План-конспект на педагогическата ситуация по Околен свят Изготвил: Галя Маринова 3 курс пупче фак номер: 2150056009 Тема: „В дъжд и в слънце Възраст: III група Времетраене: 25-30 минути



Дата24.03.2023
Размер278.22 Kb.
#117027
ТипПлан-конспект
Околен свят


Колеж – Добрич

План-конспект на педагогическата ситуация по Околен свят

Изготвил: Галя Маринова


3 курс ПУПЧЕ
Фак.номер: 2150056009

Тема: „В дъжд и в слънце“


Възраст: III група
Времетраене: 25-30 минути
Ядро: Светът на природата и неговото опознаване
Цел: Получаване на хигиенични знания по време на различни метеорологични условия.
Материали: Картинки, пликове, листи за оцветяване със слънце и дъждовен облак, слънце и облак( хартиени за играта)
Форма на взаимодействие: Основна форма
Методи: беседа, игра

Ход на ситуацията


Децата са седнали на столчетата си.


У: Деца, днес пред вратата на вашата група намерих този плик. Хайде сега с вас, заедно да видим какво се крие в него.

Учителката отваря плика и изважда от него една картинка.






У: Деца, кажете ми какво виждате на тази картинка.


Д: Деца/ куче/ мъж и жена/ дървета/ топка.....
У: Браво, деца! А погледнете с какво са облечени децата и възрастните на картинката.
Д: Те са облечени с къси панталони, тениски, рокли.
У: Точно така, значи времето е хубаво и топло.
Д: Да, има слънце.
У: Да, деца има слънце. Слънцето е наш приятел, но също може да бъде и опасно. А как слънцето може да бъде опасно за хората?
Д: Може да получим изгаряне.
У: Точно така, можем от слънцето да получим изгаряне, ако стоим прекалено дълго под лъчите му, без да се предпазим. Например като ходим на море, мама редовно ни маже с крем, той предпазва нашата кожа от слънчевите лъчи. Също е важно да пием много вода, през слънчевите дни и да не прекаляваме със строенето навън. Особено в часовете по обяд когато слънцето е най-високо в небето и е най-топло. Хайде сега да повторим какво трябва да правим когато е много топло. Да пием много вода, да се можем с крем, за да предпазим кожата си, да стоим на сянка и да избягваме обедните часове да сме навън. Нека погледнем какво се крие в другият плик.

Учителката отваря втория плик и изважда картинката.




У: Деца, кажете ми какво виждате тук?
Д: Момче и момиче!
У: А какво друго виждате?
Д: Имат чадър.
У: А защо имат чадър?
Д: Защото вали дъжд.
У: Точно така, деца! Както виждаме на картинката , макар, че вали дъжд и небето е мрачно, децата се усмихват. Това е защото, дъждът също е наш приятел, защото напоява земята, но от него също трябва да се пазим. Може ли да ми кажете защо трябва да се пазим от дъжда?
Д: Трябва да се пазим от дъжда, за да не се намокрим.
У: Правилно, защото ако се намокрим, може да се разболеем, а никой не харесва да е болен. Нали?
Д: Не.
У: За това деца, трябва да се предпазваме от дъжда с чадър, а още по-добре ще е ако сме си вкъщи или сме се скрили някъде, за да не ни вали дъжда и да не се намокрим. Нека сега изиграе една игра.
Децата стават от столчетата си и ги събират. След това отиват до учителката. Учителката държи слънце.
У: Деца, играта е следната. Слушайте ме много внимателно, за да разберете правилата на играта. Щом вдигна слънцето, вие трябва да почнете да ходите произволно из стаята, но щом покажа и облака, бързо трябва да дойдете при мен и да се скриете под чадъра, който последен дойде той отпада. Хайде нека започваме.

Играта започва, редува се само да е слънцето и да се появява и облака, прави се докато не остане само едно дете.



У: Браво, деца. Справихте се много добре с играта, не бягахте и внимавайте много. Също така днес научихме как слънцето и дъжда, едновременно могат да бъдат както весели и приятни, така и опасни. Слушайте ме и внимавахте, много съм доволна от вас. Като за награда съм ви подготвила лист с облаче и със слънце, които да оцвети, когато имаме време или ще занесете във вкъщи ще ги оцветите и ще разкажете на мама и тате, за какво си говорихме днес. Благодаря ви деца, пожелавам ви денят ви да е усмихнат и изпълнен с хубави емоции.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница