Община лъки общински годишен план за младежта за 2016г. С ъ д ъ р ж а н и е



Дата25.02.2018
Размер353.6 Kb.
#59114






ОБЩИНА ЛЪКИ

Общински годишен план

за младежта

за 2016г.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е :

Въведение. Правна рамка……………………………………………………………….……. 3

І. Анализ на предизвикателствата пред младежта в община Лъки ……….…………. 4

І.1. Демографска перспектива …………………………………………….…………. 5

І.2. Формално и неформално учене …………………………………...….…………. 7

І.3. Младежка заетост ……….………………………………………………….……. 7

І.4. Икономическа активност и предприемачество ………….…………………….. 8

І.5. Достъп до информационни услуги …………………………………..…………. 8

І.6. Гражданска активност ……….………………………………………….………. 9

І.7. Младежко доброволчество ……….…………………………………….………. 10

І.8. Здравословен начин на живот ……….…………………………………………. 10

І.9. Младите семейства ……….………………………………………………….…. 10

І.10. Социалното включване на младите хора ………………………….…………. 11

І.11. Младежка престъпност …………………………………………….…………. 12

І.12. Младите хора в населените места ……………………………………………. 13

І.13. Управление на младежката политика ……….……………………………….. 13



ІІ. Приоритети и специфични цели за провеждане на общинската политика за младежта и мерки за постигането им ………………………………………………. 13

ІІІ. Предвиждане на дейности, които да допринасят за постигане на целите на

общинските, областните и националната стратегия за младежта ……….……. 13

ІV. Организация и координация на дейностите за постигане на целите …………. 14

V. Действия по наблюдение, оценка и актуализация на общинския план за

младежта ……….……………………………………………………………….………. 14

VІ. Информация и публичност на плана ……….…………………………………..…. 14

Въведение. Правна рамка

Общинският годишен план за младежта за 2016г. е разработен от Общински консултативен съвет по въпросите за младежта за Община Лъки и се приема по предложение на Кмета на Община Лъки от ОбС – Лъки.

През 2012 година бе приет Закон за младежта (Обн. - ДВ, бр. 31 от 20.04.2012 г., изм. бр.68 от 02.08.2013 г.), който формира държавните политики за младите хора в съответствие със стратегията и приоритетите за тяхното развитие, осъществявани от и в рамките на Европейския съюз, Съвета на Европа и Организацията на обединените нации. В изпълнение на чл.15 и чл.16 от Глава втора на Закона за младежта ежегодно се подготвя и утвърждава общински годишен план за младежта за текущата година. Този документ определя целите и приоритетите на общинската политика за младите хора, както и финансовите ресурси за реализирането й в краткосрочен ежегоден план в съответствие с Националната стратегия за младежта (2010-2020) и Стратегия ЕВРОПА 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. В Националната стратегия за младежта са предвидени мерки и дейности за развитие и младежки перспективи, провокирани от инициативата „Младеж в движение“ на ЕС, която задава актуалната европейска доктрина за подобряване на образователните системи и улеснява навлизането на младите хора на пазара на труда.

Годишният общински план за младежта за 2013г. бе първият по рода си документ за годишно планиране и програмиране на младежките политики на местно ниво в община Лъки след създаване и влизане в сила Закона за младежта. В Глава Втора, чл.16, ал.1 разпорежда, че Общинският план за младежта се приема от Общинския съвет по предложение на кмета на общината. Отчет по изпълнение на заложените дейности се праща в табличен вид на Областния управител.

Общинският план за младежта е разработен в изпълнение на Закона за младежта и Общинската програма за закрила на детето и в съответствие с общинската политика относно приоритетите за развитие на младите хора в Община Лъки. Освен със Закона за младежка, Общинският план за младежта на Община Лъки е съобразен с Националната стратегия за младежта (2010-2020), приета от МС през октомври 2010г.

Темите и въпросите, които стоят пред младите хора, налага гъвкав подход за създаване и изпълнение на годишния общински план за младежта. В този смисъл за да има развитие по отношение на младежката политика трябва в плана да са заложени мерки и дейности, които обуславят успешно партньорство между всички сектори, свързани с живота на младите хора. Ето защо настоящият план се основава на традиционното сътрудничество и залага мерки за по-добра координация на отговорните институции в сфери като образование, трудова заетост, социално включване, здравеопазване, младежко доброволчество и др.

В изпълнение на Националната стратегия за младежта гъвкавият подход следва своето логическото развитие на общинско ниво. Доктрината на ЕС за младежта има пет основни приоритета, които са базови и за настоящия Общински план за младежта:


  • Участие;

  • Информация;

  • Неформално образование;

  • Доброволчески дейности;

  • По-добро разбиране и познаване на проблемите на младежта.

Съгласно нормативния акт (ЗМ) провеждането на държавната политика за младежта на територията на съответната област се осигурява от областните управители в тясно сътрудничество между Министерството на образованието, младежта и науката и младежките организации, регистрирани на територията на съответната област. Те изготвят областен план за младежта, който определя целите и приоритетите на регионалната политика за младежта в съответствие с Националната стратегия за младежта (2010-2020), областната стратегия за развитие и с потребностите на младежите в региона.

Областният план за младежта се изготвя на база на общинските планове за действие, разработени от кмета на съответната община и приети от общинските съвети.



І. Анализ на предизвикателствата пред младежта в община Лъки

Приоритетните области, заложени в Националната стратегия за младежта (2010 – 2020) са част и от анализа на състоянието на младежта в община Лъки, както и в табличния вид на общинския годишен план, а именно:



  • Икономическа активност и кариерното развитие на младите хора

Достъп до образование; Заетост; Доходи; Жизнен стандарт; Трудова мобилност; Трудови права; Нагласи към предприемачество; Достъп до финансиране; Достъп до обучения за квалификация и преквалификация; Признаване на компетенциите и уменията получени чрез неформално и самостоятелно учене


  • Достъп до информация и качествени услуги

Достъп до специализирана информация; Достъп до специализирани консултации; Достъп до други специализирани услуги


  • Здравословния начин на живот

Здравословен статус; Достъп до здравеопазване; Употреба на психотропни вещества, цигари, алкохол; Физическа активност и спортни занимания; Достъп до спортни обекти, съоръжения и до други възможности за масов спорт; Достъп до информация за превенция на рискови практики и здравословен начин на живот; Достъп до обучения и кампании по въпросите на спорта, здравето, физическата активност и здравословния начин на живот.


Достъп до социални услуги в населеното място; достъп до специализирани услуги за социална и професионална интеграция - информираност относно политиките за социално включване


  • Развитие на младежко доброволчество

Отношение и нагласи към доброволчеството; Участие в доброволчески дейности; Достъп до информация за възможностите на доброволчеството; Информираност за ползите от доброволчеството; Информираност на работодателите за възможностите за признаване на неформалното образование (придобито от доброволчество)


  • Гражданска активност на младите хора

Свободно време – интереси и нагласи; Готовност за участие в избори – национални и местни; Ангажираност на младите в обществено-политическия живот – членство в неправителствени, политически и други граждански организации; Възможности за пълноценно участие в гражданския живот и процеса на вземане на решения; Достъп до информация относно възможностите на младежкото участие; Гражданско образование и обучение – проблеми; Нагласи към дейността на институции , НПО и др.


  • Развитие на младите хора в малките населени места и селските райoни

Достъп до образование в малките населени места и селските райони; Достъп до обучение в малките населени места и селските райони; Достъп до информация в малките населени места и селските райони; Възможности за професионална и личностна реализация; Достъп до услуги в малките населени места и селските райони; Достъп до компютър; Достъп до интернет; Участие в управлението и взимането на решения на местно ниво; Възможности за прекарване на свободното време; Участие в младежки организации, младежки съвети и местни инициативи.


  • Развитие на междукултурния и международния диалог

Отношение към различието (толерантност); Отношение към ЕС – чувство на принадлежност; Връзки с други общности – пътувания в страни от ЕС, други страни, проблеми; Емиграционни нагласи; Участие в международни инициативи, обмени, срещи и други прояви; Достъп до информация за възможности за участие в международни инициативи, срещи и други прояви; Участие в проекти по международни програми


  • Ролята на младите хора в превенцията на престъпността

Рисково и девиантно поведение; Доверие към институциите и правоохранителните органи; Участие в образователни кампании, информационни инициативи и кампании за превенция на рисковото поведение и престъпността; Достъп до информация за кампании, инициативи и програми; Препоръки за превенция
В табличната част на Общинския годишен план са заложени конкретни бюджетни средства неговото изпълнение съобразно възможностите на общинския бюджет, както и на възможностите за проектно финансиране по национални, оперативни програми и други международни програми.
І.1. Демографска перспектива

За да се открои перспективата по отношение броя на младото население в община Лъки, следва да се опрем на данните от Преброяване 2011г.




Община/

Населени места




Възрастови групи (в навършени години)

Общо

0-4

5-9

10-14

15-19

20-24

25-29

30-34

35-39

40-44

45-49

50-54

55-59

60-64

65-69

70-74

75-79

80-84

85+

ЛЪКИ

2902

68

77

93

138

156

163

163

192

248

239

265

239

259

185

173

124

72

48

ГР.ЛЪКИ

2128

61

74

83

124

128

116

137

166

205

196

210

175

160

105

88

57

29

14

С.БАЛКАН МАХАЛА

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

1

-

-

-

С.БЕЛИЦА

212

3

-

5

8

11

6

6

12

22

22

19

18

20

27

11

7

10

5

С.БОРОВО

78

-

-

-

-

1

1

1

-

1

3

7

6

16

11

10

10

4

7

С.ДЖУРКОВО

83

-

-

-

-

7

24

8

2

-

1

3

5

7

6

9

9

2

-

С.ДРЯНОВО

189

3

3

2

5

8

15

7

7

9

7

16

17

28

16

21

11

11

3

С.ЗДРАВЕЦ

47

-

-

-

-

-

-

1

1

7

3

-

5

7

6

8

6

-

3

С.КРУШОВО

2

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

-

1

-

-

С.ЛЪКАВИЦА

27

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

7

3

5

3

2

3

С.МАНАСТИР

80

1

-

3

1

1

1

3

2

4

3

7

5

6

8

14

9

8

4

С.ЮГОВО

54

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

2

6

7

3

6

11

6

9

Табл.1 Демографски данни в Община Лъки по данни на Национален статистически институт от Преброяване 2011г.

Въз основа на гореизложените данни може да се направят следните изводи:



  • младежите от 15 до 29г. са 457 души, което представлява едва 16% от общото население на общината.

  • 89 от младежите живеят в селата, което е 19%, т.е. всеки пети младеж. Но вглеждайки се по-внимателно в тези данни се вижда, че само 16 от тях са на възраст 15-19г., т.е. в тази и следващите възрастови групи съгласно горната таблица, делът на младото население стремително намалява.

  • 24 от младежите, живеещи в селата са в с.Джурково, като данните са за настанените в социалната институция – ДВХУИ.

Община/

Населени места




Възрастови групи (в навършени години)

Общо

15-19

20-24

25-29


Община ЛЪКИ


457

138

156

163

Гр.Лъки

368

124

128

116

В общинските села

89

14

8

47

Табл.2 Младо население в Община Лъки по данни на Национален статистически институт от Преброяване 2011г.

Налице е обща тенденция към намаляване на броя на младото население, както и населението като цяло в общината. Наблюдават се трайни тенденции към обезлюдяване на селата и общинския център. Миграционните процеси имат траен характер.

Сравнено с данни за цялата Пловдивска област, където:


  • естественият прираст е отрицателен;

  • структура на пола – превес на жените над мъжете

  • възрастова структура – нараства броят и делът на  възрастното население и намаляват тези на младите генерации;

община Лъки не прави изключение, с тази разлика, че големите общински центрове разчитат на общата миграция, докато гр.Лъки не е притегателен център, поради липсата на възможности за: трайна трудова заетост, получаване на професионално образование и перспектива за развитие. Голяма част от трудоспособното население е с временно пребиваващ характер.

В общината ни тенденцията за обезлюдяване е по-ярко изразена. Поради липса на подходяща работа младите хора са предимно в гр.Лъки, а 19% от тях живеят в общинските села, но в повечето случаи те пътуват към град Лъки ежедневно към своята месторабота или към общинското училище.

Само малка част от младите хора, придобили висше образование се връщат в гр.Лъки и общината, за да намерят тук трудова реализация.

Това още повече допринася за намаляване броя на младото население, за намаляване броя на младите семейства и съответно за раждаемостта в община Лъки.

За разлика от тенденцията в страната, при която има най-голямо териториално движение по направлението “град-град”, в община Лъки миграционните процеси дори не са в направление „село->град Лъки”, а са направо от „община Лъки->други общини”.

През последните години се задълбочава желанието за емиграция при младите хора, особено във възрастта 20-29 години. А това е възрастта, в която младите хора придобиват висше образование в големия град и намират реализация на трудовия пазар там.

Особеното в този процес е, че и невисококвалифицираните млади хора също търсят и намират подходяща работа и се установяват да живеят в по-големия град.

Казано общо, миграционните нагласи и намерения са високи. Увеличението е при по-нискообразованите слоеве. Тревожен е фактът, че почти всеки млад човек има конкретни намерения в обозримо бъдеще да емигрира. Все по-често младите хора свързват своята реализация другаде в страната или директно в чужбина.



І.2. Формално и неформално учене

С навършването на 14 години започва периодът на юношеството, в който младата личност оформя своята идентичност, интереси и ориентация за развитие, изпитва силна потребност от себе утвърждаване и доверие.

Въпреки използването на подходящи традиционни и нови подходи при провеждане на образователната политика, към момента в България 14% от учениците отпадат от системата на средното образование. В общината ни няма отпаднали ученици за разлика от други общини, но не е за пренебрегване фактът, че паралелките са единични, повечето вече маломерни, което води до намаляване на конкуренцията и състезателния дух между самите ученици, което винаги е бил добър двигател за напредък и любознателност.

Интересът сред младите хора към четенето на книги е нисък за сметка на интереса към електронните игри и Интернет.

Възможностите за неформално обучение са ограничени или недокрай оценени.

І.3. Младежка заетост

Съгласно действащото законодателство в Република България на 15 години младият човек става трудоспособен, като започването на работа на по-ранна възраст е при условията на специална закрила.

Насочването на политиките за развитие би подпомогнало кариерната ориентация и би облекчило включването на трудоспособните млади хора в системата на трудовата заетост.

В редки случаи младите хора от 15 до 18г. се превръщат в потенциален ресурс на почасова заетост в сивата част на икономиката най-вече в сектор „търговия и ресторантьорство”.

Данните за безработицата сред младежите от Дирекция „Бюро по труда” – Асеновград към месец 01.2016г. са следните:

Общ брой регистрирани безработни младежи до 29г. в ДБТ

6 лица

2 лица – до 24г., от които 2 със средно образование

4 лица от 25 до 29г., от които 2 със средно образование и 2 с основно

Табл.3 Данни към мес.01.2016г. от ДБТ
В повечето случаи младите хора нямат практически и трудов опит дори по придобитата специалност след завършване на своето образование и трудно се включват на пазара на труда. Голяма част от младите хора са демотивирани от предлаганото заплащане, както и от условията на работа. Очакванията им са по-високи от реалността – от възможностите на предприятията в общината, от квалификацията и опита им като работници.

Младежите с ниско образование и квалификация разчитат при назначаването им на работа да бъдат обучени за нея в съответното предприятие, като те очакват, че това е грижа на работодателя.

Младите хора търсят необходимата информация за устройване на работа от ОбА – Лъки и ДБТ – Асеновград.

І.4. Икономическа активност и предприемачество

Специфичните условия в общината, като:

- ограничени трудови ресурси;

- малък, свит пазар;

- и отдалечеността на общината в географско отношение,



както и:

- липсата на финансов ресурс;

- липса на опит

- и недостатъчната мотивация

не провокират инициатива у младите хора към стартиране на собствен самостоятелен бизнес. Въпреки това, тези, които се насочват към сферата на бизнеса се нуждаят от подкрепа от техните близки, за да могат да са конкурентоспособни.

Младежите, завършили предимно средно образование се насочват към съществуващите предприятия в общината в областта на рудодобива, трикотажното производство, горското стопанство. Прохождащият туристически бизнес в общината е предимно от семеен характер и не осигурява заетост на младежите по предлагане на туристически услуги.

Всичко това води до извода, че младите хора не виждат перспектива за предприемачество в община Лъки.
І.5. Достъп до информационни услуги

През 2013г. започна функционирането на Младежки дом – гр.Лъки, където общодостъпна е компютърна зала със съвременно оборудване. Младите хора там имат свободен достъп до информационните технологии. Компютърните конфигурации са съвременни, нови и осигуряват добра скорост на сърфиране в глобалната мрежа. Залата се ползва най-вече от млади хора, които въпреки наличието на собствен компютър търсят и социално общуване със свои връстници.

Масово е навлизане на информационните технологии в бита и в работата в нашето съвремие, достъпът до информация на младите хора е осъществим както на собствен компютър, така и в съществуващата компютърна зала на НЧ „Зора 2002” – гр.Лъки, изградена по Проект „Глоб@лни библиотеки – България”, където е осигурен безплатен достъп до интернет за всички граждани. Залата се ползва от ученици и младежи в работните дни от седмицата. В част от читалищата, разположени в селата, също се предоставя свободен достъп на желаещите да ползват компютър и Интернет.

І.6. Гражданска активност

Инициативи за по-активен живот са налице при:

- Танцова формация „Орфеево цвете“ Те обединяват хората на средна възраст с интерес към народните танци. Събират се на доброволен принцип и осмислят свободното си време, като го използват пълноценно. Изявите им се подпомагат от общината, НЧ „Зора 2002г.“ – гр.Лъки и други спонсори.

- и Футболен клуб „Лъки 2004“.

В община Лъки гражданската изява на младите хора е главно в участието им в политически организации. При провеждане на местни избори избирателната активност при младежите показва ангажираност на младото население.

Необходимо е общинските органи да предлагат повече възможности и механизми за отразяване на младежкото мнение при вземане на общественозначими и социални решения, имащи отношение към тях. Към момента има такива механизми, като:



  • всички сесии на Общински съвет – Лъки са открити;

  • публикуване на информация на електронната страница на община Лъки;

  • осъществяване прием на граждани от Кмета на Община Лъки и от Зам.Кмета на Община Лъки;

  • издаване на информационни брошури по проекти;

  • организиране от ОбА на публични обсъждания за приемане на Бюджета на Община Лъки, както и за информираност и популяризация на различни проекти по Оперативни програми на ЕС и др.,

но липсва достатъчна заинтересованост отстрана на младите хора. Явно трябва да се търсят и нови форми и подходи за диалог и ангажираност на младото население.

Младите хора предпочитат да се изявяват в неформални среди – събирания с приятели, посещение на кафе-аперативи, дискотека, механа.

Естествено е и общуването на младежите в Интернет – социални мрежи, клубове, форуми, чатове.
Младежите проявяващи интерес към спорта имат малко алтернативи освен Футболен клуб „Лъки 2004” и участие в Неформална младежка група за бойни изкуства и самодейна танцова фолклорна формация „Орфеево цвете“. В общината липсва градска фитнес зала, както и фитнес на открито. Младите хора спортуват предимно на градския стадион, волейболното игрище в града и в двора на СОУ „Христо Ботев”. През 2014 г. пред МОСВ бяха внесени 2 проекта по мярка „Обичам природата и аз участвам“, чрез които се предвиждаше оборудване със спортни съоръжения на двора на детската градина и изграждане на нова площадка за фитнес на открито. За съжаление и двата проекта не получиха одобрение и съответното финансиране. Но ОбА потърси и намери партньорство в лицето на „Лъки Инвест“ АД и заедно реализираха проекта за оборудването на двора на ОДЗ „Ю.Гагарин“ – гр.Лъки със съвременни съоръжения – пързалка с прав и със спираловиден улей, клатушка и люлка-везна. В началото на 2015г. отново бе подаден проекта за площадката за фитнес на открито. Към момента очакваме резултат от МОСВ.
Изцяло обновеният Младежки дом в града се превърна в привлекателно място за общуване на млади хора. Там се провеждат различни форми на спортни занимания на: младежка неформална група, клуб за тенис на маса, клуб за занимания по йога, танцова формация за народни танци и др.

В отличните условия там се провеждат и културни мероприятия. А компютърната зала осигурява достъп до интернет на всички желаещи младежи.



І.7. Младежко доброволчество

Младите хора от общината ни доказаха, че могат да участват в доброволчески акции, като пример за това можем да посочим активността им в инициативата „Да изчистим България за един ден”. Макар, че не са обединени от специална организация, те се включват и в традиционното пролетно почистване на града.

За първи път през 2014г. младежи заедно с БЧК реализираха съвместни акции.

Като цяло участието на младите доброволци има индивидуален характер и е въпрос на лично решение.



І.8. Здравословен начин на живот

Съвременните норми за здравословен начин на живот включват разбирането за правилно хранене и спорт. Те определят опазването на здравето като висша ценност. Но въпреки всичко, се наблюдават и тревожни тенденции, като: тютюнопушене, употреба на алкохол, заседнал начин на живот. Затвърждава се тенденцията, която е характерна и за страната ни (според Националната стратегия за младежта 2010-2020), че след напускане на училище голяма част от младите хора прекратяват заниманията си със спорт, а ежедневието им се характеризира с ниска физическата активност и недостатъчни грижи за поддържането на добра форма. Съществено за здравето е формирането на умения за справяне с житейските проблеми и до промяна на поведението за здравословен начин на живот на младите хора.


І.9. Младите семейства

Расте средната възраст при сключване на първи брак.

Повечето млади хора в общината, което е и национална тенденция, не считат брака за необходимост. Младите хора предпочитат съжителство без сключване на граждански брак.

Нараства относителният дял на децата, родени извън брак, и на младите жени, които са самотни родители.


Сключени граждански бракове в община Лъки


2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

5

4

0

6

3

8*

0

9


Табл.4 Брой граждански бракове по данни от ГРАО

* от общия брой 8 сключени брака през 2013г., 5 са на млади хора до 29г.
Намаляване броят на младежите рефлектира върху броя на сключените граждански бракове. Друг решаващ фактор е обстоятелството е, че продължавайки своето образование в градове като София, Пловдив, Смолян и другаде, младите хора устройват живота си там, където създават и семейства. Друг фактор, който влияе върху липсата на сключени граждански бракове е наличието на луксозни, модерни ресторанти за сватбени тържества.
Брой новородени




Новородени




общо

момчета

момичета

2008 г.

14

8

6

2009 г.

20

10

10

2010 г.

18

9

9

2011 г.

20

12

8

2012 г.

20

12

8

2013 г.

25

12

13

2014 г.

14

4

10

2015г.

10

8

2


Табл.5 Брой новородени в община Лъки по данни от ГРАО
Младежите без семейства продължават да живеят все по-дълго в дома на своите родители. Основната причина за това е липсата на финансови възможности да живеят под наем или да закупят собствено жилище. Но в същото време младите хора, създали семейства или живеещи в съжителство правят възможното за устройването им в самостоятелно жилище.

Младите хора виждат перспектива за развитие и реализация най-вече в големите съседни градове. В много случаи дори да живеят и работят в Лъки, младежите търсят начин за намиране на работа и закупуване на жилище в Асеновград, Пловдив, София и другаде.


І.10. Социалното включване на младите хора

До навършване на 18 години младежите в риск са обхванати от Закона за закрила на детето.

Политиката на общината е ориентирана към интегриране между мерките за закрила на детето и социалните услуги за младите хора с цел ефективно управление на риска от социално изключване. В синхрон работят институции като: ОбА – гр.Лъки, ДСП – гр.Асеновград, Ресурсен център – Пловдив, ОДЗ „Юрий Гагарин” – гр.Лъки и СОУ „Христо Ботев” – гр.Лъки, НЧ „Зора 2002г.” – гр.Лъки, ДВХУИ – с.Джурково, ДЦДУ „Олга Скобелева” – гр.Пловдив, за недопускане на риск от социална изолация на деца с увреждания и деца със специални образователни потребности.

Отдел „Закрила на детето” към ДСП през 2013г. е издало едно направление за ползване на социална услуга в общността от дете с увреждане – провеждане на психологическа, логопедична, социална и педагогическа работа с цел подобряване на социалната адаптация и състоянието на детето. През 2014г. услугата е прекратена по искане на майката. Нови направления не са издавани.

Деца, ползващи други социални услуги в специализирани институции – няма.

Социална услуга „Личен асистент” по Националната програма „Асистенти за хора с увреждания” е осигурена за едно дете, както и са едно лице до 29г.

Социална услуга „Личен асистент” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” се предоставя на едно дете, както и на три лица до 29г.

По данни на Отдел „Закрила на детето” на територията на община Лъки живеят 15 лица с увреждания на възраст до 29г., като от тях:

- до 18г. възраст – 4

- трудово заети от 18 до 29г. възраст – 5,

- безработни/неактивни на пазара на труда от 18 до 29г. възраст – 6.

По Националната програма „Асистенти за хора с увреждания“ през 2014 г. е осигурена социална услуга за 1 младеж с увреждания.

По проект „Подкрепа за достоен живот” по ОПРЧР през 2014г. броят на назначените ЛА възлизаше общо на 20, от които 1 на младежка възраст до 29г. Броят на обслужваните потребители бе също общо 20, от които 1 дете до 15г. и 2 младежи с увреждания до 29г.

Към 31.12.2014г. Проект „Подкрепа за достоен живот“ по ОПРЧР завърши. От 01.02.2015г. по ПМС №4/2015г. Личните асистенти са назначени за срок до 31.03.2015г.

През 2015г. Общинска администрация – Лъки кандидатства по ОПРЧР за новия програмен период с проект „Нови алтернативи“ , по който отново ще бъдат назначени ЛА за хора с увреждания и ще стартира процедурата по кандидатстване, като по този проект услугата ЛА ще се предоставя за срок от 10 месеца. По този проект отново ще е предоставена възможност да кандидатстват за ЛА и за потребители лица до 29г.

Социалната услуга „Обществена трапезария”, която е със сезонен характер, подпомага 45 лица, в т.ч. до 29г. – 9 лица.


І.11. Младежка престъпност

СОУ „Христо Ботев” – гр.Лъки успява да не допусне отпадане на ученици от училище, което благоприятства обхващане на младежите до 18г. Длъжни сме да подчертаем, градът ни не предлага големи възможности за оползотворяване свободното време на младите хора.

От 14-тата година възниква възможността за реализиране на наказателна отговорност по отношение на младия човек за извършени от него престъпления.

По данни на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) броят на образуваните възпитателните дела за 2014г. възлиза на 2 дела (едното от тях е разгледано през 2014г.).

С цел превенция на девиантното поведение на младежите, МКБППМН на община Лъки предприе през 2014г. следните инициативи и дейности:


  • Запознаване на учениците със Закона за закрила на детето, ЗБППМН,НК;

  • Извършване на проверки в заведенията за хранене и развлечения за спазване на вечерния час на учениците;

  • Отбелязване на световния ден за борба със СПИН чрез разпространение на брошури и червени панделки;

  • Работа на обществения възпитател с деца с девиантно поведение и с наложена мярка по чл.13, т.5 от ЗБППМН;

  • Провеждане на конкурс съвместно с НЧ Зора по повод международния ден на детската книга;

  • Отбелязване на световния ден за борба с насилието над деца с разпространение на брошури, стикери и провеждане на конкурс;

  • Изнасяне на лекции безопасно движение пред начален курс на СОУ „Хр.Ботев“ от служители на РУ „Полиция“ – гр. Асеновград;

  • Изнесени лекции в СОУ на тема „Особености на възрастовото развитие“, „Етикет при общуването“, „Насилието сред връстниците и семейството“, Техники за овладяване на агресивно поведение сред децата“, „Реагиране и помощ при ситуации на насилие“;

  • Отбелязване на безопасен интернет с брошури, популяризиране на БЛОБ (Българска линия за онлайн безопасност) и провеждане на образователна игра с началните класове

  • Прожектиране на образователни филми „Нирвана“ и разпространение на брошури по повод деня за борба с наркотиците;

  • Лекция за борба с трафика на хора от психолог и полицай в СОУ „Хр.Ботев“- Лъки;

  • Провеждане на две благотворителни акции сред учениците за потребителите в ДВХУИ – с.Джурково и за децата от ОДЗ „Ю.Гагарин“- гр. Лъки;

  • Направа на подаръци от Арт клуб „Направи си сам“ за учители и ученици на СОУ „Хр.Ботев“ – гр. Лъки;

Сред младежите над 18г. най-разпространени прояви са дребното хулиганство, нарушаване на обществения ред, както и употребата на алкохол и тютюнопушенето.

Комисията за обществен ред и сигурност към Общински съвет – гр.Лъки, съвместно с представителите на РУ „Полиция” е провела няколко лекции и беседи с цел превенция сред младите хора в СОУ „Христо Ботев” – гр.Лъки с тематична насоченост по горните проблеми.

Представени са на вниманието на учениците и видеоматериали с тематика здравословно и етично поведение на улицата, в обществото и в училищната среда.

С цел превенция на престъпността е изградена система за видеонаблюдение, която обхваща частично трите входа на града, централната градска част и двора на СОУ „Христо Ботев“ – гр.Лъки.


І.12. Младите хора в населените места

Възрастовата структура в населени места и в гр.Лъки е силно деформирана и не може да осигури както възпроизводството на населението, така и възпроизводството на трудовия потенциал.

В малките ни планински села изцяло липсват младежи, с изключение с.Дряново и с.Белица.

Достъпът до образование е осигурен до единственото средно образователно заведение, което е и средищно училище.

Намаляват привлекателните възможности за икономическа активност и професионална реализация на младите хора в малките населени места.
І.13. Управление на младежката политика

В Националната стратегия за младежта 2010-2020 се отчита необходимостта от:



  • по-активно включване на общините в планирането и реализирането на политиките за младите хора, както и по-тясно сътрудничество между различните секторни държавни органи в планирането, изпълнението и оценката на политиките за младежта на централно и областно ниво.

  • публично подпомагане на предлагането на качествени услуги, подкрепящи развитието на младите хора относно услугите за свободното време и предвид нарастващите потребности на младите хора.

  • интеграцията между детската и младежката политика.

  • участие на млади хора в управлението на младежката политика на национално, регионално, областно и общинско ниво.

Вече за трета година в общината ни се приема Общински годишен план за младежта.

ІІ. Приоритети и специфични цели за провеждане на общинската политика за младежта и мерки за постигането им.
В Общинския годишен план за младежта в община Лъки за 2015г. са включени приоритетите и специфичните цели за провеждане на общинската политика за младежта, както и мерките за тяхното постигане. Те са систематизирани в табличния план, който съдържа следните компоненти:

  1. Стратегическа цел

  2. Оперативна цел

  3. Дейности

  4. Бюджет

  5. Срок за реализация

  6. Очаквани резултати

  7. Индикатори за изпълнение

  8. Отговорни институции

Табличният план за 2015г. е неразделна част от Общинския годишен план за младежта за 2015г.

ІІІ. Предвиждане на дейности, които да допринасят за постигане на целите на общинските, областните и националната стратегия за младежта.

Общинският годишен план за младежта за 2016г.предвижда дейности за:



  • Подкрепа на младежки инициативи и кампании, посветени на значими за общността каузи, насърчаване на доброволческите дейности;

  • Предоставяне на повече възможности за участие на младите хора в обществения живот, във вземането на решения за развитието на общината и общността;

  • Пълноценно участие на младежта при формиране на дългосрочни общински стратегии, разработване и изпълнение на ключови за Община Лъки проекти;

  • Прилагане на метода „Открита координация”, дефиниран от Съвета на Европа в Европейския пакт за младежта за ръст и развитие на знанията, мобилността, заетостта и социалното включване на младите европейски граждани;

  • Осигуряване на информираност във всички сфери и аспекти на обществено-икономическия живот на младежите в общността;

  • По-добри условия и повече възможности за достъп на младежите до неформално образование и форми за учене през целия живот;

  • Създаване на равни възможности за интелигентен растеж, устойчиво развитие и социално приобщаване на младите хора;

  • Насърчаване на предприемачеството сред младите хора, по-лесен път за иновациите и високотехнологичните решения във всички сфери на техния професионален и личен живот;

  • Инвестиране в младите хора и мобилизиране на техния потенциал, което рефлектира в ръст на обществено-икономическото развитие;

  • Въвеждане на стандарти за ключови компетентности, дефинирани от Европейската референтна рамка, които обуславят повишаване на качеството на живот и личностното израстване на младите хора.

  • Създаване на младежки съвети за изпълнение на общинските приоритети и общинските политики за развитие и насърчаване на активната гражданска позиция на младите хора;

  • Насърчаване на взаимната солидарност и разбиране между обществото и младите хора.

Конкретните дейности са обединени в задачи, дефинирани са оперативните и стратегически цели в девет на брой приоритета.

ІV. Организация и координация на дейностите за постигане на целите.

За постигане на целите е необходима добра организация и координация на институциите и организациите, работещи по изпълнение на Общинския годишен план за младежта, което се постига чрез екипност и Между институционално сътрудничество.


V. Действия по наблюдение, оценка и актуализация на общинския план за младежта.

Съгласно разпоредбите на Закона за младежта и конкретно чл.15 от него Общинският план за младежта се приема от Общински съвет – Лъки.

Актуализирането на плана се осъществява чрез внасянето му от кмета на общината в общински съвет и предварително съгласуване с общинския консултативен съвет по въпросите за младежта. Ежегодно, до 31 януари, кметовете на общини отчитат на областните управители изпълнението на дейностите, насочени към младите хора в тяхната община.

VІ. Информация и публичност на плана.
Разработеният план се публикува на електронната страница на Община Лъки. При постъпване на предложения, същите се разглеждат и при целесъобразност се предлага на ОбС за приемане и актуализиране на плана.

Общинския план е приет с Решение № 40 с Протокол № 6 от проведеното редовно заседание на ОбС-Лъки на 31.03.2016 година.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница