Общинско горско предприятие



Дата08.06.2018
Размер53.91 Kb.
#71881






ОБЩИНСКО ГОРСКО ПРЕДПРИЯТИЕ



2050 гр.Ихтиман, ул.”Цар Освободител” №123, 07248/2365,

e-mail: ogp_ihtiman@abv.bg

Приложение № 2

НАРЕДБА

ЗА

УПРАВЛЕНИЕ НА ГОРСКИ ТЕРИТОРИИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ (ГТОС)
Чл. 1. Горските територии общинска собственост по реда на чл. 28 ал. 1 от ЗГ включват:

1. гори и земи по смисъла на чл.2 ал.1 от ЗГ, възстановени по реда на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд и ППЗВСГЗГФ;

2. гори, залесени и самозалесили се върху земеделски земи от поземления фонд, възстановени по реда на ЗСПЗЗ и ППЗСЗЗ;

3. гори, създадени върху негодни за земеделско ползване слабо продуктивни и застрашени от ерозия земеделски земи от ОПФ, след включване в ГТОС.

(1) Общинска собственост са горските територии, правото на собственост върху които е възстановено на общините, както и тези, придобити от тях чрез правна сделка или по други придобивни способи и не са държавна или частна собственост.

(2) Публична общинска собственост са горските територии – общинска собственост:

1. предоставени за управление на ведомства за изпълнение на функциите им или във връзка с националната сигурност и отбраната, или за извършване на здравни, образователни и хуманитарни дейности;

2. попадащи в най-вътрешния пояс на санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и на водоизточниците на минерални води по Закона за водите;

3. попадащи в защитени територии по смисъла на чл. 5, т. 3, 5 и 6 от Закона за защитените територии;

4. включени в териториите за опазване на недвижимото културно наследство по Закона за културното наследство.

(3) Собствеността на общината върху поземлени имоти в горски територии се удостоверява с един от следните документи:

1. акт за общинска собственост;

2. договор за придобиване право на собственост;

3. решение, издадено от общинската служба по земеделие по местонахождението на поземления имот, с приложена към него скица на имота.



Чл. 2. (1) Стопанисването на горските територии обхваща дейностите по залесяване, защита срещу ерозия и порои и провеждане на сечи в горите – чл. 87 от ЗГ.

(2) Всички дейности в горските територии общинска собственост са регламентирани в горскостопанските планове и програми изготвени по реда на чл. 13 от ЗГ.



Чл. 3 (1) Залесяването обхваща дейностите по създаване на гори – чл. 89 от ЗГ

1. събиране, добив и производство на горски репродуктивни материали;

2. подготовка на почвата и засаждане/засяване на горски репродуктивни материали и ограждане;

3. попълване, отглеждане, инвентаризация на културите;

4. подпомагане на естественото възобновяване.

(2) Защитата на горските територии срещу ерозия и порои обхваща дейностите, свързани с предпазване изнасянето на фини фракции от застрашената почва, за поддържане на почвеното плодородие, чрез ограничаване или намаляване на повърхностния воден отток, предпазване на най-горния слой от ветрова ерозия и осигуряване на възможност за развитие на растителност, включително чрез създаване на технически съоръжения – чл. 90 ал. 1 от ЗГ.

(3) Сечите се провеждат за възобновяване, отглеждане и подобряване състоянието на горите при спазване изискванията на Наредба №8/05.08.2011г.

Чл. 4 (1) Кметът на общината възлага извършването на дейностите по чл. 90 ал.1, по реда на Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост и за ползване на дървесина и недървесни горски продукти от тях (НУРВИДГТ).

(2) Дейностите по ал.1 се възлагат по реда на чл. 10 ал. 1 т. 4-13 от НУРВИДГТ поотделно или в комплекс от дейности в зависимост от вида, местонахождението, обема и сроковете им.



Чл.5. (1) Ползването на дървесина от горските територии общинска собственост (ГТОС) се осъществява по реда на чл. 111 от ЗГ по един от следните начини определени с чл. 112 ал. 1:

1. чрез продажба на стояща дървесина на корен;

2. чрез добив и продажба на добита дървесина.

(2) Начинът за ползване по ал.1 се определя с решение на общинския съвет по реда на чл. 5 ал.3 от НУРВИДГТ.



Чл.6. (1) Ползването на недървесни горски продукти е добивът на смола, борина, сено, кори, лико, семена, гъби, лечебни и ароматни растения или части от тях, лишеи и мъхове, горски плодове, зеленина, коледни елхи, листников фураж, улов на животни, които не са дивеч, както и разпореждането с тях.

Ползване на недървесни горски продукти, когато представлява стопанска дейност, се извършва само ако това е предвидено в утвърден горскостопански.

Ползването на лечебни растения се урежда по реда на Закона за лечебните растения.

(2) Добивът и разпореждането с недървесни горски продукти от горски територии – общинска собственост, се извършват по начините, определени в чл. 120 ал. 1 от ЗГ, след решение на общинския съвет.



Чл.7. (1) Пашата на селскостопански животни в горските територии общинска собственост, се извършва след заплащане на цена за календарната година, определена с решение на общинския съвет при спазване изискванията на чл. 124 от ЗГ

(2) Ежегодно, до края на месец февруари, кметът на общината издава заповед, в която се посочват горските територии, в които е забранена пашата на селскостопански животни. Заповедта се обявява на видно място в сградата на съответната община, район, кметство или населено място – чл. 125 ал. 1 от ЗГ

(3) Заповедта по ал. 2 се издава въз основа на постъпили до края на месец януари писмени предложения от:

1. кметовете на райони и кметства и кметските наместници – за горските територии – общинска собственост;

2. собствениците – за горските територии извън посочените в т. 1.

Чл. 8. (1) Ползването на дървесина в горските територии общинска собственост се извършва въз основа на годишен план, изготвен от общината, по реда на чл.7 ал.1 НУРВИДГТ

(2) Обемите на ползването на дървесина в горските територии общинска собственост, се определят в съответствие с горскостопанския план на съответната община.

(3) Годишният план по ал. 1 се изготвя от лицата по чл.3 ал. 1 НУРВИДГТ в срок до 31 октомври и се одобрява от на общината по решение на общинския съвет. Годишният план се публикува на интернет страницата на съответната община в срок до 15 ноември.

(4) Процедурите за ползване на дървесина се провеждат при наличие на одобрен годишен план за съответната община.

(5) Процедурите за ползване на дървесина от горските територии общинска собственост се провеждат в съответствие с график, утвърден от кмета на общината или оправомощено от него лице.

(6) С приоритет се провеждат процедури за спешно усвояване на дървесина повредена от природни бедствия, каламитети и други форсмажорни обстоятелства.



Чл. 9. (1) Ползването на дървесината от горските територии общинска собственост се извършва по реда на чл.93 от настоящата наредба.

(2) Гражданите с постоянен адрес на територията на общината могат да ползват дървесина от горите общинска собственост по реда на чл. 71 ал. 1 от НУРВИДГТ и при спазване изискванията на чл.71 ал.2 т.1 от НУРВИДГТ.

(3) Обемът на дървесината по ал.2 се определя с решение на общинския съвет

Чл. 10. Общинският съвет определя размера на:

1. Такси за административни и технически услуги;

2. Ценоразписът за продажба на добита дървесина по реда на чл. 66 ал.2 т. 3 от НУРВИДГТ във връзка с чл. 96 ал.2 от настоящата наредба;

3. Такси за страничните ползвания и страничните горски продукти, добити от горските територии общинска собственост;

4. Такси за земеделско ползване на земи от горските територии общинска собственост, представляващи междуредия в новосъздадени култури и невъзобновени сечища ;

5. Такси за ползване инфраструктурата в горските територии общинска собственост.



Чл. 11. Строителството в горите и земите ГТОС, без промяна на предназначението им, се извършва във връзка с осигуряване на мероприятията по управление на горите и се допуска съгласно условията и по реда на ЗУТ и ЗГ.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Наредбата е приета на основание чл. 21, ал.1, т.8 и ал.2 от ЗМСМА чл.52, ал.3 от ЗОС и чл.181 от ЗГ, с Решение № 126/27.04.2012г. на ОбС Ихтиман.

§ 2. (допълнен с Р.№ 667/26.09.2014г)Стопанисването на горските територии и регламентираните дейности по Наредбата съответстват с планираните в Общинския план за развитие стратегически цели, приоритети и мерки за развитие територията на Община Ихтиман.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница