Програма за малки проекти на глобалния екологичен фонд формуляр за



Дата15.02.2017
Размер272.38 Kb.
#14997
ТипПрограма

15.2.2017 г.

ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ПРОЕКТИ НА

ГЛОБАЛНИЯ ЕКОЛОГИЧЕН ФОНД
ФОРМУЛЯР

за

концепция на предложение за финансиране на проект

и

за финансиране на дейности за подготовка на проект
Име на проекта на български език:

Подготовка на Демонстрационен проект за развитие на екотуризъм в община Вършец

Име на проекта на английски език:

Demonstration project for ecotourism development in Varshec region



Кандидатстваща организация на български език:

Сдружение „Мисионис”



Кандидатстваща организация на английски език:

Association “Missionis”

Партньори по проекта:

ЕТ „Екотур ” – гр. Вършец

Община Вършец

Туристически информационен център – Вършец

Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Вършец”

„Медиа Планет” ЕООД – Агенция за връзки с обществеността и реклама, София

Българска асоциация за селски и екологичен туризъм (БАСЕТ)

Продължителност на проекта:

3 месеца за подготовка на проекта

Общ бюджет на проекта, лева: 2871.80 лв.

Сума, за която се кандидатства от ПМП, лева и % от общия бюджет

В случай на одобрение на предложението за финансиране, ПМП получава пълните права за публично разпространение на информация относно проекта и резултатите му.

Попълва се от служител на ПМП

Номер на предложението:

Служител приел проекта: Подпис:

Дата на получаване:

Предлагаща НПО (име, данни и лице за контакти, каква е ролята на организацията за реализацията на проекта)
Сдружение “Мисионис”

Общи данни:

Съдебна решение № 650/ 05.08.2004г. Ф.Д. 304/2004

Юридическо лице с нестопанска цел

BULSTAT: 125550113

Данъчен номер: 1252085110
Данни за контакт:

Адрес за кореспонденция: гр. София 1000, проф.”Никола Михайлов” № 9

телефон: 980 46 89

факс: 980 46 89

e-mail: slava_65@abv.bg
Лице за контакт:

Екатерина Милиславова Стефанова, Координатор на проекта


Роля за реализация на проекта:

Основната роля на Сдружение „Мисионис” е да подготви Демонстрационния проект за развитие на екотуризъм в община Вършец като извърши необходимите проучвания и анализи; възложи изготвянето на проект за енергийна ефективност на база на съществуващ архитектурен проект на къща за гости; да организира учредяването на Сдружение на собствениците на къщи за гости в града – „Екоинициатива”. След като бъде подготвен проектът и учредено сдружението, водеща организация при кандидатстването за одобрение пред ПМП на ГЕФ ще бъде Сдружение „Екоинициатива” в гр. Вършец.


Сдружение „Мисионис” е регистрирано на 5 август 2004 г. в гр. Търговище, но от

2005 г. основната част от екипа му работи в софийския офис на сдружението и работи по програми и проекти в сферата на социалната политика, икономиката и околната среда. Сдружението разработва, организира и провежда специализирани курсове и програми за обучение; организира и провежда семинари, работни срещи, изложби и други подобни обществени прояви; издава, отпечатван и разпространява дипляни, брошури, книжки и др. издания.

В гр. Вършец Сдружението организира кампания за популяризиране на възможностите на района за развитие на алтернативен туризъм, която включваше организиране на кръгла маса с представители на Министерството на икономиката ( тогава ресор „туризъм” беше към него), областната администрация в Монтана, община Вършец, неправителствения сектор от Вършец и Монтана, както и собственици на туристически обекти от общините Вършец и Берковица. На нея за първи път беше представена официално Стратегията за развитие на община Вършец. Кампанията включваше и журналистически тур из забележителностите в района. Ефектът от него беше над очакванията ни - в националните печатни и електронни издания за първи път от 15 години насам се появиха обширни материали за потенциала на общината за развитие на различните форми на специализиран туризъм – селски, еко, културен, балнеоложки. По време на дискусиите и срещите в периода на кампанията екипът на сдружението натрупа много информация и познания за района и насочи усилията си към търсене на възможности за подпомагане на общината и местните хора в усилията им да развиват алтернативен туризъм.

За две години от своето съществуване, сдружението има натрупан сериозен опит в разработването и реализацията и на следните проекти:



  • „Туризмът – бъдещето на младите в с. Момино”, Phare, BG 0202.01 , МТСП;

  • Изграждане на туристически информационен център в Момино съвместно с местна инициативна група;

  • „Изграждане на инфраструктура за развитие на туризма в общините Търговище и Преслав”, Phare, BG 0202.02 „Развитие на българския екотуризъм” – партньор на община Търговище;

  • Екипът на Сдружение „Мисионис” разработва Стратегията за развитие на туризма в община Търговище;

  • „ Изграждане на интеграционен модел на партньорство между деца –роми и полицаи”, Phare, BG 0204.02, Министерство на финансите;

  • „Обучение на млади хора за хранително-вкусовата промишленост” – партньор на Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусови технологии, гр. Търговище, по проект Phare 2003/AE/GRANTS



Партньори по проекта (имена, данни и лица за контакти, каква е ролята на всеки партньор за реализацията на проекта. Ако се кандидатства за финансиране на дейности за подготовка на проект може да се изброят сегашните или очакваните партньори по проекта)
Тъй като става дума за потготовка на проект, изброените по-долу партньори ще имат по-голяма роля при реализацията на самия проект. При подготовката му също ще се разчита на експертния им потенциал и натрупания опит.

Партньор 1 :

ЕТ “ЕКОТУР – Д. Колева” – Вършец
Адрес: гр. Вършец, ул. „Република” 93

Тел. 0888 355 034

Е-mail: d. boianova@ abv. bg

Лице за контакт: Даниела Боянова

„Екотур – Д. Колева” е създадено през август 2005 г. с цел участие в проект

BG 2003/004 – 937.11.01 „Алтернативна заетост”, Phare 2003/AE/GRANTS

Целта на проекта е изграждане на къща за гости в типичния за централната градска част на Вършец архитектурен стил от 30-те години на миналия век. Къщата ще бъде пилотен проект за развитие на алтернативен туризъм в цялото многообразие на специализирания туристически продукт – културно-исторически, екологичен, селски, балнеоложки и т.н.

„Екотур” ще предостави къщата за гости за ползване като демонстрационен център за обучение на местните хора за развитие на екотуризъм и ще предлага на туристите, които отсядат в нея, разработения по този проект екотуристически продукт (разработените по проекта екотуристически пакети, екомаршрути, образователни и рекламни материали и т.н.)

Партньор 2:

Община Вършец

В последните няколко години община Вършец работи по няколко важни програми и проекти за подпомагане на местното развитие чрез подкрепа на дейности в няколко ключови области: устойчиво земеделие; устойчиво горско стопанство; алтернативен туризъм; ангажиране на широк кръг участници в стратегическото планиране; откриване на нови работни места.

С помощта на проекта „Лидер+” е изготвена стратегия за устойчиво развитие на община Вършец в областите селско и горско стопанство и алтернативен туризъм. В плана за действие е заложена и целта на настоящият проект за устойчивото използване на природните дадености и опазване на екосистемите на територията на общината.

Ролята на общината ще бъде да окаже пълно институционално и експертно съдействие при реализацията на проекта, да предостави натрупаната до този момент информация за потенциала на района за развитие на екотуризъм. Съвместната работа с експертите на общината ще гарантира устойчив и мултиплициращ ефект от проекта.
Партньор 3:

Туристически информационен център - Вършец
Адрес: гр. Вършец, бул. „Република” 90А

Тел./факс 09527 2388



Лице за контакт: Таня Петрова
През м. август 2004 г. община Вършец защити проект за създаването на Туристически информационен център в гр. Вършец. Проектът се финансира от Фонд за демонстрационни инициативи към ПРООН (UNDP) и извършва цялостна туристическа инвентаризация на общината.

Партньорството между туристическия информационен център и екипа на проекта е много важен както за подготвителния етап, така и при реализиране на същинската идея. За момента центърът разполага само с брошури с обща информация за Вършец и района и ролята му на този етап се свежда по-скоро да насочва посетителите към местата за спане в града и околността, но и не и да предлага конкретен туристически продукт – примерни пакети за престой с фиксирана програма за туристите, екомаршрути или екскурзии и т.н. След реализацията на проекта всички изготвени рекламни и образователни материали, както и пакетите с туристически услуги и маршрути ще бъдат предоставени на центъра и туристите ще получат не само по-богата информация, но и конкретни туристически продукти.

В центъра ще бъде направена и постоянна експозиция с редки и застрашени растителни и животински видове в района на Вършец.
Партньор 4:

Сдружение с нестопанска цел ”Местна инициативна група Вършец”
Адрес: гр. Вършец, бул. „България”10

Тел. 09527 3156



Лице за контакт: Таня Петрова
Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Вършец” работи за устойчивото развитие на общността, като подпомага доброто управление на социалните и природни ресурси и стимулира сътрудничеството между основните обществени групи. Създадено е по проект „Устойчиво развитие на селските райони” на МЗГ, ПРООН и Община Вършец. „МИГ Вършец” работи за развитие на устойчиво земеделие, горско стопанство и алтернативен туризъм и ефективно и устойчиво оползотворяване на природните и културни ресурси.

Партньорството по проекта ще допринесе за съгласуване на местните инициативи и подчиняването им на идеята за развитие на устойчив туризъм, който съхранява богатите природни дадености на района. По един от проектите по ФАР на сдружението е предвидено да се направи заслон за варене на сладко от малини на открито в планината като туристическа атракция. Двата проекта ще работят съвместно за вписването на идеята в туристическите продукти, обект на настоящия проект, с което ще се осигури и съ-финансиране.


Партньор 5:

МЕДИА ПЛАНЕТ” ЕООД – Агенция за реклама и връзки с обществеността


Адрес: гр. София, ул. „Проф. Михайлов”№9

Тел. 980 46 89

Е-mail: pr_viara@ abv.bg

Лице за контакт: Вяра Доровска
„Медиа Планет” ЕООД е създадена през 2001 година и има богат опит в разработването на проекти, рекламни, PR и комуникационни кампании в сферата на околната среда, икономиката и туризма, европейската интеграция на България.

„Медиа Планет” ЕООД ще изработи имиджова и рекламна стратегия за налагане на гр. Вършец като екотуристическа дестинация, ще издаде рекламните материали за създадения екотуристически продукт, ще проведе медийна кампания на национално и регионално ниво – организиране на пресконференции, изпращане на прессъобщения, организиране на посещения на туроператори и агенти във Вършец, организиране на журналистически турове и други дейности, заложени в проекта.



Партньор 6: Българска асоциация за селски и екологичен туризъм

/ БАСЕТ/

БАСЕТ е партньор на ЕТ „Екотур – Д.Колева” при изграждането на къщата за гости в гр. Вършец по програма ФАР и привличането на асоциацията като партньор и по този проект ще бъде изключително полезно. БАСЕТ има натрупан огромен опит в развитието на екологичния туризъм и очакваната помощ е както на експертно ниво при разработването на проекта, така и при обучението на местните хора при стартирането на проекта.


Сътрудничество с други проекти/предложение по ГЕФ ПМП

Нямаме информация за другите проекти, но би могло да се помисли за общ сайт на туристическите проекти на ГЕФ, подобен на сайта за алтернативен туризъм, например.


ГЕФ сфера (моля изберете една или повече)

биоразнообразие

изменение на климата

Тематични области от Националната стратегия (може да е нито една, една или повече)

екотуризъм

регионално развитие

устойчиви продукти



ГЕФ Оперативни програми и ПМП стратегически приоритети (в случай, че проектът не попада в нито една от тематичните области от националната стратегия, моля изберете от приложения документ „Глобална стратегическа рамка” и изредете онези, към които допринася проекта)

  • Заплаха за биоразнообразието и защитените природни видове от неконтролируемото развитие на туризма в планинските райони. /Оперативна програма 4 от SGP and the GEF Biodiversity Conservation Area/




  • Организиране на местната общност и управление за развитие на устойчив екотуризъм. / Оперативна програма 3 от SGP and the GEF Biodiversity Conservation Area/




  • Премахване на бариерите за прилагане на модели за използване на възобновяеми източници на енергия и постигане на енергийна ефективност. / Оперативна програма 5 от SGP and the GEF Climate Change Focal Area


Въздействие и индикатори за въздействие
Група І

Нарастване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Брой защитени световно значими видове – 1 - Ловен сокол ( Falco cherug), IUCN списък

Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие – ще се уточни очаквания резултат след реализирането на дейностите за подготовка на проекта и изготвянето на картата с еко маршрутите
Нарастване на прилагането на нови технологии в областите енергийната ефективност и ТВЕ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Благодарение на този проект една къща за гости в гр. Вършец, която се реконструира по Програма ФАР, ще се превърне в демонстрационен модел за прилагане на нови технологии за енергийна и водна ефективност при развитието на алтернативния туризъм. Използването на новите технологии при малкия и среден бизнес в туризма има не само екологичен, но и социално-икономически ефект. На този етап обаче хората в малките населени места нямат достатъчно информация за използването на тези технологии и в това отношение демонстрирането на подобна добра практика ще бъде полезно на желаещите да стартират свой малък туристически бизнес. Броят на тези хора ще бъде посочен при разработването на същинския проект, на база на предварително проучване.



Брой на разработените/ прилаганите нововъведения или нови технологии

Една от дейностите за подготовка на проекта е изготвяне на технически проект за енергийна ефективност на къщата за гости (съществуващия архитектурен проект ще бъде преработен с оглед на постигане на енергийна и водна ефективност чрез прилагане на нови технологии) и едва тогава ще могат да се посочат конкретните нововъведения и приложени нови технологии.



Брой на хората, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии

Хората, които ще се ползват от тези технологии са собствениците на самата къща за гости (1 домакинство); местната общност (минимум 10 домакинства), на която ще бъде предоставен за ползване проекта за енергийна ефективност на къщата като демонстрационен модел и туристите. По-точен брой ще бъде посочен в същинския проект.


Група ІІ

Увеличаване на приходите на хората от по-бедните слоеве на обществото

Брой облагодетелствани домакинства

Облагодетелствани от реализацията на същинския проект ще бъдат най-малко 6 домакинства, които пряко ще бъдат подпомогнати за развитието на семеен туристически бизнес. Също така ще се облагодетелстват и всички домакинства в община Вършец, които вече са започнали свой семеен туристически бизнес и ще се възползват от туристическите продукти и промоцията им. Те ще предоставят на своите гости готовите пакети с предлагане на туристически услуги и по този начин ще разнообразят и повишат качеството на туристическата услуга, която предлагат.

Полза от проекта ще има и върху домакинствата, които нямат семеен бизнес, но са предприемчиви и търсят алтернативна заетост. Демонстрацията на добра практика, каквато е къщата за гости, ще провокира повече хора да развиват алтернативен туризъм.

Броят на тези домакинства ще бъде посочен в подробно разработения проект.



Брой облагодетелствани хора

Броят на хората ще бъде посочен при разработването на същинския проект.

Освен върху пряко заетите в сферата на туризма, този проект ще има положителен ефект и върху домакинствата, които нямат свой туристически бизнес, но работят в сферата на услугите. По-добре организираният туризъм ще привлече повече хора, а това означава и повече приходи от услуги.

Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора

Тази оценка може да бъде направена след приключване на подготвителния етап на проекта.


Група ІІІ

Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството

Брой на ОО/НПО, които са участвали/привлечени

Амбицията на този проект е да успее да обедини и координира усилията на всички, които имат отношение за развитие на туризъм в района – община Вършец, местните хора и неправителствените организации - сдружение „Мисионис”, „Местна инициативна група Вършец”, Българска асоциация за алтернативен туризъм. При подготовката на проекта ще се актуализира информацията за съществуващи други местни неправителствени организации, които също да бъдат привлечени за партньори. Като резултат от подготвителния етап на проекта ще бъде учредена и нова НПО – „Екоинициатива”.


Кратко описание на екологичния проблем (много е важно да се свърже със сферите, въздействията и индикаторите на ГЕФ. Описание на местоположението, ако е известно.)
Вършец е един от балнеоложките центрове на България, в който от началото на 20 век туризмът е основен поминък на населението. Намира се в северните склонове на Западна Стара планина на 400 м. надморска височина по живописното течение на р. Ботуня.
Възниква в древността като селище около минералните извори и цялата му история е свързана с балнеолечението. От гранито-диоритните масиви бликат многобройни минерални извори със силно лечебно действие.
Козница планина и Вършецката котловина се характеризират с вековни широколистни и иглолистни гори с богато разнообразие от лечебни растения. Дивите животни по тези места са: благороден елен, европейска сърна, дива свиня, див заек, катерица, таралеж. Хищниците са представени от няколко вида: вълк, лисица, белка, язовец, видра, златка, невестулка.
Видовият състав на птиците в района на буковата гора между природен резерват „Врачански карст” и „Козница планина” по данни на БАН ( БАН, З.Боев, 2005 г.) включва 136 вида птици, 16 от които са включени в националната Червена книга. По данни на БАН, тук гнезди и един от застрашените европейски видове - Ловния сокол (Falco cherug), който е обект на бракониерство и чието опазване е важна част от този проект. Белоглавият лешояд, също включен в националната Червена книга, може да се наблюдава в района на с. Горно Озирово;

Седем защитени растителни вида има в района: Vaccinium myrtilus L., Vaccinium uliginosum L., Vaccinium vitis-idaea L., Lilium joukae, Fritillaria orientalis, Sempervivum erythraeum Vel., castanea vesca Gaertn.
Вършец е предпочитан и заради доказания специфичен микроклимат. В началото на 20 век тук се изгражда и втория по големина парк в България с площ от 800 ха. Той се намира в югоизточната част на града и се слива с естествената борова гора, от която тръгват част от планинските маршрути.
Районът на Вършец е богат на диворастящи плодове и билки, събирането на които е поминък за голяма част от населението. Диворастящата малина е в изобилие и брането на малини и приготвянето на продукти от тях е част от традицията на местното население. В общината се отбелязва дори Празник на малината, който се превръща и в туристическа атракция.
Лечебните свойства на минералната вода и природните забележителности превръщат Вършец в предпочитано място за отдих и през втората половина на миналия век масовия туризъм процъфтява.
След демократичните промени в началото на 90-те години обаче този огромен поток туристи секва, строената с размах материална база започва да се руши и през 2000 година Вършец е една от изостаналите в икономическо отношение общини с висока степен на безработица 24% (при средно за страната 14%), което я нарежда на 173 място за 2003 г. от общо 264 общини в България.
Реална перспектива за съживяване на района в краткосрочен план е развитието на туризма и както общината, така и местното население възлагат огромни надежди на големите инвеститори, които ще изградят нови модерни туристически комплекси и центрове и ще привлекат многобройни туристи.
Опитът от последните 5-7 години в България обаче сочи, че в повечето случаи икономическото съживяване на курортите минава през цената на унищожената природа и влошената като цяло околна среда. Примери могат да бъдат дадени както с голяма част от Черноморските курорти, така и с Банско, Пампорово и т.н.
През 2005 г. градът започна да привлича интереса на големи инвеститори и в момента на различен етап са няколко проекта за изграждане на 5 и 4-звездни хотели, както и на ваканционно селище за немски туристи. Възвърна се и интересът към останалото от бившите почивни станции и голяма част от тях вече са приватизирани. Всичко това дава индикации, че в близките 5 години в общината ще бъде изградена нова и мащабна туристическа база, което от своя страна предполага рязко нарастване на туристическия поток.
Първата група проблеми, за решаването на които проектът ще допринесе, е свързана с очакваната в близките няколко години сериозна човешка инвазия върху природата и биоразнообразието в района.
Особено чувствителни към човешкото присъствие са редките и застрашени видове, които се нуждаят от специална закрила. Сред тях са Ловния Сокол (Falco cherug) и Белоглавият лешояд.

Ловният сокол е един от видовете, обект на особен интерес от страна на бракониерите. За да бъде защитен, информацията за местообитанията му се пази в тайна от природозащитниците. За да бъдат запознати със значимостта на този вид както местните хора, така и туристите, ще бъде разработена специална интерпретативна програма и ще се проучат възможностите за партниране с организации, които да подпомогнат изграждането на изкуствени гнездилки.
По отношение на белоглавия лешояд в резултат на приключил вече проект на общината има изградена площадка за наблюдения. Поради липсата на туристически поток обаче не се полагат никакви грижи за самия вид и превръщането й в туристическа атракция. Ето защо настоящият проект ще включи в един от маршрутите площадката и ще работи с местната общност за да се осигури дългосрочното полагане на грижи за този вид.
Втората група проблеми, която ще се опита да реши предлаганият за финансиране проект, е свързана с липсата на добри практики и модели за развитие на екотуризъм, като елемент на устойчиво местно развитие. Местните хора, обезверени от 15 години застой, висока безработица и ниски доходи, все още не осъзнават ползата и предимствата от развитие на екотуризъм. По-скоро те очакват да дойде „големият инвеститор с много пари”, който води след себе си хилядите туристи, с които бяха свикнали в миналото. В Стратегията за развитие на община Вършец е записано, че алтернативният туризъм е приоритет, но оттук-нататък нищо не се случва. Има спечелени няколко проекта, които поставят плахо начало на местна инициативност, но те имат ограничено въздействие и нямат комплексен подход. В крайна сметка Вършец не е готов да предложи съответен туристически продукт. На този етап екипът на „Мисионис” води предварителни разговори с холандската туристическа агенция „Перла Травъл”, която заявява определен интерес на холандските туристи към комбинирането именно на различни форми на специализиран туризъм – еко и балнеоложки в конкретния случай. Първата група може да бъде изпратена още това лято, но за съжаление Вършец не е готов да я поеме именно поради липсата на изготвени комплексни пакети от услуги.
Следващата крачка, която трябва да се направи е именно да се стъпи на постигнатото дотук и да се предложи цялостен модел за развитие на екотуризъм – да се направи оценка на биоразнообразието и да се поставят няколко акцента върху най-важните за района видове; да се предложат решенията за тяхното опазване и в същото време – превръщането им в конкурентно предимство за развитие на екотуризъм; да се определят екомаршрутите и да се направи карта с тях; да се изготвят примерни туристически пакети – уикенд, седмични, 10-дневни, които да предлагат цялото многообразие от услуги и атракции; да се изготвят рекламни и образователни материали, табели , експозиции и т.н.; да се подчертава ползата от този вид туризъм за местното развитие.
Въпросите свързани с енергийна ефективност и възобновяемите енергийни източници все още не са залегнали достатъчно в местната политика за развитие. Демонстрационната нискоенергийна къща има за цел да допринесе за премахване на някои от бариерите за по-широко навлизане на новите технологии чрез стимулирането им чрез подкрепяща местна политика.
Предложено решение и защо е уместно за разрешаването на проблема или допринася за това (отново, имайте предвид, че е важно да демонстрирате глобалната полза за опазване на околната среда).
По отношение на първата група проблеми – заплаха за биоразнообразието от бурното развитие на туризма, предлаганото решение е да се създадат условия и да се стартира развитие на екотуризъм, който се основава на използването на ценното биоразнообразие за социално-икономическо развитие на общността. Извеждането на биоразнообразието като ресурс за развитие е основният аргумент за предприемане на конкретни дейности от страната на местното население за неговото опазване. Този проект има за цел до докаже чрез конкретен пример практическото измерение на тази идея именно за Вършец. За точното разработване на самите туристически продукти, обаче, е необходимо да се актуализира и оцени от тази гледна точка природния потенциал на общината и да се определи кои от редките и защитени видове ще бъдат специален обект на защита. Самият проект ще предложи модели за експонирането на видовете (например чрез интерпретативна програма) пред местните хора и туристите, така че да се аргументира необходимостта и ползата от тяхното опазване.
По отношение на втората група проблеми проектът ще използва постигнатите резултати от практическото приложение на моделите за развитите на екотуризъм за ангажиране на местната власт за стимулиране на понататъшното развитие на екотуризма в Община Вършец както и за увличане на по-широк кръг от обществеността за развитие на такъв тип бизнес.

Обща цел
Демонстрационният проект за развитие на устойчив туризъм в община Вършец има за цел да допринесе за опазване на глобално значими, редки и защитени видове на територията на община Вършец чрез комплексен модел за успешно развитие на екотуризъм.
Конкретни цели


  1. Да стартира екотуристическа дейност в община Вършец с най-малко 5 къщи за настаняване.

  2. Да стимулира укрепването на местна политика за развитие на екотуризма в Община Вършец и въвеждането на технологии за енергийна ефективност и ВЕИ.

  3. Да провокира предприемачеството и инициативността на местната общност за развитие на екотуризъм чрез представяне на добри практики;



Целева група

Преки бенефициенти:

  • Местните жители на община Вършец, които искат и имат възможност да развиват екотуризъм (най-малко 5 домакинства, които ще участват в самия проект и най-малко още 10, които ще се присъединят след демонстриране на практическите резултати);

  • Местните институции и организации, ангажирани с развитие на туризма, които ще получат готов туристически продукт, рекламни и образователни материали, реклама;

  • Туристите, които ще получат природосъобразен туристически продукт

Непреки бенефициенти:

  • Туристическите агенции и туроператори, които ще разнообразят предлагането с нов туристически продукт

  • Местните хора, работещи в сферата на услугите, които ще се възползват от туристическия поток

  • Други общини със сходни дадености, които могат да черпят опит от успешно разработения модел за развитие на екотуризъм


Проектни дейности ( избройте основните дейности на евентуалния бъдещ проект.)
Основните дейности на бъдещия проект са в следните категории:


  1. Изграждане на инфраструктурата на екомаршрутите (маркировка, интерпретативни табели, изкуствени гнездилки, други интерпретативни елементи и т.н.)

  2. Изпълнение на техническия проект за нискоенергийна къща.

  3. Работа (обучение, консултации, организация и т.н.) с поне 5 домакинства, готови да стартират екотуристически бизнес, за да отговорят на необходимите изисквания за настаняване в къща за гости.

  4. Изготвяне на няколко туристически пакета (време за престой, програма, маршрути, място за отсядане т.н.)

  5. Обучение и организиране предоставянето на всички необходими услуги за реализация на туристическите продукти.

  6. Предлагане на туристическите пакети на туроператори и турагенти.

  7. Работа (обучение, консултации, организация и т.н.) с 5-те домакинства и по-широка група от местната общност за осигуряване на необходимите дейности за опазване на защитените видове, към които е насочен проекта.

  8. Изработване на образователни и рекламни материали (интернет сайт, брошури, листовки и др.) и разпространение за привличане на туристи.

  9. Дейности за популяризация на резултатите от проекта на местно, регионално и национално ниво – PR дейности (журналистически турове, прес съобщения, прес конференции и т.н.)

  10. Непрекъсната работа с местните власти за интегриране на идеите и резултатите от проекта в местните политики за развитие.


Устойчивост на проекта (моля опишете, защо постиженията на проекта ще продължат да съществуват и да се развиват и след приключването му и какви ще са дейностите на кандидата и партньорите (ако има) след края на проекта.)

Основен аргумент в полза на устойчивостта на проекта е създаването на комплексен туристически продукт, който може да бъде ползван неограничено във времето от тези, които предлагат туристически услуги в общината (Туристическия информационен център на общината, собствениците на къщи, хотелиери, туристически оператори и агенти). Самият проект ще бъде реализиран от сдружение на местни хора от Вършец, които с негова помощ ще стартират свой собствен екотуристически бизнес. Успехът на проекта означава, че тези хора ще продължат да предлагат туристически услуги в бъдеще и ще търсят начини за разрастване на екотуризма в общината. Към тях ще се присъединят и други жители на Вършец, които в резултат на PR дейността по проекта ще проявят интерес да се включат в сдружението и да стартират такъв тип дейност. Базирането на туристическите продукти на ценни от гледна точка на опазване на биоразнообразието видове е гарант, че хората ще продължат да изпълняват дейностите за неговото опазване, тъй като от това зависи успеха на бизнеса им.

Целта на демонстрационната къща за гости е да провокира прилагането на нови технологии в повече къщи и сгради за обществено ползване в общината чрез конкретния пример на нещо което работи на практика в конкретните условия на Вършец и за което може да се каже колко точно струва и каква е точно възвращаемостта, а в последствие и ползата.

Не на последно място стремежът на проекта да провокира нови местни политики или да конкретизира съществуващи ще допринесе за устойчивост на стартираното и неговото понататъшно развитие.


Дейности за подготовка на предложение за финансиране и бюджет (ако кандидатствате за такива средства, избройте какво е необходимо да бъде направено и защо, за да се формулира предложение с високо качество за гореописаната идея и какви са свързаните с това разходи)





  1. Актуализиране, обработване и картотекиране на съществуващата информация за биологичното разнообразие в района и определяне на особено значимите редки и защитени видове, които ще бъдат обект на този проект;

  2. Установяване на партньорство с организации, които могат да подпомогнат разработването на туристически продукти и необходимите конкретни дейности, целящи опазване на съответните видове (напр. Българско дружество за защита на птиците, Дружество на хищните птици и др.). Осигуряване на необходимите експерти в сферата на биоразнообразието.

  3. Проучване на нагласите на местната общност за развитите на екотуризъм и конкретните пречки пред развитието му; Провеждане на редица срещи с местните хора, които имат интерес да развиват туризъм и изготвяне на списък с домакинствата, които имат необходимата база за това;

  4. Целенасочено проучване на тези домакинства с цел въвличането им в проекта и създаване на местно сдружение „Еко инициатива” за развитие на екотуризма в Община Вършец; Най-малко 5 домакинства ще бъдат ангажирани за участие в дейностите по проекта за стартиране на екотуристическа дейност.

  5. Учредяване на сдружение „Екоинициатива”, чиято цел е да обедини собствениците на къщи за гости и предприемачите, които искат да развиват екотуризъм;

  6. Проучване на възможните екомаршрути в планината и изготвяне на карта с поне 5 екомаршрута с различна насоченост;

  7. Изготвяне на технически проект за енергийна и водна ефективност на демонстрационната къща за гости на база на вече готов цялостен архитектурен проект;

  8. Изготвяне на цялостния проект и представянето му за оценка от страна на ГЕФ;

Бюджетът е изготвен в щатски долари.

Продължителност на проекта: 3 месеца

Предвиден курс 1 щ.д.=1.65959 лв. към датата на кандидатстване






Вид разход

Кандидатства пред GEF

Общ бюджет

I

Проучвания, анализи и оценки

Единица

Брой единици

Единична стойност

Разход


Общ бюджет

1.1.

проучване и актуализиране на данните за биоразнообразието в района и природните забележителности, които предполагат развитие на екотуризъм и картотекирането им(включително проучване местообитанията на ловния сокол)

брой

1

300

300

300

1.2.

Проучване, маркиране и изготвяне на карта с еко-маршрутите

брой

1

250

250

250

1.3.

проучване на обществените нагласи за предлагането на екотуристически продукт; прочване и изготвяне на списък на домакинствата, готови да развиват екотуризъм

брой

1

150

150

150

1.4.

работен проект за нискоенергийна къща за гости

брой

1

700

700

700

1.5.

Учредяване на сдружение на собствениците на къщи „Екоинициатива”;

брой

1

100

100

100




Общо І:

 

 

 

 

1 500


1 500




Командировки

 

 

 

 

 

 

2.1.

Вътрешен транспорт Вършец-София- Вършец

130 км

10

15

150

150

2.2.

Дневни

дни

10

8

80

80

 

Общо ІІ:

 

 

 

1730 

1730 




Общ бюджет













 










 

 

 

 










Дата: 12 декември 2005


















Моля внесете това предложение в едно печатно копие и чрез електронна поща или на електронен носител (трябва да се съдържа цялото предложение включително всички сканирани документи, като се интегрират в ЕДИН компресиран файл, наименован с името на кандидата и датата на внасяне, напр. ECO-ASSOC121205.ZIP). Включете в двете копия (печатно и електронно) копия от следните документи:




  1. Съдебно решение за регистрация на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  2. Удостоверение за актуално състояние на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  3. Копие от годишните счетоводни документи (отчет за приходите и разходите и баланс) на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

  4. Автобиографии на всички ключови лица, като се отбелязва работата им по проекта

  5. Годишен отчет за дейността от предходната година на кандидатстващата организация и всички партньори, ако те не са местни, регионални или държавни структури

Всички документи трябва да се внесат на български език до Велеслава Абаджиева, Национален координатор или Милена Игнатова, Програмен сътрудник, на адрес ул. Граф Игнатиев 7А, ап. 6, София 1000 или VeleslavaA@unops.org или MilenaI@unops.org.
За информация и консултации: тел: (02) 9804141, тел/факс: 9804433





Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница