П р о г р а м а з а о п а з в а н е н а о к о л н а т а с р е д а на територията на



страница1/4
Дата15.10.2018
Размер0.5 Mb.
#87525
  1   2   3   4
П Р О Г Р А М А

З А О П А З В А Н Е Н А

О К О Л Н А Т А С Р Е Д А

НА ТЕРИТОРИЯТА НА

О Б Щ И Н А Н Е В Е С Т И Н О

с. Невестино

Срок на действие: 2015- 2020

НЕВЕСТИНО



2015г.

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

АНОТАЦИЯ

  1. АНАЛИЗ НА КОМПОНЕНТИТЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА ПРЕДМЕТ

НА РАЗРАБОТКАТА

    1. Природно – географски, климатични и териториално – административни характеристики

    2. Въздух

    3. Води

    4. Отпадъци

    5. Почви и нарушени терени

    6. Зелена система

  1. ОРГАНИЗАЦИОННИ ОСОБЕННОСТИ НА ОБЩИНА НЕВЕСТИНО

2.1. Управленски

2.2. Дейности на общината за опазване на околната среда

2.3. Икономически, финансови и демографски фактори


  1. АНАЛИЗ НА СИЛНИТЕ И СЛЕБИТЕ СТРАНИ, ВЪЗМОЖНОСТИТЕ И ЗАПЛАХИТЕ

/ SWOT /

  1. ВИЗИЯ ЗА ОКОЛНАТА СРЕДА НА ОБЩИНАТА

  2. ЦЕЛИ

5.1. Генерални стратегически цели

5.2. Специфични стратегически цели

5.3. Приоритети

6. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ


АНОТАЦИЯ

Настоящата Програма за околната среда на община Невестино е разработена от общинската администрация, държавните институции и обществеността в съответствие със Закона за опазване на околната среда. Разработването на програмата за опазване на околната среда е разработена въз основа на изискванията заложени в Закона за опазване на околната среда във връзка със синхронизирането на нашето екологично законодателство и политиката на управление на околната среда с директивите на Европейския съюз.

Основните задачи, които се поставят с програмата, са свързани с настоящите проблеми по опазване на средата, бъдещите мероприятия за снижаване на вредните последици от човешката дейност, както и изготвянето на работен план, съдържащи организация на изпълнението им, начини на финансиране, отговорни звена , методи на контрол, превантивни дейности.

Настоящата Програма е разработена и се базира на анализа и изводите в предходни разработки на общински екологични, стопански, финансови, здравни, архитектурно – строителни и други проучвания и документи за община Невестино / Програма за управление на отпадъците, План за развитие на община Невестино за периода 2014 – 2020г., Областен план за регионално развитие/.
Целите на програмата се свеждат до следното:

  • Акцентиране върху най – важните екологични проблеми на общината;

  • Сравняване и привеждане в унисон на проблемите с националните и европейските приоритети;

  • Обвързване на бъдещите проекти на общинската администрация и мероприятията в програмата с националните, световните тенденции и стратегии по управление на околната среда;

  • Създаване на организация за насочване на силите на общинските органи, частния бизнес, гражданските сдружения, научните организции и местното население към изпълнение на заложените в плана приоритетни мерки или за предотвратяване на нови замърсявания;

  • Да се разработят проекти и финансират инициативи, съответстващи на възможностите, предоставени на общината от териториалното разположение, демографските и икономическите особености и други фактори;

  • Откриване на източници на финансиране / национални и международни програми, предприсъединителни фондове и др. /

Сроковете на действие на програмата са поставени, имайки предвид сегашното и планираното финансово състояние на общината, изискванията на нормативната база по опазване на околната среда, както и периодите на развитие в социалната и икономическата сфера, визирани в Общински план за развитие 2014 – 2020г.
Разработката не фиксира строго параметри и мероприятия, а е Програма с отворен статут за периодично доразвиване и разширяване на обхвата, в съответствие с настъпили промени в приоритетите на община Невестино, в екологичното законодателство, в стратегическото развитие на държавата, засягащо общината.


  1. АНАЛИЗ НА КОМПОНЕНТИТЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ПРЕДМЕТ НА РАЗРАБОТКАТА




    1. Природо – географски, климатични и териториално – административни характеристики

Община Невестино се намира в Югозападна България. Разположена е в югозападната част на административно – териториалната единица област Кюстендил и е една от 9 – те обкщини, които влизат в нейния състав.

Общата териториална площ е 442 кв.км.,което й отрежда второ място в област Кюстиндил. На тази голяма територия са разположени 23 – те населени места: Ваксево, Ветрен, Длъхчево Събляр, Долна Козница, Друмохар, Еремия, Згурово, Илия, Кадровица, Мърводол, Невестино, Неделкова Гращица, Пастух, Пелатиково, Раково, Рашка Гращица, Смоличино, Страдалово, Тишаново, Църварица, Чеканец и Четирци. Общият брой на махалите е над 300, като най – голям е техния брой в селата Ваксево, Пелатиково, Еремия и други.

В 23–те населени места живеят около 2 200 души население. Около 65 % от тях са едночленни семейства и в над пенсионна възраст.

От общогеографската карта е видно,че територията на община Невестино е разположена в североизточните склонове и предпланини на Осоговска планина, в южните и югозападните склонове на Влахина планина. Северните й части заематпоречието на река Струма и равнините и слабо хълмисти терени на Кюстендилска котловина и са с надморска височина от 520 -560м., а в южните – от 600 – 1000м.

Осоговска планина заема територия от 4 223кв.м. в Република България и Република Македония. Намера се в най – северната част на Осоговско – Беласишката планинска група от Рило – Родопския масив. В района на планината са селата: Ветрен,Раково,Чеканец,Църварица,Илия, Тишаново,Страдалово,Смоличино,Ваксево,Пелатиково,Длъхчево Събляр,Рашка Гращица,Згурово,Кадровица,Еремия и Друмохар.

Пиянечкият гребен е разположен между Осоговския тектонски блок и Влахина планина. През олигоцена,чрез разкъсване са се оформили Тишанско – Църваришкият и Ветренския гребен.

Седловината “Черната скала” свързва Осоговска с Влахина планина и през нейната територия преминава държавната ни граница с Р. Македония.

Влахина планина заема територия от Р. България и Р. Македония. Простира се в меридионална посока на изток от р. Брегалница и на запад от р. Струма, а Сушечка река я отделя от Малашевска планина. Образувана е от хорстово издигане на земната кора. Най – висок връх е “ Кадиица”/ 1 924м. /.

Кюстендилската котловина е разположена в поречието на р. Струма. Има формата на неправилна елипса,чиято дълга ос е ориентирана в направление северозапад – югоизток с обща площ от 460кв.км.В най – ниската част на котловината са разположени селата: Невестино, Четирци, Лиляч и Долна Козница.


ОБЩИНА НЕВЕСТИНО

Община Невестино,като основна административно – териториална единица,граничи на северозапад с община Кюстендил,на север с община Бобов дол,на изток и югоизток с общините Бобошево,Кочериново и Благоевград, а на югозапад с община Делчево, Р. Македония.

Село Невестино като естествен географски, комуникативен и стопански център на общината е разположено на 13 км. югоизточно от Кюстендил,в най – ниската и тясна част на Кюстендилската котловина. През селото преминават пътищата: Кюстендил – Дупница – София, Кюстендил – Бобошево – Благоевград и Кюстендил – Ваксево – Ветрен.

В днешната територия на общината е разположена голяма част от Историко – географска област “ Пиянец”. Тя се простира на територия от Р. България и Р. Македония – в югоизточната част на Осоговска и в западните склонове на Влахина планина. Представлява силно опорена,ниско планинска и хълмисторидова земя,която геоложки принадлежи към Краищеидите.
Природо – географска характеристика

Територията на община Невестино попада в Рило – Родопската геоморфоложка област,която включва и Осоговско – Беласишката планинска редица.
Осоговско – Беласишката планинска редица се простира в посока север – юг и е съставена от планините: Осогово,Влахина,Малашевска,Огражден и Беласица.

`Релефът, върху който е разположена територията на община Невестино, е силно пресечен от множество предпланини и долове. Преминава от север на юг от котловинно – хълмист в планински.

Скалният състав е доста разнообразен както по вид, така и по своята принадлежност към различни геологически формации. Най – широко са разпространени кристалните шисти,варовиците и конгломератите. По – слабо са застъпени палеогенните вулканати,осоговският гранитопрофир и други.В югозападната част от територията на общината са разпространени метаморфните скали,предимно гнайси. Тези скали се срещат и в югоизточната част на землището на с. Ваксево,предимно по десните склонове на р. Елешница и в по – малка част по склоновете на р. Речица.

В най – ниската част – Кюстендилската котловина скалите са изградени от пясъчни мергели,пясъчници и речни наноси по двата бряга на р. Струма. Характерно за скалите в територията на общината, е че са силно изветрели и напукани. Това е дало своето отражение върху образуването на добри почви и за растежа на горскодървесната растителност.

Почвената покривка се характеризира с голямо разнообразие. На територията на общината са разпространени следните видове почви: канелени горски,кафяви горски, алувиално – ливадни, излужени,опозолени и други.Общата характерна особеност на всички видове и под видове почви на територията на общината е, че са бедни на хумост,азот и фосфор,но сравнително добре запасени с калии.

Климатът на територията на Община Невестино се формира от специфичните орографски условия – високи планини и дълбока мердиална долина на р. Струма,съчетани с близостта на Беломорието. Съгласно климатичното райониране в Р. България климатичната област е Европейско – континентална,подобласт – преходно – континентална и климатичен район – Кюстендилско – Благоевградски и Рило – Осоговски.

Преходно – континенталният климат се характеризира със следните температури на въздуха:

- средноянуарска - 0,6 С

- средноюлска + 21,6С

- средногодишна + 10,9С

- абсолютна минусова температура - 27,0 С

- абсолютна максимална температура + 41,0 С
Минималните температури са по – ниски по поречието на реките,където в условията на температурните инверсии става оттичане на студени въздушни маси.

Пролетта в североизточната част се характеризира с по – бързо повишаване на температурата, но и с мразове и късни пролетни слани.

Лятото е горещо и през август често настъпват засушявания.То е по -прохладно в южните части,което създава условия за развитие на туризма и отдиха.

Есента е често по – топла от пролетта,като температурата през октомври е по – висока от тази през май.

Зимата в северните части е сравнително по – мека в сравнение с тази в южните,които са с надморска височина над 700м.

Годишната сума на валежите е около 610мм.,при средно за страната – 650мм. Те се отличават с подчертан юнски максимум и добре изразен февруарски минимум.

Дните с валежи от сняг са средно 22,като най – много са те през януари - 6, а през февруари и декеври -5.

Снежната покривка се задържа около 50 дни.

Ветровете през пролетта са югозападни, а през останалите сезони северни и северозападни, като през есента духат и югоизточни. Средната им скорост е от 2 – 2,5 м/сек.
1.2. ВЪЗДУХ

Климатичните и метеорологични фактори оказват сериозно влияние върху степента на замърсяване на компонентите на околната среда. Те пряко допринасят за по – добро или по – лошо разсейване на емитираните от източниците вредни вещества в атмосферния въздух, уноса чрез него към повърхностни водни течения и почви, проникването в почвите, растенията, човешкия организъм.

Основните характеристики на метеорологичните и климатични фактори допринасят за относително високия процент на биоклиматичен конфорт на обитаване / условия за съществуване на биологични съобщества / в общината.

Не трябва да се пренебрегва факта, че характерът на климата в селищната среда коренно се отличава от този в откритите ландшафтни форми. Съществуването на застрояване, изкуствени земни покрития, залесени или голи терени допринасят за съществено изменение на основните климатични фактори – вятър, температура, влажност. Географското разположение и климатичните особености създават благоприятни условия за проветряване на територията на Община Невестино и ефективна дисперсия на замърсяването на въздуха, като способстват за разсейване на замърсителите върху по – големи площи, но с по –ниска степен на замърсяване.

Скоростта и посоката на вятъра, както и тихото време са основните фактори, оказващи влияние върху разпространението и разсейването на атмосферните замърсители и определено имат съществен принос за относиттелно ниския потенциал на замърсяване на въздуха.

Относително високите средни скорости, както и ниският процент на тихо време обуславят ефективното разсейване на емитираните замърсители и предотвратяват появяването на инверсии, а оттук и задържане на вредни вещества във въздуха. Постоянната посока на местните ветрове от своя страна също допринасят за по – бързо разсейване на вредните вещества, попаднали във въздуха. В същото време наличието на вятър допринася за повишаване на запрашеността на въздуха през периодите на усилени селскистопански дейности посредством унос на прах от разположените около територията на общината земеделски площи. Тихото време е фактор, който забавя ефективно разсейване и натоварва атмосферата с по – големи концентрации на замърсителите. Наличието на висока влажност и големият брой дни с мъгли оказват влияние върху способността на въздушния басейн да се самопречиства. За района това е определящо през зимния период.

Замърсяването в района на община Невестино се оформя от транспорта, битовото и административното отопление и селскостопанските дейности.

Основни замърсители на територията на общината са серен диоксид, прах, азотни оксиди, оловни аерозоли и въглероден оксид.

Както се вижда от гледна точка на задържането на замърсители в приземния слой на атмосферата и оттам за попадането им във водни обекти, почви и растения най неблагоприятен е периодът февруари – април, а по отношение на прахоуноса – периос(дът август – октомври.

От гледна точка на чистотата на околната среда в зависимост от количеството на валежите и периодичността им най – неблагоприятна декада е втората на месец септември.

Отношението на сумата на валежите през студеното полугодие към тази през топлото е благоприятно за снижаване нивата на замърсяване.

Продължителността на мъглата е друга основна характеристика, свързана със степента на замърсяване. Най - чести са мъглите с продължителност до 3 час. Те затрудняват транспорта, трудовата дейност и водят до повишаване концентрациите на повечето от замърсителите на приземния въздух, а оттук и в почвите и водите.

Слънчевата радиация е основен климато образуващ фактор и главен източник на топлинна енергия. Замърсяването на атмосферата на територията на община Невестино се отразява върху загубите от биологично активната част на слънчевата радиация. Газовете от двигателите с вътрешно горене и от битовите обекти интензивно поглъщат ултравиолетовата радиация. От друга страна токсичността на тези газове под действието на същата радиация нараства десетки пъти. Тези процеси също влияят отрицателно / допринасят за повишаване на замърсяването / върху отделните компоненти на околната среда.

Анализът на състоянието на атмосферния въздух се осъществява с цел определяне на настоящото ниво на замърсяване, идентифициране на причините, предизвикващи това замърсяване, мероприятията за снижаване на нивата на отделните замърсители и / или капацитетните възможностите за поемане на допълнителни количества вредни вещества.

Въздухът е един от компонентите на околната среда, чието замърсяване се отразява основно върху замърсяването на другите фактори на средата.

Наблюдението на качеството на атмосферния въздух и неговия контрол се осъществява от Националната система за екологичен мониторинг, изградена на базата на локалните подразделения на Министерство на околната среда и водите – Регионалните инспекции по околната среда и водите / РИОСВ /.

На територията на община Невеснтино качеството на атмосферния въздух се наблюдава главно чрез мобилната станция за имисионен контрол на РИОСВ – София оборудвана с автоматични монитори за въглероден оксид, озон, азотни оксиди, серен диоксид и фини прахови частици – ФПЧ10. Паралелно се провеждат наблюдения на фонови данни за метеорологични условия в приземния слой: посока,скорост на вятъра, атмосферно налягане, температура и влажност на въздуха и слънчева радиация.
Анализ на качеството на атмосферния въздух по замърсители

Емисиите на вредни вещества в атмосферата по населени места на територията на община Невестино е в допустимите граници, представени са замерванията в табличен вид, а именно:

Серни

окиси

Азотни

окиси

Немет.

летливи

орг.съед.

Метан

Въглеро-

ден

окис

Въгле-роден

двуокис

Дву-

Азотен

окис

Диокси-

Ни и

Фурани

/ gr /

Поли-

Хлорни

Бифенили / kg /

Сажди

образувани

1,5045

0,1077

0,6138

0,0566655

0,0719

62,7639

0,0105

0,0005

0,0001

0,0435


При някои от вредните вещества се установява повишаване на концентрациите им в атмосферния въздух през студените месеци на годината поради отоплителният битов обхват.

Високите концентрации на ФПЧ10 във всички пунктове доказват, че фините прахови частици са сериозен замърсител на атмосферния въздух в община Невестино.

Сезонната динамика и денонощните разпределения на концентрациите на ФПЧ10 разкриват влиянието на различните източници върху замърсяването на въздушната среда в общината. В централните части на населените места през летния сезон се повишават концентрациите на ФПЧ10 в сравнение със студения период. Тази сезонна зависимост е свързана най – вече с емисите на ФПЧ10 от автомобилния транспорт през топлия период, поради увеличения автомобилен трафик през летния сезон на годината. Денонощното колебание на концентрациите на ФПЧ10 през зимните месеци демонстрират замърсяване на атмосферния въздух от автомобилния транспорт и битовото отопление.

Освен това причина за поддържането на постоянни високи нива на ФПЧ10 е недоброто състояние на пътното покритие, малката ширина на пътните платна, а също така и разсейването на праховите частици, образувани при агротехническа обработка на почвата, от приземния вятър. Праховите частици са характерен целогодишен замърсител на атмосферния въздух в община Невестино.
Източници на атмосферно замърсяване

Замърсяването на атмосферния въздух на територията на община Невестино се дължи основно на транспортния поток и битовото отопление през студения период, селскостопанските дейности, дейностите върху открити площи с насипни материали / депа, кариери, сметища, строителни площадки и други /.

Основните замърсяващи вещества са серени окиси, азотени окиси, немет.летливи орг.съединения, метан, въглероден окис, въглероден двуокис, двуазотен окис, диоксини и фурани, полихлорни и бифенили, сажди и прах. Наднормени стойности се възможни при показателят прах особенно през летните месеци.

В района на община Невестино не е налице съаществена концентрация на промишлени производства емитиращи вредни вещества във въздушния басейн.

Организирани източници

А. Точкови

Всички източници на вредни емисии, които имат определени параметри / точни координати, височина, напречно сечение, скорост на газовия поток, дебит, температура на газа и масов поток на вредни вещества / се характеризират като стационарни точкови източници. Това са димоходите / комини / на горивни инсталации, изпускателните устройства на производствени вентилации и аспирации.
В. Площни

Поради определено ниското застрояване, характера на терена, вида на отоплителните уреди, като площни източници се явяват комините на битовото отопление на населението и отоплението на административните сгради на територията.

С. Линейни

Транспортният поток от леки и товарни автомобили, автобуси и автотракторна техника допринасят в много голяма степен за влошаване на качеството на атмосферния въздух. Отделяните от двигателите вредни вещества в състава на изгорелите газове / азотни оксиди, въглероден оксид, серни оксиди, сажди и летливи органични съединения / както и прахът са в основата на замърсяването на приземния атмосферен слой в община Невестино.

Нероганизирани източници

На територията на общината съществуват редица неорганизирани източници на атмосферно замърсяване. Това са дихателите на горивни резервоари в предприятия и обекти за съхраняване и търговия с горива, открити площи за насипни материали, депа за отпадъци, кариери за добив на инертни материали. Такива източници са бензиностанциите, депата за ТБО и строителни материали, площадките за складиране на инертни материали и др.

В община Невестино проблемите със състоянието на атмосферния въздух са относително несъществени. За цялата територия на община Невестино, делът на емисиите на вредни вещества в атмосферата е близък до нула. Вредните емисии са в пъти по – ниски от средните за страната. Ниският потенциал на замърсяване на въздуха има голямо значение за хигиенната обстановка в областта. Това спомага за разсейване на вредностите в атмосферния въздух и намаляване на концентрациите в приземния въздушен слой / основа за това са високата скорост на вятъра и орографските условия /. През последните години основни източници на замърсяване на атмосферния въздух са автотранспорта и битовите отоплителни инсталации. Промишлените източници на замърсяване са незначителни.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница