Председателя на Народното събрание г-н Георги Пирински



Дата08.06.2018
Размер33.22 Kb.
#72299

Чрез


Председателя

на Народното събрание

г-н Георги Пирински

До


Министъра

на земеделието и продоволствието

на Република България

г-н Нихат Кабил

ВЪПРОС



от Яне Янев – народен представител от ПГ на ОДС

На основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 77 от ПОДНС внасям въпрос


ОТНОСНО: Документалната обоснованост на “възстановяването” на имоти на Симеон Сакскобургготски в Софийска област и в област София-град

Уважаеми г-н Министър,
От 1998 г. досега много правителства, министри и областни управители, вкл. бившият кмет на София Стефан Софиянски, в нарушение на действащите в страната закони деактуваха държавни имоти и въведоха във владение някои от наследниците на бившите български царе Фердинанд І и Борис ІІІ под предлог, че те са собственици на тези имоти.

Избраната от Народното събрание временна комисия извърши проверка на процедурите по деактуването и въвеждането във владение на някои от тези имоти на Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок. С 11 на 3 гласа комисията констатира, че деактуването и въводът във владение са незаконни.

Временната комисия извърши проверка само за имотите, за които имаше информация за деактуването им и за въвеждането във владение. Комисията не поиска информация от министерства и ведомства има ли други имоти, които са деактувани и за които има направен въвод във владение, но не фигурират в изготвения и представен от мен пред комисията списък на такива имоти.

Известно е, че цар Борис ІІІ е правил опит чрез обстоятелствена проверка през 1928 г. да снабди Интендантството на Цивилната листа с нотариален акт за 2650 дка земя, находяща се между оградата и извън оградата на двореца “Врана”. Проектът на този нотариален акт е останал неподписан благодарение на доблестното поведение на тогавашния ІV софийски нотариус Тодор Капитанов.

Известно е също така, че бившият кмет на София Стефан Софиянски деактува и въведе във владение Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок на
800 дка земя заедно с двореца и стопанските постройки, за което сега има прокурорска преписка.

Ще си позволя да цитирам пасаж от една публикация в българския печат, който тогава като че ли убягна от вниманието на политиците, на медиите и на широката общественост. На 23.06.2006 г. в-к “24 часа” публикува стенограма на телефонни разговори на италианския престолонаследник Виктор-Емануил Савойски (в текста съкратено С.) с неговия приятел Пиерпаоло Черани (Ч.). Като един естествен разговор, той е издръжан в не твърде изискан стил, но мисля, че трябва да ни смущават не нецензурните думи, а грубата истина, която се съдържа в него. Той е красноречива илюстрация за какви имоти става дума и за какви цели са нужни те на бившия монарх. Текстът (извадки) е следният:



Ч. Той иска да намери… изобщо иска да получи парите в чужбина, а не там. Защото се преви на задник, но по тези въпроси е копеле.

С. Да.

Ч. И той би искал да му намеря, както разговаряхме, някой, който да му купи парцела.

С. За сто милиона? Не!

Ч. Да, за сто милиона. Това е огромен имот, който е получил. Според мен той е заинтересован само да спаси тази своя собственост, преди да му я вземат, и затова ни завира в задник – за да спаси своя задник.

……………………………



Ч. … Помниш ли къде бе къщата му?

С. Да.

Ч. До магистралата, до царския парк, годен за застрояване, може да се направи, както казват, търговски център, резиденции, това е една от най-хубавите зони и наистина е сделка, защото са стотици хектари, там са 150 хектара. Не е дреболийка, а голямо нещо.

Прилагам пълния текст на публикацията, от който става достатъчно ясно за кого става дума в разговора. Подчертаванията са мои.



Във връзка с изложеното, уважаеми г-н Министър, Ви питам следното:

  • Има ли издаден административен акт (решение на поземлена комисия, заповед за деактуване или др. п.), с който да е “възстановено” право на собственост върху земеделски земи, или за деактуване и въвод във владение на наследниците на бившите царе Фердинанд І и Борис ІІІ на такива земи на територията на Софийска област и област София-град?

  • Ако има такива актове, кой ги е издал, за кои земеделски земи и с какви документи е установено правото на собственост?

  • Ако такива административни актове или документи за собственост съществуват, моля да ми бъдат издадени заверени преписи от тях.

На основание чл. 78 ал.1 от ПОДНС желая министър Кабил да ми представи отговора си в писмен вид.
Приложение: Ксерокопия от публикации във вестник “24 часа” от 23.06.2006 и 24.06.2006.

20. 07. 2007

Яне Янев


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница