Принос на местните и регионалните власти в ес към средносрочния преглед на стратегията „Европа 2020“



Дата23.10.2018
Размер212.42 Kb.
#95002



Принос на местните и регионалните власти в ЕС към

средносрочния преглед на стратегията „Европа 2020“
Оценка на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“
Информация за участника1


Име на подателя:

Община Враца

Силвия Ганева – гл.експерт „Оперативни програми” и Ралица Гешовска - Гл.експерт „Инвестиционни проекти”



Данни за контакт:
(адрес, телефон, електронен адрес)

Град Враца, ул. „Стефанаки Савов” № 6

тел. 092/624581, e-mail: obshtinavr@b-trust.org



От името на:

(наименование на органа на местната или регионалната власт)



Община Враца

Вид на организацията:

Град/Община  Регион

 Окръг/провинция  Сдружение на местни и/или регионални власти

Други (моля посочете)


Държава:

Република България

Член на Платформата за наблюдение на стратегия „Европа 2020“:

 Да  Не

Конвент на кметовете, подписваща страна:

 Да  Не

Конвент на кметовете, териториален координатор

 Да  Не



Политически предизвикателства и съответни мерки, взети на регионално и местно равнище



КАРЕ 1 – „Европа за ефективно използване на ресурсите“: основна информация

Ефективно използване на ресурсите означава използване на ограничените ресурси на Земята – метали, минерали, горива, вода, земя, дървесина, плодородна почва, чист въздух и биоразнообразие – по устойчив начин. Повишаването на ефективното използване на ресурсите може да подсигури растеж и работни места чрез стимулиране на технологичните иновации, насърчаване на заетостта в бързо развиващия се сектор на „зелените технологии“ и отваряне на нови пазари за износ. Потребителите могат също да извлекат ползва от повече налични устойчиви продукти.



Водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ беше приета през 2010 г. като неразделна част от стратегия „Европа 2020“ при стълба за устойчив растеж, като има за цел „да подпомогне премахването на връзката между икономическия растеж и използваните ресурси, да подкрепи преминаването към нисковъглеродна икономика, да увеличи използването на възобновяеми енергийни източници, да модернизира нашия транспортен сектор и да стимулира енергийната ефективност“2. Тя поставя рамка, която да спомогне за гарантирането на това, че дългосрочните стратегии в области като изменението на климата, енергетиката, транспорта, промишлеността, суровините, селското стопанство, рибарството, биоразнообразието, управлението на водите и отпадъците, земеползването и регионалното развитие ще доведат до резултати в сферата на ефективното използване на ресурсите3, за да:

  • се подобрят икономическите резултати, като същевременно се намали използването на ресурсите;

  • се открият и създадат нови възможности за икономически растеж и повече иновации и за насърчаване на конкурентоспособността на ЕС;

  • се осигури сигурността на доставките на основните ресурси;

  • се осъществи борба с изменението на климата и да се ограничи въздействието върху околната среда от използването на ресурсите.

На водещата инициатива се наблегна в четири дългосрочни пътни карти за периода до 2050 г., съответно в областите климат4, енергетика5, транспорт6 и ефективно използване на ресурсите7, издадени през 2011 г., и в редица други политически инициативи с перспектива 2020 г.8, като се покриха следните въпроси:

  • Насърчаване на устойчивото потребление и производство чрез определяне на „подходящи“ ценови сигнали и предоставяне на потребителите на съответната екологична информация, и чрез установяване на минимални стандарти за екологичните показатели и провеждане на инициативи за възнаграждаване на предприятия, наблягащи на ефективността на използваните ресурси.

  • Превръщане на отпадъците в ресурси чрез по-целенасочено рециклиране и повторна употреба, разделно събиране и възстановяване на енергията, като депонирането на отпадъци да бъде на практика премахнато.

  • По-голяма подкрепа за изследвания и иновации, целящи ефективно използване на ресурсите.

  • Постепенно отпадане на вредните за околната среда субсидии, стабилизиране на цените и преминаване от данъчно облагане на труда към екологично данъчно облагане.

  • По-добра оценка на природния капитал и услугите от екосистемите от страна на публичните власти и стопанските сектори.

  • Спиране на загубата на биологично разнообразие и влошаването на услугите от екосистемите.

  • Насърчаване на по-добро управление на водните ресурси.

  • Подобряване на стандартите за качество на въздуха.

  • По-добро управление на земеползването, почвите и морските води.

Комитетът на регионите прие становище относно „Европа за ефективно използване на ресурсите – водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“9 през октомври 2011 г.

Европейската комисия създаде Платформата на ЕС за преход към ефективност на ресурсите (EREP)10, за да предоставя насоки на високо равнище на Комисията, държавите членки, местните и регионалните власти и частните заинтересовани лица относно прехода към икономика с ефективно използване на ресурсите.

През декември 2012 г. EREP издаде своя „Манифест за Европа за ефективно използване на ресурсите“11, набелязвайки следните действия:


  1. Насърчаване на иновациите и ускоряване на публичните и частните инвестиции в технологии, системи и умения с ефективно използване на ресурсите, както и в МСП.

  2. Осъществяване, прилагане и приемане на интелигентно регулиране, стандарти и кодекси на поведение, които а) да създадат равни възможности, б) да възнаградят пионерите и в) да ускорят прехода и г) да отчетат социалните и международни страни на нашите действия.

  3. Премахване на вредните за околната среда субсидии и отклоняване на данъчната тежест от работните места с цел насърчаване на ефективното използване на ресурсите.

  4. Създаване на по-добри пазарни условия за продукти и услуги, които оказват по-слабо въздействие по време на своя жизнен цикъл, като същевременно са трайни и податливи на поправка и рециклиране, и така служат за пример за един устойчив начин на живот чрез информиране и поощряване на потребителите.

  5. Приобщаване на по-широки политически области като транспорт, храни, води и строителство.

  6. Приемане на политически цели за постигане на икономика и общество с ефективно използване на ресурсите до 2020 г., набелязване на цели, които ясно очертават посоката, и на показатели за измерване на напредъка, свързан с използването на земята, суровините, водите и емисиите на парникови газове, както и биоразнообразието.






1) Какви са основните предизвикателства, пред които понастоящем се изправя Вашият регион/град от гледна точка на (i) по-ефективно използване на ресурсите, (ii) преминаване към нисковъглеродна икономика, (iii) енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници, (iv) модернизиране на транспортния сектор, (v) промяна в поведението на производители и потребители (вж. Каре 1)?

Приемат се няколко отговори.

 по-ефективното използване на ресурсите

 преминаване към нисковъглеродна икономика

 енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници

 модернизиране на транспортния сектор

 промяна в поведението на производители и потребители



Моля, обяснете.

Преобладаваща част от сградния фонд в община Враца е в незадоволително състояние по отношение на енергийната ефективност. Основните предизвикателства са свързани с повишаване на енергийната ефективност както на общинския сграден фонд, така и на сградния фонд на местната промишленост и на жилищните сгради на територията на общината, съчетано с въвеждане на мерки за ВЕИ.

През последните години в община Враца рязко нарасна интензивността на движението, увеличи се количеството на транспортните средства. Транспортът има значителен дял в замърсяването на въздуха с прах, оловни аерозоли, въглеродни оксиди, въглероден диоксид и ФПЧ10. Важно предизвикателство е модернизиране на тролейбусния транспорт, съчетано с мерки за благоустройство на градските райони, създаване на пешеходни зони и велоалеи, което да намали използването на моторни превозни средства.

Друго основно предизвикателство е промяната на поведението на потребителите за използване на по-малко енергия в бита и домакинствата, насърчаването на велосипедния транспорт, споделено пътуване и др.






2) Кои от целите на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“(изброени в Каре 1) отговарят в най-голяма степен на предизвикателствата, пред които е изправен понастоящем Вашият град/регион?

Приемат се няколко отговори.

 Подобряване на икономическите резултати, като същевременно се намали използването на ресурсите

 Откриване и създаване на нови възможности за икономически растеж и повече иновации и насърчаване на конкурентоспособността на ЕС

 Осигуряване на сигурността на доставките на основните ресурси

 Борба с изменението на климата и ограничаване на въздействието върху околната среда от използването на ресурсите

Моля, обяснете.

За Община Враца от съществено значение е разкриване на нови работни места и повече иновации, които да осигурят икономически растеж.

На 22.08.2011 г. Община Враца официално се присъедини към Конвента на кметовете и в резултат изготви базов опис на емисиите и план за действие за устойчиво енергийно развитие за периода 2013-2020 г. „Враца 2020 – Зелена и енергоустойчива”. В плана са дефинирани приоритети и мерки за намаляване на емисиите с 25 % до 2020 г. в сравнение с избраната базова година.




3) Становището12 на КР относно „Европа за ефективно използване на ресурсите“ се съсредоточава върху i) транспорт и енергийни системи с ниска въглеродна интензивност и ефективно използване на ресурсите; ii) устойчиво потребление и производство; iii) икономика с нулеви отпадъци; iv) ефективно използване на суровините (минерали, гори и биомаса); v) биоразнообразие, услуги от екосистемите и земеползване.

Вашият град/регион приел ли е политики в следните области на ефективното използване на ресурси? Кои действия е приложил (иновации/инвестиции, разпоредби, промяна на субсидии, други действия съгласно EREP в Каре 1)?



Приемат се няколко отговори.

 транспорт с ниска въглеродна интензивност и ефективно използване на ресурсите

 енергийни системи с ниска въглеродна интензивност и ефективно използване на ресурсите

 устойчиво потребление и производство

 икономика с нулеви отпадъци

 ефективно използване на суровините (минерали, гори и биомаса)

 биоразнообразие, услуги от екосистемите и земеползване

Моля, обяснете.

Община Враца е приела План за действие за устойчиво енергийно развитие за периода 2013 – 2020 г. с приоритети изграждане и развитие на устойчива градска среда, оползотворяване потенциала на ВЕИ в общината, развитие на устойчив транспорт и подкрепа за управление на енергопотреблението на местно ниво.

Община Враца е разработила и дългосрочна стратегия за насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници и биогорива за периода 2013 – 2020 г. и е в процес на разработване на План за действие за устойчива градска мобилност.

През 2010 и 2011 г. са приети и Общинска програма за опазване на околната среда 2010 - 2014 г. и Програма за намаляване на нивата на ФПЧ-10 и достигане на установените норми за съдържанието им в атмосферния въздух в община Враца за периода 2011-2014 г.






4) Водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ признава и насърчава взаимозависимостта на околната среда, икономическите и социалните политики.

Приетите от Вашия град/регион политики (както е посочено във Вашия отговор на въпрос 3) взаимосвързани ли са като част от интегрирана рамка? Ако отговорът Ви е „да“, моля, обяснете накратко, като подчертаете техните общи взаимовръзки и потенциални синергии.



ДА – Община Враца разработи интегриран план за градско възстановяване и развитие и е в процес на изготвяне на Общински план за периода 2014-2020 г. Всички политики и мерки ще бъдат интегрирани в общинския план за развитие на Община Враца.




5) Водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ допринася за постигане на основните цели съгласно стълба за устойчив растеж на стратегия „Европа 2020 за енергетика и промени в климата“:

  • Намаляване с 20 % на емисиите на парникови газове в сравнение с 1990 г. (или дори с 30%, ако са налице подходящи условия)

  • дял на възобновяемите енергийни източници от 20% от енергопроизводството

  • повишаване на енергийната ефективност с 20%

До каква степен тези цели са постижими във Вашия град/регион?

20% намаляване на емисиите на парникови газове
 Силно постижимо  Средно постижимо  Непостижимо

20% дял на възобновяемите енергийни източници


 Силно постижим  Средно постижим  Непостижим

20% енергийната ефективност


 Силно постижима  Средно постижима  Непостижима

Моля, обяснете.

Община Враца има потенциал за намаляване на емисиите на парниковите газове и целите, които си поставя чрез Плана за действие за устойчиво енергийно развитие за периода 2013 – 2020 г. са 25% намаляване на СО2 до 2020 г. спрямо базовата 2010 г., 25% повишаване на енергийната ефективност на територията на общината и 10% дял на възобновяемата енергия, произвеждана и потребявана в Община Враца.Постигането на тези цели изискват инвестиции, които не могат да се осигурят изцяло със собствени финансови средства от общинския бюджет. Въпреки това тези цели са постижими, тъй като Община Враца има ясни приоритети и ще използва опита си за привличане на външни ресурси чрез възможностите на оперативните програми, на международни програми и инициативи, кредитни линии, свързани с енергийната ефективност, форми на публично-частно партньорство.





6) Конвентът на кметовете13 – понастоящем събрал около 4 500 подписа – е доброволен ангажимент от страна на местните и регионалните власти за достигне и надвишаване на целта от 20% спад на емисиите на въглероден диоксид в ЕС чрез повишена енергийна ефективност и развитие на възобновяемите енергийни източници.

Извън енергетиката и промените на климата регионите и градовете изпълняват важна роля при насърчаването на ефективното използване на ресурси. Те могат да инвестират в екологични сгради, устойчиво управление на води и отпадъци, намаляване на емисиите на парникови газове чрез стимулиране на по-чисти видове транспорт и съблюдаване на защитата на екосистемите.

Смятате ли, че този вид разпространение и платформа за дейности в мрежа са полезна инициатива? Ако отговорът Ви е „да“, Вашият град/регион би ли подкрепил разширяването на подхода, свързан с рамката на Конвента на кметовете, до други основни области на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ като биоразнообразие и земеползване, управление на отпадъци и води или опазване на чистотата на въздуха, при положение че съответните цели на ЕС са обозначени?


 Биоразнообразие и земеползване

 Управление на отпадъци

 Управление на води

 Опазване на чистотата на въздуха

 Други

Моля, обяснете.

Всички посочени основни области на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ са от съществено значение за местните и регионалните власти в стремежа им за ефективното използване на ресурсите и опазването на околната среда.





7) Пътната карта за ефективно използване на ресурсите в Европа (вж. Каре 1) поставя следните основни цели, които да бъдат достигнати до 2020 г. при трите ключови области, отговорни за 70-80% от цялостното въздействие върху околната среда:

  • Хранителен сектор - 20 % спад в използването на ресурси в хранителната верига,

  • Сграден фонд - всички нови сгради да бъдат на практика с почти нулево потребление на енергия и с ефективно използване на материалите; годишен темп от 2 % за обновяване на съществуващия сграден фонд; да се рециклират 70 % от неопасните строителни отпадъци и отпадъците от разрушаване.

  • Мобилност - среден годишен спад от 1% на емисиите на парниковите газове при транспорта от 2012 г. насам.

До каква степен тези основни цели са подходящи във Вашия град/регион?

Хранителен сектор  Много подходящи  Средно подходящи  Неподходящи

Сграден фонд  Много подходящи  Средно подходящи  Неподходящи

Мобилност  Много подходящи  Средно подходящи  Неподходящи

Моля, обяснете.

За постигане целите на Община Враца, свързани с устойчиво енергийно развитие, по пътя на експертна оценка се предвижда реализиране на мерки в три категории – енергийна ефективност, възобновяема енергия и транспорт.





Приложимост на „Европа за ефективно използване на ресурсите“ във Вашия град или регион


8) Кои от политиките на Пътната карта за ефективно използване на ресурсите в Европа (представени в Каре 1) са най-добре приложими във Вашия град/регион?

Приемат се няколко отговори.

 Насърчаване на устойчиво потребление и производство

 Превръщане на отпадъците в ресурси

 По-голяма подкрепа за изследвания и иновации в сферата на ефективно използване на ресурсите

 Постепенно отпадане на вредните за околната среда субсидии, стабилизиране на цените

 По-добра оценка на природния капитал и услугите от екосистемите

 Спиране на загубата на биологично разнообразие и влошаването на услугите от екосистемите

 Насърчаване на по-добро управление на водните ресурси

 Подобряване на стандартите за качество на въздуха

 По-добро управление на земеползването, почвите и морските води

Моля, обяснете.

Община Враца води устойчива политика за постигане на устойчив икономически растеж, съчетан с ниско потребление на енергия, по-добри условия за живот на населението и чиста природа.

Визията на Община Враца е до 2020 г. да се превърне в проспериращ икономически, културен и туристически център, с подходящи условия за развитие на конкурентноспособен бизнес, с предприемчиви хора търсещи висок стандарт и качество на живот.




9) Кои от действията съгласно водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“, както са посочени в манифеста на EREP (изложен в Каре 1), са най-трудно постижими във Вашия град/регион?

Приемат се няколко отговори.

 Иновации и инвестиции

 Разпоредби

 Субсидии

 Продукти и услуги

 Интегриране на политики

 Планирани резултати за политическите цели

Моля, обяснете.






10) Като цяло, кои са силните и слабите страни на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ от гледната точка на Вашия град/регион?

Силни страни са подкрепата за преминаването към нисковъглеродна икономика, увеличаване използването на възобновяеми енергийни източници, модернизиране на транспортния сектор и стимулиране енергийната ефективност.




11) Бихте ли препоръчали специфични промени във водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ във връзка със средносрочния преглед на стратегията „Европа 2020“ през 2014 г.?

Моля, обяснете.

Нямаме препоръки.





Приложимите ли са политиките на Вашата страна във Вашия град или регион?


12) Смятате ли, че настоящата (за 2013 г.) Национална програма за реформи14 за Европа 2020 на Вашата страна отговаря на нуждите на Вашия град или регион в политическите области, покрити от водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ (напр. при екологичното данъчно облагане, постепенното отпадане на вредните за околната среда субсидии, механизмите за ценообразуване)?


 Да  Не  Не знам

Моля, обяснете.





13) Бихте ли препоръчали промени в Националната програма за реформи за 2014 г. на Вашата страна в областта на ефективното използване на ресурси?

 Да  Не  Не знам

Моля, обяснете




Въпроси, свързани с политиката и финансирането


14) Какви средства използвате, за да финансирате дейностите си по водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“? По-конкретно, каква е ролята на структурните фондове и програмите на ЕС (напр. ELENA, LIFE, програма „Интелигентна енергия – Европа“, JESSICA) при дейностите по финансиране, свързани с „Европа за ефективно използване на ресурсите“? Използвате ли други политически/финансови инструменти?

Приемат се няколко отговори.

  • Структурните фондове

 ЕФРР

 Кохезионен фонд

 ЕСФ


  • Други програми за финансиране на ЕС

 ELENA

 LIFE


 Програма „Интелигентна енергия — Европа“

 JESSICA

 Други: Международен фонд Козлодуй, НДЕФ, Красива България


  • Публично-частно партньорство

 .........

Моля, обяснете.






15) Провели ли сте някое от предприетите действия за прилагане на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ (както е посочено във Вашия отговор на въпрос 6) съвместно с различните равнища на управление? Ако отговорът Ви е „да“, моля, посочете а) кои административни равнища са участвали, и б) какви практически форми на организация са използвани с оглед на съвместното извършване на тези действия.

На 27 юни 2013 г.в Комитета на регионите в град Брюксел Община Враца проведе успешно конференция „Местното ръководство за устойчива енергия”.

Събитието се организира в рамките на Конференцията на политики на високо равнище по време на Европейската седмица на устойчиво енергийно развитие.

Основен организатор на тази съвместна проява е Община Враца с подкрепата на Търговско-промишлената палата - Враца и пет проекта - CONURBANT, LEAP, Covenant capaCITY, ERENET и CASCADE - финансирани от Интелигентна енергия Европа.

Целта на срещата бе да се увеличи броят на общините, подписали Конвента на кметовете и да им се помогне в разработването, изпълнението и мониторинга на техните планове за действие за устойчиво енергийно развитие, за да се отговори на предизвикателството на промяната на  климата.

Първата част на сесията бе посветена на поуките от разработване и изпълнение планове за действие за устойчиво енергийно развитие, включително примери и добри практики, фактори за успех и бариери. В допълнение се представи въздействието и ефективността на партньорския подход.

На втората част от събитието лектори от Изпълнителната агенция за конкурентноспособност и иновации от Брюксел представиха новите финансови възможности – програма Хоризонт 2020, Интелигентна енергия Европа, финансов инструмент ЕЛЕНА и други схеми, както и визията им за следващия програмен период.

Конференцията премина с над 50 участници и много голям интерес.





16) Смятате ли, че съществуващата политическа рамка на ЕС е изградила достатъчно на брой връзки с местното равнище, за да се постигнат целите на водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“? Имате ли предложения в това отношение?

Нямаме предложения.




17) Политическите цели съгласно „Европа за ефективно използване на ресурсите“ изискват интегриран подход, засягащ много сектори, но често те са по-ефективни, ако са намесени и съответните заинтересовани страни.

Имате ли стратегия за привличането на тези страни като например различни институции, икономически участници (особено МСП) и граждани? Ако отговорът Ви е „да“, как ги привличате (напр. информационни кампании, събития, посветени на конкретна тема, съдействие на граждани при инвестиции в ефективно използване на ресурси, публично-частни партньорства)?



Моля, обяснете.

Използваме информационни кампании, популяризиране на проект „Енергийно обновяване на българските домове”, включване в инициативата „Часът на Земята”, организиране на общински дни на интелигентната енергия, вкл. и конкурс в училищата за най-добро есе и рисунка на тема „За чисто енергийно бъдеще”, прожектиране на образователни филми, разпространение на информационни листовки с мерки за понижаване на енергопотреблението и полезни съвети при купуване на домакински електроуреди.



18) Моля, добавете евентуални бележки във връзка с темите, обхванати от настоящия въпросник.







СПОДЕЛЕТЕ ВАШИТЕ ДОБРИ ПРАКТИКИ
Като част от подготовката на конференцията на КР, която ще се проведе на 2 и 3 септември 2013 г., и за да се покажат добрите практики в покритите от водещата инициатива „Европа за ефективно използване на ресурсите“ области (напр. енергийна ефективност, възобновяеми източници, сгради, транспорт и мобилност, качество на въздуха, управление на водите и отпадъците, пространствено планиране и земеползване, биоразнообразие и селско стопанство), ние Ви приканваме да споделите добри практики от Вашия град или регион.

Моля, попълнете формуляра на нашия уебсайт:

http://portal.cor.europa.eu/europe2020/MonitoringFlagships/Pages/Welcome.aspx.







ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ КЪМ ПЛАТФОРМАТА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА СТРАТЕГИЯ „ЕВРОПА 2020“
Присъединете се към нас, ако искате да помогнете да бъде чут гласът на градовете и регионите в ЕС при прилагането на стратегия „Европа 2020“ на равнището на ЕС и в собствената Ви страна. За да научите повече във връзка с това, посетете: http://portal.cor.europa.eu/europe2020/Knowledge/Pages/BecomeaMember.aspx.


БЛАГОДАРИМ ЗА ВАШЕТО СЪТРУДНИЧЕСТВО!
_____________

1Декларация за защита на личните данни: За проследяването на Вашия принос е необходимо личните Ви данни (име, адрес и т.н.) да бъдат записани във файл. Отговорите на всички въпроси са на доброволен принцип. Отговорите Ви ще бъдат запазени за период от 5 години след получаването на попълнения от Вас въпросник. В случай, че се нуждаете от допълнителна информация или желаете да упражните правата си съгласно Регламент (ЕО) № 45/2001 (напр. да получите достъп, коригирате или заличите Вашите данни), можете да се свържете с администратора на данните на електронен адрес europe2020@cor.europa.eu. При необходимост можете да се свържете и с отговорника за защитата на личните данни в КР (data.protection@cor.europa.eu). Имате право да се обръщате по всяко време към Европейския надзорен орган по защита на данните (www.edps.europa.eu). Моля, обърнете внимание, че въпросникът с Вашите отговори и данни за контакт ще бъде публикуван онлайн. Вашите отговори могат да бъдат изпратени до докладчиците на КР и други институции на ЕС за сведение. Ако не сте съгласни с това, моля да ни уведомите по съответния ред.

2COM(2010) 2020 „ЕВРОПА 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:2020:FIN:BG:PDF.

3COM(2011) 21 – „Европа за ефективно използване на ресурсите — водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“.

http://ec.europa.eu/resource-efficient-europe/pdf/resource_efficient_europe_bg.pdf.

4COM (2011) 112 final – „Пътна карта за постигане до 2050 г. на конкурентоспособна икономика с ниска въглеродна интензивност“

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0112:FIN:BG:PDF.

5COM (2011) 885 final – „Енергийна пътна карта за периода до 2050 г.“

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0885:FIN:BG:PDF.

6COM (2011) 144 final – „БЯЛА КНИГА Пътна карта за постигането на Единно европейско транспортно пространство — към конкурентоспособна транспортна система с ефективно използване на ресурсите“

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0144:FIN:bg:PDF.

7COM(2011) 571 final, – „Пътна карта за ефективно използване на ресурсите в Европа“.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0571:FIN:BG:PDF.

8http://ec.europa.eu/resource-efficient-europe/.

9CdR 140/2011 fin – „Европа за ефективно използване на ресурсите — водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“

http://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=ENV.-V/011&id=20970

10EREP е група на високо равнище, събрала представители на Европейската комисия, Европейския парламент, националните и регионалните правителства, съответните международни организации, бизнеса/промишлеността, гражданското общество (между които потребители, профсъюзи и НПО) както и лицата, формиращи общественото мнение, напр. лица от академичните среди. За повече информация: http://ec.europa.eu/environment/resource_efficiency/re_platform/.

11http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-12-989_en.htm#PR_metaPressRelease.

12CdR 140/2011 fin – „Европа за ефективно използване на ресурсите — водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“

http://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=ENVE-V/011&id=20970.

13http://www.covenantofmayors.eu/index_en.html.

14Всички са достъпни на следния адрес: http://ec.europa.eu/europe2020/making-it-happen/country-specific-recommendations/index_en.htm.

CDR3235-2013_00_00_TRA_TCD EN – VN/yp





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница