прекратен. В последния случай, наследниците по закон отговарят за възникналите задължения на починалия потребител съобразно дяловете си в наследствената маса до датата на смъртта. В случай, че след смъртта наследник/наследниците на починалият не заявят изрично желанието си за прекратяване на договора съгласно предходното изречение, същия продължава действието си спрямо него/тях, пораждайки всички права и задължения, освен ако OПЕРАТОРЪТ не заяви, че прекратява договора едностранно, поради смъртта на потребителя.

8.8.7. Договорът може да бъде прекратен едностранно от ОПЕРАТОРА и в случай на откриване на производство по ликвидация или несъстоятелност по отношение на потребител – юридическо лице.

8.8.8. По взаимно съгласие, изразено писмено между ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛЯ;

8.9. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ могат да прехвърлят на трети лица изцяло или частично правата и/или задълженията си по сключения по реда на тази т. 8. договор с ОПЕРАТОРА, само ако ОЕПАРТОРЪТ е дал предварително изричното си съгласие за осъществяване на прехвърлянето, освен ако не е предвидено друго в договора.

8.10. ОПЕРАТОРЪТ уведомява ПОТРЕБИТЕЛЯ с предизвестие за изменения в индивидуалния договор в срок не по-кратък от 30-дни преди влизане в сила на съответното изменение по реда уреден в Общите изисквания на КРС.

8.11. ОПЕРАТОРЪТ уведомява Потребителя и за изитичане на срока на сключения срочен индивидуален договор не по-късно от един месец от изитичането на договорения срок.

8.12. Изборът на способ за изпращане на предизвестието и уведомлението по т. 8.10 и съответно по т. 8.11 се определя от наличната информация за връзка с ПОТРЕБИТЕЛЯ и от техническата възможност на ОПЕРАТОРА. Всеки от изброените способи има еднаква сила и се счита за самостоятелно достатъчен:

8.12.1. Чрез кратко текстово съобщение (SMS), изпратено на мобилен номер на потребителя.

8.12.2. Чрез електронно писмо, изпратено на електронен пощенски адрес на потребителя, посочен от последния.

8.12.3. Чрез писмо, изпратено до адреса на потребителя, като кореспонденска пратка.

РАЗДЕЛ IV

Оборудване и управление на МРЕЖАТА
9. ОПЕРАТОРЪТ предоставя на ПОТРЕБИТЕЛЯ за временно послужване за срока на действие на Индивидуалния договор или срещу заплащане техническо оборудване, което се описва в Констативен приемо-предавателен протокол, ведно с неговата парична равностойност. Оборудването предоставя на ПОТРЕБИТЕЛЯ стандартизирани интерфейси за включване на крайни устройства за ползване на услугата/услугите, по тип и описание, които ОПЕРАТОРЪТ публикува на страницата си в Интернет.

9.1. ПОТРЕБИТЕЛЯТ осигурява за своя сметка необходимото електрическо захранване и крайни електронни съобщителни устройства, необходими за ползване на услугите;

9.2. Предаването и приемането на предоставеното от ОПЕРАТОРЪТ оборудване по т. 9. става с подписване на Приемо-предавателен протокол за предостаяне на услугата от ОПЕРАТОРЪТ и ПОТРЕБИТЕЛЯ.

9.3. ПОТРЕБИТЕЛЯТ няма право да упражнява право на задържане по отношение на предоставеното му оборудване.

9.4. ПОТРЕБИТЕЛЯТ е отговорен за своя сметка за осигуряване на необходимите помещения, електрическото захранване и други условия, които осигуряват правилната работа и съхранение на оборудването. ПОТРЕБИТЕЛЯТ е отговорен и за безопасността по експлоатацията на оборудването след инсталацията. ПОТРЕБИТЕЛЯТ се задължава да спазва всички дадени от ОПЕРАТОРА инструкции във връзка със съхраняването и употребата на оборудването, а ако такива не са дадени, да полага спрямо него грижа каквато полага за своето имущество.

9.5 Всички повреди, причинени на оборудването от неправилна експлоатация, от каквито и да било случайни събития, непреодолима сила, кражби или посегателства извършени от ПОТРЕБИТЕЛЯ или трети лица, се отстраняват и/или обезщетяват за сметка на ПОТРЕБИТЕЛЯ.

9.6. През цялото време на действие на договора, оборудването остава под логическия контрол на ОПЕРАТОРА, като същото има право да извършва отдалечено необходимите промени по настройките на оборудването.

9.6.1. ПОТРЕБИТЕЛЯТ няма право сам да ремонтира, подменя, пренастройва, мести или по всякакъв друг начин да променя каквато и да е част от оборудването без предварително разрешение от ОПЕРАТОРА.

9.6.2. ПОТРЕБИТЕЛЯТ няма право да използва предоставеното му оборудване за цели, различни от ползване на услугите, предоставени му от ОПЕРАТОРА.

9.6.3. При необходимост от подмяна на предоставеното оборудване, същата се извършва само от упълномощени от ОПЕРАТОРА лица и само след като ПОТРЕБИТЕЛЯТ осигури в работно време достъп до оборудването.

9.7. ПОТРЕБИТЕЛЯТ се задължава да върне незабавно на ОПЕРАТОРА предоставеното оборудване в момента на прекратяване на индивидуалния договор за услуги в състоянието, в което го е получил, като се отчете нормалното овехтяване за срока на ползване. В случай, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ не изпълни това свое задължение, ОПЕРАТОРЪТ има право алтернативно да иска от ПОТРЕБИТЕЛЯ връщане на оборудването или заплащане на отразената в приемо-предавателния протокол и/или в индивидуалния договор негова парична равностойност с включен ДДС.

9.8. ОПЕРАТОРЪТ автоматизирано събира информация на всеки 5 минути за натоварването на всички основни връзки в МРЕЖАТА. Когато през повече от 5% от времето за период от 5 последователни дни се натоварва повече от 80% от капацитета на съответната връзка се извършва анализ на тенденциите на трафика и по преценка се изгражда допълнителна връзка или се увеличава пропускателната способност на наличната. Въведените от ОПЕРАТОРА процедури за измерване и управление на трафика не оказват влияние върху качеството на предоставяните услуги.


РАЗДЕЛ V

Права на ОПЕРАТОРА:
10. ОПЕРАТОРЪТ има право:

10.1. да получава от ПОТРЕБИТЕЛИТЕ си съответните абонаментни такси и цени за предоставената от него услуга в сроковете, определени в тези Общи условия;

10.2. да прекъсва/спира изцяло или частично предоставянето на услугите на ПОТРЕБИТЕЛ в случай на неизпълнение - неплащане на задълженията по сключения индивидуален договор, като това не освобождава ПОТРЕБИТЕЛЯ от задължението за заплащане на съответните месечни абонаментни цени, съгласно подписания индивидуален договор;

10.3. да получава обезщетенията и неустойките, предвидени в Общите условия;

10.4. да прекъсва/спира временно предоставянето на услугите на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ при извършване на профилактични прегледи, ремонти и/или надстройки на МРЕЖАТА;

10.5. да продава крайни устройства на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, както и да извършва поддръжка и ремонт на тези крайни устройства;

10.6. в предварително съгласувано с ПОТРЕБИТЕЛЯ време – на достъп до собствения му имот с цел изграждане, поддържане, настройка и ремонт на съоръженията от мрежата си;

10.7. по всяко време, без необходимост от съгласуване или предварително уведомяване на ПОТРЕБИТЕЛЯ, да променя техника, конфигурации, доставчици и маршрути, технически характеристики и условия във връзка с предоставянето на услугата по договора, доколкото това е необходимо за поддържане предоставянето на услугата и подобряване на нейното качество.

10.8. да откаже сключването на договор за услуги в случаите, предвидени в настоящите Общи условия.

10.9. да се позове на едностранното - автоматично прекратяване на индивидуалния договор за услуги без предизвестие в случаите по т. 8.8.2;

10.10. За предоставянето на електронно съобщителната услуга, посочена в индивидуалния договор за услуги и с цел законосъобразно оформяне на документацията с ПОТРЕБИТЕЛЯ, ОПЕРАТОРЪТ може да събира, обработва, използва и съхранява трафични данни на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ. Данните, които ОПЕРАТОРЪТ събира, обработва, използва и съхранява са:

10.10.1. трафични данни, необходими за предоставяне на електронни съобщителни услуги, за таксуване, за формиране на сметките на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, както и доказване на тяхната достоверност;

10.10.2. данни, необходими за разплащане и за формиране на абонатните сметки: 10.10.3. данни за абоната – наименование/фирма, EИК, ПИК, Булстат №, адрес и електронен адрес – e-mail на ПОТРЕБИТЕЛЯ – юридическо лице;

10.10.4. стойност на използваната услуга за съответния период на отчитане;

10.10.5. информация относно избрания от ПОТРЕБИТЕЛЯ начин на плащане и извършените и дължимите плащания;

10.10.6 информация за заявени от ПОТРЕБИТЕЛЯ промени в ползването на услугата; 10.10.7. информация относно настройките, направени от ПОТРЕБИТЕЛЯ;

10.10.8. други данни, определени по Закон.

10.11. ОПЕРАТОРЪТ има право да събира, обработва и използва данните по т. 10.10. на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ в съответствие със законодателството на Република България.

10.12. Независимо от горните разпоредби, ОПЕРАТОРЪТ има право по своя преценка да предоставя на трети лица събираните, обработваните и съхраняваните от него данни на ПОТРЕБИТЕЛЯ, в случай че са налице неизпълнени изискуеми задължения на потребителя към ОПЕРАТОРА, с цел проучване на имущественото състояние на потребителя и неговата кредитоспособност и/или с цел събирането на тези изискуеми задължения.

10.13. ОПЕРАТОРЪТ има право да прави повиквания и да изпраща кратки текстови съобщения и/или електронна поща на ПОТРЕБИТЕЛЯ за целите на директния маркетинг и реклама на собствените си електронни съобщителни услуги, но само когато разполага с предварително изрично съгласие на ПОТРЕБИТЕЛЯ за това.

10.14. ОПЕРАТОРЪТ има право да предлага отстъпки и/или промоции в случаите, когато е направило публично известни условията, при които се правят тези отстъпки и/или промоции. ОПЕРАТОРЪТ осигурява възможност предвидените отстъпки и/или промоции да се ползват от всеки, който отговаря на предварително оповестените условия за тяхното предоставяне.

10.15. ОПЕРАТОРЪТ има право временно да прекъсне/спре достъпа на ПОТРЕБИТЕЛЯ до МРЕЖАТА или до част от нея, в случай че установи, че при използването на услугата са налице предпоставки за: влошаване качеството на услугите, предоставяни от ОПЕРАТОРА на трети лица; влошаване качеството на услугите, предоставяни от други предприятия на трети лица; разпространение на непоискани електронни съобщения, разпространение на компютърни вируси, използване на мрежата за неправомерен достъп до всяка друга машина или устройство, достъпни чрез мрежата; както и във всеки установен от ОПЕРАТОРА случай на участие на мрежов ресурс/и, предоставен/и на ПОТРЕБИТЕЛЯ, в атака за отказ на услугата – Denial-of-service attack (DoS attack), независимо дали въпросния мрежов ресурс/и е/са източник или цел на атаката.

10.16. ОПЕРАТОРЪТ има право да прекъсне/спре достъпа на ПОТРЕБИТЕЛЯ до съответните Услуги в случай, че установи нарушение, на което и да е от задълженията на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ съгласно тези Общи условия. Достъпът до услугата се възстановява в срок от 24 (двадесет и четири) часа след отстраняване на нарушението. Заплащането на месечната абонаментната цена за услугата за периода на нарушението съответно спирането остава дължимо.
РАЗДЕЛ VI

Задължения на ОПЕРАТОРА
11. ОПЕРАТОРЪТ е длъжен:

11.1. да изгражда, поддържа и развива МРЕЖАТА в съответствие с разпоредбите на действащото законодателство и приетите за прилагане в Република България стандарти и качество, като спазва изискванията за минимално задължително качество на услугите и обслужването във връзка с предоставяне на последните. ОПЕРАТОРЪТ използва в мрежата си само технически изправни електронни съобщителни устройства с оценено съответствие и пуснати на пазара по съответния законов ред. ОПЕРАТОРЪТ инсталира, поддържа и използва електронно съобщителни устройства, само по начин и предназначение, определени от производителя, с цел да се гарантира защита на околната среда, животът и здравето на хората.

11.2. да осигурява непрекъсната, надеждна и качествена работа на МРЕЖАТА 24 (двадесет и четири) часа в денонощието 7 (седем) дни в седмицата; ОПЕРАТОРЪТ е длъжно да извършва измерване и управление на трафика така, че да се избегне претоварване на отделни връзки в мрежата, а също така да прилага нарочни процедури и мерки за реакция при възникване на такова претоварване;

11.3. да предоставя услуги на всички ПОТРЕБИТЕЛИ, адресати на настоящите общи условия при спазване на равнопоставеност и прозрачност;

11.4. да не създава предимства за отделни ПОТРЕБИТЕЛИ, адресати на настоящите общи условия или група от тях, като това задължение не може да попречи на свободата на договаряне на ОПЕРАТОРА;

11.5. предварително да уведомява писмено или по друг подходящ начин ПОТРЕБИТЕЛИТЕ при искане за достъп до техни помещения;

11.6. да спазва уговорените срокове за активиране на услугите на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ; 11.7. да уведомява ПОТРЕБИТЕЛИТE чрез публикуване на съобщение на интернет страницата www.etcc.bg или по друг подходящ начин за прекъсване и/или влошено качество на предоставяната услуга при извършване на профилактични прегледи, ремонти и/или поради развитие на МРЕЖАТА, както и за сроковете на прекъсването и/или влошеното качество на услугата в срок най-малко от 48 (четиридесет и осем) часа преди ефективното й прекъсване. Под подходящ начин за уведомяване на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ се счита информирането им по пощенски път или по факс, или чрез електронна поща, или чрез повикване към тях, или кратко текстово съобщение (SMS); 11.8. да уведомява ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, чрез публикуване на съобщение на интернет страницата си или по друг подходящ начин във възможно най-кратък срок за ограничения в предоставянето на услугите, наложени от компетентните органи при извънредни обстоятелства или във връзка с националната сигурност и отбраната на страната;

11.9. да пази цялата информация, отнасяща се до сметките на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и данните необходими за разплащанията, в продължение най-малко на 12 (дванадесет) месеца с изключение на случаите, когато с нормативен акт е определен различен срок;



11.10. да предоставя на ПОТРЕБИТЕЛЯ при поискване детайлизирана информация за ползваната услуга, заедно с фактурата.

11.11. да не предоставя на трети лица информация, отнасяща се до ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и техни действия, без съгласието им, с изключение на случаите, в които ОПЕРАТОРЪТ я предоставя при законосъобразно искане на съответните компетентни органи или с изключение на изрично предвидените в настоящите общи условия случаи;

11.12. да уведомява предварително протребителите за изменение на общите условия и/или индивидуалния договор, в срок не по-кратък от 30-дни преди влизането им в сила;

11.13. да оповести на страницата си в Интернет или по друг подходящ начин адрес и/или телефон, на които да приема уведомления от ПОТРЕБИТЕЛИТЕ за повреди и други форми на неизправно получаване на услугите като води регистър по дата и час на заявяване, причина и време за тяхното отстраняване;

11.14. да отстранява възникнали повреди в МРЕЖАТА при наличие на нормални условия за работа в срок до 24 часа. Срокът за отстраняване на повредата започва да тече от момента на писмено, по телефона и/или в място за обслужване на клиенти, уведомяване за повредата от страна на ПОТРЕБИТЕЛЯ или от установяването й от страна на ОПЕРАТОРА, посредством упълномощените за това лица;

11.15. Да информира ПОТРЕБИТЕЛЯ предварително и по подходящ начин, че ще предприеме спрямо него действия по извънсъдебно събиране на негови изискуеми и ликвидни парични задължения, включително и когато за целта ще се ползват услугите на трети лица (кредитни бюра, агенции за събиране на вземания и други), като задължително посочва точното наименование на тези лица, точния размер на претендираните парични вземания, както и основанието, на което последните се претендират.


РАЗДЕЛ VII

Отговорност на ОПЕРАТОРА
12. ОПЕРАТОРЪТ носи отговоност в следните случаи:

12.1. При забава на активирането на услугaта в срока по т. 6 от тези Общи условия, ОПЕРАТОРЪТ дължи неустойка за всеки ден забава в размер на 0,1 % от еднократната такса за активиране на услугата. Неустойката се изплаща в срок до един месец от датата на поискване от страна на ПОТРЕБИТЕЛЯ. Заплащането на неустойката може да се извършва чрез прихващане на съответната дължима сума от стойността на месечната абонаментна такса за следващия месец, само при съгласие от страна на ПОТРЕБИТЕЛЯ за това.

12.2. За неотстранени повреди в МРЕЖАТА и съоръженията към нея, или по други причини, в резултат на които ПОТРЕБИТЕЛЯТ не е могъл да ползва услугите повече от 3 (три) дни през един календарен месец, дори когато дните не са последователни, ПОТРЕБИТЕЛЯТ заплаща само част от дължимата месечна абонаментна цена, пропорционална на периода, през който е ползвал услугите. ОПЕРАТОРЪТ приспада съответната сума от стойността на месечната абонаментна цена за следващия месец.

12.3 Надвзети суми за предоставяни услуги, дължими неустойки от ОПЕРАТОРА и сумите по т. 11.1 и т. 11.2. от тези Общи условия се заплащат на ПОТРЕБИТЕЛЯ по негово изрично писмено искане. Заплащането се извършва чрез приспадане на съответната дължима сума от стойността на месечната абонаментна цена за следващия месец.

12.4. ОПЕРАТОРЪТ носи отговорност за виновно причинени вреди от прекъсване или влошаване на качество на услугите при неизпълнение на задълженията си към ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, които спазват задълженията си относно техническите изисквания и указанията за ползване на услугите.

12.5. ОПЕРАТОРЪТ не носи отговорност при прекъсване или влошаване на качеството на услугите поради виновно поведение на ПОТРЕБИТЕЛЯ, като например: недопускане на ОПЕРАТОРА до помещенията на ПОТРЕБИТЕЛЯ, в които са инсталирани съоръжения и/или оборудване; неспазване на технически изисквания и указания на производителя на използвани от потребителя електронно съобщителни устройства, както и технически изисквания и указания на ОПЕРАТОРА за ползване на услугата, техника или оборудване и др.

12.6. ОПЕРАТОРЪТ не носи отговорност в следните случаи:

12.6.1. ОПЕРАТОРЪТ не носи отговорност при невъзможност за предоставяне и ползване на услугата или при влошаване качеството й, в случай, че смущенията се дължат на периодични или инцидентни тестове, планирани или необходими, които се провеждат от ОПЕРАТОРА и за които потребителите са уведомени по реда на тези Общи условия, както и при неработоспособност на МРЕЖАТА, преносната среда или оборудване, което не е възникнало по вина на ОПЕРАТОРА;

12.7. ОПЕРАТОРЪТ не носи отговорност за съдържанието на обменяната от ПОТРЕБИТЕЛИТЕ информация и техните действия при и по повод ползване на услугите му.

12.8. Освен, ако в нормативен акт е разпоредено друго, ОПЕРАТОРЪТ не носи отговорност за неизпълнение на задълженията си при извънредни обстоятелства или причини, независещи от ОПЕРАТОРА за периода, докато трае съответното обстоятелство или причина.

12.8.1. Когато ОПЕРАТОРЪТ е под въздействие на извънредни обстоятелства или причини, независещи от него, то е длъжно да уведоми незабавно ПОТРЕБИТЕЛЯ за обстоятелствата и ограниченията, наложени от тях.

12.8.2. Ако извънредните обстоятелства или причините, независещи от ОПЕРАТОРА продължат повече от 30 (тридесет) дни и ПОТРЕБИТЕЛЯТ загуби интерес от продължаване действието на договора, той може да поиска прекратяване на същия. В този случай договорът се прекратява незабавно от момента на получаване на искането за прекратяване от другата страна без неустойки за страните.

12.8.3. В случай на спор, отнесен за разрешаване пред Съд, извънредните обстоятелства или причини, независещи от страната, се доказват по реда на Гражданския процесуален кодекс.
РАЗДЕЛ VIII

Права на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
13. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ имат следните права:

13.1. да изискват сключване на индивидуален договор за ползване на съответната електронно съобщителна услуга, предлагана от ОПЕРАТОРА;

13.2. да получават услугата с технически параметри и качество, съгласно тези Общи условия и индивидуалния договор, подписан между страните, както и съобразно Общите изискавния на КРС;

13.3. да уведомяват ОПЕРАТОРА за всички проблеми, свързани с ползването на услугите, по указаните в Общите условия начини;

13.4. да искат и получават информация и справки относно ползването на услугите, предоставяни от ОПЕРАТОРА;

13.5. да подават жалби, молби и предложения и да получават отговори и друго съдействие при разглеждането по реда и сроковете съгласно тези общи условия;

13.6. да адресират жалби и сигнали до Комисията за регулиране на съобщенията и/или Комисия за защита на потребителите, отнасящи се до МРЕЖАТА на ОПЕРАТОРА и услугите, предоставяни чрез нея, в случай че последното е допуснало нарушение на Закона за електронните съобщения и/ или други нормативни и/ или административни актове по неговото прилагане и/или на тези Общи условия и/или на индивидуалния договор;

13.7. да дава предварително писмено съгласие за получаване на повиквания, съобщения или електронна поща за целите на директния маркетинг;

13.8. да изразява изрично несъгласие с бъдещо получаване на съобщения за целите на директния маркетинг и реклама на услугите на ОПЕРАТОРА;

13.9. да бъдат информирани при планирани прекъсвания и при очаквано влошаване на качеството на предоставяната услуга

13.10. да прекратяват ползването на услугите по свое желание след подаване на 30-дневно писмено предизвестие до ОПЕРАТОРА;

13.11.да поискат възстановяване на спрените /прекъснати/ услуги след изплащане на задълженията си към ОПЕРАТОРА, преди прекратяване на договора за услуги поради неплащане на задълженията на ПОТРЕБИТЕЛЯ към ОПЕРАТОРА.

13.12. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ имат и съответните права, неизброени изрично тук, но предвидени в ЗЕС, подзаконовите актове по неговото прилагане, Общите изисквания на КРС

РАЗДЕЛ IX

Задължения на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
14. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ са длъжни:

14.1. в предварително съгласувано с ОПЕРАТОРА време да му осигурят достъп до имота си с цел изграждане, поддържане, настройка, ремонт и профилактика на мрежата, както и да оказват необходимото съдействие за изпълнението на задълженията на ОПЕРАТОРА във връзка с предоставянето на услугите;

14.2. да не извършват промени чрез крайните си утройства в мрежата на ОПЕРАТОРА, както и да полагат добросъвестни грижи за предоставеното оборудване;

14.3. да оказват необходимото съдействие на ОПЕРАТОРА при осъществяване на контрол по законността на ползване на предлаганите услуги и оборудване и крайни устройства. Потребителите са длъжни да съдействат на ОПЕРАТОРА и за предотвратяване или прекратяване на атака за отказ на услугата – Denial-of-service attack (DoS attack) и/или за предотвратяване или прекратяване злоупотреба с мрежата (Network Аbuse);

14.4. да спазват указанията, инструкциите и предписанията на производителя и/или ОПЕРАТОРА за правилно ползване на крайните устройства и/или предоставеното оборудване;

14.5. да използват само крайни устройства с оценено съответствие и пуснати на пазара съгласно действащото законодателство;

14.6. да не извършват каквито и да било промени в крайните устройства и/или предоставеното оборудване и да не включват приспособления, за които няма изрично писмено разрешение от ОПЕРАТОРА;

14.7. да заплащат определените от ОПЕРАТОРА цени по начин и в срокове за плащане, посочени в тези Общи условия.

14.8. да уведомяват в срок до 14 (четиринадесет) дни ОПЕРАТОРА за настъпили изменения в идентификационните данни по т. 8.2. от тези Общи условия;

14.9. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ са длъжни при използване на предоставяната от ОПЕРАТОРА услуги да не нарушават каквито и да било имуществени или неимуществени права и/или законни интереси на трети лица.

14.10. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ са длъжни да не извършват и да не допускат генериране на трафик, водещ до злоупотреба с мрежата (Network Аbuse) и/или до атака за отказ на услугата – Denial-of-service attack (DoS attack).

14.11. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ нямат право да предоставят електронна съобщителна мрежа или електронна съобщителна услуга, чрез услугата, предмет на тези Общи условия.

14.12. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ се задължават да ползват услугата при спазване на всички относими изисквания и задължения, съдържащи се в индивидуалния договор, в тези Общи условия, в българското, европейското и международното законодателство или в общите и индивидуални актове на компетентни държавни органи.

14.13. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ се задължават при ползване на предоставените от ОПЕРАТОРА услуга да се въздържат от действия/бездействия:



  • в противоречие и/или противоречащи на българското законодателство, международните актове, по които република България е страна, приложимите чужди закони, настоящите Общи условия или добрите нрави;

  • нарушаващи търговска, служебна или лична тайна на трети лица или друга конфиденциална информация;

  • нарушаващи каквито и да били имуществени или неимуществени права или законни интереси на трети лица, включително право на собственост, право на интелектуална собственост и други;

  • накърняващи доброто име и/или търговската репутация на ОПЕРАТОРА, или името, търговската репутация, честта или достойнството на друго лице/а;

  • можещи да прекъсват, затрудняват, нарушават или ограничават нормалното функциониране на програмни продукти, електронните съобщителни устройства и съоръжения на ОПЕРАТОРА или трети лица, електорнни съобщителни услуги на ОПЕРАТОРА или друг оператор.

14.14. да не използва и разпространява софтуер, компютърни програми, приложения и др., съдържащи вируси. При наличие на такива да ги отстрани в най-кратък срок;

14.15. да приемат услугата като подпишат Протокола за активиране.

14.16. При изпълнение/неизпълнение на настоящите задължения, ПОТРЕБИТЕЛЯТ отговаря и за действията/бездействията на трети лица – негови служители, лица действащи по негова поръчка или лица – негови посетители, клиенти и други.
РАЗДЕЛ X

Отговорност на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
15. ПОТРЕБИТЕЛЯТ отговаря за:

15.1. всички вреди и пропуснатите ползи, причинени на ОПЕРАТОРА, непосредствена последица от неизпълнение на задълженията му по тези Общи условия и/или сключения индивидуален договор. ПОТРЕБИТЕЛЯТ отговаря и за неправомерни действията/бездействията на трети лица – негови служители, лица действащи по негова поръчка или лица – негови посетители, клиенти и други, от които пряко са произтекли вреди и порпуснати ползи за ОПЕРАТОРА.

15.2. ПОТРЕБИТЕЛЯТ се съгласява, че при неизпълнение, на което и да е от задълженията по раздел IX, ОПЕРАТОРЪТ има право временно да спре/прекъсне предоставянето на услуги на ПОТРЕБИТЕЛЯ, или да развали индивидуалния договор по реда на тези общи условия, освен ако конкретното неизпълнение не е довело до автоматично или едностранно прекратяване на договора и/или да откаже сключване на нов договор с него.

15.3. В случаите на неплащане на дължимите суми от ПОТРЕБИТЕЛЯ в срок, или при неизпълнение на някои от останалите задължения по раздел IX, ОПЕРАТОРЪТ спира/прекъсва изцяло или частично предоставянето на услуги.

15.4. В случаите, когато ПОТРЕБИТЕЛЯТ сам ремонтира, замества, мести или по всякакъв друг начин променя каквато и да е част от оборудването без предварително писмено разрешение от ОПЕРАТОРА, ОПЕРАТОРЪТ има право да получи от ПОТРЕБИТЕЛЯ обезщетение за всички последвали вреди, включително и за подмяна на оборудването, чиято парична равностойност се посочва в нарочен приемо-предавателен протокол към индивидуалния договор и/или в последния договор.

15.5. В случай, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ допусне погиване, повреждането, унищожаване, кражба или загубване на предоставеното от ОПЕРАТОРА оборудване, както и в случаи, при които ПОТРЕБИТЕЛЯТ не изпълнява задължението си за връщане на оборудването, той е длъжен да заплати на ОПЕРАТОРА паричната равностойност на оборудването.

15.6. ОПЕРАТОРЪТ реализира отговорността на потребителите по общия ред, включително и чрез заповедно производство по реда на ГПК.

15.7. ПОТРЕБИТЕЛЯТ договаря от свое име и за своя сметка съответните права с носител на интелектуалните права (авторски и др.) върху програмния продукт, осигуряващ ползването на предоставената услуга.


РАЗДЕЛ XI

Цени. Условия за заплащане на услугите
16. ОПЕРАТОРЪТ разработва цени на предлаганата услуга съобразно търсенето и предлагането, при условия на равнопоставеност за ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, адресати на настоящите общи условия, като ОПЕРАТОРЪТ има право да определя различни цени и отстъпки на база пазарно търсене и предлагане, технология, и други. При всички случаи при определяне на цената на услугата, ОПЕРАТОРЪТ спазва разпоредбите на ЗЕС и подзаконовите актове на Комисия за регулиране на съобщенията по неговото прилагане.

16.1. ОПЕРАТОРЪТ има право да предлага отстъпки и/или промоции за ползваните от ПОТРЕБИТЕЛЯ услуги при предварително публикувани на страницата му www.etcc.bg. или по друг начин, условия;

16.2. ОПЕРАТОРЪТ информира ПОТРЕБИТЕЛИТЕ за цените чрез страницата си в Интернет на адрес www.etcc.bg, в своите центрове за обслужване на клиенти и по други подходящи начини.

16.3. ОПЕРАТОРЪТ събира от ПОТРЕБИТЕЛИТЕ суми за предоставяните от него услуги, както следва:

16.3.1. еднократна цена за активиране на услугите, за които е сключен индивидуалния договор. Цената за активиране се заплаща за включване към мрежата при сключване на договора и не се връща при прекратяването му.

16.3.2. месечната абонаментна такса, осигуряваща достъп до услугите, за които е сключен договора между ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛЯ. Месечната абонаментна цена се заплаща авансово. Когато договорът за услуги е сключен през текущия месец, ПОТРЕБИТЕЛИТЕ заплащат част от месечната такса за текущия месец пропорционално на дните от същия месец, през които ОПЕРАТОРЪТ ще предоставя услугите и авансово - месечната абонаментна такса за следващия календарен месец.

16.3.4. цени за допълнителни услуги (техническо съдействие и консултации, е-mаil и др.), съгласно Ценова листа на ОПЕРАТОРА и сключения индивидуален договор.

16.4. Неполучаването на сметките и/или фактурите не освобождава ПОТРЕБИТЕЛЯ от плащане на изискуемите задължения в определения с настоящите общи условия срок. ОПЕРАТОРЪТ издава индивидуален документ – касов фискален бон на ПОТРЕБИТЕЛЯ за получено плащане при разплащане в брой.

16.5. Цените за предоставените услуги се заплащат:

- в брой, в офиса на ОПЕРАТОРА, находящ се на посочения в договора адрес;

- по банков път чрез банков превод по сметка, посоченa в индивидуалния договор, сключен с ОПЕРАТОРА. При плащане на цените чрез банков превод, плащането се счита за извършено на датата на заверяване на сметката на ОПЕРАТОРА с преведените суми. В този случай, когато заплащането става чрез международен банков превод или във валута, различа от BGN, всички банкови такси, комисионни както и валутни курсови разлики са дължими и за сметка на потребителя.

- по електронен път ON-line – чрез използване на електронни платежни платформи, оповестени в официалната страница на ОПЕРАТОРА и/или в индивидуалния договор. При плащане по електронен път в случаите по предходното изречение, плащането се счита извършено в деня, в който платежната система уведоми за това ОПЕРАТОРА.

16.6. Всички такси за предоставяне на услуги се заплащат в зависимост от техния вид и специфика, по цени съгласно действащата Ценова листа на ОПЕРАТОРА и индивидуалния договор.

16.7. Ценовата листа за предлаганите услуги е публична. При промяна на цените тя се публикува в 7-дневен срок, преди влизането й в сила. ОПЕРАТОРЪТ предоставя ценовата листа на своите ПОТРЕБИТЕЛИ на общодостъпни места във всяка своя служба на територията, на която предоставя услугите си. В случай, че засегнатите потребители на са съгласни с извършеното изменение, те могат да прекратят индивидуалния си договор едностранно без санкции в срок до един месец от влизане в сила на съответните изменения. Разпоредбата на предходното изречение не се прилага, когато промяната в цените се дължи на властнически акт на Комисията за регулиране на съобщенията или друг компетентен орган на изпълнителната или законодателната власт.



РАЗДЕЛ XII

Разглеждане на жалби, молби и предложения
17. ОПЕРАТОРЪТ води и съхранява регистър на постъпилите молби, жалби, предложения и рекламации и предприетите действия след разглеждането им за срок от 12 месеца, при спазване на действащите правила за защита на личните данни.

17.1. ОПЕРАТОРЪТ приема писмени жалби, молби, предложения и рекламации на ПОТРЕБИТЕЛЯ в своите центрове за обслужване всеки работен ден от 09 ч. до 18 ч. Не се приемат анонимни жалби, молби или предложения.

17.2. Всяка жалба, молба или предложение следва да се подаде по пощата, лично или чрез пълномощник. Подадените жалби, молби и предложения се завеждат с входящ номер от датата на подаването им или от датата на пощенското клеймо.

17.3. ОПЕРАТОРЪТ рразглежда постъпилите жалби, като взема становище по тях, съответно удовлетворява ги или ги отхвърля в най-кратки срокове, но не по-късно от 30 (тридесет) дни от датата на получаването им, за което уведомява потребителя по подходящ начин.

17.4. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ могат да адресират жалби до Комисията за регулиране на съобщенията и/или Комисия за защита на потребителите, отнасящи се до МРЕЖАТА на ОПЕРАТОРА и услугите, предоставяни чрез нея, при неспазване на законовите и/или подзаконови разпоредби и/или Индивидуалния договор и/или тези Общите условия, от страна на ОПЕРАТОРА.
РАЗДЕЛ XIII

Решаване на спорове.
18. Споровете между ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛЯ се решават чрез добросъвестни преговори между тях. При непостигане на съгласие, всяка от страните може да поиска съдействие от Комисията за регулиране на съобщенията и/или Комисия за защита на потребителите и/или да отнесе спора за решаване пред компетентния български съд по реда на ГПК.

РАЗДЕЛ XIV

Изменение и допълнение на Общите условия
19. Настоящите Общи условия могат да бъдат изменяни и допълвани по инициатива на ОПЕРАТОРА или КРС, при спазване на императивните разпоредби на ЗЕС и Общите изисквания на КРС. .

19.1. ОПЕРАТОРЪТ прави публични Общите условия в 30-дневен срок преди влизането им в сила или влизане в сила на изменението им.

19.2. ОПЕРАТОРЪТ прави Общите условия публични за ПОТРЕБИТЕЛИТЕ си, като ги поставя на подходящи общодостъпни места, включително във всеки свой офис, на териториите на които предоставя услугите през целия период на предоставяне на услугите и предоставя додтъп до тях на ПОТРЕБИТЕЛЯ при сключване на договора.

19.3. Тези Общи условия се прилагат и за заверените ПОТРЕБИТЕЛИ към датата на вслизането им в действие. ОПЕРАТОРЪТ се задължава да ги уведоми като им даде 30-дневен срок за отхвърлянето им. Ако в посочения срок ПОТРЕБИТЕЛ по заварен договор не заяви писмено, че отхвърля Общите условия, същите се считат за приети.


РАЗДЕЛ XV

Приложим закон и допълнителни условия
20. По въпроси, неуредени от настоящите Общи условия се прилагат нормите на Закона за електронните съобщения и подзаконовите актове по неговото прилагане, Решенията и другите общи и индивидуални административни актове на Комисията за регулиране на съобщенията, както и нормите на останалото приложимо право.

21. Общите условия са неразделна част от индивидуалния договор, подписан между ОПЕРАТОРА и ПОТРЕБИТЕЛЯ, като същите се смятат за приети и фактически получени от последния с факта на подписване на индивидуалния договор.

22. ПОТРЕБИТЕЛИТЕ не придобиват никакви пълномощия, нито права за ползване на търговски марки на ОПЕРАТОРА, know-how, show-how, авторски или други имуществени или неимуществени права, извън изрично уговорените в настоящите Общи условия.

23. Всички волеизявления, съобщения и друга кореспонденция между страните, свързани с настоящите Общи условия и/или със сключен индивидуален договор за услуга/и, следва да бъдат в писмена форма, подписани от съответната страна или неин представител, като същите се изпращат на адреса на всяка една от страните или на съответния имейл адрес, посочени в индивидуалния договор за услуги.

24. За редовно получено ще се счита и всяко едно волеизявление или друго съобщение от едната страна по договора, отправено до адресът на другата страна, посочен в индивидуалния договор, и когато последната не е намерена на същия адрес при едно или повече от едно посещения или тя, въпреки известието за доставяне на писмото или пратката, адресирани до нея, не е потърсила същите при лицето, осъществяващо куриерската (пощенската) услуга в определения за това срок, съгласно условията на последното лице.

25. За получено ще се счита и всяко валидно волеизявление и друго съобщение, изпратено до съответния имейл адрес на страна по индивидуалния договор, без да е необходимо потвърждение за получаването от другата страна, но при условие, че електронното съобщение изпратено до съответния имейл адрес реално е постъпило в сървърът, поддържащ електронната поща на страната – адресат на съобщението.

26. В случай, че ПОТРЕБИТЕЛЯТ не е уведомил ОПЕРАТОРА за промяна на адреса си за кореспонденция, съответно за промяната на електронния си адрес – email, посочени в индивидуалния договор, ще се счита, че всички изпратени изявления и съобщения от страна на последното дружество до страия адрес са редовно доставени и връчени, ако са изпратени на един от посочените в договора адреси в съответствие с горните условия
РАЗДЕЛ XVI

Определения

27. По смисъла на тези Общи условия:

27.1. ИЗВЪНРЕДНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА – всички обстоятелства по смисъла на чл. 306, ал. 2 от Търговския закон.

27.2. ПРИЧИНИ НЕЗАВИСЕЩИ ОТ OПЕРАТОРА – всички действия, бездействия или събития, които ОПЕРАТОРА не би могло да преодолее, въпреки положените от него усилия с грижата на добрия търговец.

27.3. КРАЙНИ УСТРОЙСТВА са продукти или част от продукти, предназначени за свързване към интерфейсите на обществената електронна съобщителна мрежа.

27.4. КРАЙНО УСТРОЙСТВО С ОЦЕНЕНО СЪОТВЕТСТВИЕ - крайно устройство с оценено съответствие, съгласно действащата законова и подзаконова нормативна уредба. Пуснатите на пазара устройства са съпроводени с декларация за съответствие на производителя/вносителя и трябва да имат маркировка за съответствие “СЕ” и съответните означения. Допустимо е означенията да са върху опаковката или съпровождащите устройството документи - тип, модел, производител, вносител, фабричен номер, означение за използване по предназначение.

27.5. ЗЛОУПОТРЕБА С МРЕЖАТА (Network Abuse) – използване на крайно устройство и/или мрежов ресурс/и, от потребителя или от трето лице, за извършване или опит за извършване на неправомерни актове, определени, като киберпрестъпления (Cyber crimes) от правителствени организации или неправителствени такива, като например: CERT Division of Software Engineering Institute – www.cert.net; RIPE Network Coordination Centre – www.ripe.net;

27.6. АТАКА ЗА ОТКАЗ НА УСЛУГАТА – Denial-of-service attack (DoS attack) – всеки акт /действие или бездействие/ или опит за такова действие, целящи крайно устройство/а и/или мрежов ресурс/и да бъдат недостъпни за техните потребители.

27.8. МРЕЖОВ РЕСУРС/И са крайни устройства, IP адрес/и MAС адрес/и.

27.9. КАЧЕСТВО НА УСЛУГАТА – предвиденото минимално изискуемо качество в Общите изисквания на КРС и останалите нормативни актове, както и качество, съобразено със съответно приложимите български държавни стандарти - БДС и въведените в Република България европейски стандарти за качество - БДС EN.

27.10. МРЕЖА съвкупност от преносни съоръжения и при необходимост оборудване за комутация или маршрутизация и други ресурси, които служат за пренос на сигнали посредством проводник, оптични или други електромагнитни способи, включително спътникови мрежи, фиксирани (с комутация на канали или с пакетна комутация, включително интернет) и кабелни електронни съобщителни мрежи за разпространение на телевизионни програми, независимо от вида на пренасяната информация

27.11. СЪРВЪР (server) е устройство или система от свързани устройства, на което или на някое от които е инсталиран системно и/или приложно програмно осигуряване за изпълняване на задачи във връзка със съхраняване, обработка, приемане или предаване на информация.

27.12. IP АДРЕС (IP address) е уникален идентификационен номер съгласно Internet Protocol (стандарт RFC 791 и последващите), приписан на устройство, Интернет страница или друг ресурс на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ по начин, който позволява обмена на информация между този ресурс и други ресурси в Интернет с използване на Internet Protocol.

27.13. Фиксиран IP адрес по DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) - Постоянен IP адрес получен по DHCP протокол, предоставен от ОПЕРАТОРА, който подлежи на подмяна при промяна в топологията на мрежата на ОПЕРАТОРА или при промяна на адреса на предоставяне на услугата.

27.14. MAC АДРЕС/И (MAC - Media Access Control) е уникален идентификатор на производителите на мрежови адаптери по технология Ethernet.

27.15. ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦА – www.etcc.bg - обособено място в Интернет достъпно чрез своя унифициран адрес (URL съгласно стандарт RFC1738 и последващи) по протокол HTTP или HTTPS и съдържащо файлове, програми, текст, звук, картина, изображение, хипервръзки или други електронни материали и ресурси.

27.16. ДОМЕЙН – име, представляващо низ от букви и/или цифри съгласно стандарт RFC 882 и последващите, регистрирано в нарочни регистри от оправомощени лица, посредством което име се индивидуализират ресурси в Интернет.

27.17. ПРОФИЛАКТИКА – период на планиран ремонт или наблюдение на сървър, както и на промяна на МРЕЖАТА, през който са възможни периоди с нарушено качество или липса на услугите.

27.18. РАБОТЕН ДЕН е всеки ден от понеделник до петък с изключение на националните и официални празници, и неработните дни, определени със закон или с акт на Министерски съвет.

27.19. Понятията, използвани в тези Общи условия, които не са дефинирани изрично в този раздел, ще имат значение, което им дава ЗЕС, подзаконовите актове по неговото прилагане, търговското и гражданското законодателство, практиката и обичаите. Използването на думи в единствено число ще се отнасят и за множествено число и обратно в зависимост от използвания контекст .


РАЗДЕЛ XVII

Преходни и заключителни разпоредби

28. Настоящите изменения и допълнения на Общите условия влизат в сила, считано от 29.02.2012 г. и 30 (тридесет) дни след публикуването им на Интернет страницата на “Източна телекомуникационна компания” АД по отношение на заварените ПОТРЕБИТЕЛИ на Услугата.

29. Настоящите Общи условия могат да бъдат изменяни и/или допълвани по реда на ЗЕС, по инициатива на “Източна телекомуникационна компания” АД или на КРС. При изменение и/или допълнение на Общите условия, те влизат в сила по отношение на ПОТРЕБИТЕЛИТЕ (включително и заварените) след изтичане на 30 (тридесет) дневен срок от датата на публикуването на изменението и/или допълнението на страницата на “Източна телекомуникационна компания” АД в интернет – www.etcc.bg.

30. За всички неуредени в Общите условия въпроси се прилагат разпоредбите на действащото българско законодателство.


София 1113, бул. ”Цариградско шосе” №105, комплекс “Лиди-Р”; тел. +359 2 484 04 04; office@etcc.bg; www.etcc.bg



Каталог: userfiles
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
userfiles -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
userfiles -> Закон за бюджета на доо- 2012 г., Кодекс за социално осигуряване, 6 наредби,свързани със социалното осигуряване
userfiles -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
userfiles -> Автоматични предпазители базови конструкции и основни характеристики на автоматичните предпазители
userfiles -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница