Отчет на дейността



Дата21.11.2017
Размер192.74 Kb.
#35108
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: “Биологично отглеждане на лечебни растения и етерично маслени култури в Габровска област – алтернатива за устойчиво ползване на земите и допълнителен доход”

Име на проекта на английски език: “ORGANIC GROWING OF HERB SPECIES IN GABROVO DISTRICT – AN ALTERNATIVE FOR SUSTAINABLE LANDUSE AND ADDITIONAL INCOME FOR RURAL POPULATION”

Име на организацията на български език: Народно читалище „Елдород”

Име на организацията на английски език: Public Cultural Center “Eldorod”

Имена на партньорите по проекта: -Фондацията за Развитие на Частното Земеделие в България /ФРЧЗ/

-Фирма «Елдород»ЕООД

-Фирма»Балкан БиоХерб» не е партнирано активно ,защото все още не е стигнат етапа да е необходимо да се изработва опаковка за продуктите и няма достатъчно количество билки които да се изкупуват , но в предстоящите етапи ще възникне необходимоста от партнирането за да се използва натрупания опит в бранша

-Фирма”ИРРА-ЕКО”ООД не е партнирано активно, защото все още не е стигнат етапа да е необходимо да се преработват билките и няма достатъчно количество билки които да се изкупуват от тях , но в предстоящите етапи ще възникне необходимоста от партнирането за да се използва натрупания опит в бранша, фирмата има пазар за реализиране на добри количества билки и има опит в опаковането , съхраняването и продажбата.

-МИГ от село Сенник; МИГ от село Орешак, МИГ от село Душево; МИГ от село Яворец, МИГ от село Драгановци, МИГ от село Крамолин, МИГ от село Градница, МИГ от село Богатово

-Фирма”МААТ ”ООД е привлечен нов партньор , който има изградена преработвателна база и дистилерия , сертифициран като биологичен преработвател и производител , фирмата преработи и експериментира с произведената лайка от нас и произведе екстрат , подсигури семена за производство на разсад , подсигури машина за разсаждане на разсада на подготвените нови терени, има изградена дистрибуторска мрежа за продажба на билки и екстрати добити от тях и за в следващите етапи се явява необходим за партниране

Медийни партньори: БТА, Дарик-радио, местни и регионални медии;

-Читалищните настоятелства от селата Столът, Боазът, Душево, Сенник, Градница, Петко Славейково и Богатово.



Период на проекта: 18 месеца, 26.11.2007-05.2009 (внесена е молба за удължаване периода на проекта)

Отчетен период: 01.05.2008 – 16.03.2009

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

71 170

50000

Финансов принос за проекта

41 584




Нефинансов принос за проекта

30596













Сума получена от ПМП до момента




30000










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

38757




Финансов принос до крайната дата на отчетния период

19078




Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

6265













Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

32413




Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

22506




Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

27331













Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

19016




Финансов принос за отчетния период

16545




Нефинансов принос за отчетния период

3765













Искана следваща сума от ПМП




15000


Отчетът е разработен от: Евгени Добрев, Председател на Читалищното настоятелство и директор на проекта, моб. тел. 0888895136
Отчетът е внесен от: Евгени Добрев - директор на проекта
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта: Подобряване състоянието на почвите, водите и опазване на биоразнообразието в региона на Стара планина посредством отглеждане на лечебни растения и етерично–маслени култури чрез методите на биологичното земеделие.
Реализацията на проекта ще окаже следните въздействия:

- ще възстанови и подобри почвеното плодородие на близо 500 дка; ще подобри и съхрани биоразнообразието в и около обработваемите земи; ще намали замърсяването на повърхностните води в близост до водосборите на реките Видима, Росица, Боазка и Топалското; ще популяризира БЗ като единствена земеделска практика с устойчиви резултати, ще изгради капацитет сред местните земевладелци за устойчиво управление на земите в региона и ще повлияе върху мотивацията на млади хора да започнат БЗ и живеят в селските региони; ще увеличи доходите и жизнения статус на местното население, ще допринесе за публично-частните партньорства.



Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове Не може да се отчете на този етап. Предприети са действия по намиране на специалист за извършване на оценката на индикатора.

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие

Не може да се отчете на този етап



ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии

-5 броя нови технологии за отглеждане по метода на БЗ на следните видове лечебни растения: шапиче(цариче), ранилист лечебен, бял оман, мурсалски чай и дилянка. При отглеждането бяха постигнати много добри резултати с мурсалския чай – 2 тона зелена маса, При шапичето обаче реколта няма, както и ранилиста и дилянката. В момента се изяснява причината за това – дали поради некачествени семена и разсад (бяха опитани и двата метода), поради болест или неподходящи условия. Бял оман е отгледан само в експериментални условия. Това налага през втората година на проекта да се търси друг начин за отглеждането на растенията и други доставчици на разсад.
- 1 нова технология за събиране, компостиране и прилагане на оборски тор от животновъдните стопанства в БЗ в региона.
В съответствие със законовите разпоредби в рамките на проекта се въведе технология за обработване на оборски тор, която отговаря на изискванията за прилагането на такъв продукт в биологичното стопанство. Това включва събирането на оборски тор и смесването със слама, трици, сено на специално определено за целта място, и полагането му на полетата.
Индикатор за въздействие: Брой хора, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии

Пряко:


Към момента в обработката за земите и отглеждането на билки по метода на биологичното земеделия пряко са включени 50 човека (основно работници, наети на граждански договор).

30 стопани от региона, желаещи да сеят биологични продукти и подпомогнати от партньорството. Производители от 4 села (8 частни производители, 2 кооперации) от тях тази пролет реално започнаха действия по отглеждане на лайка, мурсалийски чай, мента.

Косвено:

Над 2 500 души, ползватели на информационната кампания по проекта – присъствали на проведените срещи, получили брошури и флаери, дегустирали чай, или присъствали на разяснителни срещи за проекта, неговите цели и дейности.



ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи –  204.7 дка обработена земя, сертифицирани от Лакон, както и диворастяща колекция

В началото на проекта е измерено почвения състав по компоненти.

250 дка бяха подготвени за засаждане, но реално засадени бяха 45.3 дка по-малко, поради факта, че не беше доставено необходимото количество семена и разсад. През втората година са подготвени още 165дка обработваема земя и 85 дка за събиране на диворастящи билки, семена и разсад (задължително изискване при сертифицирането е включването на полета с диворастящи билки).
МЕЖДУНАРОДНИ ВОДИ

Въздействие 4. Намалени емисии на замърсители в река Дунав, Черно и Егейско море

Индикатор за въздействие: Намалени емисии на азот в международни води

Индикатор за въздействие: Намалени емисии на фосфор в международни води

Тези 2 индикатора се отчитат в началото и края на проекта. В настоящия етап се предприети действия и проведени разговори със специалисти за измерване на въздействието на индикаторите. Очаква се в следващ етап а проекта да се представят доклади от специалист.


Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства: Всички, които изпълняват различни функции по проекта – 15 за миналия период и за този

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора: 60 пряко и 90 косвено

Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари – тази година се формира на база на сключените договори. От тази година се очаква домакинствата да се включат по-масово в отглеждането основно на мурсалийски чай и да добият доход и от реколтата.

Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени

Изградени са 8 МИГ-а в селата Сенник, Орешак, Душево, Яворец, Драгановци, Крамолин, Градица, Богатово, които към момента работят активно и са основата за разпространението и отглеждането на лечебните растения. Работата с кметовете по селата също е много успешна, самите те са част от новосъздадените групи. Между организациите, привлечени преди стартиране на проекта се е изградила стабилна връзка на партньорство и сътрудничество. Партньорската мрежа се разширява и в съседни населени места. В момента се изгражда партньорска мрежа между МИГ в следните села: Сенник, Градница, Душево, Крамолин, Орешак, Млечево, Богатово, Г.Росица, градовете: априлци, Шабла, Костинброд, Етрополе, Дряново, в които има желаещи да стартират БЗ и отглеждане на лечебни растения.





  1. Конкретни цели и индикатори

Цел

Очакван резултат

Да се разшири пазара и разнообрази асортимента от биологични лечебни растения и етерично-маслени култури, предлагани на българския и чуждестранния пазар;

увеличаване на предлаганите количества биологично култивирани лечебни растения и етерично-маслени култури.

Мокра маса

Поле 1 - 2000 kg. мента

 Поле 2 -  850 kg. мурсалски чай


 Поле 3 -  170 kg. диворастящи билки
 Поле 4  -  450 kg. диворастящи билки
 Поле 5  -  300 kg. лайка
 Поле 6  - няма добив дилянка, шапиче, бял оман, ранилист ,

Поле 7  -   няма добив от резене, многогодишно от втора година


Поле 8 -  няма добив резене, многогодишно от втората година
Поле  9     няма добив - дилянка
Поле 10 - 5300 кг - лайка
 Поле 11 - няма добив медицинска ружа , от втората година
 Поле 12    70 кг мента
Поле 13    70 кг мента
 Поле 14   - 18  няма добив, експериментални полета  

Общо – 12 600 кг мокра маса

Тествани 5 нови технологии за биологично отглеждане на:

-ранилист лечебен

-шапиче(цариче)

-бял оман

-дилянка

- мурсалски чай

Тестване за производство на разсад на нови 5 вида за биологично отглеждане –невен, шипка, блатен айр, градински чай, лафант.


Да се изгради капацитет у земеделски стопани от 9 села от региона на Севлиево и Габрово за биологично отглеждане на лечебни растения и етерично-маслени култури

4 кооперации и 15 домакинства самостоятелно произвеждат биологични лечебни растения и етерично-маслени култури

Да се популяризира биологичното отглеждане на лечебни растения и етерично-маслени култури като успешна алтернатива за екологично развитие на региона;

Освен включилите се още доста земеделски производители от региона и страната проявяват интерес да стартират биологично отглеждане на лечебни растения и етерично-маслени култури



II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

Дейност 1: Управление на проекта. Тази дейност обхваща целия период на проекта.

Включва експертно управление на проекта, както и координация на МИГ в селата и на частните производители. Основно за тази дейност отговаря Евгени Добрев – председател на НЧ „Елдород”, който следи за организирането на дейностите и изпълнението им, както и за цялостното координиране. Поради напускането на ключов специалист, отговарящ за администрирането на проекта се получи забавяне на междинен отчет и наемането на външна организация. Счетоводното отчитане на проекта е навременно и според законите на страната. Налага се и удължаване срока на проекта, с оглед на това да бъде обхванат и периода на събиране на реколтата.



Дейност 2. Изготвяне на технологични планове на полетата – извършено и отчетено в предишен отчетен период, съгласно предвиденото (1-3 месец от старта на проекта)
Дейност 3. Практическа земеделска дейност. - извършено и отчетено в предишен отчетен период, съгласно предвиденото (1-3 месец от старта на проекта)
Дейност 4. Практическа заемеделска дейност. – 5-ти-12 месец - дейностите са изпълнени. НЧ „Елдород” закупува разсад и семена, подготвя за засаждане 250 дка, но се засаждат 204.7декара от които - дилянка 24 декара; мурсалски чай 15 декара; лечебен ранилист - 0.5 декара от семена, но не можа да се произведе разсад; бял оман 0.5 декара от семена, но не можа да се произведе разсад; шапиче 3 декара; билки, които вече са доказали жизнеспособността си - лайка - 40 декара, мента - 42 декара, резене - 74 декара, слез - 0,2 декара, маточина - 0,2 декара, медицинска ружа – 5,3 декара . 45.3 декара остават незасети защото произведения и доставен разсад не е достатъчен, а доставените семена на ранилист и бял оман не поникват. Направени са и 2 маточника с напоителни системи: единя в село Богатово за мента и медицинска ружа, а другия - в Севлиево за лайка, мурсалски чай, медицинска ружа, бял оман, ранилист, дилянка. Посети са и експериментално невен, лофант, блатен айр, лавандула, градински чай, шипка, мащерка . За съжаление, по-голяма част от посетите семена и разсад от тези, кото се засаждат за първи път, не се развиват добре и загиват, въпреки спазените правила за отглеждането им. От мурсалския чай е събрана 2 тона зелена маса. Омана и ранилиста в полеви условия от семена въобще не покарват, а разсада от дилянката и шапичето загива. Разсада на дилянка не можа да се пребори с някои видове плевели. Тази година ще бъде засадено на поле, което е култивирано 2 години и повечето плевели са изчистени. Разсада на шапичето не се прихвана по указаната технологична карта. Затова, след проведена консултация е експерт-агроном, се взе решение да се засади на поле с по-голяма надморска височина, за да се пресъздаде максимално естествената му среда за развитие. Семената на ранилист въобще не поникнаха. Това може да се дължи на негоден материал, поради което тази година са намерени други начини за доставка на разсад .Семена от ранилист и бял оман се добиха от полета с диворастящи билки с помоща на агронома, които издири стари билкари. Семената предварително ще се обработят с биоактовни компоненти с цел по–висок процент кълняемост. Подготвят се технологични карти на полетата, получената реколта е извозена до сушилнята и подготвена за изкупуване.Подадени са документи към разплащателна агенция за субсидии, по програми за подпомагане на замеделските производители, но все още се чака каква ще е помощта.

Произведената продукция е изсушена и пакетирана, тъй като количеството е малко се използва за дегустация на всеки, който е проявил интерес към проекта.


Сертифицирани са 204.7 дка земя със сертификат за биологично земеделие от Лакон. В добавка към описаните по-горе полете са сертифицирани и полета с диворастящи билки.
Дейност 5: Практическа земеделска дейност 2 – есенна: 11 – 16 месец от началото на проекта (есенно-зимен период) Дейността се изпълнява от НЧ „Елдород”, заедно с частни земеделски производители и МИГ . Полетата, както и експерименталните полета са почистени и подготвени за следващата земеделска година . Освен тези полета са подготвени и още 165 дка обработваема земя за пролетна сеитба и 85 дка със диворастящи билки (задължително изискване при сертифицирането е включването на полета с диворастящи билки) Изготвен е план за новите полета. През следващия отчетен период ще се изготвя и карта „История на полетата”. Новите полета са обходени и маркирани, извършена е дълбоката оран, разпръснат е компост.
Дейност 6: Производство на разсад – 2-5 месец от дейността. Отчетено в предишен отчет . Разсад за новата земеделска година ще се произвежда и отчита през предстоящия етап.

Дейност 7: Подготовка на земеделските производители за биологично земеделие. Обучаване и експертна подкрепа – времетраене – целия проект. За дейността отговаря „НЧ Елдород”, както и привлечени експерти

7.1. Оказване на практическа помощ – тя беше оказана, но от експерти от Института на розата – Казанлък, ЕТ „Валентин Русев” с. Розово, който е и изкупвач на продукцията, Бизнас център - Карлово. Пристигналите експерти на място дадоха практически съвети за производството, взе се решение за следващия период да бъдат сменени част от полетата и т.н. Основно съветите бяха отправени към служителите и работноците по проекта. Те практически демонстрираха как се сее невен, лайка, мащерка, лавандула, дори подсигуриха хора които да обучат и контролират засяването на семената и разсада на полето.

7.2. Провеждане на работни срещи – срещите се провеждат непрекъснато в комплекса на фирма Елдород, на маточниците в Севлиево , на полетата с билки където се обяснява и демонстрира ефекта и работата по проекта . Всички кметове на селата и председатели на МИГ-овете са запознати с проекта и дейността на читалището. Проявяват интерес но все още липсва достатъчно капацитет и информация в кметствата, МиГ-овете и кооперациите за възможностите за реализация на подобен проект. Броя на срещите надхвърля индикативните 40. За първоначалните има протоколи.

7.3. Провеждане на обучителни семинари – предвидени са за периода май’2009 – август’2009г.

7.4.Текуща работа с МИГ – работи се непрекъснато в партньорска мрежа, често председателите на МИГ са и кметове на селата или председатели на кооперации. Ефекта на проекта се разширява след като много от участниците заявяват включване в практическата работа по проекта, но използват машинния парк и нашата работна сила . Проявения интерес от страна на три кооперации от селата Душево, Сенник и Градница засега се изразява в намерения, в отреждането и подготовка на земеделска земя, но молят да им подсигурим семена и разсад безплатно.
7.5. Провеждане на „Отворени врати” – предвидени са за летния период
Дейност 8. Сертифициране на биологичното производство – след избрана най-добра оферта е избрана организацията ЛАКОН за серифициране. Сертификата се издава на собственика на земята и като финансов принос е прехварлено за ползване на НЧ „Елдород”. Сертификата е издаден за 204.7 дка, както и колекция от диворастящи билки. Виж сертификат с приложения
Дейност 9. Информационни, комуникационни и промоционални дейности.

Изпълняват се. Наръчника се изготвя, тематичните листовки ще бъдат издадени август, има издадени 1500 брошури и 1000 флайери през първия отчетен период, платен е хостинга за Интернет страница, която в момента се създава.Предлага се дегустация на произведените билки във вид на чай , пакетира се в найлонови пликчета чай и се раздаде на учасниците в проекта както и на наши подръжници.



Дейност 10. Мониторинг и разпространение на опита от проекта - обхваща целия период на проекта – Направените брошури и провежданата рекламна кампания доведи до повишаване на интереса към биоземеделието . В няколко сайта в Интернет има публикувана информация за предлаганите от нас разсади, целите на проекта, натрупания опит. Информация се предоставя и на всеки заинтерисувал се, бяхме посетени от други земеделски производители от района. За да се убедят в ефекта от култивирането на билки, раздадохме семена от мурсалски чай на наши подръжници, за да експериментират в тяхни условия.


  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)

    • 204.7 дка, както и колекция от диворастящи билки устойчиво управлявани земи в буферната зона на Централен Балкан

    • 204.7 дка сертифицирана за БЗ земя през първата производствена година

    • Обучени служители на Елдород от Института на розата , ЕТ „Валентин Русев” с. Розово, и Бизнас център -

    • 5 нови технологични карти/метода за биологично отглеждане на лечебни растения под специален режим: дилянка, шапиче, ранилист, мурсалски чай, бял оман.

    • На вътрешния и чуждия пазар:~ от произведената мента, мурсалски чай лайка и диворастящи билки се обработи сухата маса и се преработи в екстрат които се пласира чрез дистрибуторската мрежа на фирма МААТ гр. София и се раздава във вид на промоция на чай Добиха се и семена за разсад на лайка, мурсалски чай, шипка, невен .

    • Сертифицирани лечебни растения - мурсалски чай , мента , лайка, немска лайка, валериана, арония, бял оман, канела, блатен аир, глог, ранилист, бял равнец, цариче, бяла ружа.

    • Направени са 5 работни срещи със земеделските производители и хората от селата.

    • 10 ново регистрирани земеделски производители, желаещи да се занимават с БЗ и отглеждане на лечебни растения;

    • създадена мрежа от партньори и МИГ в региона за БЗ и местно развитие;

    • над 2 500 косвено информирани граждани

    • 2 разсадника с обща площ 8 дка в с. Богатово и край Севлиево;

    • Направена е организация за събиране на 250000 кг оборския тор произвеждан в селските дворове или животновъдните ферми събиран в съответствие с ДЗП, подложен на компостиране и разпръснат на полетата заети с биологични билки.



III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци (моля, анализирайте изпълнението на проекта и постиженията за този отчетен период и изредете най-важните научени уроци)

През отчетения период беше извършвна основната земеделска дейност, бяха осъществени контакти с много земеделски производители, МИГ, кметове на села и общини, експерти по биоземеделие, агрономи. Беше изградена мрежа от устойчиви контакти. След първоначалните затруднения, описани в първия отчет, и смяната на част от екипа по проекта, се работи в сътрудничество и добри отношения.
Въпреки предварителните научни проучвания и разработки, на практика се оказа, че трябва да се променят някои техники от новите технологии за отглеждане на лечебни растения, но след получената специализирана помощ, смятаме, че тази година добива от експериментални билки ще е по-добър.



  1. Принос към устойчивостта (моля изредете всички приноси към устойчивостта на проекта, ако има такива постижения за този отчетен период. Това е ключова част от отчет за дейността по проекта за последни отчетен период.)

  • Провеждат се информационни срещи за производителите за финансовите разходи и ползи от биологичното култивиране на билките и възможностите за кандидатстване по програми и допълнителен доход.

  • Селектирани са видове билки, които ще са приспособени към почвено-климатичните условия и ще изискват най-малко първоначални инвестиции, например толерантни към плевели, болести и неприятели (за да не се закупуват скъпи биологични препарати), да виреят на бедни на органични вещества почви, да реагират добре на торене с компост от оборски тор, да се прибират и сушат лесно. Взети са нобходимите мерки за отстраняване на възникналите трудности.

  • Създадените МИГ-ове и мрежи от контакти са основата за разработване на нови проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., за което вече има идеи.

  • Направена е рагистрация за Субсидии, предоставяни на хектар на биологичните фермери от Разплащателната Агенция в размер на около 250 Евро/ха, който ще допринасят за увеличаване на чистата печалба на хектар с около 50% или за покриване разходи за био-препарати или подхранващи средства за получаването на по-високи добиви.

  • Ако се превликат субсидии те ще се реинвестират в закупуване на повече земя в региона и засаждане на по-големи територии лечебни растения и етерично-маслени култури.

  • Производителите и населението повишават екологичното си съзнание и земеделски умения.

  • МИГрупи в 9-те населени места допринасят за организационната дейност по производство (организиране на работната ръка за маточниците, разсадниците и др. дейности)



  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им (моля изредете проблемите, които може да са възникнали по време на изпълнението на проекта и какво бе направено, за да се преодолеят)

Основният проблем беше, че въпреки проведените първоначално проучвания, някои от новите технологии за отглеждане на лечебни растения не сработиха. Взеха се мерки за отстраняване на причините за липсата на реколта. Разсада на дилянка не можа да се пребори с някои видове плевели. Тази година ще бъде засадено на поле, което е култивирано поне 2 години и повечето плевели са изчистени. Разсада на шапичето не се прихвана по указаната технологична карта. Затова, след проведена консултация с експерт-агроном, се взе решение да се засади на поле с по-голяма надморска височина, за да се пресъздаде максимално естествената му среда за развитие. Семената на ранилист въобще не покълниха. Това може да се дължи на негоден материал, поради което тази година са намерени други начини за намиране на разсад – основно собствено производство. Семената предварително ще се обработят с биоактовни компоненти с цел по –висок процент кълняемост.



Друг проблем е напускането на важен член от екипа, което доведе до забавяне на административната работа, включително и на отчетите към ПМП. За да се отстрани проблема, беше нает външен консултант.


IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.

  1. Удължаване времетраенето на проекта. Приложена е молба за удължаване на периода, както и актуализиран план за действие.

Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница