Отчет на дейността на областна администрация велико търново и



страница1/3
Дата25.09.2017
Размер0.49 Mb.
#30965
ТипОтчет
  1   2   3




Република българия

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО




ОТЧЕТ
НА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ

ВЕЛИКО ТЪРНОВО И

ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ПРЕЗ ПЕРИОДА 2005–2009 г.

І. КАК РАБОТИХМЕ С ГРАЖДАНИТЕ

Заставайки „с лице към хората” и водени от разбирането, че дейността ни е в услуга на гражданите, бизнеса и неправителствените организации, една от приоритетните цели на Областна администрация Велико Търново, за тези четири години бе непрекъснатото подобряване на административното обслужване и изграждането на дейностите свързани с електронното управление. В тази връзка бяха осъществени редица мерки.

През януари 2007 г. беше отрит обновен Център за административно обслужване, изграден по модела на “едно гише”, като за гражданите бе създадена възможност за свободно и удобно ползване на услугите на Интернет страницата на Областен управител.

Изхождайки от разбирането, че изграждането на модерна административна система е в пряка зависимост от компетентното и ефективно въвеждане и използване на съвременни информационни технологии в работата на администрацията, продължихме използването на внедрената система за електронен документооборот МИКСИ 2000. Тя е важен елемент за подобряване качеството на предлаганите услуги и е в унисон с европейските добри практики. Нейното използване съкрати неколкократно сроковете за обработване на заявленията на гражданите и даде прозрачност за хода на административната преписка. За периода от септември 2005г. до сега в Областна администрация са регистрирани почти 39 000 документа, от които 21 250 входящи. Системата за управление на документооборот осигури регистрирането на заявлението, насочването за изпълнение и неговото приемане, както и архивирането на документите да се извършва изцяло по електронен път. През месец декември 2008 г. възложихме разработването на административно-информационна система, която да съответства на изискванията на Закона за електронно управление.

За да повишим прозрачността в предлаганите административни услуги, се разширим каналите за достъп до информация и гарантираме предсказуемост в действията на администрацията, в началото на 2009 г. изградихме гласов портал на Областна администрация Велико Търново, който предоставя възможност на гражданите да получат информация: за предлаганите административни услуги, необходими документи, срокове и такси; проверка актуалното състояние и статус на образувани в администрацията преписки по подадени заявления; предоставя възможност за автоматично записване на предложения, мнения, жалби и сигнали за корупция.

В съответствие с Унифицираната визия на българската държавна администрация и в контекста на членството на страната в Европейския съюз, Областна администрация Велико Търново започна въвеждането на унифицираната визия за официалната кореспонденция. Наред с това, унифицирането на действията по административното обслужване създава и гаранция за обективност в работата на администрацията и за реализиране на правата и законовите интереси на гражданите.

Показател за постигнатите от нас високи стандарти на работа е издаденият на Областна администрация Велико Търново Сертификат за качество на управлението, съобразно изискванията на системата за управление ISO 9001:2000. През 2008 г. успешно бе проведен ресертификационен одит на задълженията, произтичащи от внедрената система за управление на качеството като сертификацията ни бе продължена за още три години. Сертификацията обхваща административното обслужване на физически лица и организации, провеждането на регионалната политика за осъществяване на държавното управление по места и осигуряване на съответствие между националните и местните интереси. Това е един безспорен показател за съответствието на нашата работа спрямо международни, национални и браншови стандарти.

Областна администрация Велико Търново бе и една от четирите областни администрации в страната, която успешно внедри Система за управление на сигурността на информацията в съответствие с изискванията на международния стандарат ISO 27001:2005. Системата за управление на информационната сигурност обхваща основните направления в дейността на администрацията. В основата на изграждането й бе поставен анализа на активите и оценката на риска, идентифициране на уязвимите места, потенциалните заплахи и прилаганите от администрацията мерки за защита за информационните активи.

За да осигурим на гражданите по-голяма възможност за достъп до информация, повишим прозрачността в нашата работа и дадем още полезна информация, свързана с дейността на администрацията, на интернет страницата на Областен управител през 2008г. обособихме раздел “Експертът информира”. Разделът съдържа данни за: организацията на административното обслужване; върнати и оспорени решения на общинските съвети; проведените обучения на служители от администрацията; информация относно управлението и разпореждането с имоти-държавна собственост; информация за реализираните от Областен управител обществени поръчки; констатациите, препоръките и предписанията от извършени одити в Областна администрация.

През 2008 г. Областна администрация - Велико Търново бе наградена от Програма “Достъп до обществена информация“ с отличието “Златен ключ“ за най-добра интернет страница, съобразно Закона за достъп до обществена информация. Сред мотивите за награждаването бяха именно рубриката “Експертът информира“, създадената възможност да се подават сигнали по електронен път, възможността по електронен път да се изтеглят образци на заявления и като цяло редовното обновяване и поддържане на интернет страницата. Сериозно предимство на страницата е възможността хора с увредено зрение да имат достъп до информацията. Част от нейното съдържание е преведено на английски език и по този начин стана достъпно за потребители от други държави.

На 14 юли 2009 г. Oбластна администрация Велико Търново бе номинирана от Фондация за прозрачни регламенти в категориите “Най-прозрачна областна администрация” и “Най-добра практика за партньорство между областна администрация и структурите на гражданското общество за реализиране на прозрачност в действията на администрацията” за практиката на поддържане на диалог с академичната общност и дните на отворени врати.

При изпълнение на служебните задължения и предоставянето на административни услуги се ръководехме от принципите, установени в Закона за държавния служител, в Закона за администрацията и в Административнопроцесуалния кодекс. Взаимоотношенията с гражданите при извършване на административното обслужване, професионалното и лично поведение на служителите от администрацията са подчинени на принципите, залегнали в утвърдения от Областен управител Етичен кодекс. За да изградим доверие и гарантираме предсказуемост в действията на Областна администрация непрекъснато информирахме гражданите и бизнеса за организацията на административното обслужване, резултатите от нашата дейност, организираните от нас инициативи и кампании, както и резултатите от извършваните в администрацията проверки и одити.

За ефективността на извършваните от администрацията услуги говорят и резултатите от проведените проучвания за измерване удовлетвореността на потребителите от административното обслужване. Анализът на резултатите от анкетите сочи, че: 81.24 % от анкетираните определят деловодството ни като “лесно достъпно“; 50% с удобно местонахождение и удобно работно време; 70.83% заявяват, че за да получат административната услуга се срещат само с един служител в администрацията, а 95.84% са доволни от качеството и времето за предоставяне на административната услуга.

През периода 2005-2009 г. Областна администрация продължи да поддържа диалог с представителите на академичната общност. За осигуряване на връзка между теория, практика и адаптиране на придобитите знания и умения към стандартите за работа в държавната администрация над 300 студенти от специалностите “Право” и “Публична администрация” от ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий“ проведоха учебна практика в Областна администрация.

Създадената организация на работа и създаването на работни условия, недопускащи корупционни прояви, улесни достъпа до административните услуги, осигури пълна прозрачност при предоставяне на информация на гражданите и бизнеса и подобри качеството на предлаганите административни услуги.

През периода септември 2005 до настоящия момент за координация на работата по превенция и противодействие на корупцията в област Велико Търново, активна дейност развиваше Областният обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията. В него широко участие имат представители на държавната и местна администрация, неправителствените и браншови организации, средствата за масово осведомяване.

Извършени бяха анализи на практиката при управление и разпореждане с недвижими имоти – частна общинска собственост; анализи на усвоените от общините средства, отпуснати от Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи; анализи за запознаване на обществеността с приетите от съответните общински съвети решения.

През годините, посредством интернет страницата на Областен управител, продължихме да огласяваме всички взети решения от заседания и решения по антикорупционни политики на Областния обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията в област Велико Търново. Създадена бе възможност по електронен път гражданите да подават сигнали за корупцията, да поставят въпроси, свързани с дейността на Областния обществен съвет, както и на ангажираните в него представители.

Приета бе Харта против корупцията, в която представителите на държавната и местната власт, съвместно с представителите на браншови организации и медиите обединиха усилията си да създадат в област Велико Търново среда, нетърпяща корупция и да съдействат за повишаване доверието на обществото в институциите.
II. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ПО НАПРАВЛЕНИЯ
Основните дейности на Областния управител през периода 2005 - 2009 се реализираха чрез работата на Областна администрация в трите основни направления: държавна собственост; координация и административен контрол и регионално развитие.

1. Дейността в направление „Държавна собственост” се осъществяваше чрез законосъобразното управление, разпореждане, стопанисване и контрол на собствеността от Областен управител.

Отчитайки важността на изпълнението на тези функции от голямо значение бе изграждането на автоматизирана информационна система и поддържането на публичен регистър на държавните имоти. В тази връзка продължи работата по създаването на електронен архив на всички актове за държавна собственост, съставени в периода 1945 – 1996 г.

През 2007 г. беше внедрена нова версия на инсталираната в Областна администрация информационна програма „Регистър имоти”. Данните от нея ежемесечно се предават на Министерството на регионалното развитие и благоустройството Системата дава възможност за оперативност при работа по всички административни услуги, свързани с държавната собственост; до по-ефективно обслужване на физически и юридически лица; позволява бързина при изготвяне на справки и др. Чрез информационната система се разшири възможността за контрол при опазване на държавната собственост на територията на областта.

Държавните имоти се ползваха и управляваха, съобразно предназначението им, за нуждите, за които са предоставени и с грижата на добър стопанин. В управление на Областен управител на територията на областта са около 25 имота. Те се отдават под наем на политически партии, неправителствени организации и др. юридически лица. Според възможностите на наличния фонд от недвижими имоти са удовлетворени всички искания за устройване на държавни ведомства.

Реализирани са също и около 80 сделки по разпореждане с имоти държавна собственост, от които 60 сделки за придобиване право на собственост върху прилежаща земя към закупени от физически и юридически лица имущество на организации по §12 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

По постъпили искания от физически и юридически лица за периода са съставени 1622 бр. Актове за държавна собственост. Отписани от актовете книги за държавни имоти в полза на общини, физически и юридически лица са 1069 . имота и са издадени 6226 удостоверения, копия на документи и справки по главните регистри и актовите книги на държавните имоти.

Продължи работата по преписки, образувани до 1998 г, за обезщетяване на собственици на одържавени имоти, като са връчени компенсаторни инструменти на обща стойност 647 300 лв.

През отчетния период приключи отчуждителна процедура за обект „Изграждане на мост и пътна варианта по път II-52 „Новград-Вардим-Свищов”от км 41+696,97 до км 42+064,17 в землището на с. Вардим, община Свищов.

2. В направление „Координация и административен контрол” се осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление и местна администрация, координация и контрол на актовете и действията на ръководителите на териториалните звена на изпълнителната власт на принципа на коректна съвместна работа и зачитане на институциите.

За подобряване качеството на работата са създадени постоянни междуведомствени комисии, чиято работа е свързана с координиране на дейността им, за постигане на определени цели. Извършени са проверки за изпълнението на дадените предписания и предприетите действия при възникване на масови епизоотични и епидемични заболявания; за опазване на околната среда; за почистване на речните корита и др.

Осъществено е пълно взаимодействие с местната власт, органите на Областна дирекция „Полиция”, избирателните комисии, Министерството на държавната администрация и административната реформа и Министерски съвет при изпълнение на задачите свързани с организационно-техническата подготовка и произвеждането на местни избори, избори за президент, за народни представители и тези за Европейски парламент.

От началото на 2005 г. до настоящия момент е извършена проверка за законосъобразност на 7611 акта на общинските съвети и общинските администрации, от които със заповед на Областен управител 90 решения са върнати на съответните общински съвети за ново разглеждане. Общинските съвети са се съобразили с изложените мотиви, поради което само по отношение на 10 решения са образувани съдебни дела, от които 9 са приключили в полза на областен управител.

Общият брой на разгледаните жалби, сигнали, молби и предложения е 921.

Администрацията активно работи за намаляване на административната тежест на бизнеса в областта. В резултат бе премахнат незаконосъобразно въведения регулаторен режим „регистрация на търговски обект”, който вече не се администрира на територията на 9 от 10-те общини в областта.

Премахнати бяха режими, като „такса за търговия с тютюн и тютюневи изделия” и „търговия с вино, спирт и спиртни напитки

Активно съдействахме за реализиране на приетата от Министерски съвет Стратегия за децентрализация 2006–2015 г. и Програмата за нейното изпълнение 2006-2009 г., които предвиждат мерки за оптимизиране на функционалната компетентност на областния управител и териториалните звена на централната администрация. За тази цел изготвихме и представихме на сформираната, със заповед на министър-председателя, работна група нашите становища по въпросите свързани с оптимизиране на функционаланата компетентност на областния управител; укрепване ролята на областните управители в реализацията нa политиките за регионално развитие; регламентиране на взаимоотношенията между областен управител и териториалните звена на централната изпълнителна власт и преразпределение на компетенции между тях, както и по въпросите свързани с взаимоотношенията между общините и областен управител по проблемите с регионален характер.

При изпълнение на тези дейности сме се ръководили от обстоятелството, че областен управител и местните власти са основните участници и партньори на централната власт в процеса на формиране и прилагане на регионалната политика и като такива носят отговорност пред обществото за ефективното отстояване на местните интереси при формиране на политиките на централно ниво.

3. В направление „Регионално развитие” за осъществяване на основните правомощия на Областния управител по провеждане на държавната политика на територията на областта през периода 2005 - 2009г. бяха реализирани различни дейности:

По инициатива на Областния управител като председател на Областния съвет за развитие се проведоха семинари на тема ”Финансиране на общински проекти по Структурните фондове на Европейския съюз”. Участваха кметовете и председателите на общинските съвети на общините от областта, синдикати, регионални сдружения, неправителствени организации и представтели на бизнес средите. Целта на семинара бе да се подпомогнат регионалните и местни власти в процеса на програмиране и подготовка на проекти, които ще се финансират от Структурните фондове на ЕС. Експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството бяха поканени на заседание на Областния съвет за развитие, които запознаха членовете на съвета с Оперативна програма ”Регионално развитие”, с начините за кандидатстване по проекти и финансиране им.

Към Областния съвет за развитие бе създадена работна група за наблюдение на Областната стратегия за развитие, в която са включени представители на съвета и експерти от Областна администрация.

Областният съвет за развитие направи обсъждане и даде становище за социално-икономическата необходимост на предложените проекти от общините по мярка 2.2 „Обновяване и развитие на селата, опазване и съхраняване на селското наследство и културни традиции” по програма САПАРД. Съветът разгледа и подкрепи представените проекти от общините Елена, Павликени, Стражица и Златарица.

Изразихме становище за координиращата роля на Областния съвет за развитие, което ще доведе до по-реално взаимодействие между общините, териториалните звена на централната изпълнителна власт и областна администрация при реализирането на регионалните политики.

Областният управител взе активно участие и в работата на Регионален съвет за развитие към Северен централен район - Русе. Регионалният съвет избра г-н Тошко Никифоров за представител на съвета в Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” и за заместник представител на съвета в Комитета за наблюдение по Оперативна програма „Транспорт”. За представители на общините от област Велико Търново в Регионалния съвет за развитиена СЦР бяха избрани г-н Георги Чакъров - кмет на община Полски Тръмбеш и г-н Йордан Михтиев - кмет на община Горна Оряховица.

В сферата „Заетост и безработица” Областна администрация осигуряваше провеждането на държавната политика, чрез изпълнение на Закона за насърчаване на заетостта и Националните планове за действие по заетостта. През периода 2005-2009 г. продължи активно работата на Постоянната комисия по заетост, създадена през 2002 г. към Областния съвет за регионално развитие. През периода тя осигуряваше изпълнението на активните мерки и програми на регионално ниво. През 2006-2009 на територията на област Велико Търново са реализирани 5 регионални програми за заетост.

Част от тази дейност е участието на Областна администрация по националната програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”. По тази програма през 2005-2008 г. Областна администрация Велико Търново реализира 7 проекта, с които осигури заетост на 104 безработни лица.

Администрация успешно участва в Програма „Заетост на младежи с висше образование в публичната администрация”, по която в Областна администрация работиха 7 младежи.

При провеждане на националната политика за намаляване на безработицата и повишаване на заетостта на областно ниво със съдействието на Областна администрация бяха проведени работни срещи и информационни семинари за представяне на възможностите на различни програми и проекти с участието на експерти от Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, регионални структури от областта, представители на общините, неправителствени организации и други.

През 2008 година Областна администрация разработи и внесе в Агенция за хората с увреждания проект за получаване на субсидия за осигуряване на достъп, приспособяване и оборудване на работни места за хора с увреждания. Проектът бе одобрен и финансиран от Агенцията със сумата 19531,54 лева. След сключване на договор с Дирекция “Бюро по труда“ - Велико Търново, по Национална програма за заетост и професионално обучение на хора с увреждания, в Областна администрация са назначени 3 лица с трайни увреждания. Реализацията на проекта допринесе за социалната интеграция на тези лица, подобряване на финасовото им състояние и възможността за професионална реализация.

Продължи работата си и Областният съвет по условия на труд, който осъществява координация, консултации и сътрудничество при разработването и реализирането на държавната политика по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на територията на областта.

През 2007 г. бе създаден Областен обществен съвет за интеграция на хора с увреждания на област Велико Търново, чийто почетен председател е Областният управител г-н Тошко Никифоров. В състава на обществения съвет влизат 12 неправителствени организации, организации на и за хора с увреждания и институции. През месец март 2008 г. Областният обществен съвет бе отличен със сертификат за значителен принос в работата с хора в неравностойно положение.

През периода 2005-2009 г. Областна администрация активно съдейства при осъществяване на държавната политика в сферата на културата. Реализирани бяха редица културни проекти с национално значение.

На 14 септември 2006 г. тържествено бе открита обновената църква „Св. 40 мъченици” и част от манастирския комплекс „Великата лавра”. Инвестицията е на стойност 3 млн. лв., от които 1 млн. са усвоени през този мандат за защитна стена на църквата, параклис, оформяне на околното пространство, археологически проучвания, защитна сграда на новоразкритата църква в близост до „Св. 40 мъченици” и пешеходен достъп за хора с увреждания.

Областна администрация подпомага изпълнението на Програмата на Министерство на културата за археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи на втората по значимост средновековна крепост на столично Търново, разположена на хълма Трапезица.

През 2006 г. национално движение „Българско наследство” започна почистването на хълма Трапезица» Проведена беше лятна студентска експедиционна бригада с участието на студенсти от цялата страна.

През 2007 г. Министерството на културата осигури 1 млн. 250 хил. лв., от които 200 хил. лв. бяха вложени в най-мащабните досега археологически проучвания на хълма, а останалите средства в консервационни работи, ремонт на покривните конструкции на църквите, изграждане на южната крепостна стена, стартиране строителството на база за археолозите, прокарване на ток и вода на хълма.

През 2008 г. Министерство на културата осигури 1 млн. 400 хил. лв. за продължаване на консервационно-реставрационните работи на хълма Трапезица, 150 хиляди лева от които бяха вложени в археологически проучвания , а останалите средства в изграждането на южната порта и крепостна стена, базата на археолозите и текущи консервационни работи на открити археологически обекти.

За 2009 г. са предвидени 1млн. лв., от които 150 хил. лв. за археологически проучвания и 90 хил. лв. за инициативата „Съхрани българското”.

За консервационни работи по сградите и стенописите на църкви и манастири в областта през 2008 и 2009 г. са осигурени общо 825 хил. лева. За църквата „Св. Георги” в с. Арбанаси е спечелен проект по ОП „Регионално развитие” в размер на 900 хил. лв. Той стартира през тази година и включва ремонти на църквата, консервационни работи по стенописите и оформяне на околното пространство.

В сферата на енергийната ефективност започна изпълнението на проекти включени в Националната краткосрочна програма за енергийна ефективност 2005-2007 г. Към 2007 г. в област Велико Търново са изпълнени или в процес на изпълнение 85 проекта предвиждащи различни енергоспестяващи мерки. Общата стойност на проектите е 5 641 086 лева, като в резултат на направените подобрения са спестени 7 743 151.72 t/год. емисии СО2 .

Продължи доброто сътрудничество на администрацията за развитието на малкия и среден бизнес. Областната администрацията съдейства за провеждане на заседанието на Направляващия комитет по проект ”Въвеждане на клъстерен подход и установяване на клъстерен модел” по програма ФАР, реализиращ се от Министерство на икономиката. Целта на срещата бе представянето на достиженията на проекта до този момент, представянето на Национална стратегия за развитие на клъстерите в България до 2013 г. и значението на клъстерите за повишаване на конкурентоспособността на бизнеса. Направен бе извода за значението на популяризирането на клъстерния модел като особено успешен начин за развитие на добри бизнес практики, публично-частни инициативи и регионално развитие, повишаване на печалбите, въвеждане на иновации и предлагане на продукти и услуги с по-високо качество.

Министерството на икономиката, съвместно с Областния управител проведе информационна кампания за представяне на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”. На проведената във Велико Търново среща взеха участие представители на бизнеса, общините от областта, работодатели и неправителствени организации. Основната цел бе да се запознаят малките и средни предприятия с основните приоритети на Оперативната програма, представиха се добри практики от страни-членки на Европейския съюз за да се постигне по-добра информираност на българския бизнес и за неговата подготовка да усвоява средства от Структурните фондове на Европейския съюз,което ще спомогне за развитието на икономиката, базирана на иновационни дейности, повишаване на ефективността на предприятията, финансовите ресурси за тяхното развитие и укрепване на международните позиции на българската икономика.

В резултат на съвместната дейност на Областна администрация и Териториалното звено на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия се реализират 38 договора по различни грандови схеми за над 2 млн. лв. по Оперативна програма ”Повишаване на конкурентоспособността на българската икономика”.

Под патронажа на Областен управител Велико Търново, Министерство на икономиката, съвместно с Търговско-промишлената палата проведе семинар за възможностите за реализиране на офсетните програми. Представителите от бизнес средите, работодателите, синдикатите и индустриалните предприятия се запознаха със същността на офсета, свързаната с него нормативна база и практики в България, международния опит и изискванията към инвестиционните предложения. Дадени бяха и практически указания за начина на кандидатстване по „Офсетни програми тяхното финансиране.

За популяризиране на инвестиционния потенциал на областта и перспективите, които стоят пред бизнеса, през 2008 г. Областна администрация актуализира разработения през 2004 г. инвестиционен профил на област Велико Търново. Профилът е преведен на английски и съдържа информация за актуалното социално-икономическо състояние на област Велико Търново и нейното място в националната икономика.

В областта на Екологията, Областна администрация работи за реализиране на Националната програма за управление на дейностите по управление на отпадъците и по координация на дейностите на общините за опазване на околната среда, а също така и при реализирането на проекти за чиста околна среда.

По инициатива на Областен управител и в резултат на множество работни срещи, бе създадено сдружение на общините Велико Търново, Горна Оряховица, Елена, Златарица, Лясковец и Стражица за изграждане на Регионално депо за неопасни отпадъци.

Стартира форум-дебат на тема: „Социалната зелена политика в ситуация на глобална екологична и икономическа криза”, като целите на проекта бяха насочени към повишаване обществената ангажираност в решаването на социални и екологични проблеми.

Във връзка с „Натура 2000” бе предоставена информация на Министерството на околната среда и водите, необходима за прецизиране на границите на потенциалните защитени зони.

Проведена бе работна среща по въпроси, отнасящи се до екологичната мрежа “НАТУРА 2000”. На срещата беше представена същността на екологичната мрежа и механизмите на общата селскостопанска политика на Европейския съюз за развитие на селските райони.

Проведена бе среща на членовете на Сдружение ”За чисти селища” с Министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров, на която бяха обсъдени належащи въпроси относно изграждането на Регионално депо за отпадъци.

Заедно с още пет регионални депа - Стара Загора, Варна, Борово, Левски, Костенец и Луковит, проектът за депото във Велико Търново е включен във финансова мярка, одобрена от Европейската комисия, по която се отпускат средства за техническа помощ. Областният управител участва във всички заседания на сдружението”За чисти селища” за определяне на потенциално съответстващите на еконормите площадки за изграждане на регионално депо за битови отпадъци.

Осъществена бе работна среща с група представители на Саксонската провинциална фондация по околната среда. Представителите на фондацията бяха запознати с дейността на държавата на регионално равнище за опазване на околната среда.

Областна администрация оказа подкрепа за участието на Община Елена в проекта с междурегионално сътрудничество Aqua-links, в рамките на програмата INTERREG IVC.

В експлоатация беше пусната пречиствателна станция за градовете Горна Оряховица, Долна Оряховица и Лясковец.

Чрез координация, посредством Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси, се реализира активен диалог с неправителствените организации за приобщаване и интегриране на малцинствата в икономическия, социалния и културен живот на страната. С подкрепа на Областна администрация във Велико Търново бе проведена Международна конференция „Политики за равенство и социално включване” с участието на представител на Съвета на регионите от Брюксел и експерти от национални и териториални структури. Бяха обобщени добри практики от дейността на Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси.

Предоставена бе информация за изготвянето на оценка по изпълнението на Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество.

На всеки три месеца на Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси бе предоставяна информация за извършените дейности на територията на областта с насоченост към малцинствените групи.

Подготвена бе информация по изпълнение на Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005–2015 г. и плана на действие към нея.

Предоставени бяха данни за създаване на по-точна и детайлна картина на проблемите и потребностите на различните райони в страната, а също така и за необходимостта от обучение на експертите, работещи по етническите и демографски въпроси.

Оказано бе съдействие за предоставяне на данни за проектите, изпълнявани на територията на областта, финансирани от Държавния бюджет, Национална програма ФАР и други международни донори. Те послужиха за изготвянето на Национална база данни с проблемите на етническите малцинства в неравностойно положение.

Проведена бе работна среща с представители на Комисията по дискриминация за сезирането й с постъпили в администрацията жалби и молби на граждани.

Проведе се семинар на тема „Недискриминация и многообразие в образованието” с представители на Регионалния инспекторат по образованието.

В община Стражица се подписа договор с Министерството на финансите за финансиране на проекти по програма ФАР BG 2004/016-711.01.03 „Подобряване на ситуацията и интеграцията на уязвими етнически малцинства със специална насоченост към ромите”, компонент 2 „Образователна интеграция”. По проекта се извършиха строително-ремонтни дейност в следните учебни заведения: СОУ „Ангел Каралийчев” гр. Стражица, ОУ „Св.”Климент Охридски” с. Камен и ОУ „Св.св.Кирил и Методий” с. Асеново. По същия проект е доставено оборудване на следните учебни заведения: СОУ „Ангел Каралийчев” гр. Стражица, ОУ „Св.”Климент Охридски” с. Камен, ОУ „Св.св.Кирил и Методий” с. Асеново и ОУ „Николай Райнов” с. Кесарево.

Дирекция „Бюро по труда” гр. Горна Оряховица съвместно с Общинска администрация гр. Стражица проведе курсове за ограмотяване на 20 безработни лица от ромски произход.

В община Свищов усилията се насочиха към интеграция на ромската общност чрез използването на възможностите, които предоставят Национална програма “От социални помощи към осигуряване на заетост”, като значителна част от наетите са роми и Програма за местни инициативи на Община Свищов. По този начин се дава възможност на инициативни групи да разработват проекти, с които да решат специфични проблеми на дадена общност, квартал, село, улица и др., като през 2007 г. е реализиран проект за изграждане на детски кът за игра и отдих, осъществен от ромска инициативна група в с. Морава.

В община Златарица се реализира проект „Училищен музей на етносите”, като целевата група са деца от различен етнос.

Постигнати резултати по проекти, в които Община Полски Тръмбеш е участвала като водещ изпълнител или партньор, насочени към интеграция на уязвими малцинствени групи:

-„Център за предоставяне на алтернативни услуги за деца и семейства в нужда”. Стойността на проекта е 100 773, 75 евро

-„Билингвизмът като предимство” на стойност 12 531,76 евро

-„Roma rights monitoring предоставяне на съдействие на лицата, принадлежащи към малцинствата при упражняването на правата им, както и при тяхната защита”. Стойността на проекта е 4 090,34 евро.

През периода 2005-2009 г. Областна администрация продължи да развива своите контакти и подкрепа за неправителствения сектор в областта. Представителите на неправителствените организации бяха постоянни партньори на администрацията в семинари, информационни и работни срещи с експерти и представители на министерства и агенции, за по-ефективно сътрудничество при осъществяване на приоритетите на областта. Подкрепени бяха редица проекти на неправителствени организации в различни сфери на обществения живот. Областен управител е оказал съдействие и подкрепа при реализирането на проект „Превенция на трафика в малките населени места” на Сдружение „Център Мария” гр. Горна Оряховица. Проекта ще допренесе за превенция на трафик в общините Лясковец, Златарица и Полски Тръмбеш.

През периода 2005 – 2009 продължи дейността на създадения през февруари 2003г. по инициатива на Областен управител Областен експертен съвет по проблемите в селското стопанство. В заседанията на съвета, участват браншови организации и представители на регионалните структури на Министерството на земеделието и горите. На тях се разглеждат текущи проблеми на селскотопанските производители, предоставя се информация относно промени в нормативната уредба, срокове за регистрация и др., касаещи работата на земеделските производители в условията членството на България в Европейския съюз.

Във връзка с прилагане на правомощията на Областен управител относно утвърждаването на областната транспортна схема, в Областна администрация е сформирана Транспортна комисия. За периода 2005-2009 г. комисията е взела решения за разкриване на 10 нови автобусни линии, както и решения за 19 промени в маршрутните разписания на автобусни линии от областната и републиканската транспортни схеми. Закрити са две автобусни линии.

За подпомагане дейността на Областен управител при определяне, организиране и контролиране провеждането на националната политика за развитие на туризма на територията на област Велико Търново бе учреден Областен консултативен съвет по туризъм. Определен бе състава на Областния консултативен съвет, приет бе Правилник за устройството и дейността на съвета и бе представена информация за дейността на общинските съвети по туризъм и другите туристически организации на територията на областта за 2006 г.

За председател на Областния консултативен съвет по туризъм бе избрана г-жа Мариана Бояджиева - заместник областен управител, а за членове - представители на съветите по туризъм от общините, от браншовите организации и висши учебни заведения от областта.

Областният консултативен съвет определя приоритетите на регионалната политика в областта на туризма, оказва съдействие за опазване на паметниците на културата, помага за рекламиране на туристически продукти, спомага за реализирането на приоритетната цел в Областната стратегия за постигане на балансирано и ефективно развитие на туризма в област Велико Търново. На членовете на Областния консултативен съвет по туризъм бе представена Оперативна програма ”Регионално развитие 2007-2013 година”, като се акцентира върху приоритетите, свързани с устойчивото развитие на туризма и възможностите за кандидатстване по проекти.

Бе проведена среща с експерти от Оперативната група на Регионален форум „Елена-Котел”, които запознаха членовете на Съвета със същността, целите и значението на съвместния проект на общините Елена и Котел, като пример за добра практика за ефективна работа на общинско и регионално ниво в развитието на туризма.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница