План-конспект на педагогическа ситуация за ІV група образователно направление: „Околен свят План-конспект



страница1/2
Дата24.04.2024
Размер179 Kb.
#121079
ТипПлан-конспект
  1   2
plan-konspekt-na-pedagogicheska-situaciya-za-iv-grupa-obrazovatelno-napravlenie-okolen-svyat

Русенски университет „Ангел Кънчев”


Факултет Природни науки и образование
ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА
ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ
ЗА ІV ГРУПА
ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ:
„Околен свят”


План-конспект
на педагогическа ситуация за ІV група

І. Образователно направление: Околен свят


ІІ. Образователно ядро:
1. Светът на природата и неговото опазване
ІІІ. Тема: „Есен в гората”
ІV. Образователни цели:
1. Ориентиране в растителния свят, типичен за условията на средата, в която живее.
2. Систематизиране и стимулиране на прояви на диференцирана ак-тивност към обекти в растителната природна среда.
3. Ориентиране в животинския свят, типичен за условията на средата, в която живее.
4. Осъзнаване на достъпни причинно-следствени връзки – условия на живот.
VІ. Очаквани резултати:
1. Знания: - изгражда конкретни и обобщени представи: за познати дървета и храсти; за праяви на грижи към растенията; динамични предста-ви за външни особености;
- има коткретни и обощени представи за външни и типични особености на животни; представи за поведенчески прояви;
2. Умения: - наблюдава краткотрайни и дълготрайни промени в позна-ти растения през сезона; обследва пряко техни части;
- обяснява морфологични признаци на животни съобразно средата на живот;
Ход на ситуацията

Децата влизат в занималнята, където по пода са разпръснати пожъл-тели листа. Има и няколко пънчета, върху които има желъди. А отстрани стои една пухкава опашка. През това време звучи мелодията на песента „Катеричка”.


1. Учителят пита децата дали им е позната мелодията и те веднага се сещат за вече научената песничка.


Катеричка”

Катеричке, щом не щеш


желъдчета да ядеш,
слез, хапни си гъбки
с острите си зъбки.

Катеричке дивичка,


весела, игривичка,
яж, но виж – в небето
вие се орлето.

Ще се спусне за беля


върху теб като стрела.
Бягай ти юнашката!
Скъса ти опашката!

Насочваме вниманието им към „инвентара” за песента и ги питаме дали забелязват нещо да липсва. Това са гъбките. Предлагаме на всички деца да седнат на масичките и на малки листчета да нарисуват гъбки,които после да поставят сред листата.


За по-добра емоционална нагласа на децата се предлага да се разиг-рае сюжета на тескта. Едно от децата се въплъщава в образа на катеричката като слага опашката. Друго дете се избира да изиграе ролята на орлето. А останалите деца пеят. Катеричката е седнала на едно от пънчетата и с не-желание яде жълъди. След подкана от страна на другите деца слиза и за-почва да яде от гъбките. Орлето обикаля покрай пънчетата и изведнъж се спуска към катеричката. Хваща я за опашката и докато се дърпат тя се къ-са.
2.Индивидуална работа
На масичката на всяко дете предварително сме оставили индивидуален картон с изобразени на него клончета, а под тях дървета. Децата разглеждат изобразените клончета и плодове, сравняват, откриват и свърз-ват със съответното дърво. Изисква се да обяснят извършените действия, като по този начин осъзнаят принадлежността на частта към цялото. По преценка на учителя децата може само да назоват и посочат клончетата и плодовете.



3. Предлагаме на децата да изиграят играта „Прелетни и зимуващи птици”. Разделяме ги на две групи: отбор „Кос” и отбор „Врабче”. За всеки отбор има кошничка с изрязани рисунки на различни птици. Броят на пре-летните и зимуващите птици във всяка кошничка е равен. За определено време всеки отбор трябва да извади от кошничката, съответстващия на името на отбора вид птици. Печели тази група, която има най-голям брой верни отговори.


Така се задоволяват индивидуалните потребности на децата, а и се активират миналите им познания.
4. Фронтална работа

Насочваме вниманието на децата към магнитната дъска, на която има разпръснати фигурки на животни и храната, с която се хранят. Задавайки им въпроси свързваме всяко животно със съответната храна. За някои животни тя е еднаква и ги провокираме да решат кое животно е по-голямо или по-бързо и на него „даваме” храната (животни – катеричка, мишка, мечка, заек, диво прасе, врабче, таралеж; храна – жълъди, орехи, круши, моркови, трохи, жито, ябълки).


5.Индивидуална работа

Игра за сериация и класификация. На индивидуални картони има изобразени листа с различна големина и цвят, както и таблица, която тряб-ва да бъдат поставени. Уточняваме съдържанието на редовете и колоните от таблицата. Сравняваме по цвят (еднакви) и големина (различни) листата от първия ред. Обясняваме начина на подреждането им (цвят, указан в на-чалото на всеки ред, и сериация по низходящ признак – големина). Децата самостоятелно откриват мястото на всяко от трите листа, изобразени встрани от таблицата.





6. След това сядаме в кръг и с помощта на децата си съчиняваме при-казка за това как животните се приготвят за зимата. Катеричката събира желъди и гъбки, а мишлето – орехи... Допълваме, че някои птички вместо да се приготвят, отлитат към южните топли страни. Дотук децата се включват активно. Учителат ги пита дали се сещат как други животни се подготвят и им предлага да чуят песента „Есен в гората”. След което ко-ментират как зайо, косът и мечката, съобразно текста на песента ще пос-рещнат студените дни. Така завършваме измислената приказка.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница