Отчет за дейността на общинската комисия за борба срещу потивообществените прояви на малолетните и нъпълнолетните гр. Криводол за 2015 г



Дата28.02.2018
Размер264.22 Kb.
#59885
ТипОтчет

ОБЩИНА КРИВОДОЛ


ОБЛАСТ ВРАЦА


3060 гр. Криводол, ул.”Освобождение”№ 13, тел. 09117 / 25-45, факс 09117/23-69, e-mail: krivodol@dir.bg



ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКАТА КОМИСИЯ

ЗА БОРБА СРЕЩУ ПОТИВООБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЯВИ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЪПЪЛНОЛЕТНИТЕ ГР. КРИВОДОЛ ЗА 2015 г.

Съгласно Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, на основание чл.7, ал. 2, местните комисии ежегодно отчитат дейността си пред Кмета, Общинският съвет и пред Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.


При изготвяне на отчета за 2015 г. са спазени изисквания относно показателите, структурата и съдържанието му , посочени в писмо с Изх. № РД-30-И-39 от 18.12.2015 г. на ЦКБППМН.
І.ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ НА ОбКБППМН-КРИВОДОЛ

Съставът на Местната комисия е от 11 членове, определени със Заповед № 27/20.01.2014 год. на Кмета на Община Криводол.

Обществени възпитатели през изтеклата година бяха двама.

Съгласно чл.6, ал.3 от ЗБППМН, секретарят на МКБППМН - Община Криводол е нещатен, на служебни правоотношения.


ІІ.ДЕЙНОСТ НА КОМИСИЯТА
ПРЕВАНТИВНА ДЕЙНОСТ


  1. Ранна превенция и откриване на симптоми за извършване на криминални деяния.

Дейността на МКБППМН при Община Криводол през 2015 г. бе насочена към превенция на рисковото поведение у подрастващите чрез работа по национални и общински програми. Осъществявахме я чрез реализацията на следните направления:

- усъвършенстване координацията между институциите;

- разширяване превантивната дейност на Местната комисия и овладяване на детската престъпност, агресия и насилие;

- по-задълбочена съвместна работа с работещите в системата на образованието и по проблемите на малолетни и непълнолетни.

Превенцията е процес, който има ясно формулирана цел – да не се допуска конфликт между закона и детето, да се ограничат до минимум факторите, които водят до извършване на асоциални прояви. Координиране на всички социално – педагогически фактори на територията на Общината в борбата срещу насилието, престъпността, защита правата на децата, утвърждаване на дейности, алтернативни на асоциалното и девиантно поведение, превенция на наркомания , тютюнопушене и алкохол.

Между МКБППМН и училищата има изграден добър синхрон на работа, който се състои в:



обмяна на информация

Секретарят поддържа връзка с директорите и заместник-директорите на училищата. При възникването на инцидент или при отсъствие на ученик без причина веднага сме уведомени.

Провеждане на срещи с представители на Училищните комиси за превенция на насилието и агресията сред децата в училище. Споделяне на техни практики, случаи, обсъждане и набелязване на адекватни мерки. Заедно с председателите на Училищните комисии планирахме методите за въздействие и подкрепа, с цел утвърждаване на социално приемливо поведение, изграждане на положително отношение към обществените норми и правила и предотвратяването оставането на маловръстните в извънучилищна среда.
съвместна превантивна работа, както с учениците, така и с родителите

1.Моделиране на етично поведение в семейството, училището и на обществени места чрез правилно възпитание и личен пример на възрастните.

2. Откриване на симптомите и причините за всяка проява на агресивно поведение.

3. Контрол и съвместни действия на педагозите и родителите за преодоляване на агресивното мислене, настроение и поведение сред учениците.

4. Проучване и анализиране на причините и проявите на агресия чрез разговори, консултации, анкети и др.

5. Възпитание и мотивиране на учениците да споделят проблемите и чувствата си, да владеят гнева си, да мислят преди да действат и да търсят алтернативни решения на своите проблеми - без конфликти и агресия.

6. Включване на агресивните ученици и неформалните лидери в извънкласни дейности и във формите на ученическото самоуправление.

7. Изучаване и прилагане на добрите училищни и други обществени практики по превенция и преодоляване на агресивното поведение сред учениците.


ангажиране свободното време на децата

Общински детски празник по повод Деня на детето. Музикални и танцови изяви на малки таланти, рисунки на асфалт, лакомства зарадваха малки и големи в парк „Тихия кът“. Празникът под надслов „Усмивки под дъгата“ е организиран от НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924“, МКБППМН и СОУ „Св. св. Кирил и Методий“. Заместник-кметът Дияна Милетиева Тя връчи и грамотите на спечелилите в конкурса „Моята първа приказна история“. На градския стадион се проведоха спортни турнири, с участието на отбори от училищата в Криводол, Ракево и Краводер.


МКБППМН, НЧ „Н.Й.Вапцаров-1924” и СОУ „Св.Св. Кирил и Методий” реализираха 2 програми за ангажиране свободното време на децата през лятото.

ПрограмаЗабавно лято ”:


  • Децата от Творческата работилница към  читалищната библиотека в Криводол отбелязаха празника Еньовден. Мероприятието е част от „Забавно лято 2015“ и е посветено на един от летните празници в българския православен календар – Еньовден, който отбелязваме на 24 юни.Главният библиотекар Христина Кръстева разказа за символиката на празника - за народните поверия и предания, както и за обичаите, с които се отбелязва този ден. Според обичая, децата сплетоха от набраните при изгрев слънце билки еньовски венец и се окичиха с китки за здраве. Всички преминаха за здраве през венеца, пяха български народни песни. А еньовският  венец бе хвърлен в реката за здраве и благополучие.




  • Рисувам своите права” е тематично мероприятие от „Лятна академия за малки и големи"”. Маргарита Петрова - секретар на МКБППМН запозна децата с правата, отговорностите и задълженията им в къщи и в училище. Доброволците Калинка Митова и Надя Петкова,заедно с библиотекарите Димитрина Ангелова от село Пудрия, Иванка Николова от Баурене показаха различни техники за рисуване и направиха с децата прекрасни рисунки. В инициативата се включиха деца от с.Пудрия и с.Баурене.




  • Забавно, лесно и интересно”- Деца и доброволци се забавляваха в арт- работилницата, организирана в Лятната читалня на библиотеката. Калинка Митова, Маргарита Петрова, Галя Нисторова и библиотекарката Иванка Николова от Баурене показаха на децата как се правят кукли и африкански маски от подръчни, нестандартни материали, рисуваха върху речни камъчета, наредиха цветя от щипки и изработваха пъстроцветни бижута. В инициативата се включиха деца гр.Криводол и с. Баурене.


Програмата „Спортно лято 2015” включваше следните мероприятия: 


  • Спортен риболов – организиран на язовир „Агов дол”с любезното съдействие на концесионера Марио Тончев през месец юли

  • Тенис на маса – стадион „Хрисо Ботев”- август

  • Турнир по шах - началото на септември.

Всички спортни мероприятия бяха организирани и ръководени от обществените възпитатели Иван Симеонов и Йорданка Христова.С радост децата демонстрираха своите спортни умения. На всички участници в спортните мероприятия община Криводол бе осигурила храна, грамоти и парични награди. На състезанията присъстваха Галина Маркова – гл. експерт „Хуманитарни дейности” и Жасмина Илиева – медицинско лице.
Постигнати резултати:

Намаляване броя на противообществените прояви и престъпления.


1.2 Дейности за ограничаване криминалната активност на ромските деца

Включване на децата от ромски произход в мероприятия и проекти на училищно и общинско ниво за изява на творческите им възможности и успешна интеграция.

В ОУ Краводер – работят по проект „Всеки ученик е отличник" съвместно с ЦМЕДТ „Амалипе“ гр. Велико Търново. Имат 2 групи СИП- ромски фолклор. Всяка година учениците поздравяват общинската администрация на 14 януари - деня на ромската Нова година . Децата, облечени в български и ромски носии отправиха пожелания за здраве, късмет, берекет и плодородие през новата година на два езика – български и ромски. посетиха парламента и сурвакаха депутати от Враченски избирателен район.

„Живеем заедно"- На 1 април СОУ„Св.Св. Кирил и Методий" и читалището организираха фолклорен празник, посветен на толерантността и уважението между етносите . По сценарий на гл.учител М.Величкова и Д.Ценова кл. ръководител на 3 клас, децата разказваха народни приказки и легенди за историята и живота на ромите пред многобройната публика родители, учетели, представители на общинска администрация. Български и ромски народни песни, хора и танци се изпълняваха от всички участници. 

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ с. Краводер  се проведе спортен празник под наслов: „Със спорт да станем по-добри“ – отбелязан Деня на българския спорт – 17 май, по проект „Всеки ученик може да бъде отличник!“ към ЦМЕДТ „Амалипе“.

Участие в спортните турнири взеха отбори от пет училища на територията на област Враца – ОУ „Христо Ботев“ с. Баница, ОУ „ Св. св. Кирил и Методий“ с. Девене, ОУ „Отец Паисий“ с. Борован, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ с. Малорад и домакините от с. Краводер. Всички игри и състезания, в които учениците показаха бързина, смелост и умения, бяха определени според тяхната възраст. С много желание и спортен дух те премериха сили в пет турнира – щафетна игра, щафета бягане, смесена щафета, теглене на въже и канадска борба.Срещите бяха оспорвани и изпълнени с много вълнуващи моменти.

Празникът се превърна в един незабравим ден, изпълнен със спортен хъс, искрени емоции и много радост. Наградите на всички отбори бяха осигурени от Председателя на МКБППМН.
1.3. Превантивна работа с родители.

Ромското население у нас демонстрира поредица от проблеми във връзка с достъпа, интегрирането и успеха в образователната система. Все още голяма част от родителите не полагат усилия във възпитанието на децата си, не прилагат родителски контрол, не се интересуват от степента на образованост на децата си, за тях отговорността се изчерпва до това да им осигурят прехраната.

Тук е мястото да отбележим, че има и ромски родители, които полагат необходимите грижи за възпитанието и образованието на децата си. Техните деца посещават редовно училище, показват добри резултати в образователния процес и достойно представят училищата си в мероприятия, организирани от МКБППМН или читалищната библиотека.

Муждуинституционално работим върху включване на ромските родители за участие в срещи и проекти на училищно и общинско ниво, касаещи отделни сфери от социалния им живот с цел подобряване на жизнения им статус, приложение на практика на родителските им права и задължения, и успешната им интеграция в обществото.

Ежегодно Община Криводол и НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924”организират честване на международния ден на ромите на 8 април 2015 г. в гр. Криводол.

1.4. Дейности по изпълнение на национални и общински планове и програми

1.4.1. Общински стратегии и програми за превенция на насилието - брой конкретни дейности

В изпълнение на „Общинска стратегия за детето 2008-2018 година”, в прилагане на „Общинска програма за закрила на детето за 2015г.”и „План за действие-2015г.”, в набелязване и реализиране на задачи по Национална стратегия за борба с наркотиците и Национална програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора, на План за действие на Община Криводол в изпълнение на Общинска стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация”, „Общински план за младежта 2015г”, Комисията, съвместно с инспектор ДПС, полицейски инспектори от Участък полиция, Училищните комисии и НЧ „Н.Й.Вапцаров-1924” реализира дейности по превенция на асоциалното поведение на малолетните и непълнолетните .




  • Отбелязан Международния ден за безопасен интернет. МКБППМН и ОУ „Васил Левски” в с. Ракево организираха мероприятие, с което бе отбелязан Международния ден за безопасен интернет. Целта на инициативата е да се насърчи по-безопасното и по-отговорно ползване на онлайн технологии сред децата.

Старши възпитател прогимназиален етап Симона Петрова представи пред учениците от 5 до 8 клас презентация на тема „Общувай безопасно в мрежата”.

Секретарят на комисията Маргарита Петрова проведе дискусия с децата и бяха разяснени правилата за работа в интернет пространството, както и възможните рискове от обмен и споделяне на лична информация. На учениците бяха показани полезни детски сайтове и те получиха основни познания за мрежовия етикет.




  • С множество мероприятия по училища и детски градини бе отбелязана в Община Криводол Третата глобална седмица, посветена на детската безопасност:ситуации, тренинги, презентации, конкуси за рисунки „Децата нямат спирачки“, есе на тема „Животът е ценен, внимавай на пътя“, провеждане на тематични родителски срещи „Избиране на безопасен път до училище“ 1-4 клас. Основната цел бе да се привлече вниманието към спешната необходимост от по-добра защита на децата и да се генерират мерки за действия необходими за да се постигне това. На 08.05.2015 г. общинска администрация, съвместно с участък полиция и децата от ПИГ от четирите училища проведоха заключителна беседа, викторина и състезателни игри на тема „Движа се безопасно“.

 

  • "Да изпишем перашки" Работилница за боядисване на яйца в навечерието на Великден отвори библиотеката в Криводол! Христина Кръстева представи мултимедийна презентация за „Възкресение Христово" и показа различни идеи за боядисване на яйца! Жени от пенсионерският клуб "Тавтиомозис", учители, родители- доброволци се включиха в боядисването и показаха различни техники за изписване на перашки. Малчуганите направиха и арт перашки- от изкуствени яйца, бои и брокати. 

  • 22 април - Световен ден на земята! Слънчевият 22 ден на месец април направи още по-приятно утрото посветено на Световният ден на земята. В буккросинг зоната Пътуващото сандъче" успя да привлече вниманието на децата от ПИГ- начален етап на обучение, с учители Цветелина Цонова и Таня Ангелова. Пътуващите книгите , които съдържаше бяха детски енциклопедии, посветени на земята, природата и екологията. Мероприятието бе съпътствано от изложба с рисунки на тема"Да пазим Земята и Природата чисти" и забавни игри.




  • На 5 юни 2015 г. в Криводол се проведе поредното издание на „Чети с мен“. Екипът на читалищната библиотека организира ателие „Нарисувай си приказка", както и верижно четене на любими приказки от Братя Грим, Елин Пелин и Дора Габе. В събитието взеха участие ученици и учители от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Криводол, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ с. Краводер, ОУ „Васил Левски“ с. Ракево и децата от ОДЗ „Славейче“.  Сред присъстващите бе и Анелия Николова- секретар на община Криводол, която бе отличена с грамота „Читател на годината 2014".




  • Световния ден за борба с тютюнопушенето. Подредени изложби от рисунки на деца за вредата от пушенето, изнесени беседи от класните ръководители във всички училища.




  • Отбелязан Деня за борба с наркоманиите -12.06.15г. - „Не заменяй живота за дрога” - дискусия и прожекция на филм в библиотеката, СОУ„Св.Св.Кирил и Методий“ гр.Криводол, ОУ„Св.Св.Кирил и Методий“ с.Краводер, ОУ„Васил Левски“ с.Ракево. Цветелина Иванова ученичка от СОУ Криводол презентира за вредата от употребата на упойващи вещества.




  • Менделеев и химичните елементи"  С утро посветено на химията и Менделеевата таблица приключи учебната година за учениците от 5-ти до 8-ми клас в Криводол. Стихове за научената таблица и забавни химични опити бяха част от мероприятието, които седмокласниците бяха подготвили, под ръководството на заместник-директора и утел по химия г-жа Ц.Николова. В рамките на един учебен час, но не в училище, а в библиотеката, химията се превърна в интересен и забавен предмет за участниците и зрителите.




  • Урок по родолюбие и Патриотично възпитание Ден преди 6 -ти септември- Съединението на Княжество България и Източна Румелия, читалищната библиотека, съвместно с МКБППМН и СОУ "Св.Св. Кирил и Методий" организира почистване на паметника на загиналите в Балканската , Между съюзническата и Първата световна война. Даниел Бешков, преподавател в местното училище представи презентация, свързана с патриотичното минало на нашите земляци "Паметни места в община Криводол". 


  • Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” - с. Краводер се включи в инициативата „19 дни за ненасилие в училище”, която се провежда в периода от 1 до 19 ноември, в рамките на глобалната инициатива за превенция на насилието срещу деца и младежи. Мероприятието се проведе в часа на класа и е организирано съвместно с Общинската администрация и читалищната библиотека в Криводол.




  • "Ден на толерантността " в СОУ-Криводол. Презентация "Какво е толерантност?" представи пред учениците от 3 и 4 ПИГ М.Петрова- секретар на МКБППМН. Чрез игри , приказки и песни децата разбраха, че трябвада се приемат със своите индивидуални особености и с различието в характери и темпераменти, с различните си цветове на кожата, националности, обичаи, религии, убеждения.. Под ръководството на учителка Татяна Ангелова, децата от 3 ПИГ нарисуваха дърво с послания за толерантност и доброта.

  • По инициатива на ОДЗ „Славейче”, съвместно с МКБППМН и читалищната библиотека в ПГ „Таралежи” се организира празник за Денят на толерантността. На Дърво на толерантността, децата направиха отпечатъци на ръчичките си. Добри помощници бяха и родителите, които се включиха в инициативата. Госпожа Петя Тодорова представи кратка презентация за толерантността. Децата подредиха Пъзела на толерантността. М.Петрова-Секретар на МК запозна децата с 10 правила на толерантността. Тя подари на всички деца по една детелинка с правила, изработени от децата от Творческата артистична работилница. Празникът приключи с песента „Хей приятелю здравей”.



  • 19 ноември - Световен ден за борба с детското насилие
    ОУ "Св.Св.Кирил и Методий" с. Краводер бе домакин на организирана от МКБППМН и библиотеката в Криводол тематична среща с учениците. Секретарят на МК запозна децата с видовете насилие, начините да се предпазим от тях и местата, където можем да сигнализираме, в случаите, когато сме станали жертва или свидетели на насилие.

  • В ОУ „Васил Левски” с.Ракево отбелязахме 26-тата годишнина от подписването на конвенцията на ООН за защита правата на детето. Денят се чества ежегодно на 20 ноември. Секретарят на МК представи презентация, с която запозна малгучаните с техните права и задължения. Под ръководството на своите учители, децата изработиха постери и табла, свързани с темата.




  • "21 ноември-Ден на Християнското семейство" За поредна година читалището и училището в Криводол организират празник на посветен на семейството. Хр. Кръстева запозна присъстващите с библейската история, традициите и обичайте за този ден. Децата от творческата работилница, с учители Галя Веселинова ,Веска Димитрова и Калинка Митова представиха спектакъл.Баба Марга и нейният съпруг дядо Тошо не само участваха в сценката "Спомени", но почерпиха всички присъстващи с най- вкусните собственоръчно приготвени баница, питка и кекс. Децата от Школата по изобразително и приложно изкуство,с ръководител Петя Тодорова направиха малка изложба от рисунки, посветени на семейството.




      1. Дейности по превенция на асоциалното поведение на малолетните и непълнолетните



година

Брой реализирани програми за превенция и противодействие на детското асоциално поведение

Брой лица, обхванати от информационни кампании за преодоляване на асоциалното поведение сред деца

Брой консултирани деца и семейства чрез МКБППМН

2013

3

310

12


2014

3

560

20

2015

4

550

7



1.4.3. – Задачи по Плана за действие за реализация Националната стратегия за борба с наркотиците (2014-2018г.)
За 2015 година в община Криводол няма информация за малолетни и непълнолетни, които употребяват наркотици.

През 2015 г. МКБППМН не е образувала възпитателни дела спрямо непълнолетни деца за притежание или разпространение на наркотични вещества.

Усилията на Комисията са насочени главно в посока информационни кампании сред децата за намаляване риска от употреба на опиати, пагобното физическо и психическо влияние на наркотиците върху децата, разясняване на наказателната отговорност в случаите на притежание и разпространение на наркотици, ролята и грижите на родителите за предпазване на децата им от рисково поведение.

В работата по превенция на наркотиците, местната комисия работи активно с РЗИ – Враца. Те ни предоставят материали и брошури, които местната комисия използва при организиране на информационни кампании и мероприятия.




Обучения на специалисти и доброволци по превенция на наркоманиите (брой,теми,брой обхванати лица)

Програми и проекти за превенция на рисковото поведение за употреба на наркотици(брой, теми, брой обхванати лица)

Програми за работа със семейства в риск и рискови групи деца(брой програми и проекти; брой обхванати лица)

Брой консултирани деца и семейства във връзка с употребата на наркотици



Издаване и разпространение на информационни материали(вид, теми и тираж)

Брой информационни кампании и програми по превенция на наркоманиите

Брой лица обхванати в информационните кампании и превантивните програми

Провеждане на проучване за нагласите за употреба на наркотични вещества (теми и брой)

Брой лица обхванати в проучванията

-

1тема- «Не заменяй живота за дрога»

-

- нямаме регистрирани деца, употребяващи наркотици

-ползваме брошури на РЗИ и неправителствени организации

80 бр.


1

80

-


-



1.4.4. Дейности по Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора
1.4.4.1.Разпространени информационни материали по превенция трафика на деца с цел сексуална и трудова експлоатация - 80 бр.
1.4.4.2. Информационна кампания:

МКБППМН, съвместно с читалищната библиотека организира информациоонна кампания по повод 18 октомври – Европейския ден за борба с трафика на хора.

Целта е да се изостри вниманието на младите хора и повишаване на тяхната информираност, както и предотвратяване на предпоставки, създаващи рискове от попадане в трафик.
1.4.5. Мерки по превенция на противообществените прояви и престъпления, свързани с жп-транспорта в съответствие с Писмо № 71/25.09.2007 г. на ЦКБППМН до председателите и секретарите на МКБППМН

На територията на община Криводол няма регистрирани противообществени прояви и престъпления, свързани с жп-транспорта.

В часа на класния ръководител са разяснени правилата за безопасно преминавене в района на жп-гарата и правила за безопасно пътуване с влак.
2. Дейности по разпознаване, идентификация и корекционно-възпитателна работа с ненавършили пълнолетие деца, които споделят идеи или принадлежат към организации с екстремиски или радикален характер

2.1. На територията на общината нямаме малолетни или непълнолетни ученици, споделящи идеи или принадлежащи към организации с екстремистки или радикален характер.

2.2. Нямаме извършени криминални деяния по расистки подбуди, или като резултат на споделяне на екстремиски идеи, или членство в радикални групи, или организации, или футболни агитки( ултраси).

2.3. Нямаме криминални деяния на футболни агитки.
3. Конкретни мерки (дейности и инициативи), предприети по социална закрила на малолетни и непълнолетни, нуждаещи се от помощ (чл.10 от ЗБППМН)
Кметът на Община Криводол Петър Данчев подари 30 покани на деца за театралната постановка „Чудеса, чудесии или чудният свят на приказките“.

Така градоначалникът подкрепя благотворителната инициатива на ПроКредит Банк с цел набиране на средства за лечението на деца в затруднено здравословно положение от социално слаби семейства и сираци. Даренията, събрани по време на представленията, се превеждат директно в сметката на СНЦ „ПРОтегни ръка“, която финансира деца от цялата страна. Благотворителният фонд помогна за лечението и на двете близначки от Криводол – Алисия и Виктория. Постановката е дело на пътуващия театър „ПРОтегни ръка“, който гостува в Драматично-кукления театър – Враца.


3.1 МБППМН не е насочвала деца към ОЗД за предоставяне мерки за закрила и конкретни социани услуги.

3.2.Взаимодействие на МКБППМН с ВУИ, СПИ, поправителни домове

Нямаме напуснали или условно осъдени деца.


3.3. и 3.4. През 2015 г. нямаме деца настанени във ВУИ или СПИ.

3.6 Регистър В съответствие с Указание на ЦКБППМН от 2009 г., през 2012 г. е създаден поименнния регистър на деца – освободени от СПИ, ВУИ и ПД, с цел да се проследи тяхното по-нататъшно развитие – продължаване на обучение, неучещи, работещи и неработещи.
През 2015 г. нямаме деца освободени от СПИ или ВУИ.


Категории неучащи и неработещи, непълнолетни

Общ брой

Продължили образованието си

Брой на обхванати в обучения и програми за квалификация

Брой на професионално ориентирани и консултирани

Брой на започналите работа

Неучащи и неработещи, напуснали СПИ

-

-

-

-

-

Неучащи и неработещи, напуснали ВУИ

-

-

-

-

-

Неучащи и неработещи, освободени от ПД

-

-

-

-

-

Условно осъдени

-

-

-

-

-

Осъдени на пробация

-

-

-

-

-


4. За условно осъдените и осъдените на пробация непълнолетни получаваме информация от Областна служба „Изпълнение на наказанията” Враца.
5. През тази година нямаме случаи на условно осъдени непълнолетни, за които МКБППМН трябва да организира възпитателни грижи.
6. Съдействие на МКБППМН на органите на образованието за обхващане на подлежащите на задължително образование деца и тяхното неотпадане от училище.
- Съвместни действия на обществени възпитатели и педагозите за откриване причините за отсъствията на учениците, набелязване план за корекционно-възпитателна работа с проблемните деца.

- Съдействие при осъществяване на необходимото взаимодействие с различни институции.

- Съдействието за правилното организиране на свободното време на малолетните/непълнолетните с противообществени прояви.

- При констатирана необходимост децата се насочват към психолог от ЦОП – гр.Враца.


7. Дейности за контрол и подпомагане на родители, настойници и попечители които срещат затруднение при възпитанието на децата си.

Всички родители, преминали през комисията са запознати със Закона за БППМН, а тези на навършилите 14 г. и с Наказателният кодекс, като са им разяснени евентуалните мерки при последващо поведение на децата им.

Родителите на тези с наложена мярка „поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател” се включват в срещите и участват в корекционно-възпитателния процес. Обществените възпитатели осъществяват индивидуални срещи с тях.
ІІІ. ВЪЗПИТАТЕЛНИ ДЕЛА
Предприетите мерки по засилена превенция на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, честите срещи с училищните ръководства, дават реален резултат. През 2015 г. в ОбКБППМН сме получили 2 преписки от РП-Враца и един сигнал от директора на ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” с.Краводер.

Образувани и разгледани 3 възпитателнои дела на 3 лица, от които 2-ма непълнолетни и 1 малолетен.

Наложени 3 възпитателни мерки по чл. 13 от ЗБППМН както следва:

Чл.13, ал.1, т.1 от ЗБППМН- „Предупреждение” на 1 лице.

Чл.13, ал.1, т.12 от ЗБППМН –„ Предупреждаване за настаняване във ВУИ с изпитателен срок 6 месеца” на 2 лица
1. При образуването и разглеждането на възпитателни дела през изминалата 2015 г. не сме имали проблеми.

2. На всяко разглеждане на възпитателно дело е имало представител на отдел „Закрила на детето”. За всяко дело ни е представен социален доклад.

3. Нямаме констатирани нарушения, допуснати от МКБППМН при образуването, разглеждането на възпитателни дела и налагане на възпитателни мерки по чл.13 и чл.15.

4. Не сме срещали трудности при привеждане в изпълнение на мерките по чл.13 от ЗБППМН.

5. По чл. 15 от ЗБППМН не сме налагали възпитателна мярка на родител.

6. През 2015 г. нямаме налагани повече от веднъж възпитателни мерки спрямо правонарушители деца.

7. Чл.25 от ЗБППМН не е прилаган.
ІV. КОНСУЛТАТИВНИ КАБИНЕТИ И ЦЕНТРОВЕ ЗА СОЦИАЛНА ПРЕВЕНЦИЯ

Нямаме изградени консултативен кабинет и център за социална превенция към МКБППМН.


V.ОБЩЕСТВЕНИ ВЪЗПИТАТЕЛИ


година

Плануван брой обществени възпитатели, утвърдени от МФ по Закона за държавния бюджет

Реално усвоени бройки обществени възпитатели за съответната година

Изразходвани средства по Наредба № 2 на ЦКБППМН

2015

3

2

3 600.00 лв.

2016

3




Прогноза за 2017 г.

3





1.Контролът върху дейността на обществените възпитатели се осъществявя от секретаря на МК. Ежемесечно представят отчетите си.

2.Съгласно Наредба № 2 на ЦКБППМН тяхната дейност е финансово обезпечена.

3. След нациналната среща – семинар в Хисар, секретарят запознава обществените възпитатели с материалите от семинара.

4. Двама обществени възпитатели работят към Местната комисия. Провеждаме ежеседмични срещи с тях, коментираме неотложни въпроси във връзка с работата им и набелязаните мероприятия на комисията, в които участват активно.

Двама непълнолетни имаха наложени възпитателни мерки по чл.13, ал.1, т.5 от ЗБППМН „поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател “ от предходната година. Целенасочено и внимателно обществените възпитатели подхождаха към всяко проблемно дете. От тях един е извършил повторно противообществена проява по време на възпитателния надзор.

По чл. 41, ал.1, от „а” до „г” от ЗБППМН- Нямаме налагани мерки
Чл. 41, ал.2 от ЗБППМН – е приложена на 2 непълнолетни деца.
Обществените възпитатели работят по график в клуба за ученици, където обучават децата в игра на шах и тенис на маса. С активното съдействие на обществените възпитатели и директорите на училищата беше организирано „Спортно лято 2015 г.”

5. При подбора и определянето на обществените възпитатели няма намеса на кмета или други лица, освен местната комисия.



VІ. КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ НА МКБППМН

Инспектор ДПС информира на 6-месечие секретаря на МК за водените на отчет в ДПС. В началото на 2015 в ДПС се водят на отчет 17 деца, от тях 4 момичета. В края на 2015 г. се водят на отчет 14 деца, от тях 2 момичета. Новозаведени – 3, свалени от отчет 3 деца. Инспектор ДПС е представил своя програма за работа с деца с включени беседи, утвърдена от Председателя на МКБППМН.

На територията на община Криводол няма ВУИ, СПИ, ДВНМН,ПД и приюти за безнадзорни деца.

На територията на община Криводол има няколко питейни заведения, които се проверяват по график ежемесечно от полицаите от УП - Криводол. Не са констатирани нарушения на вечерния час от малолетни и непълнолетни.

МКБППМН е част от изградената мрежа за кризисна интервенция на местно ниво, която законодателно е разработена от ДАЗД, а организацията се ръководи на местно ниво от отдел,,Закрила на детето”. Секретарят на комисията е сред алтернативно представените участници в местния екип за прилагане на междуинституционален подход. Уточнени са ангажиментите и възможностите за подкрепа и помощ. Проверени са 4 сигнала за насилие над дете през 2015 г. Организирани са екипни срещи с представители на Детска педагогическа стая - Враца, Участък ,,Полиция” – Криводол, Отдел ,,Закрила на детето” към Дирекция ,,Социално подпомагане” - Враца, МКБППМН и УКПППУ. За някои от случаите е набелязан и план за действие.

Със заповед на Кмета на община Криводол е определена мобилна група за установяване на просещи и скитащи деца. На територията на община Криводол не са констатирани такива случаи.


VІІ. ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА МКБППМН ПРЕД МЕСТНИ И ЦЕНТРАЛНИ ОРГАНИ

МКБППМН не е излизала с предложения към местни и централни органи.


VІІІ . ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА МКБППМН

Взаимодействието на МКБППМН и Инспекторите на ДПС е регламентирано от Закона за БППМН. Има добър обмен на информация за водените на отчет в ДПС и преминаващите по преписките в комисиите деца. Дейността на Местната комисия не би била възможна без помощта, съвместните усилия и добър диалог с Участък „Полиция”-Криводол, отдел „Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане”. Не на последно място трябва да споменем и активното взаимодействие между членове на Местната комисия и обществените възпитатели с класни ръководители и директори на училищата, с кметовете на населени места от общината.


МКБППМН иницира междуинституционална среща през месец април 2015 г. С цел координиране на дейностите и отговорностите на представителите от всяка институция по повод отбелязване на седмицата на пътна безопасност и набелязване на конкретни мероприятия.

Проведени срещи през април и септември по училища. С помощта на презентации, игри, гатанки, беседи полицейските инспектори, съвместно със секретаря на МК, гл. експерт ,,Образование” и гл. библиотекар информираха непълнолетните за ежедневните рискове, които води след себе си участието в уличното движение, дори когато си само пешеходец.

През 2015 г. местната комисия в сътрудничество с читалищната библиотека изпълниха програмата по превенция за ограничаване на престъпността сред подрастващите. Всички училища се включиха активно. Мероприятията, свързани с превантивната ни дейност са отразени на интернет страницата на общината в секция „Новини” и на фейсбук страницата на НЧ ,,Н.Й.Вапцаров-1924” гр.Криводол.

Мултидисциплинарния екип - Местната комисия съвместно с инспектор ДПС и социалния работник от ОЗД проучва нуждите на децата с проблеми в поведението и предприема мерки за социалната им защита и насочването им към добро поведение и развитие.


ІХ. КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ НА МКБППМН

През отчетната година секретарят на МКБППМН- гр.Криводол взе участие в Национална среща – семинар в гр.Хисар от типа „Обучение на обучители”. След проведената среща запозна обществените възпитатели с темите от семинара.



Х.ПЛАНУВАНИ И ИЗРАЗХОДВАНИ СРЕДСТВА ПО НАРЕДБА №3 НА ЦКБППМН ЗА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ НА ЧЛЕНОВЕ НА МКБППМН
Планувани - 600.000 лв., изразходвани - 150.00 лв.
ХІ. ФИНАНСОВА ПРОГНОЗА ЗА ДЕЙНОСТТА НА МКБППМН ПРЕЗ 2017 г.


Получени средства по ЗДБ за МКБППМН за 2015 г. -общо(лева)

Изразходвани средства от МКБППМН за 2015 г.

(лева)


Получени средства по ЗДБ за МКБППМН за 2016 г.-общо(лева)

Необходими средства за

2017 г. -общо

(лева)

9 500 лв.

4 720.00 лв.

9 980. 00 лв.

10 000 лв.


ХІІ. ВАШИ ИДЕИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯДО ЦКБППМН
Информационно-методическите материали да бъдат качени на сайта на ЦКБППМН, така че да могат да се ползват от всички комисии.
МКБППМН контакти:
гр.Криводол, ул. „Освобождение” № 13, пк 3060, факс 09117/2369

e-mail: krivodol@dir.bg


Председател: Дияна Милетиева- 09 117 / 24 45 и GSM 0879 39 69 60

Секретар: Маргарита Петрова – 09 117/ 25 45- централа (вътрешен 111)

и GSM 0879 99 73 88



ИДПС: Илияна Минкова – 0888 42 42 72

Социален работник в Отдел „Закрила на детето”: Петранка Петрова – 09 117 /22 67

ДИЯНА МИЛЕТИЕВА

Заместник-кмет Община Криводол

ПРЕДСЕДАТЕЛ МКБППМН

Изготвил:



Маргарита Петрова - ССИ

секретар МКБППМН


_____________________________________________________________________________________________ ОБЩИНА КРИВОДОЛ 2016 г.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница