Проектиране и изграждане на оптични



Pdf просмотр
страница1/10
Дата03.01.2022
Размер0.99 Mb.
#113002
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
47-Проектиране и изграждане на оптични мрежи
Свързани:
Критерии за оценяване на изпитна тема 2


1
АНГЕЛ ТОШКОВ
ПРОЕКТИРАНЕ И
ИЗГРАЖДАНЕ НА
ОПТИЧНИ
МРЕЖИ


БУРГАС
2011


2 доц. д-р Ангел Захариев Тошков
Проектиране и изграждане на оптични мрежи
Учебникът е одобрен за печат по плана за 2011 г. на Център по информатика и технически науки, БСУ
Рецензенти: проф. дтн Андон Димитров Лазаров проф. д-р Димитър Владимиров Македонски
ISBN № 978-954-9370-77-5
Бургаски свободен университет
Бургас 2011 г.
Тираж 100 бр.


3
Учебникът "Проектиране и изграждане на оптични мрежи" е разработен съгласно одобрените учебни програми в Центъра по информатика и технически науки (ЦИТН) към Бургаски свободен университет (БСУ) – Бургас по плана на центъра за 2011 г.
Предвидено е да се използва за нуждите на студентите в БСУ обучаващи се в направление Комуникационна и компютърна техника. Подбраният материал е съобразен с учебната програма на специалистите, обучаващи се в курсовете за придобиване и повишаване на квалификацията при проектиране и изграждане на оптични мрежи, провеждани в Бургаски свободен университет.
Информацията, която ще намерите тук е подходяща и за всички, които биха проявили интерес към практическата страна на изграждането на оптични комуникационни мрежи.
При разработването на учебника са използвани нормативни документи и литературни източници, някои от които са:
- Наредба № 17 от 2005 г. - „Наредба за правилата за изграждане на кабелни далекосъобщителни мрежи и съоръженията към тях”.
- Наредба № 55 от 2004 г. „Наредба за проектиране и строителство на железопътни линии, железопътни гари и други елементи на железопътната инфраструктура” и др.
- „Инструкция за строителство на оптични кабелни линии”, разработена за БТК от специалистите от секция "Оптични линии" към НИИС през 2000-2004г.
Останалите литературни източници са посочени в приложената литературна справка към изданието.
Представените в изложението методики за свързване на оптични кабели и оптични влакна, уреди, материали, инструменти и приспособления са съобразени с наличното оборудване в лаборатория „Оптични комуникации” в Бургаски свободен университет. Това е направено с цел пълно покритие на технологиите в предложения материал и практическите занятия в процеса на обучение на студентите и специалистите от различните курсове.


4
Авторът изказва специална благодарност на: проф. дтн Христо А. Христов, проф. дтн Иван С. Колев, проф. д-р Кирил И. Конов, проф. д-р Димитър В. Македонски доц. д-р Стоян С. Рабов.
Това са част от моите колеги и приятели, с които повече от четвърт век работим в обща посока, генерираме идеи, разработки и публикации, участвахме заедно в проектирането, разработването и производството на първите оптични влакна и кабели в България, поставихме основите на оптичните комуникации и на оптичните комуникационни линии и мрежи в страната, обучихме стотици специалисти, които да продължат нашето дело и до сега продължаваме да работим за развитието и популяризацията на тази така важна област в комуникационната техника.


5
ВЪВЕДЕНИЕ
В настоящия материал, в две основни части се предлага информация относно два важни аспекта при изграждането на оптичните комуникационни мрежи.
В първата част са разгледани конструктивните особености на оптичните влакна и кабели и някои основни работни параметри на оптичните влакна. Дадена е основна информация за оптични съединители, оптични разклонители, оптични превключватели, оптични мултиплексори - WDM, оптични атенюатори, оптически изолатори, приемни оптоелектронни модули, оптически повторители, оптически усилватели и предавателни оптоелектронни модули. Това са основните елементи и устройствата използвани за осигуряване на транспорта на информационните сигнали в оптичните комуникационни системи
Във втората част са дадени основните правила при проектиране и изграждане на оптични кабелни мрежи, основни правила при проектиране на оптични кабелни линии, основни правила при изграждане на оптични кабелни мрежи, основни правила за изграждане на оптична кабелна линия в канална мрежа, основни правила за изграждане на оптична кабелна линия в участъци без канална мрежа, свързване на оптичните кабели при изграждане на оптична кабелна линия и основни правила при монтаж на кабелни линии в подземната телефонна тръбна мрежа.
Предложена е една примерна технология за изготвяне на оптична муфа, както и технология за електродъгово свързване на оптични влакна. Показани са най-необходимите уреди и инструменти и материали за свързване на оптичните кабели и влакна и е даден пример за една реализирана и работеща реално оптична мрежа.
Целта на настоящия материал е да даде на студентите и курсистите необходимите знания за практическото изграждане на оптичните комуникационни мрежи. Индивидуалните практически умения и опит могат да бъдат придобити в практиката или на курсовете по изграждане на оптични мрежи провеждани в лаборатория
„Оптични комуникации” на БСУ в гр. Бургас.


6


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница