Приложение №1 задание за бизнес-оценяване на дълготрайни материални активи на „бдж – товарни превози“ еоод



Дата26.09.2018
Размер93.91 Kb.
#83379
ТипРешение

БДЖ – Товарни превози” ЕООД, гр. София

Ул. „Иван Вазов“ № 3, София 1080 www.bdz.bg

Тел.: (+359 2) 981 11 10; (+359 2) 932 43 10 bdz@bdz.bg

Факс: (+359 2) 987 71 51

Телекс: (067) 22 423 Приложение № 1


ЗАДАНИЕ
ЗА БИЗНЕС-ОЦЕНЯВАНЕ НА ДЪЛГОТРАЙНИ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ НА „БДЖ – ТОВАРНИ ПРЕВОЗИ“ ЕООД
Относно: Изготвяне на експертна оценка за определяне на справедлива пазарна стойност на дълготрайни материални активи (ДМА) – съоръжения във Фериботен комплекс Варна, собственост на „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД.

В изпълнение на Решение 1.3. и 1.4. по Протокол № 19/07.06.2013 г. на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, и съгласно регламента на „Правила за подготовка и провеждане на процедури по ЗОП за доставки, услуги и строителство в „Холдинг БДЖ“ ЕАД и разпределяне на функциите по възлагането на обществени поръчки между „Холдинг БДЖ“ ЕАД и „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД и „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД“/29.05.2012 г., БДЖ – Товарни превози“ ЕООД провежда обществена поръчка по смисъла на Закона за обществените поръчки с обект услуга и предмет: „Избор на оценител за изготвяне на експертна оценка за определяне на справедливата пазарна стойност на ДМА – съоръжения във Фериботен комплекс Варна, собственост на дружеството.
I. Обща информация.

Съгласно Приложение № 1 от Плана за преобразуване на „БДЖ” ЕАД към 30.04.2007 г., в частта му - преминаващите към „БДЖ – Товарни превози” ЕООД права и задължения, Решение № 14/12.11.2007 г. на СГС по фирмено дело № 7/2002 г. и Учредителния акт на „БДЖ – Товарни превози” ЕООД/26.10.2007 г., от 26.10.2007 г. в активите на „БДЖ – Товарни превози” ЕООД са включени, описаните по-долу ДМА, представляващи „фериботно съоръжение с два подемно-преходни моста”, намиращо се на км. 133+335 в гара Варна – Фериботна във Фериботен комплекс Варна, в т.ч.:

  1. Подемно преходен мост (ППМ) № 1 – инв. № 260215;

  2. ППМ № 2 - инв. № 260216;

  3. Брегови устои на ППМ № 1 и ППМ № 2 - инв. № 260217;

  4. Морски устои на ППМ № 1 - инв. № 260218;

  5. Морски устои на ППМ № 2 - инв. № 260219;

  6. Преходен мостик на ППМ № 1 и на ППМ № 2 - инв. № 260214;

  7. Пулт за управление на ППМ № 1 и на ППМ № 2 - инв. № 260220;

  8. Отбивачни съоръжения към пирса на Фериботното пристанище – инв. № 260815.

Варненският Фериботен комплекс се намира на южния бряг близо до западния край на Белославското езеро (на 30 км от гр. Варна) и се оперира от националните превозвачи Параходство „БМФ“ и „Холдинг БДЖ“ ЕАД, респективно „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД. Във Фериботен комплекс Варна „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД извършва експлоатационно-ремонтна дейност за осигуряване на фериботен превоз (експорт/импорт) на товари, на ж.п. ход, в т.ч. смяна на ходовата част (талигите), на превозваните с фериботните кораби товарни вагони, включително и на товари на автомобилна тяга, като използва описаните съоръжения, както и свързаната с тях железопътна инфраструктура в комплекса.
II. Техническа информация.

В единствения и уникален за Черноморския регион ж.п. фериботен терминал Варна с възможности за смяна на ж.п. талигите от европейски на руски стандарт,БДЖ – Товарни превози“ ЕООД извършва експлоатационна и логистична дейности за осигуряването на фериботен превоз (експорт/импорт) на товари, на ж.п. ход, в т.ч. смяна на ходовата част (талигите), на превозваните с 6-те фериботни кораба товарни вагони, от европейски (междурелсие 1 435 мм.), на руски стандарт (междурелсие 1 520 мм. и обратно, и на товари на автомобилна тяга (с въведения през 2010 г. в експлоатация м/к „Славянин", пригоден за превоз и на леки и товарни автомобили, както и на авто-тракторна техника, включително и верижна), като за целта използва собствените си съоръжения, описани по-горе, и свързаната с тях железопътна инфраструктура от Предфериботния парк на комплекса.
II. Техническа информация.

Двата подемно-преходни моста, собственост на „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД са идентични, построени са през 1978 г. (ППМ № 1) и през 1980 г. (ППМ № 2), и са въведени в експлоатация през 1979 г., съответно през 1982 г.

Подемно преходните мостове са стоманени метални конструкции, представляващи като статистическа схема проста греда, с един теоритичен отвор с дължина 40 м. Връхните им носещи стоманени конструкции се състоят от по две главни надлъжни греди с една средна (също надлъжна) греда, свързани посредством 10 напречни греди, по технологията на заварена конструкция (виж приложения снимков материал). Служат за връзка между пристан и фериботен кораб, с цел натоварване/разтоварване на ж.п. вагони и автомобилна техника.

Носимоспособността им е за влак тип „А“. Монтираният върху двата моста железен път с междурелсие 1 520 мм. (от по 5 коловоза с по 2 стрелки) е наставов („подпрян“, с връзка с болт), без баластова призма, типът на релсите е 49 (произведени през 1978 г.), а скреплението е „ГЕО“. Траверсите са дървени от широколистен материал – прикрепени са към надлъжните греди, посредством стоманени планки и свързващи стоманени болтове.

Двата моста са дълги по 41 м., широчината им в областта на скачване с кораба е 18,50 м., а в бреговата им част – 9,60 м. Височината на конструкциите им е от 0,95 м. до 2,90 м. Управлението им е автоматизирано, чрез общ пулт за управление, а задвижването е хидравлично. Опората и конуса в подмостовото корито на всеки от тях са стоманобетонови, без насип. Въпреки агресивната морска среда, няма данни за размиване на дъното и подмиване на опорите. Светлите отвори на двата моста представляват шкарп, покрит с бетонови плочи, с коти на най-високите води 0,80 м. до долен ръб на конструкцията и 0,90 м. до горен ръб на кусинетните камъни.

Морските устои на двата моста са също идентични – представляват общо четири кесона (два по два – вътрешни и външни). Външният морски устой се различава минимално от вътрешния - само по очертанието на дъното и в това, на предната стена на кесона от кота 1,40 нагоре. Двата морски устоя са оборудвани с допълнителни съоръжения – стоманени стълби за връзка между надстройките на коти +2,50 и +5,50, на високата част на устоите и на пирса има по един тритонен шпил за автоматично регулиране на швартовите въжета. На надстройката на морските устои има разглобяем парапет (за да не се пречи на движението на швартовите въжета), а вътрешните морски устои са свързани с пирса чрез „моряшка“ стълба.
III. Изисквания към участниците.

В изпълнение на решение на Съвета на директорите № 1.3 по Протокол № 19/07.06.2013 г. изборът на изпълнител ще се проведе по регламентирания от „Вътрешни правила за извършване на продажби и отдаване под наем на движимо имущество, собственост на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД“ приети с Решение № 2 от Протокол № 197/01.11.2012 г. от Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД ред и в съответствие с чл. 14, ал. 5 от ЗОП.



Офертите трябва да съдържат: 1. Ксерокопие на валиден документ за самоличност – заверено от оценителя; 2. Ценово предложение с цена в лева (без ДДС) за изготвяне на оценката на съоръженията; 3. Срок за изготвяне на оценката (не по-дълъг от 14 календарни дни); 4. Срок на валидност на офертата; 5. Изразено съгласие с определения начин на плащане на възнаграждението за изготвената оценка; 6. Копие от валиден сертификат за оценителска правоспособност за оценка на машини и съоръжения, издаден от Камарата на независимите оценители в България – заверено с подпис и печат от участника.

Част от условията, които поставяме към участниците са:

  1. Оценката да бъде изготвена, съгласно изискванията на Стандартите за бизнес оценяване (от СБО 1 до СБО 8, към „Наредба за анализите на правното състояние и приватизационните оценки и за условията и реда за лицензиране на оценители“), ПМС № 113 от 31.05.2002 г., обн., ДВ, бр. 57 от 11.06.2002 г., в сила от 11.06.2002 г., изм., бр. 115 от 30.12.2004 г., в сила от 30.12.2004 г., бр. 54 от 4.07.2006 г., в сила от 1.07.2006 г.);

  2. Оценката да се разработи по най-малко по два метода, съгласно изискванията на т. 3.3.(2) от „Вътрешни правила за извършване на продажби и отдаване под наем на движимо имущество, собственост на „Холдинг БДЖ“ ЕАД, „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и „БДЖ – Товарни превози“ ЕООД“, като единият от тях да бъде метода на пазарните аналози (сравнителния метод), а избора на другия метод (например „метод на разходите“, „метод на вещната стойност“, или друг) да бъде обоснован от оценителя (изпълнителя);

  3. Методът на пазарните аналози (сравнителния метод) изисква сравняването на обектите да се извърши на базата на пазарни цени на сравними по местоположение, предназначение и състояние обекти, както и други действуващи пазарни регулатори при сделки, реализирани при пазарна конкуренция, в условията на свободен пазар, които удовлетворяват коректно изискванията за сравнимост с предмета на оценката. Справедлива пазарна стойност, съгласно приетата в СБО-5 от „Наредба за анализите на правното състояние и приватизационните оценки и за условията и реда за лицензиране на оценители” легална дефиниция е „стойността, изразена в паричен еквивалент, срещу която едно имущество би сменило собственика си, преминавайки от ръцете на желаещ и добре информиран продавач в ръцете на желаещ и добре информиран купувач, в условията на конкуренция на открит (свободен) пазар, като никоя от страните не действа под натиск или принуда и достатъчно добре познава всички имащи отношение факти”;

  4. Описанието на съоръженията да бъде подкрепено със снимков материал;

  5. Прилагането на корекционни коефициенти при определянето на справедливата пазарна стойност да е съпроводено с причините, които налагат използването им и аргументите за размера на съответната корекция;

  6. Изчисляването на пазарната стойност по различните методи да се посочи в приложение към оценителския доклад. Същата да бъде без включен ДДС;

  7. Задължително към оценката да бъде изготвено резюме с крайните изводи за пазарната стойност на обекта в лева и евро и фиксинга по който е работено, както и пазарните стойности на отделните съоръжения, съгласно настоящето приложение.

  1. С цел оптимизиране на възможностите на фериботното съоръжение за акостиране на морски съдове по международната ж.п.- фериботна връзка между пристанищата Кавказ и Варна, през 2009 г. бяха проектирани и изградени 4 бр. мобилни отбивачни съоръжения към пирса на Фериботно пристанище Варна на стойност 103 996,34 лв. без ДДС, а в периода 2009 г. - 2012 г. беше изпълнена генерална ревизия на ППМ № 1, в изпълнение на конструктивното предписание за възстановяване на проектната носимоспособност на металните греди и елементи от която, бяха изпълнени редица СМР на стойност 893 000 лв. без ДДС, характерни за основен ремонт като: отваряне на зони със затворени профили и възстановяването им в пълна херметизация след гарантиран основен ремонт; заварки и почистването им на предписаните в протокола детайли и места; сухоструйно почистване с кварцов пясък под налягане с компресор (бластиране) до основен метал (метален блясък степен Sa=2,5) на мостовата конструкция, ведно с детайлите, кулите, противотежестите и пасарелката; антикорозионно покритие (вкл. грундиране и боядисване) на мостовата конструкция и детайлите, със създаване на условия за вентилация на стоманената конструкция; подмяна на тръбите (с безшевни стоманени тръби Ǿ35х4,5, Ǿ30х3,5, Ǿ25х3,5, Ǿ20х3,0, Ǿ16х2,5 и Ǿ12х2,0) на хидравличната система за високо налягане, включително фланци, адаптори и меки връзки (маркучи за високо налягане с различни размери), както и хидравличното масло (800 л.) и статични изпитания на моста; монтаж на траверсите и на релсовите елементи; монтаж на дървените настилки и предпазните ламаринени детайли (от рифелова ламарина); монтаж на пешеходните пътеки и стоманобетоновите елементи; динамични изпитания на системите на съоръжението, в т.ч. и в натоварено положение, с които бяха възстановени проектните параметри на ППМ № 1. Тази финансово-икономическа и експертна статистика е с цел инвестираните в ремонтите почти един милион лева да бъдат взети предвид при изготвянето на експертна оценка за определянето на реална пазарна цена на претоварното съоръжение, удовлетворяваща интересите на дружеството.

Изборът на изпълнител ще бъде организиран с назначаването на комисия, която ще ръзгледа и оцени, подадените в определения срок оферти от участниците, които ако отговарят на поставените условия с поканата, заданието и проекта на договор, ще бъдат класирани по единствен критерий „най-ниска предложена цена“. Валидността на офертите е 60 календарни дни, считано от крайния срок за подаването им. Договор ще бъде сключен с участника, предложил най-ниска цена за изготвяне на оценката.
Изготвил: ........................... Огнян Начев

Главен експерт „ПРЖПС“





общ поглед 2013 г.





ремонтът на ППМ № 1 през 2009 г. (гредовата конструкция)




Ремонтът на технологичната площадка пред ППМ № 1 през 2012 г.



`````````




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница