Пречките по пътя към йога



Дата24.03.2024
Размер15.32 Kb.
#120769
Пречките по пътя към йога
Свързани:
Тангра

Пречките по пътя към йога
Ети
В живота си всеки от нас поне веднъж се е сблъсквал с някоя от пречките, описани от Патанджали в Йога сутра. Независимо дали става въпрос за пътя към йога или за какъвто и да е друг аспект от живота на човек, мързелът, съмнението, болестта, непостоянството винаги са вървели ръка за ръка с човешката природа. Но успехът е съпътстван от преодоляването на въпросните пречки.
Според йога сутрите на Патанджали основните пречки са описани като болест (vyadhi), болест на ума (styana), съмнение (samshaya), небрежност (pramada), мързел (alasya) , пристрастеност (avirati), разсеяност/грешни схващания, възприятия (bhranti – darshana), непостоянство (alabdha – bhооmikatva), нестабилност (anavasthitatva) , т.е. основните са 9 на брой. Има и съпътстващи пречки, а именно болка, нервност, отчаяние и нередовно дишане.
Пречките могат да се разделят на физически, психически, интелектуални и духовни. Към физическите можем да причислим vyadhi, а именно болест на тялото или иначе първото препятствие. Тук е и alasya – мързелът. Психическите или умствените пречки са продължителните съмнения, в себе си, в заобикалящия ни свят, гордостта, небрежността, безделието. Към интелектуалните се отнасят състоянията на пребиваване в свят на илюзии. Духовните пречки са неспособността да се изпълни дадена задача, липсата на постоянство или невъзможност да се задържи постигнатото.
Посочените пречки много лесно могат да се инкорпорират в съвременния свят също. В живота на човек, във всеки един аспект от него, било то семейни отношения, кариерно развитие, спорт, отношения с околните и заобикалящата ни среда, можем да достигнем до тези препятствия и да се наложи да ги преодолеем. Пътят към успеха във всяко едно отношение е изпълнен с трудности и усложнения, целта е да сме достатъчно запознати с вътрешния си свят, достатъчно подготвени и достатъчно дисциплинирани, за да успеем да надмогнем ограниченията и да достигнем до крайната цел. Патанджали отбелязва, че самореализацията е възможна само когато съзнанието е освободено от препятствия.
Как можем да преодолеем тези пречки? Според Йога сутрите може да намалим въпросните препятствия или да ги премахнем напълно като запазваме и поддържаме целенасочени усилия в процеса на физическата практика (sadhana), като се научим да бъдем безразлични и да превъзмогваме болката, пороците на човешката природа, дори и удоволствията, да се научим да сме дружелюбни и обичащи към всички създания и да култивираме състрадание към заобикалящия ни свят.
За мен голямо значение трябва да се отдаде на следното: В Сутра 2.33 е казано „vitarka badhane pratipaksha bhavanam“ – тук се дава метод, с цел контролиране на мислите, а именно: „Когато възникнат обструктивни мисли, практикувайте противоположната мисъл.“ Като не става въпрос за борба на противоположното, не става въпрос за контриране на негативните мисли или промотиране на позитивизъм на всяка цена, а по-скоро идеята е да запазим на всяка цена позитивното мислене, добронамереността (vitarka) и точно тази добронамереност ще създаде възможност за противопоставяне на затрудненията (badhane) по пътя към позитивното.
Силата на ума, възможността да контролираме (без усилия и без натрапчивост) мисленето си, да не позволяваме външния свят да влияе на вътрешния е истинския път към постигане на баланс. Преодоляването на пречките, описани от Патанджали, във всеки един аспект от човешкия живот, е възможно, според мен, с овладяване на ума и мисленето. Мисълта като намерение има нужда от нещо, което ѝ дава енергия, от някакъв катализатор – това именно е емоцията. Сърцето и умът работят заедно. Чувствата и мислите са обединени в състояние „съм“. Когато това, което чувстваме стане средство на мислене или не можем да мислим по-мащабно от начина, по който се чувстваме, не можем да се променим, не можем да надрастнем и превъзмогнем препятствията по своя път. Да се променим означава да мислим по-мащабно от начина, по който се чувстваме, с действията си да надрастнем познатите чувства и познатия начин на живот, осеян с пречки за развитие.
За да успеем да превъзмогнем всички пречки по пътя към йога трябва целенасочено да работим върху себе си, нашия ум и нашите възприятия. Трябва да спрем да се идентифицираме с нашите минали преживявания, трябва да надрастнем чувствата си и физическите или ментални ограничения, който са плод на нашите чувства и всичко, през което сме минали до момента като личности. Чрез насочване на фокуса към определена идея или цел, човек може да превъзмогне и надскочи пречките и с помощта на пранаяма, медитация и садхана, да достигне спокойствие, единство и мир.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница