Порови води в кватернера на р. Лом



Дата11.07.2022
Размер8.28 Kb.
#114781
ТипРеферат
р. Лом Мария Вучкова
Свързани:
Доклад проф. Върбанов, река Русенски Лом

Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”
РЕФЕРАТ
Тема: Порови води в кватернера на р.Лом

Изготвил: Мария Вучкова Проверил:


Фак. № 181205 ас. д-р инж. Петков
Специалност: ХИГ


Лом е река в Северозападна България , област Видин – общини Чупрене, Димово и Ружинци и област Монтана – общини Брусарци и Лом, десен приток на река Дунав. Дължината ѝ е 92,5 km, която ѝ отрежда 30-о място сред реките на България. Реката се образува от сливането на Бели и Черни Лом. Поречието на реката има равнинен характер. Средната надморска височина на басейна е 272м., наклонът й е едва 0,62%, поради равнинният релеф.Водосборната й площ е 2947 км2.
Кода за водното тяла на р. Лом е BG1G0000Qal013.
Тук типа на ПВТ е безнапорен. Покриващите пластове в зоната на подхранване са песъчливо-глинести отложения. Водните екосистеми- наричат:Твърди олиготрофни до мезотрофни води с бентосни формаци. Сухоземни екосистеми- Равнинни или планински реки с растителност. Естествените ресурси за ПВТ са 474л/сек , а разполагаемите са 461л/сек. А разрешените водни количества са 41л/сек. Дифузният натиск е селското стопанство и населените места без канализация. Близо до реката има 3 склада за пестициди, 5 депа и 7 индустрии. Риск по количество, няма, но има голям риск от химия.
Поровите води в кватернера , разкритата площ без населени места е 132км2. Установените естествени ресурси за 2019 година са 478. Необходимото водно количество за екосистемите е 13. Разполагаемите ресурси към 2020 година са 470л./сек. . Разрешеният средногодишен дебит на черпене за кладенци за задоволяване на потребностите на гражданите е 57л./сек., а по издадени разрешителни са едва 31л./сек. Свободните водни количества по член 46а на наредба №1 са 381л./сек. Експлоатационен индекс е само 19%. Край река Лом и Дунавските Добруджански реки има кватернерни отложения. Има различни генетични типове: пролувиални, делувиални, колувиални, алувиални и смесени по тип наслаги. Пролувиалните и делувиалните са ограничени по площ , те се срещат предимно в подножието на склоновете, в периферията на терасата на р. Лом. Представени са от несортирани, обикновено плоски чакълесто-отломъчни материали с глинесто-песъчлив запълнител, най-често те са под формата на поройни конуси или от преотложени льосовидни материали.Дебелината им рядко надхвърля 5-6 метра. Широко разпространени по долините на реките имат алувиални наслаги. Те изграждат долинните уширения и ниските терасни нива както на р. Лом, така и на р. Дунав и други и на притоците им. Представени са от валуни и чакъли с песъчлив или глинесто песъчлив запълнител в основата, разнозърнести до глинести пясъци над тях и глини в приповърхностната им част. Основните различия са при дебелината на отделните литоложки разновидности и в степента на заглиненост.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница